Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu Samsung P1000 Galaxy Tab

Test tabletu Samsung P1000 Galaxy Tab

Lech Okoń (LuiN) 24 Kwietnia 2011 06:30

0 0
A po co ci właściwie tablet? Od tego pytania zaczyna się niemal każda rozmowa gdy nagle ktoś spostrzeże, że dłubię w Samsungu Galaxy Tab. Moja odpowiedź jest krótka i rozbrajająco szczera - nie wiem. Bo po co tu owijać w bawełnę i czynić tablet urządzeniem, które potrafi coś nowego? Przecież używam go do tych samych czynności, w których sprawdziłby się netbook czy zaawansowany smartfon. To, co sprawia, że tablet wygrywa z innym sprzętem, to znacznie bardziej czytelny ekran niż w telefonie (z racji gabarytów i rozdzielczości) i bardzo lekka (400 gramów), zamknięta obudowa (bez wentylatorów), której próżno szukać w nawet najmniejszych netbookach.



Samsung P1000 Galaxy Tab trafił do sprzedaży jesienią 2010 roku, gdy na nowo zdefiniowanym rynkiem tabletów rządził niepodzielnie Apple iPad. Koreański gigant liczył na olbrzymi sukces sprzedażowy, ostatecznie w 2010 roku udało mu się sprzedać zaledwie 2 mln sztuk swojego tabletu. Nie jest to mało, jak na nową kategorię produktu, z drugiej jednak strony da się odczuć wyraźny niedosyt w całej tej ekspansji Samsunga. Galaxy Tab wygrywał (i dalej wygrywa) nie tyle porównywalnym jakościowo systemem czy podzespołami, ile 7-calowym ekranem, z którym produkt Apple’a nie miał szans gdy pojawiała się kwestia mobilności. Po kilku miesiącach użytkowania Taba moje wrażenia są bardzo skrajne - w zależności od potrzeb użytkownika, niektórym osobom produkt ten zdecydowanie bym polecał, innym równie zdecydowanie odradzał. Zapraszam do lektury recenzji, w której te skrajności postaram się rzeczowo opisać.



Krótka droga od telefonu do tabletu

Do wiosny 2010 roku tablet był PC-tem - ciężkim i drogim ustrojstwem, bardzo krótko pracującym na baterii, niby w pełni kompatybilnym z desktopami, ale dużo wolniejszym. Apple iPad odciął tablety od architektury PC i wylansował zupełnie odrębną grupę urządzeń, wciśniętą gdzieś pomiędzy netbooki i smartfony. Tradycjonaliści nabijali się, że iPad to tylko wyrośnięty iPod… mijały miesiące i nagle Samsung wypuścił swojego "wyrośniętego iPoda". Tym razem jednak nie z iOS, lecz z Androidem - telefonicznym Androidem 2.2 Froyo.

Wystarczy porównać specyfikację Samsunga Galaxy S i "nowego" Galaxy Tab, by jasno stwierdzić, że to właściwie ten sam sprzęt, w którym zamiast 4 cali dostajemy aż 7 i to w wyższej rozdzielczości. Platforma Hummingbird Samsunga będąca połączeniem procesora 1 GHz ARM Cortex-A8 i grafiki PowerVR SGX540 GPU to zdecydowanie za dużo jak na potrzeby telefonicznych multimediów. Wydajny układ graficzny w Galaxy S cały czas się nudzi, bo nie ma gier, które wycisnęły by z niego siódme poty. Dajmy mu więc zajęcie - ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, który pomieści więcej widżetów interfejsu TouchWiz i sprawi… że system dostanie czkawki.

Wyrośnięty telefon, wyrośnięty iPod - no i co z tego? Grunt by oprogramowanie urządzenia potrafiło wykorzystać większą powierzchnię ekranu. Ekran o przekątnej 3,5 - 4 cali to w sam raz jak na nowoczesny, wygodny telefon. Ale w takim telefonie duża rozdzielczość pożytkowana jest właściwie tylko na to, by użytkownik nie był w stanie zobaczyć pojedynczego piksela. Wielkość przycisków interfejsu została taka jak w telefonach z ekranami QVGA/HVGA. Co z tego, że iPhone 4 ma dokładnie tyle samo pikseli na swoim 3,5-calowym ekranie (640 x 960 = 614400), co Galaxy Tab (600 x 1024 = 614400) na 7 calach, skoro w iPhone’ie trzeba czcionki i ikony powiększyć na tyle, by dało się je odczytać i w nie trafić palcem…

samsung p1000 galaxy tab samsung p1000 galaxy tab samsung p1000 galaxy tab samsung p1000 galaxy tab

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 16
  • 3

    1. ~zmyslowa waginusia  2011-04-24 08:04:58  host: wap.mobile.project4.pl

    troche spozniony ten test ale Wesolych Swiat!

