Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Apple iPhone 4 - cz.1

Test telefonu Apple iPhone 4 - cz.1

Lech Okoń (LuiN) 10 Grudnia 2010 02:45

2 0
Szum wokół iPhone’ów z roku na rok staje się coraz większy. Co roku wszystko zaczyna się od wyliczania jakich to znowu wad Apple nie usunął ze swojego nowego telefonu. Potem mamy wymienianie olbrzymiej ilości telefonów, które podobno oferują to samo, albo i więcej, ale za połowę ceny iPhone’a. Następnie mamy falę krzyków, jakie to pranie mózgu Apple robi za pomocą swojego marketingu oraz jak głupi są użytkownicy iPhone’ów. A jeśli ktokolwiek powie, że iPhone mu się podoba, na start dostaje plakietkę "fanboy". Dużo więcej jest zażartych przeciwników iPhone’ów, niż ich miłośników z bardzo prostej przyczyny - telefony te są bardzo drogie, a krytyka przecież nic nie kosztuje. W tym roku "ujadacze" dostali wielkie pole do popisu - wada konstrukcyjna anteny telefonu umożliwia proste pozbawienie urządzenia zasięgu. Tak przynajmniej huczą media - sam miałem jednak spore trudności w wykonaniu skutecznego "uścisku śmierci". iPhone 4 na co dzień nie jest ani tą cudowną zabawką "zmieniającą świat" z reklam Apple’a, ani tym bardziej "iShitem" z kąśliwych komentarzy jego przeciwników. To telefon będący intrygującym rozwinięciem dotychczasowych produktów Apple’a, wciąż jednak pełny ograniczeń, które dla jednych będą uciążliwe, a dla innych niezauważalne w codziennym użytkowaniu. Zapraszam do lektury testu i dyskusji pod artykułem.



Pierwszy rzut oka

iPhone 4 to przede wszystkim zupełnie nowy design, urządzenie jest o 24% smuklejsze niż model 3GS (teraz ma tylko 9,3 mm grubości), ma kamerę do wideorozmowy, system oczyszczania rozmowy z szumów otoczenia, gniazdo kart microSIM i anteny ukryte w metalowej ramie okalającej telefon (Bluetooth, WiFi, GPS, UMTS, GSM). Przód i tył telefonu pokrywa glinokrzemianowe szkło, 20-razy sztywniejsze i 30-razy twardsze niż tradycyjny plastik. Smutna praktyka pokazała, że szkło to dość łatwo uszkodzić i upadek z nawet stosunkowo niskiej wysokości może okazać się tragiczny dla naszego… portfela. Ekran wykonany został w technologii określonej przez Apple’a jako Retina Display - w skrócie RD. Dostajemy 4 razy większą gęstość pikseli niż do tej pory - aż 326 pikseli na cal. To więcej niż jest w stanie rozróżnić ludzkie oko (granicą jest 300). Do tego dochodzi kontrast na poziomie 800:1 (4x większy niż do tej pory) i technologia IPS gwarantująca lepsze odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia (według Steve’a Jobs’a nieco lepsza niż OLED). Ekran ma 3,5 cala i rozdzielczość 960 x 640 pikseli (78% rozdzielczości iPada). Z wyższej rozdzielczości korzystają nie tylko nowe aplikacje, ale i wszystkie już dostępne - automatycznie czcionki i inne zawarte w nich treści są renderowane w wyższej rozdzielczości. Również w menu głównym widać różnicę - dostrzeżenie pojedynczego piksela zaczęło (wreszcie) sprawiać problem.



