Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Apple iPhone 4 - cz.2

Test telefonu Apple iPhone 4 - cz.2

Lech Okoń (LuiN) 10 Grudnia 2010 02:44

0 0
Trudno też się przyczepić do jakości dźwięku. Gdy chodzi o jakość wideo prym wiedzie obecnie Nokia N8 - z praktycznym bezstratnym zoomem, genialną jakością dźwięku i jeszcze większą ilością rejestrowanych detali. Moim zdaniem jednak iPhone 4 lepiej radzi sobie z filmami przy bardzo słabych warunkach oświetleniowych (np. wieczorem w pomieszczeniach) - w Nokii N8 widoczne jest silne odszumianie, przez co obraz staje się mniej naturalny niż ten na iPhone’ie 4. Dioda doświetlająca może być włączona również podczas kręcenia filmów. Przy dłuższej zabawie w fotografa/kamerzystę zdarzało się, że telefon rozgrzewał się.



Galeria dostępna jest jako skrót w menu aparatu fotograficznego lub bezpośrednio z pulpitu, pod ikoną Zdjęcia. Po wejściu do aplikacji zobaczymy listę albumów. Oprócz "Rolki z aparatu" mogą znaleźć się tu inne albumy, które łatwo zsynchronizujemy za pomocą iTunes. Po otworzeniu danego albumu zobaczymy siatkę miniatur, którą przesuwać można w pionie. Na dole siatki znajdują się dwa panele: albumy oraz miejsca. Ten drugi powoduje wyświetlenie mapy na której rozmieszczone są nasze zdjęcia w zależności od lokalizacji ich wykonania. Mamy też możliwość udostępniania, kopiowania oraz zdalnego drukowania naszych zdjęć. Podczas oglądania nagranych przez nas plików wideo towarzyszy nam belka nawigacyjna prezentująca zamiast typowego paska postępu, klatki z filmu. Trudno o lepszy sposób na szybkie wyszukiwanie interesujących nas fragmentów nagrań. Galeria pracuje niesamowicie szybko i nie musimy czekać na wygenerowanie się miniatur, co jest typowe w telefonach konkurencji.

iPod: muzyka i filmy

Muzykę i filmy, które chcemy wgrać na telefon musimy najpierw przygotować na komputerze. Synchronizujemy je z iTunes, a potem przesyłamy z iTunes do telefonu. O ile zgodność rozmaitymi formatami plików audio nie powinna sprawiać problemu, o tyle już gorzej będzie gdy chodzi o formaty plików wideo. Będziemy musieli właściwie ograniczyć się jedynie do plików kodowanych do MPEG-4, a te w innych formatach najpierw skonwertować. Jest jednak możliwość wyjścia z tej sytuacji bez tracenia czasu na konwersję: aplikacja yxplayer2 za 3,99 euro. Program obsługuje większość popularnych formatów wideo - z MKV, FLV, WMV, ASF i AVI włącznie, w tym pliki kodowane DivX-em i XviD-em w rozdzielczości HD. Na upartego działają nawet napisy, jednak jedynie formatach SMI, SUB i STR. Pliki wideo w tym wypadku wgrywamy do telefonu również przez iTunes, jednak w menu zarządzania aplikacjami na telefonie (transfer jest bardzo szybki, rzędu kilkunastu megabajtów na sekundę). Niezależnie od użytego programu, iPhone 4 oferuje szybkie przewijanie oglądanych plików wideo oraz powiększanie filmu na pełny ekran drogą kadrowania (cały czas zachowywane są proporcje pliku).