  • 0

    2. ~  2011-04-24 08:45:34  host: 89-75-39-127.dynamic.chello.pl

    Hehe, już wszystkie aplikacje chodzą w rozdzielczości takiej jaką ma tablet. Polecam także Spare Parts która dostosowują aplikacje,

  • 0

    4. ~  2011-04-24 10:46:00  host: 223.etlink.pl

    @3 jako urzadzenia do pracy mobilnej wygodniejsze w niektorych zastosowanich niz notebook, czy netbook albo smartfon...

  • 0

    5. ~krakmen  2011-04-24 11:29:45  host: 94.42.82.143

    Mam i chwale sobie. Przeglądarka firefox na antka załatwia problem, widegety typu wp.pl i inne też upraszczają życie, Vcomunicaor (tlen i gg w jednym) Jedyny minus brak programu do zestawu słuchawkowego bluetoth (darmowego) płatny cyberon voice jest ekstra - ogólnie polecam ;)

  • 0

    6. ~adriaanek  2011-04-24 15:51:16  host: user-46-113-222-7.play-internet.pl

    może ktoś się orientuje czy na tym tablecie można grać na kurniku (obsługa javy sun) lub czatować na czaterii ? I czy można podłączyć do niego dysk zewnętrzny i przeglądać dane z niego ?

  • 0

    7. ~gossciu  2011-04-24 16:04:04  host: abbu38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    # 1 jak wiekszosc testow na telepolis

  • 0

    8. ~reniferek77  2011-04-24 22:34:42  host: ip-93-154-161-228.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    A który skype na androida obsługuje wideorozmowy? Bo nie znam.

  • 0

    9. ~es  2011-04-24 22:42:41  host: host-94-231-55-243.ip.jarsat.pl

    Do kieszeni sie nie zmieści jak 3,5-4całowy smartfon więc to "balast" podobny do mojego 10całowego lapa. To juz wolę lapa - szybszy, dłuzej pracuje na baterii (ok 8h), z normalną klawiaturą i touchpadem. Nie ma też obaw że zniszcze ekran. No i waży 1kg - te pare deko wiecej przeboleje. Po co miałbym wiec kupować tablet, ten czy inny?

  • 0

    10. ~poznańczyk  2011-04-25 01:24:38  host: 154.150.149.46.ip.sptelek.com.pl

    zamknięta obudowa bez wentylatorów? wielkie mi co... moj booklet nokii taki właśnie jest i daleko szukać nie musiałem

  • 0

    11. ~lordi  2011-04-25 11:30:29  host: akm176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 9. - z netbooka nie skorzystasz tak szybko jak z tabletu np: w metrze, pociągu lub autobusie a wiele osób dojeżdża do pracy/szkoły, do tego 1kg a 400g to różnica ogromna, czas pracy na baterii to Samsung Galaxy wystarcza idealnie

  • 0

    12.  2011-04-25 14:00:42

    To jest dla biznesmenów, a Kowalski z wymaganiami zadowoli się smartfonem :-)

  • 0

    13.  2011-04-25 14:09:41

    Telix juz przeprowadzil test czy moze tablet p1000 zastapic telefon . Skonczylo sie na pobiciu sprzetu. W kiszeni ciezko go zmiescic. Pozdrawiam.

  • 0

    14.  2011-04-28 23:22:19

    Trochę nie do końca zgodziłbym się z pierwszym zdaniem po wstępie, że tablety do 2010 to były wielkie i ciężkie urządzenia. Przecież nawet Nokia N900 była nazywana przy premierze tabletem internetowym, podobnie jak jej poprzedniczki. Ale wiadomo, to termin niełatwy do konkretnego zdefiniowania.

  • 0

    15.  2011-04-29 14:50:10

    eTom ma rację, ja z nim się zgadzam. A nie mógłbym sobie wyobrazić, że gdziekolwiek pójdę, zaniosę ze sobą ten... a potem siedzę przed nim cały czas w domu... ja jakoś nie widzę sensu tych tabletów, może być ja jestem za konserwatywny, ale mamy, laptopy, smartfony, netbooki, po co do tego jeszcze te ogromne tabletki??

  • 0

    16.  2011-05-20 10:38:31

    moim zdaniem przeciętni ludzie nawet już mogą być zadowoleni, gdy stać im na smartfon

  • 0

    17. ~żall  2012-05-01 20:32:07  host: 093105203047.skierniewice.vectranet.pl

    Jesteśćie dziwni jak wam się nie podoba tan tablet to po co piszecie komentaeze i niezachecacie innych nie umiecie sie obsługiwać tabletami itp to się nie odzywajcie polecam tego tab

Dodaj swoją opinię