Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Alcatel One Touch 918D

Test telefonu Alcatel One Touch 918D

Arkadiusz Dziermański 30 Sierpnia 2012 13:06

0 0
Marka Alcatel chyba większości z nas kojarzy się z początkami prepaidów w Polsce. Z czasami, kiedy to Tak-Taka reklamowały sympatyczne pingwiny, a nowi użytkownicy dostawali do telefonu maskotki właśnie w formie pingwinów. Jednymi z bardziej popularnych modeli były wtedy Alcatele, takie jak One Touch Easy, czy One Touch Club. Później o marce zdecydowanie przycichło. Co prawda pojawiały się po drodze modele bardziej nowoczesne, już z kolorowymi ekranami, ale nie udało im się podbić rynku. W ostatnim czasie Alcatel zaprezentował kilkanaście nowych modeli. Obyło się to bez większego echa i promocji, i w sumie gdybym nie zajrzał na ich oficjalną stronę, to nawet nie wiedziałbym o istnieniu przynajmniej połowy z nich.



Jednym z takich modeli jest One Touch 918D. Muszę przyznać, że do momentu otwarcia pudełka nie widziałem nawet najmniejszej wzmianki o nim, więc był on dla mnie zaskoczeniem, a przeczytanie specyfikacji było pierwszą rzeczą jaką zrobiłem. Android, pojemnościowy dotyk, obsługa dwóch kart SIM (stąd "d" w nazwie), rozdzielczość ekranu wyższa niż QVGA... Pomyślałem, że nie jest najgorzej i z nadzieją zabrałem się za testowanie nowego sprzętu. Jak wypadł? O tym opowie poniższa recenzja.

Zestaw

Telefon przyjechał do mnie zapakowany w bardzo ładne, białe pudełko z estetycznymi, kolorowymi oznaczeniami. W środku, obok testowanego urządzenia, znalazł się zestaw słuchawkowy, ładowarka z końcówką microUSB, kabel do transmisji danych, karta pamięci o pojemności 2 GB i standardowy zestaw makulatury. Całkiem bogato. To, co dodatkowo cieszy, to fakt, że Alcatel nie poszedł za wszechobecną ekologiczną modą i przewody są całkiem sensownej długości. Kabel USB ma ponad metr, a ładowarka to ok. 120cm. Jest to nawet o połowę więcej niż możemy znaleźć w wielu innych zestawach.

Konstrukcja

Alcatel OT 918d jest telefonem średnich wymiarów: 112 x 58,6 x 12,1 mm, ale równocześnie całkiem słusznej masy wynoszącej 123 gramy. I chociaż nie wydaje się to dużo, to telefon wyraźnie ciążył mi od pierwszego wzięcia go do ręki. Wrażenie dziwnej ociężałości konstrukcji towarzyszyło mi przez cały czas trwania testów. Drugą mocno rzucającą się w oczy rzeczą jest dużo zmarnowanej przestrzeni wokół ekranu, czego osobiście wybitnie nie trawię. Przy zachowaniu tych samych rozmiarów telefonu spokojnie zmieściłby się tutaj ekran o przekątnej sporo powyżej 3,5 cala, a zamiast tego mamy jedynie 3,2 cala. Wyświetlacz pokryty jest plastikiem z pojemnościowym panelem dotykowym. Ekran wyświetla 256 tys. kolorów przy rozdzielczości HVGA (320 x 480 pikseli). Kolory są dobre, ale wydają się być trochę przyciemnione. Widoczność w słońcu jest akceptowalna dopiero przy maksymalnym podświetleniu, ale nie spodziewajmy się tutaj zbyt wiele. Przy bardzo silnym słońcu nie obędzie się bez zasłaniania ekranu dłonią. Kąty widzenia w poziomie są bardzo przyzwoite i szerokie, gorzej jest w pionie. Już niewielkie wychylenie powoduje bardzo mocne przyciemnienie lub rozjaśnienie obrazu. Jakość dotyku pozostawia trochę do życzenia. Reakcja na dotyk nie jest tak dobra, jak w wielu innych modelach nawet z niższej półki i 918d wyraźnie odstaje od testowanych w tym samym czasie LG L3 i HTC Desire C. Dodatkowo precyzja dotyku nie jest najlepsza i np. wprowadzanie tekstu wymaga trochę wprawy. Bardzo często zdarzało mi się wciskać Enter zamiast kropki, albo trafiać w nie ten link na stronie internetowej, w który zamierzałem.

alcatel one touch 918d alcatel one touch 918d alcatel one touch 918d alcatel one touch 918d

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    4.  2012-08-30 13:51:38

    @3 jak mu szefostwo wyśle to tak.

