Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu Samsung Galaxy NotePro 12.2

Test tabletu Samsung Galaxy NotePro 12.2

Marcin Kruszyński (vonski) 14 Sierpnia 2014 16:35

6 3
Wśród dostępnych na rynku tabletów najpopularniejsze są dwa rozmiary: większy, o przekątnej około 10 cali oraz mniejszy, z ekranami w przedziale 7-8 cali. A co powiecie na urządzenie, którego wyświetlacz może się pochwalić ponad 12 calami przekątnej? Na taki pomysł wpadł (a jakże by inaczej) Samsung, który znany jest z zalewania rynku niezliczoną ilości modeli i odmian swoich produktów. Galaxy NotePRO 12.2 trafił do nas w wersji SM-P900, a więc pozbawionej modemu GSM. Czy tak wielkie urządzenie "przenośne" ma w ogóle sens bytu? Czy ważący 3/4 kilograma tablet można jeszcze wygodnie użytkować? I przede wszystkim, kto może być grupą docelową dla tak nietypowego sprzętu? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w recenzji. Zapraszam.



Zawartość pudełka

Wielkie (jak na tablet), szare pudło skrywa niewiele poza samym urządzeniem. W opakowaniu znalazła się ładowarka sieciowa o natężeniu 2A, kabel microUSB w standardzie 3.0, krótka instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz 5 wymiennych końcówek do rysika wraz z uchwytem do ich demontażu. Zawartość w zasadzie typowa jak na tablet: brakuje słuchawek, nie ma mowy o żadnych dodatkowych akcesoriach. Nieco słabo jak na sprzęt kosztujący ponad 2000 zł.

Specyfikacja

Od dłuższego czasu Samsung opiera swoje produkty na dwóch odmiennych układach: albo jest to chipset Exynos, albo popularny Qualcomm Snapdragon. Te ostatnie trafiają najczęściej do urządzeń oferujących łączność w standardzie LTE. Jako, że testowany tablet był w wersji Wi-Fi, na jego pokładzie zagościł ośmiordzeniowy Exynos 5 Octa 5420 z czterema rdzeniami Cortex-A15 pracującymi z częstotliwością 1,9 GHz oraz kolejnymi czterema Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz. Zastosowany układ graficzny to Mali-T628 MP6, pamięć operacyjna RAM ma wielkość trzech gigabajtów, zaś pamięć wewnętrzna to aż 32 GB, dodatkowo rozszerzalne kartami microSD. Tablet wyposażono w ekran o przekątnej 12,2 cala i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, przekładającej się na zagęszczenie około 247 pikseli na cal. Testowany model oprócz wspomnianego Wi-Fi (dual band a/b/g/n/ac, z Wi-Fi Direct) posiadał moduł Bluetooth w wersji 4.0, złącze microUSB 3.0 z wsparciem MHL i USB Host oraz odbiornik GPS z obsługą sieci GLONASS. Tablet wyposażono w przedni aparat o rozdzielczości 2 megapikseli oraz tylny z matrycą 8 megapikseli. Obudowa Samsunga ma wymiary 295,6 x 203,9 x 8 mm zaś masa tabletu to 750 gramów. Uzupełnienie specyfikacji stanowi tradycyjne wyście audio 3,5 mm, chowany w obudowie rysik S-Pen oraz wbudowany akcelerometr i kompas.
Pod kątem suchej specyfikacji ciężko cokolwiek zarzucić Samsungowi, ale o zasadności istnienia tak dużego tabletu pozbawionego modemu 3G jeszcze podyskutujemy.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Jakość wykonania, obudowa, ekran, przyciski

Praktycznie wszystkie tablety Samsunga zaprezentowane w drugiej połowie 2013 oraz w 2014 roku wyglądają bardzo podobnie. Wszystkie mają charakterystyczny podłużny przycisk Home pod ekranem, obok którego zlokalizowane dwa pojemnościowe klawisze: wstecz i przełącznik ostatnich aplikacji, który po przytrzymaniu wywołuje funkcję Menu. Nad ekranem znajdziemy oko przedniej kamery oraz czujnik oświetlenia, a całość urządzenia okala srebrna ramka średnio udanie imitująca metal (w rzeczywistości jest to polakierowany plastik). Tył urządzenia to jedna wielka, niezdejmowalna pokrywa z fakturą imitującą skórę, na której środku znajdziemy nazwę producenta, a w górnej części obiektyw głównego aparatu z diodą doświetlającą.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 23
  • 1

