Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Alcatel Idol 4

Test telefonu Alcatel Idol 4

Arkadiusz Dziermański 26 Września 2016 10:35

4 1
Specyfikacja smartfonów Alcatel Idol 4 pokazuje, że firma chce zerwać z łatką producenta tanich, słabo wyposażonych urządzeń. Starsze modele z serii Idol często potrafiły bardzo pozytywnie zaskoczyć w wielu aspektach, ale zawsze niwelowały to dość poważnymi wadami. Prezentacja nowych modeli wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie i z dużym entuzjazmem podszedłem do testów mniejszego z braci - Idola 4. Sprawdźmy jak wypadł.



Zestaw i najważniejsze informacje

Główne cechy smartfonu:
  • wymiary 147 x 72,5 x 7,1 mm i masa 135 gramów,
  • wyświetlacz IPS o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli,
  • ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 617 taktowany zegarem 1,7 GHz, grafika Adreno 405,
  • 3 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wbudowanej i gniazdo na karty microSD (działa jako drugie gniazdo kart SIM),
  • LTE kategorii 4 (pobieranie do 150 Mb/s; wysyłanie do 50 Mb/s), Bluetooth 4.2, Wi-FI a/b/g/n/ac, dual-band, GPS i GLONASS,
  • Android 6.0.1, kompilacja ,
  • główny aparat o rozdzielczości 13 Mpix (przysłona f/2.0, autofocus z detekcją fazy), z podwójną diodą doświetlającą, nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p (30 klatek na sekundę); przedni aparat 8 Mpix z nagrywaniem filmów w rozdzielczości 1080p,
  • głośniki stereo o mocy 3,6 W każdy,
  • przycisk Boom.

Smartfon dotarł do mnie w dużym, tekturowym pudełku, w którym obok dużych, plastikowych gogli VR z paskami mocującymi, znajdowały się słuchawki JBL z kompletem trzech wymiennych gumek, ładowarka 2A, kabel USB, folia na wyświetlacz, poliwęglanowy pokrowiec i kluczyk do otwierania szuflady kart. Zestaw jest zdecydowanie więcej niż kompletny.

Obudowa i wyświetlacz

Obudowa smartfonu ma nietypową konstrukcję. Na pierwszy rzut oka, to metalowy korpus, do którego przytwierdzone są szklane panele - przedni i tylny. Niecodzienne jest też rozmieszczenie niektórych elementów. Z przodu mamy dwa głośniki stereo umieszczone nad i pod ekranem, czujnik zbliżeniowy, przedni aparat i niespotykanie dużą diodę powiadomień. Jest ona wymiarowo zbliżona do diody doświetlającej przedniego aparatu w np. Moto Z Force. Na prawym boku obudowy, w miejscu gdzie powinien znajdować się przycisk blokady ekranu, znajduje się przycisk funkcyjny Boom, nad nim przyciski regulacji głośności, a pod nim gniazdo karty SIM i karty pamięci (z opcją użycia w nim drugiej karty SIM). Przycisk blokady ekranu znajduje się w górnej części lewego boku obudowy. Na dolną krawędź trafiło gniazdo microUSB i mikrofon do rozmów, z kolei na górną gniazdo Jack 3,5 mm oraz drugi mikrofon. Z tyłu umieszczony został aparat z dwukolorową diodą doświetlającą oraz napis Alcatel, który w ciekawy sposób odbija światło, tworząc wokół siebie promienistą rozgwiazdę.

Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony


Konstrukcja sprawia wrażenie dużo większej i cięższej niż w rzeczywistości. W praktyce wymiary tylko minimalnie obiegają od, dosyć kompaktowego jak na zastosowaną przekątną ekranu, Huaweia P9. Zastosowane materiały, czyli głównie szkło i metal plus cienka plastikowa ramka wokół szklanych paneli, są bardzo wysokiej jakości. Co najważniejsze, szklane powierzchnie nie wykazują tendencji do szybkiego zbierania zarysowań.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2016-09-29 12:36:03

    3 GB Ramu ma model 4s

  • 0

    6.  2016-09-29 14:41:27

    @4 @5 Są też wersje z 2 GB RAM-u, ale w tym przypadku wkradł się błąd i chodzi o 3 GB, zostało to już poprawione. Odnośnie zestawu, dostałem błędne informacje z innego dużego marketu z elektroniką, to też jest poprawione.

  • 0

    7.  2016-10-02 08:07:35

    Która to wersja Idola 4 - 6055K, 6055H, 6055Y, 6055B, 6055I ?