  • 0

    6. ~  2012-08-30 14:43:05  host: public-gprs539563.centertel.pl

    Interpunkcje przemilcze litosciwie, ale ortografy moglbys poprawic, redachtor.

  • 0

    7. ~blablabla  2012-08-30 15:22:34  host: adog233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    karolia1991 - skąd ten wniosek> z testu nie wynika że to tandeta, a w ręku chyba tego telefonu nie miałaś...

  • -1

    8. ~annnnnnnna 123  2012-08-30 15:46:15  host: ip-37-209-130-54.free.aero2.net.pl

    7 jak to nie wynika? Samoczynne restarty dyskalifikuja jakikolwiek sprzet....

  • 0

    9. ~WojtekM  2012-08-30 18:37:52  host: ewy106.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Telefon jak telefon, ale kocurek na zdjęciach śliczny :-)

  • 1

    10. ~  2012-08-30 20:32:20  host: adog233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *8 może po prostu testowany egzemplarz tak miał...

  • 0

    11.  2012-08-30 23:11:11

    Czy tylko mnie się wydaje że światek androida zaczyna powoli nudzić pomimo nowości, tak jak zrobił to niegdyś światek symbiana?

  • 0

    12. ~Krzychoo  2012-08-31 02:52:59  host: erb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy jak zabraknie baterii to ten telefon może działać na paluszkach?

  • 0

    13.  2012-08-31 06:55:05

    Poważnie zastanawiałem się nad tym telefonem, bo ma przyzwoitą jakość ekranu, ale jednak wygrał Samsung Galaxy Y Pro Duos. Chociaż Samsung ma tragiczny wyświetalcz, to reszta parametrów przemawia na jego korzyść. No i procesor ten Alcatel jak na Androida wg mnie słaby może być. Mało jest testów tego telefonu, więc to branie trochę kota w worku. Ja jednak wybrałem Samsunga, bo to produkt sprawdzony i ma Touchwiz, który mi bardzo odpowiada.

  • 0

    14.  2012-08-31 16:18:47

    @Manovar: dobrze wyczytałem, że te samsungi też wylogowują 2 kartę podczas rozmowy z pierwszego 1 karty?

  • 0

    15. ~  2012-08-31 18:51:44  host: 89-69-124-237.dynamic.chello.pl

    Mam ten telefon. Restarty to jednak norma. Mam drugi tel galaxy s III wiec przesiadka na ten (firmowy) jest przeprawą. Wolny jest strasznie. Ale restarty mnie doprowadzają do pasii

  • 0

    16. ~Ocelot77  2012-09-06 10:23:34  host: bxt194.internetdsl.tpnet.pl

    Witam. Mam ten telefon kilka dni i jestem z niego bardzo zadowolony. Co do precyzji ekranu - trzeba się przyzwyczaić jak dotykać i już nie ma problemu. Telefon nie zrestartował sie ani razu. Internet rzeczywiście chodzi dobrze i szybko. Kolory obudowy - kwestia gustu - ja ich nie zauważyłem, dopóki nie przeczytałem w teście :) Chodziło mi o Duala z Androidem TELEFON!!! (nie konsola do grania) i mi wystarcza. Polecam ten telefon.

  • 0

    17. ~tomasz w  2012-09-10 15:09:40  host: 212.160.172.70

    restarty zależą widocznie od egzemplarza, u mnie bajka jak na razie. Polecam tego fona zwykłym użytkownikom bo jest naprawdę ok. Fajnie synchronizuje konto Google i sprzedaje ta sama firma co serwisuje w razie czego nie trzeba daleko szukać.