Pliki wideo zakupione w iTunes (seriale, filmy, teledyski etc.) lub jedynie z iTunes zsynchronizowane, trafiają do wspólnej z plikami muzycznymi aplikacji iPod. W aplikacji znajdziemy skróty do zgromadzonej muzyki posegregowanej według albumów, gatunków czy wykonawców, jak i odrębne kategorie wideo, książki audio, podcasty czy iTunes U - uniwersytet iTunes z materiałami edukacyjnymi (głównie darmowymi).

apple iphone 4 apple iphone 4 apple iphone 4 apple iphone 4

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2010-12-10 11:26:29

    Świetna recenzja. Zabrakło info o możliwości sterowania utworami przez pilota - dwa wciśnięcia przewijają do przodu, trzy - do tyłu, jedno - pauza. Mi wystarcza, by sterować wbudowanym iPodem bez wyciągania telefonu.

  • 2

    5.  2010-12-10 13:12:33

    HDRy sa do gory nogami :P

  • 0

    6. ~Zenois  2010-12-10 16:47:19  host: 77-253-168-235.adsl.inetia.pl

    Wiele telefonow robi lepsze zdjecia od tego zachwalanego aparatu w iphone4.. Swietny telefon..ale nie warty swojej ceny. Na start powinien max. 2,5 tys zl kosztowac. Nie dajmy sie zwariowac

  • 0

    7.  2010-12-10 18:07:24

    Można podsumować to tylko w jeden sposób,totalny kicz za wielkie pieniądze.

  • 0

    8. ~  2010-12-10 19:34:30  host: 89-78-197-62.dynamic.chello.pl

    Beznadziejne podsumowanie... wyszło z niego ze kazdy kto lubi inne marki niz iphon jest obłakany bo w zasadzie wszystkie firmy zerznely wszystko od appla oraz ze kazdy kto nie ma ochoty wydawac kilku tysiecy na iphona nalezy do biedoty...

  • 0

    9. ~A.  2010-12-10 20:47:12  host: bertelsmann.pl

    A mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę między akcelerometrem, a żyroskopem? Patrząc na nazwę, to akcelerometr powinien służyć do pomiaru przyspieszenia. Dopiero jak zobaczyłem te dwa słowa obok siebie, to do mnie dotarło, że coś tu nie pasuje...

  • 1

    10. ~miro  2010-12-10 20:48:21  host: user-46-112-180-248.play-internet.pl

    Może to takie moje widzi mi sie, ale brak radia to dla mnie jest 100% wada a telefon bez radia w moim wyborze jest skreślany na starcie. Pytanie jak wypada muzycznie iPhone4 z Nokią 5800?

  • 0

    11.  2010-12-10 22:46:55

    #8 - dokładnie , porównanie jest niestosowne. 310 przy testach 5800 z 3G głosniejsza jest 5800 i jakościowo cieplejszy dźwięk. Na słuchawkach nie miałem okazji sprawdzic gdyż wh-205 (bardzo dobrze wykorzystują możliwości 5800) na iPhonie wydawały tylko jakieś nieokreślone piski... Zapewne chodzi o wtyk 3-pinowy...

  • 0

    12. ~  2010-12-10 23:46:04  host: 77-253-38-158.adsl.inetia.pl

    @6 Przecież on tyle kosztuje. Za swojego zapłaciłem dokładnie 2215zł, bez kontraktu, bez simlocku, nówka w apple store. U nas ceny iphone'a u operatorów są przegięte i tyle.

  • 0

    13. ~  2010-12-11 15:19:10  host: z20-07.opera-mini.net

    luin, piszemy "zresztą" a nie "z resztą"(strona 3, podsumowanie)

  • 0

    14. ~me  2010-12-11 16:16:31  host: user-188-33-159-197.play-internet.pl

    Logika??? - Wady: synchronizacja multimediów jedynie poprzez iTunes i możliwość pełnej synchronizacji telefonu z tylko jednym komputerem - Zalety: bogate opcje synchronizacyjne (w tym perfekcyjnie działający Exchange)

  • 0

    15. ~code  2010-12-11 20:37:32  host: 89-78-99-80.dynamic.chello.pl

    @14: przecież nie przeczą sobie te zdania..

