Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonów Nokia E61 i E61i

Test telefonów Nokia E61 i E61i

Marcin Kasiński 23 Września 2007 01:55

0 0
Mówiąc telefon biznesowy większość pomyśli zaraz o Nokii 6310i. To już klasyka. Po prezentacji systemu Symbian fiński producent wypuścił na rynek model 6600, pierwszy terminal z tym właśnie systemem operacyjnym lokowany bezpośrednio w klasie biznes ( 7650 oraz 3650 to były telefony skierowane raczej do maniaków technologii). Potem nadeszła epoka modeli 6630 oraz 6680, które jednak ewoluowały w stronę multimediów. By znów zainteresować klientelę biznesową Nokia w 2006 roku wypuściła serię E. Zapraszamy do przeczytania jak sprawował się w teście model E61 oraz jego ulepszona wersja czyli E61i.



Co w pudełku E61:
terminal Nokia E61
bateria BP-5L
kabel USB DKU-2
zestaw monofiniczny HS-3
karta miniSD Nokia 64MB
ładowarka ACP-12E
przejściówka na nowsze modele ładowarek ( cieńki wtyk) CA-44
płyta CD z oprogramowaniem PC Suite
gwarancja, instrukcja i inne papierki

nokia e61 nokia e61 nokia e61
Nokia E61

nokia e61i nokia e61i nokia e61i
Nokia E61i

Co w pudełku E61i:
terminal Nokia E61i
ładowarka
kabel USB
monofoniczny zestaw słuchawkowy
płyta CD z oprogramowaniem Nokia PC Suite
instrukcja i gwarancja
Widać tutaj bardzo wyraźnie jak zróżnicowane są oba pakiety. W oby brak stereofonicznego zestawu słuchawkowego, a w E61i brakuje nawet karty pamięci.

Telefon Nokia E61 robi piorunujące wrażenie. Jego design jest kontrowersyjny i budzi emocje. Dla jednych szerokość terminala jest nie do przyjęcia, dla drugich nie ma lepiej zaprojektowanego telefonu. Sam design jest prosty w rysunku, nie znajdziemy tutaj zbędnych udziwnień. Widać projektanci wyszli z założenia, że piękno płynie z prostoty. Terminal jest znakomicie wykonany, materiały (aluminium i tworzywo sztuczne) są najwyższego gatunku. Spasowanie również jest na bardzo dobre, nic nie trzeszczy i nic nie lata. Wrażenia audiowizualne w negatywnym tych słów znaczeniu są E61 obce. Dokładnie to samo można powiedzieć o następcy, czyli o E61i gdyż główne założenia konstrukcyjne się nie zmieniły.

nokia e61 nokia e61 nokia e61
Nokia E61

nokia e61i nokia e61i nokia e61i
Nokia E61i

Patrząc na telefon (E61), użytkownik widzi ogromny wręcz wyświetlacz oraz pełną klawiaturę w formacie QWERTY. Nad wyświetlaczem znajduje się głośniczek, malutki guziczek "power" oraz dioda, a za nią czujnik natężenia światła. Tylna część telefonu kryje tylko klapkę baterii, nie ma tu aparatu, od razu widać, że to telefon przeznaczony dla szeroko rozumianego biznesu. Na lewej ściance znajdują się jeszcze dwa przyciski głośności oraz klawisz uruchamiający dyktafon ( niestety ciągle tylko nagrywający jedną minutę ). Poza tym nie ma innych przycisków, kamer, slotów na karty ( ów slot znajduje się pod klapką baterii).
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 65
  • 0

    46. ~issa  2007-09-24 10:19:35  host: inet20908na-2.eranet.pl

    Przyszła mi do głowy pewna analogia - Witek jest zarządcą i właściclelem autostrady. Na autostradzie brakuje np. kibelków , ale za dużo jest różnego rodzaju barów. Użytkownicy autstrady piszą do zarządcy - czy mam napisać co Ty byś odpisał? - "Jak wam się nie podoba to jazda zapierd**ć objazdami i drogami niższej klasy". Sam wiesz , że to nonsens - po prostu użytkownicy piszą i zgłaszają sugestie , co można by usprawnić w kwestii autostrady/portalu , mi się wydaje , że warto to wziąć pod uwagę. Pomijam tu użytkowników Telepolis wyjeżdżających z tekstami typu "Teleszmolis" itp , ewidentnie nastawionym na zaczepkę.

  • 0

    47. ~Olek  2007-09-24 11:21:46  host: ip-62-69-207-253.globalconnect.pl

    Posiadam obydwa modele - E61 oraz E61i. W moim E61i lepiej od E61 sprawuje się: WiFi - znajduje szybciej i więcej sieci, nawiązuje i trzyma lepiej polączenia. Bluetooth - czulszy odbiornik, większy zasięg. Natomiast gorszy jest wyświetlacz, ma zielony odcień i pojawiają się na nim linie (efekt podobny do przeplotu na monitorach CRT). W innym E61i wyświetlacz był OK, jakość zbliżona do E61.