  • 0

    18. ~Robert  2012-09-16 21:40:02  host: ip5452c198.speed.planet.nl

    Polecam osobą lubiącą serwowac po necie ten tel ma wiekrzośc aplikacji związanych z netem polecam naprawde fajny tel

  • 0

    19. ~dzesio  2012-09-24 21:39:33  host: 200.kormoran-net.pl

    Mam ten telefon już ponad 2 miesiace, do restartow jakos da sie przyzwyczaic. Jesli nie jestes maniakiem super gierek to android 2.3.5 na OT918D nie boli i można z nim żyć. Jeśli dostaniecie go w prezencie to się radujcie, a jak chcecie kupic to teraz w tej cenie kupicie coś lepszego. Pozdrawiam

  • 0

    20. ~Ola  2012-10-09 14:34:13  host: 77-253-205-186.ip.netia.com.pl

    Dużo bardziej interesuje mnie Alcatel OT 916D a nigdzie nic tak na prawde nie można o nim poczytać poza suchymi danymi...

  • 0

    21. ~andy  2012-10-19 23:30:26  host: 176-110-154-4.informel.com.pl

    Mnie się na razie podoba. Obudowa jest dobrze spasowana i nic nie odstaje. Telefon wygląda solidnie. Spełnia moje oczekiwania. Jest "gumowaty" i ciężki. Nie zauważyłem, żeby w menu były angielskie zwroty - może to już poprawiono. Jak pobawię się dłużej, to powiem coś więcej. Jak wiadomo brudy wychodzą w praniu :-)

  • 0

    22. ~shaggy  2013-01-08 00:24:19  host: 178-37-2-169.adsl.inetia.pl

    Witam! Wie ktos moze jak wylaczyc wysylanie polskich znakow w sms? Zmiana jezyka nie wchodzi w gre, bo w ten sposob nie mozna juz pisac t9, pomozcie

  • 0

    23. ~rysieq  2013-01-13 14:19:39  host: 5ad1f24e.bb.sky.com

    Mam ten tel ze 4 miesiące. Nigdy mi się nie zrestartował, bateria trzyma bardzo przyzwoicie, internet śmiga, gps działa, budowa bardzo solidna - nie czuję się jakbym trzymał plastikową zabawkę. Ogólnie za tą cenę (389zł) świetny produkt. Jedyne poważne wady to mało pamięci wewnętrznej, co w połączeniu z zainstalowanymi na sztywno śmieciowymi aplikacjami bywa irytujące. Druga sprawa to wprowadzanie tekstu - trudno się nie pomylić. Jako telefon do komunikowania i od czasu do czasu zagrania w Gniewne Ptaki w zupełności wystarcza

  • 0

    24. ~andy  2013-02-07 14:37:13  host: 176-110-154-4.informel.com.pl

    po 4 miesiącach użytkowania znam już wady i zalety. Wyszły brudy :-) Niestety telefon ma mało pamięci do instalowania aplikacji. Nie pomoże tu karta pamięci, bo nie można na niej instalować aplikacji. W sumie to najbardziej mi przeszkadza. Ponoć można to obejść robiąc root ale mi się nie udało tego zrobić. Poza tym jest dość wolny i potrafi się zamulić tak, że przestaje reagować. Praktycznie nie ma szans na włączenie w nim ruchomej tapety, bo procesor nie wytrzymuje tego i telefon zaczyna wariować. Minusem jest też pisanie na klawiaturze. Prawdę piszą ludzie, że jest to mordęga. Czasem trudno jest trafić w odpowiedni klawisz, a czasem mimo dokładnego naciśnięcia klawisza wyskakuje inna literka. Nie zauważyłem natomiast, żeby często sam się wyłączał, jak podają niektórzy. Mi zdarzyło się to może 2 razy przez 4 miesiące, więc nie jest tak, że dzieje się to kilka razy dzienne. Poza tym podtrzymuję to co pisałem w październiku. Fajerwerków nie ma ale telefon fajny jak na tą cenę. Jakość wykonania mi odpowiada, można zawsze sprawdzić pocztę, czy poczytać coś na internecie będąc poza domem. W sumie telefon spełnił moje oczekiwania tak w 80%.

Dodaj swoją opinię