Zastosowany w iPhone 4 ekran IPS LCD cechuje się niespotykaną głębią czerni, do tej pory kojarzoną jedynie z ekranami AMOLED. Za dnia różnica jakości czerni względem ekranów Super AMOLED Samsunga jest niewielka, jednak nocą łatwo zauważymy już, że nasza czerń nieco świeci i iPhone zaczyna wypadać względem AMOLED-ów blado. Samsung Galaxy S czy Sasmung Wave - oba wyposażone w ekrany Super AMOLED, zaoferują użytkownikowi znacznie bardziej nasycone kolory, o wiele lepszy kontrast i zdecydowanie mniejszy poziom odblasków.

apple iphone 4 apple iphone 4 apple iphone 4 apple iphone 4

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 48
  • 1

    29.  2010-12-11 14:15:57

    Wspaniały test. Długi i o to chodzi ... Im dłuższy tym lepszy. :P

  • 0

    30. ~  2010-12-11 17:23:29  host: 178.73.29.43

    @28.. karte mikro sim mozesz umiescic w kazdym telefonie stosując adapter (w Orange dorzucany do iP4).

  • 0

    31. ~  2010-12-11 17:26:44  host: 178.73.29.43

    @24 licznik SMSów jest już od dawna (bez JB), mozna go włączyć/wyłączyć. Bateria przy korzystaniu takim jak piszesz (+3G) smialo starczy na 2 doby.

  • 0

    32.  2010-12-11 21:22:34

    @31: chodziło mi o licznik ZNAKÓW w sms-ach (jak np. w nokiach) i o czas pracy urządzenia z WYŁĄCZONYM 3G. Czy Tobie o to chodziło z sms-ami? A ile pociągnąłby Iphone jedynie w trybie 2G (GSM), z wyłączonym 3G?

  • 0

    33. ~opo  2010-12-12 12:19:46  host: 77-255-33-87.adsl.inetia.pl

    6 dzwonków do wyboru... Buahahahahahhahahahahahahahaha

  • 0

    34. ~pisul  2010-12-12 14:01:42  host: kwiatkowskiego.res.pl

    mozna juz zetki posluchac czy dalej radia brak?

  • 0

    35. ~iceeman  2010-12-12 20:05:22  host: ip-83-142-114-235.enterpol.pl

    gratuluję testu, inne serwisy gsm powinny się uczyć od pana jak napisać dokładny i obiektywny materiał, a nie tylko po łebkach... sam telefon świetny, myślę o sprzedaży swojego galaxy s i kupnie iphona, tak dopracowanego sklepu jak appstore, android market może tylko pozazdrościć.

  • 0

    36. ~  2010-12-12 22:56:10  host: 178.56.184.148

    najbardziej interesował mnie temat uścisku śmierci, poza połączeniem z internetem jest to jak widać rozdmuchany problem.

  • 0

    37. ~q-ku  2010-12-18 10:05:02  host: bkl209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a kiedy Apple kupi wreszcie od kogoś patent, lub opracuje jakiś swój, na przewiercenie dziurki na smycz??? rozumiem że to za skomplikowana technologia i trzeba ją komuś ukraść lub kupić bo dotąd w żadnym ajfonie nie udało się nic z tym zrobić

  • 0

    38.  2010-12-18 15:19:34

    To żałosne kiedy twórca artykułu usuwa komentarze które nie rozpływają się nad jego artykułem i portalem w którym puszcza testy. Komentarze są po to aby wyrazić swoją opinię a jak widzę Luin pozostawia sobie tylko i wyłącznie same aplauzy... Sad...

  • 0

    39.  2010-12-18 16:32:22

    Pio: nie tłumacz sobie, że usuwamy niepochlebne komentarze, bo sam dobrze wiesz, że to nieprawda - i nie kreuj wirtualnej rzeczywistości, bo fakty są zupełnie inne i wielokrotnie KULTURALNIE rozmawialiśmy z naszymi oponentami. Usuwamy te, które zawierają wulgaryzmy ALBO/LUB wycieczki osobiste. Jeżeli nie potrafisz napisać komentarza, który nie zawiera tych rzeczy, to jest mi przykro, ale Twój komentarz zostanie skasowany. Tak samo jak każdej innej osoby. Twój #38 też się nadaje na skasowanie, ale go zostawiłem, żeby na niego odpowiedzieć.