    4.  2014-08-16 21:40:47

    3: Eee, pochwalić mogliby się Canonem 1D ale nie iPadem :)

  • 0

    5.  2014-08-16 22:36:08

    @1 zupełnie jak w tej reklamie http://tlp.is/3gf

  • 0

    6. ~poldi85  2014-08-17 13:53:13  host: aia99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ViNYL i Vonski rozpoczęli temat-rzekę:) Tablet jako urządzenie do pracy to kwestia baaardzo mocno dyskusyjna:) Napisać artykuł, recenzję, porobić jakieś proste rzeczy w ramach pakietu Office - proszę bardzo. Gorzej jak ktoś pracuje jako architekt, grafik. Pójdzie na spotkanie z inwestorem, branżystami i co może pokazać oprócz wizualizacji zapisanych w JPEG? Programów CAD-owskich nie zainstaluje, 3DMaxa też nie zainstaluje. Dobrego laptopa z kompletnym oprogramowaniem i klawiaturą alfanumeryczną nie zastąpi w żaden sposób. Tablet jest po prostu powieleniem funkcji najlepszych smartfonów, upakowanym w większe wdzianko. Robienie zdjęć tabletami to hit, ale jeszcze lepsi są ludzie, którzy rozmawiają przez tablety jak przez zwykłe fony, czasem nie wiedząc, jak to optymalnie chwycić:) Na pewno są to super zabawki, na których można obejrzeć film, przejrzeć pierdoły w internecie, poczytać książkę. Tylko tyle i aż tyle.

  • 0

    7.  2014-08-17 14:46:01

    Jedyna opcja w tym wypadku: VPN do domu i RDP do maszyny z Windows. Mina kolegów: bezcenne :)

  • 0

    8. ~czy jakis tablet  2014-08-17 20:35:13  host: 197-222.1-85.cust.bluewin.ch

    12,2 calowy ma modul telefoniczny? ja ze swojego gt-8000 dzwonie, ale on ma 10,1 cali/

  • 0

    9.  2014-08-17 21:32:46

    @6: No to Cię trochę zaskoczę. AutoCAD na tablety jest od dawna, sam używam. Oczywiście do rysowania się niezbyt nadaje, ale żeby coś na szybko sprawdzić czy zmierzyć jest w sam raz. Do 3D też jest soft jak choćby TurboViewer, na którym otworzysz większość popularnych formatów. Używałem go na iPadzie, jest też dla Androida.

  • 0

    10. ~  2014-08-17 23:56:06  host: aia99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @9 Jeżeli znasz ArchiCADA albo coś mocno podobnego na tablety i możesz polecić, to chętnie się zapoznam:) Sam nie używam takich programów, aczkolwiek chętnie polecę znajomym, którzy do pracy używają laptopów z ArchiCADem, 3DMaxem i SketchUpem. Na laptopie masz pełną możliwość edycji plików, klient na spotkaniu może Ci dosłownie pokazać palcem co gdzie masz przesunąć albo ustawić w pomieszczeniach i czuje się znobilitowany, jeżeli widzi, że na bieżąco uwzględniasz jego uwagi i sugestie:)

  • 0

    11.  2014-08-18 07:56:08

    Ja do ArchiCADa używałem właśnie TurboViewera, tylko pliki musiałem zapisywać do .3ds. Co do edycji to nie próbowałem, mi wystarczy opcja wyświetlania.

  • 0

    12. ~Trolololo.  2014-08-18 08:39:17  host: 81.219.84.18

    @vonski
    We wstępię bym poprawił zwrot "sens bytu" na "rację bytu" bądź "sens istnienia".

  • 0

    13.  2014-08-18 09:44:22

    @12: Masz rację. Choć teraz to już nie ja mogę to zmienić.

  • 0

    14. ~blah  2014-08-18 12:56:19  host: 178-36-157-249.adsl.inetia.pl

    Hancom Office pełny włącznie z edycja jest dla Note Pro darmowy i nie trzeba dodatkowo placic.