  • 0

    48.  2007-09-24 12:45:41

    Czemu niektórzy obwiniają redaktorów Telepolis za brak testów innych fonów niż Nokia? Wina leży po stronie polskich oddziałów producentów, którzy nie dostrzegają, że przez 2 lata wyrósł najpopularniejszy portal GSM i nadal dają słuchawki do testów pdfonline. Może redaktorzy powinni się bezpośrednio do central albo europejskich oddziałów producentów? Może brać słuchawki od operatorów? Warto też zacieśnić współpracę z innymi stronami o tematyce nowych technologii jak goszczący tu blogn, czy Mobile-Rewiew i zamieszczać ich testy? Inna sprawa to żenująco niski poziom testów red. Kasińskiego. Tu popieram ***wlo, a na zarzut SirmarKa: "zrób lepszy,to go opublikuję" mogę zacytować ***issę z postu 45 o jego i600. Dlatego testerem powinien być LuiN, którego profesjonalizm i rzetelność widać w testach publikowanych na innych portalach.

  • 0

    49. ~Ticom  2007-09-24 13:38:09  host: 195.117.179.13

    @36 Wlo . Wlo - czy masz jak wielu ludzi- problemy ze zrozumieniem słowa pisanego, czy wzorem polityków lubisz przekręcać i przeinaczać? Napisałem "(przekątna a nie bzdurna rozdzielczość-jako wielkość)". O tym jak dobry jest ekran nie wystarczy parametr rozdzielczości bez jego fizycznej wielkosci. No chyba, że dla Ciebie wystarczy np.176x220 i 19 cali przekątnej? Ile będzie miał -jak to piszesz "punkt" 1/3mm, 1mm, czy może więcej? Jak to obliczysz bez wielkości? A niestety w wielu testach jest np. napisane: telefon posiada matrycę o wielkości 176x220. Pozdrawiam.

  • 0

    50.  2007-09-24 15:45:22

    ~Ticom - nie przeinaczam ;-) Ja wiem jak to policzyć, więc i wiem co niektórzy mają na myśli. Ale zauważ, że takich ja jak niewielu jest. Większość nie rozróznia tych pojęc. I dlatego mówię w sposób może przejaskrawiony - issa zwrócił na to uwagę, ale nie ma racji akurat dlatego nie odnisę się do Twoich postów issa - jak już cos piszecie to nie dla siebie ale dla wszystkich. A co do meritum... Znam takich co im nie sprawia różnicy rozdzielczośc - nawet jak piksele pojedymcze z metra widać ;- Ważne żeby był wielki "ekran". Ostatnio własnie rozmawiałem i porównywałem ze znajomuym jego GPS-a - takiego dedykowanego dla turystów z wyświetkaczem oczywiście sporym ale o małej rozdzielczości z moim w Nokii 6233. Niewioele mniejszym ale o ponad dwukrotnie większej rozdzielczości (liniowo licząc nie w ilości pikseli na wyświetlaczu bo to wykładniczo wzrasta ;-) I sam stwierdził, że nie wielkość a ilość szczegółów się liczy bardziej. Oczywiście nie mówimy tu o jakichś super małych pikselach i wyświetlaczach do których obejrzenia lupa jest potrzebna (nie porównując jak np. matryce aparatów cyfrowych).

  • 0

    51.  2007-09-24 18:35:51

    zabcia: bede oficjalnie protestowal na stwierdzenie, ze testy kolegi Kasinskiego maja taki poziom jak okreslilas. Jesli juz to choc napisz konkretne zarzuty. Ja uwazam, ze sa dobre. Trzeba pamietac, ze mamy wiele roznych uzytkownikow. Test pisany dla ludzi wymagajacych, bedzie nie do przebrniecia dla normalnych uzytkownikow. LuiN jest naszym testerem i jego testy bede sie pojawiac. Wam sie jego podobaja, ale slysze tez glosy przeciwne. Ja np. powiem, ze dla mnie sa za dlugie. W kazdym razie wszystkim nie dogodzimy ;)

  • 0

    52. ~zbok  2007-09-24 21:27:49  host: acnr74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ktoś z Was napisał że na Telepolis nie ma testów innym marek telefonów ponieważ inni producenci nie dają swoich modeli redakcji do testów i poprostu nie maja skad wziasc telefonu innego niz Nokia... czyli poprostu wniuskuje że osoby pracujące w Telepolis to sa sami użytkownicy telefonów marki Nokia...bo jakby któryś z Nich miał telefon jakiejś innej firmy to przecież nie byłoby problemu ze zrobieniem testu innego telefonu niż Nokia. hm...i tu nasuwa misie jedno pytanie...: czyzby w Telepolis pracowali sami nokiofile...? hehehhe :)