  • 0

    40.  2010-12-21 00:08:35

    Nie potrafię ocenić czy cały czas jest to tak robione, nie zaglądam tu tak często bo oczywiście cały portal jest wolny jak moja nokia N71. Info. z świata macie dość szybko, wiadomo opieracie się na innych stronkach więc to nie problem przetłumaczyć artykuły z ang. na pol. ale testy okropnie wolno wychodzą i TY też dobrze o tym wiesz Panie Witku. Biorąc pod uwagę ile zapewne siedzą te telefony w waszych rękach albo w jakich datach a kiedy są wypuszczane artykuły to tylko płacz i zgrzytanie zębami...

  • 0

    41.  2010-12-21 18:51:35

    Pio: powiedz mi - czy Ty naprawdę myślisz, że my sobie całe dnie siedzimy i się opierdalamy? Że prowadzenie portalu i firmy to tylko tłumaczenie zagranicznych newsów?

  • 0

    42.  2010-12-21 23:52:50

    Panie Witku... Nie komentowałem (oceniałem) Pana recenzji :) Tylko Luina. Głowa całego przedsięwzięcia na pewno ma dużo do roboty :) nie koniecznie pozostali.

  • 0

    43. ~  2010-12-23 17:00:19  host: do-atman-isp.met.pl

    Święta się zbliżają! Wyślij Życzenia ze swojego iPhone'a ! http://itunes.apple.com/pl/app/id410275418?mt=8

  • 0

    44. ~just.  2011-01-03 18:14:58  host: abhe229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mojej kumpeli spadł z krzesła na miękki dywan i cały do wymiany ;/ ale za to ma darmowe WI-FI

  • 0

    45. ~  2011-01-17 21:32:01  host: user-46-113-156-111.play-internet.pl

    wprowadzenie do testu jest najbardziej wyważoną i trafną opinią, jaką kiedykolwiek przeczytałem na temat iphone'a...

  • 0

    46. ~  2011-07-15 09:04:38  host: host-89-229-128-92.chelm.mm.pl

    Taki super ten IPhone 4, ale zestawienie ceny przy oczywistych niedoróbkach całkowicie dyskwalifikuje ten lanserski gadżet. To już wolę byle Nokię za 500 zł i mieć np.: taką wygodę jak przesłanie fotki przez Bluetooth :D

  • 0

    47. ~  2011-09-16 12:39:41  host: 212.160.172.70

    ja powiem tak iphona nigdy nie mialem i kupil bym z checia lecz cena mowi sama za sibie wiadomo ze mona miec tanszy telefon z podobnymi funkcjami ale ja bym chociaz raz na niego postawil wiec czekam az wyjdzie ip 5 w tedy cenny 4 powinny spasc i jezeli bedzie naprawde fajny to zpewnoscia kupie tez piatke wiadomo kazdy telefon ma wady ale nie ma rzeczy idealnych przewaznie za wady lubimy tez swoje rzeczy ;p moim zdaniem ip4 ma najladniejszy wyglad z posrdo wszystkich telefonow na rynku pozdrawiam wszystkich ps bardzo fajny artykul takiego czegos szukalem od poczatku premiery albo znalazlem same pochwaly albo obrazy a to jest fajne zaprezentowanie rzeczywistosci widac ze osoba ktora to pisala jest neutralnie nastawiona do telefonu i to jest najlepsze :)

  • 0

    48. ~tom  2011-11-11 22:37:58  host: 94-40-90-55.idk.net.pl

    smiesza mnie komentarze "wole nokie za 500 bo moge wyslac fotki przez bluetooth" widzac ze dzieciak, pozatym gdybys mial kolego chociaz raz iphona w reku wiedzial bys ze sa aplikacje umozliwiajace wysylanie wszystkich plkow przez bluetooth, dzwonkow jest wiecej i mozna wgrac swoje, w wersji ios5 takrze na smsy, co do sim, w kazdym serwisie ci wytna za grosze i jak chcesz do innego telefonu wlozyc to wkladasz w to co zostalo po wycieciu bez problemu, te niby niedorobki to wasze wygorowane i dziwne oczekiwania, zenujace juz jest czepianie sie ze nie ma dziorki na smycz, zal totalny, niestety ta zabawka jest dla doroslych ktorzy wiedza do czego sluzy smartfon a nie dzieciakow

Dodaj swoją opinię