  • 0

    15. ~  2014-08-18 13:07:20  host: 178-36-157-249.adsl.inetia.pl

    To prawda, dla uzytkownika 8 calowcow to moze byc przepasc, natomiast dla uzytkownika jakiegos tabletu 10 cali roznica jest owszem zauaazalna, ale akceptowalna. A komforr uzytkowania jest znacznie większy. Nie nazwalbym tez 10 calowcow mobilnymi. Inna sprawa, co znaczy mobilny tablet, jesli choxzi o uzywanie w pozycji stojacej to 8 cali max, jesli jestes w stanie usiasc to wielkosc naprawde nie ma znaczenia, bo 12.2 jest naprawde cienki i poreczny jak na swoje wymiary. I nie, nie musisz lezec na kanapie :p

  • 0

    16. ~pete67  2014-08-21 09:15:40  host: ujejskiego.intkomp.net

    srutu tutu....
    Co komu przeszkadza jak kto robi fotki?
    przez co rozmawia???
    iOS czy Andek... który lepszy...
    co kto do czego używa...
    Pozostałość po wcześniejszym ustroju???
    Jedyna słuszna droga to uzywać to czy to???
    a może to jakaś zaraza z Chin??? ( sam używam tel xiaomi) tam dostajesz wytyczne - jak robisz interes to my
    ci wytypujemy z kim., w jakim czasie za ile itd...

    Jakoś u nas ciągle panuje wyśmiewanie, przekonanie że jedyna słuszna opcja robienia zdjęć to lustro
    - koniecznie FF i koniecznie najnowsze... no jak ktoś jest głupkiem to niech robi kompaktem, bo to wszak idioten kamera
    jak gadać to koniecznie telefon, no... smartfon ale nie większy niż 5" bo większe to...

    Opanujcie się.
    Wali mnie czy ktoś robi zdjęcia SE z 99roku w rozdzielczości 320/240 czy tabletem z 16Mpix. czy aparatem fotograficznym
    czy ktoś gada przykładając patelnie do ucha czy telefonik
    co to kogo obchodzi?
    robisz tak jak Ci wygodniej albo masz możliwość

    Czemu ludzie nie zajmują się sobą?
    jeśli wygodniej pracować komuś na tablecie to czemu nie???
    Dobór narzędzi do wykonywanej pracy pozostawmy juz ludziom, przecież za sprzęt zapłącili.

    Może lepiej zainteresować się kto tworzy przekonanie że jak coś napisać to koniecznie najnowszy ofis?
    i jak nawet prosta obróbka i selekcja zdjęć to koniecznie PS?
    a potem lamenty że firma "straciła" 10mld $ na pirackim rynku?

    każdy sprzęt ma swoje ograniczenia i niezaprzeczalne atuty ( mowa nie o modelu ale o rodzaju)
    kwestie mobilności też są bardzo rozległe i płynne...

    inna sprawa odnośnie tych rodziców podnoszących do góry tablety, pstrykających fleszy w kościele czy innych miejscach
    gdzie człowiek chciałby być skupiony. No i jeszcze naszapolska złota młodzież paradująca z telefonem gdzie trzeszczący głośnik
    mający mniej niż centymetr po prostu syczy i rzęzi jakąś mieszaniną dziwnych nie do końća zro

  • 0

    17. ~Adrien  2014-08-21 10:17:28  host: 78.133.137.186

    Odnośnie wszelczych CADów na tablecie - jest ma byc tylko wyswietlane, to wystarczy wrzucic dany plik do pdfa :P albo przerobic prezentację pliku na filmik. Chyba asusowy/acerowy switch jest bardziej przydatny niz to, choc ma mniejszy ekran.

  • 0

    18.  2014-08-21 21:12:57

    @16: dzisiaj byłem na wycieczce w Chioggi, gdzie jakiś Włoch poprosił mnie o zrobienie zdjęcia jego iPadem. Jedna ręką trzymałem tablet, drugą opadający SmartCover i zastanawiam się czym nacisnąć migawkę. Niewygodnie, nieporęcznie, zero ergonomii. Nikt mi nie wmówi, że telefon/smartfon/compact/lustro nie są wygodniejsze.

  • 0

    19. ~Wojteczek z Elblonga  2014-08-25 08:57:44  host: 81.219.84.18

    Testowałem, zrzucony z 45 pietra z pałacu kultury w Warszawie rozbił sie na częsci pierwsze...
    Właczyłem aparat i zrzuciłem go, takze mam wideo z lotu na karcie pamieci.

  • 0

    20.  2014-08-30 10:27:59

    Pałac Kultury nie ma 45 pięter :P

  • 0

    21. ~posiadacz NOTE PRO 12.2  2014-11-04 19:35:04  host: 77-253-54-127.adsl.inetia.pl

    Jest note pro 12.2 z modemem 4G

  • 0

    22.  2015-01-15 16:45:32

    W jaki sposób tablet został podłączony kablem HDMI ? Przez jakąś przejściówkę?

  • 0

    23.  2015-01-22 10:58:07

    @22: oczywiście poprzez adapter MHL.

Dodaj swoją opinię