  • 0

    53. ~Lukaszz  2007-09-24 22:56:30  host: aczn182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #30 i nawzajem:)

  • 0

    54. ~Lukaszz  2007-09-24 23:04:49  host: aczn182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A tak w ogóle to chyba nie doczytałeś do końca, albo nie zrozumiałeś o co mi chodzi - ani w jednym, ani w drugim przypadku mnie to nie obchodzi:) Pozdrawiam

  • 0

    55. ~  2007-09-25 09:21:48  host: bfg206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Test merytorycznie dobry, jednak co do uzupelnienia go zdjeciami to dla mnie zdecydowanie slaby. Autor robi zdjecia scrren'ow z funkcjami ktore kazdy sobie wyobraza, za to ani jednego odzwierciedlajacego przegladanie stron www tym telefonem. A tym bylem najbardziej zainteresowany. Tak samo nie pisze nic o trwalosci joysticka,a w innym tescie przeczytalem ze po paru godzinach uzytkowania mial juz spore luzy, a tutaj pare dni uzytkowania i ani slowa o tym.

  • 0

    56.  2007-09-26 20:07:29

    Ja tam teraz czekam na test Kaisera na PDAClub, ale jutro ide do Vobisa/Sienna obadac go osobiscie i zrobic pare testow :D

  • 0

    57.  2007-09-27 22:22:38

    Hehe tylko niech nikt nie pisze że to zbieg okoliczności i Era ma najlepszy zasięg :-) Dziwiłem się czemu autor testu daje zrzuty ekranu offline ? A tu masz babo placek :-) Autor testu robił je w bunkrze ;D i akurat miał kartę Ery :-) HiHi :-) Później niestety widać na innych foto że zasięg sieci jest tragiczny - na 1kreskę lub ginie -(przekreślone E) jak mniemam to zasięg Ery :) Bardzo ciekawi mnie gdzie jest ten bunkier do testów i czy Orange i Plus także w nim nie mają zasięgu ?:-) Era i jej zasięg już są chyba słynne na całą Pl ;)

  • 0

    58. ~kolega  2007-09-29 23:18:04  host: aczs145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kolego, ale największe pokrycie na terenie Polski ma właśnie Era:) i to nie są widzimisię, tylko fakty:)

  • 0

    59.  2007-10-02 11:00:05

    Oczywiste fakty oczywiście :-) A tak w ogóle, to skąd to wiesz?

  • 0

    61. ~salsa  2008-09-22 08:51:23  host: 83-238-224-240.adsl.inetia.pl

    powiem, tak - jaystik poszedł się kochac po 3ech miesiącach. poszły styki i cały czas kręci się w kółko

  • 0

    62. ~  2010-10-11 16:36:43  host: aemn205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy e61i posiada zaczep na smycz?

  • 0

    63. ~d.a.m.i.a.n.  2011-02-06 14:49:46  host: aazq70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam E61i juz 3 rok ani jednej awarii ( była wymieniana tylko bateria ) spadła mi nie raz na beton i przez to jest podrapana. w telefonie nie miałem niegdy awari ZADNEJ. Telefon głośny i wyraznie gra muzyka internet też ma b.dobry ( sama Nokia się wypowiada ze internet w E61i jest duzo lepszy niż w E61 - prawda sprawdzalem to) telefon polecam każdemu, nie patrzcie ze przypomina paletkę do ping-ponga czy kalkulator :)

  • 0

    64. ~d.a.m.i.a.n.  2011-02-06 14:51:18  host: aazq70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy e61i posiada zaczep na smycz? ~ Nie- nie posiada Oczywiste fakty oczywiście :-) A tak w ogóle, to skąd to wiesz ~era tak *** a naprawde to play i orange :)

  • 0

    65. ~Ficktion  2011-04-24 22:37:50  host: z06-05.opera-mini.net

    tego posta wlasnie pisze z mojej E61, dla niektorych moze i cegla bez aparatu, ale wlasnie mam na nij odpalona opere mini, GG, i slucham muzyki w tle :) wszystko bez przycinki, wifi smiga wybornie, w zabiespieczonych sieciach nie ma problemu, daje rade z Youtube a klawke ma bardzo wygodna. To jeden z moich ulubionych telefonow. Posiadam jeszcze nokie 9300I ktorej to bym nie zamienil na zaden inny telefon z wyjatkiem E90 :) niech ktos mi wyskoczy z jakims cukierkowym se albo lg... Moja E61 przezyla upadek z 2 pietra bez szwanku, a pozatym wygodnie sie otwiera nia piwo :D czego chciec wiecej :)

  • 0

    66. ~Tete  2011-06-01 00:45:15  host: admi105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja się ma w tym cacku joy?? wcześniej posiadałem SE który miał joy-a i była tragedia pól roku i joy do wymiany a w tej noki jak??

Dodaj swoją opinię