  • 0

    16. ~PLANET  2010-12-13 10:46:48  host: 48-to3-8.acn.waw.pl

    Zdejmijcie tag bold, bo sie komentarza pogrubiaja ;) #10: Radio FM jest na Allegro za ~50 zl z pilotem z wlasnym LCD, przyciskami do sterowania muzyka/glosnoscia, i wlasnym minijackiem - mozna uzywac dwoch na raz, dobre do wspolnego sluchania :) #7: twoj komentarz mozna podsumowac krotko, totalny laicyzm z niewielka iloscia myslenia :)

  • 0

    17. ~NINDUSTRIALNY  2010-12-13 13:29:57  host: 84-10-188-224.dynamic.chello.pl

    Jestem troche zaskoczony jakoscia zdjec i Video. Przyzwyczajony bylem do tego ze to byl raczej mankament Iphoneow. Jednakze np brak Bluetooth jest dla mnie zupelna pomylka. Nie mozna nic wyslac przeslac itp. Jedynym plusem Iphone wg mnie sa swietne gry. Nic wiecej.

  • 0

    18. ~Tommy  2010-12-14 16:34:47  host: user-188-33-88-97.play-internet.pl

    Apple zaskoczyło dobrym aparatem w czwórce. Z testów porównawczych na ogół wynika, że lepsze zdjęcia i filmy od nowego Iphona robi tylko Nokia N8.

  • 0

    19. ~Pracownik Orangge GG 6486280  2010-12-16 12:22:17  host: 94.42.115.21

    "Muzykę i filmy, które chcemy wgrać na telefon musimy najpierw przygotować na komputerze. Synchronizujemy je z iTunes, a potem przesyłamy z iTunes do telefonu." Przepiękna zabawa by coś oglądnąć bądź posłuchać!! WRR

  • 0

    20.  2010-12-16 21:56:06

    @19 chodziło Ci o obejrzeć?

  • 0

    21.  2010-12-29 10:54:13

    Ja tam caly czas walcze jak androida zmusic do synchronizacji z iTunesem....no luck. sanze clip i iAudio Cowona dal orade...ale android ni uja. A co do synchronizacji... na linuxie kazdy dotwarzacz synchronizuje ipoda/iphone'a. oprocz tego sa specjalne narzedzia tylk do synchro, np GTkPod.

  • 0

    22. ~Diesmac  2011-03-13 22:54:35  host: apn-95-40-76-66.dynamic.gprs.plus.pl

    Trochę odgrzewam kotleta - ale zal bierze gdy czyta sie w komentarzach zawody i jęki tych, którzy zachwalają jak to inne telefony mają lepiej, a czytali recke z rozdziwiona gebą i ściskającym posladki żalem, że na Iphone ich nie stać.

  • 0

    23.  2013-05-26 20:04:30

    Mam pytanko.. Autor wspomina: "Jeszcze ciekawszą opcją jest przytrzymanie przycisku Home lub tego na przewodzie słuchawek i po prostu powiedzenie "graj utwory Enya", "pomieszaj", "wstrzymaj muzykę", "następny/poprzedni utwór" czy nawet zapytać "czyj to utwór?". Pełną listę komend znaleźć można w instrukcji telefonu, jak i przesuwającą się w tle uruchomionej aplikacji sterowania głosowego." oraz "Do telefonu trafiła też aplikacja do obsługi głosowej. Po przytrzymaniu przycisku Home możemy powiedzieć czego potrzebujemy - połączyć się z wybranym numerem, uruchomić odtwarzacz muzyczny, zmienić odtwarzany utwór czy nawet zapytać kto aktualnie śpiewa. Można też zapytać zwyczajnie "która godzina", a gdy chcemy się połączyć z jednym z wielu numerów przypisanych do danego kontaktu powiedzieć "połącz z Lech Okoń komórka/dom etc.". Komendy potwierdza emulowany kobiecy głos. Po podłączeniu zestawu słuchawkowego sterowanie głosowe Apple?a sprawuje się zaskakująco dobrze." Brzmi to niczym Siri... Ale to 4, a nie 4s ... to jak to w końcu jest? :(

Dodaj swoją opinię