  • 0

    8.  2016-10-02 20:30:32

    @7 6055K

  • 0

    9. ~daro  2016-10-02 21:00:08  host: ip-12-176.mannet.pl

    A ja wspominam pierwszego idola bardzo dobrze. Po dokupieniu pokrowca otwieranego na bok nie było osoby, która by nie spytała: co to za fajny telefon? Wyświetlacz rewelacja, dużo czytelniejszy w słońcu niż mój obecny samsung note 3. I mimo dość przeciętnych parametrów sprawował się świetnie. Zero zacięć i zawieszeń (w przypadku mojego nota niestety się to zdarza). Wiem że głupi to zabrzmi ale pod kątem stabilności był lepszy niż obecny note 3. Miał za to jedną bardzo poważną wadę: bateria. Bateria wystarczała na pół dnia, przy normalnym użytkowaniu. Z trudem wytrzymywał od rana do godz 16. Miałbym go pewnie do tej pory ale uszkodził mi się wyświetlacz i naprawa nieopłacalna.

  • 0

    10. ~benek  2016-10-03 16:51:11  host: 89-76-234-39.dynamic.chello.pl

    bez przesady, mam poprzedniego alcatela idol3 i nie narzekam, wręcz przeciwnie, przymierzam się do idola 4, chodzi lepiej niż samsung siostry, w życiu bym go nie zamienił

  • 0

    11. ~karl  2016-10-03 17:58:30  host: cyberghost.ro

    no ja się nie zgodzę co do muzy i dźwięku, alcatel idol4 jest obecnie najlepszym telefonem muzycznym na rynku, pod tym względem nie ma sobie równych

  • 0

    12.  2016-10-03 19:04:13

    @11 Na jakich słuchawkach i do czego jesteś w stanie porównać dźwięk?

  • 0

    13. ~natural  2016-10-03 19:18:50  host: 188.146.129.105.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    mam alcatela idol 4 i nie wiem jak poprzednie ale ten model w/g mnie jest bardzo dobry, lepszy niż to co za taką cenę oferuje konkurencja, miałem okazję wybrać z pośród 4 telefonów i ten ma najlepszą specyfikację

  • 0

    14. ~kafar  2016-10-04 17:37:01  host: evk184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ubiegłoroczne flagowce to jak kupowanie letnich butów jesienią i nie powinny kosztować więcej niż 500zł. Jeśli chodzi o cenę alcatela to nie odbiega ona od bezpośredniej konkurencji. Natomiast idol 4 przewyższa je pamięcią Ram (3GB) i mnogością dodatków.

  • 0

    15. ~nick  2016-10-04 17:38:11  host: evk184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem skąd opinia o kiepskim dźwięku ze słuchawek? Mam nadzieję, że nie z kosmosu. Czytałem wiele opinii i wszyscy recenzenci zachwycają się dźwiękiem. Mój idol gra świetnie zarówno na głośnikach jak i słuchawkach.

  • 0

    16.  2016-10-04 17:46:21

    @13-15 - jak rozumiem Twój egzemplarz do tego nie grzeje się, a dźwięk stereo puszcza też z tyłu obudowy?

  • 0

    17.  2016-10-04 17:53:31

    @14, kafar - serio? To raczej dotyczy średniej półki, która momentalnie traci wsparcie i o ile telefon nie jest z głównego nurtu, trudno o akcesoria i późniejszy serwis pogwarancyjny. Nawet i 10 GB pamięci RAM nie przyspieszy procesora na Cortexach A53. Za te pieniądze można kupić Asusa z 4 GB pamięci RAM, my jednak polecamy rozważenie rocznego flagowca, bo w tych stawia się nie tylko na pojemność, ale i wydajność kości pamięci.

  • 0

    18.  2016-10-04 17:57:42

    @15 To tak łopatologicznie - 6 strona testu, zaleta nr 6 - dobra jakość dźwięku na słuchawkach. Dołączone słuchawki do zestawu są przeciętne, a na rynku nie brakuje lepiej grających telefonów. Nie zmienia to faktu, że Idol 4 na słuchawkach, innych niż zestawu, gra dobrze, ale daleko mu to czołówki, jak choćby seria HTC One.

  • 0

    19. ~Jankowski  2016-10-04 18:02:26  host: user-5-173-127-173.play-internet.pl

    Sam posiadam Alcatela Idol 4 i nie wiem skąd czerpiecie informacje o słabej jakości dźwięku. Osobiście jestem nim zachwycony, brzmienie jest o niebo lepsze niż to, co wypluwają z siebie zintegrowane układy Realteka dostępne praktycznie we wszystkich płytach głównych czy laptopach...

  • 0

    20. ~sebo  2016-10-04 18:31:32  host: evk184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli chodzi o grzanie się idola 4 to problem był, ale po aktualizacji nie jest to już tak odczuwalne i uciążliwe. Tak więc ten zarzut możemy włożyć między bajki.

  • 0

    21.  2016-10-04 20:13:53

    mam idola 3. największym minusem jest czułość mikrofonu podczas nagrywania dźwięku. nie wiem jak jest w czwórce.

  • 0

    22.  2016-10-04 20:25:38

    @20, sebo - raptem wczoraj odesłałem telefon. Grzał się i po aktualizacjach. Gorzej niż "legendarna" w tej kwestii Xperia Z3+. Jak się daje chipset z przestarzałym procesem technologicznym 28 nm, to i nie ma się czemu dziwić.

  • 0

    23.  2016-10-26 16:41:24