Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu LG G Pad 8.0 LTE

Test tabletu LG G Pad 8.0 LTE

Marcin Kruszyński (vonski) 22 Marca 2015 23:43

7 0
Wśród tanich tabletów z obsługą sieci 3G niepodzielnie panują chińscy producenci. Zalew urządzeń z Państwa Środka, dostępnych również w większych sieciach supermarketów, dość mocno nasycił tę półkę rynku. Czy zatem tak duży producent, jak koreański LG, ma w ogóle czego szukać w tym segmencie? Pewnym jest, że dla osób szukających urządzeń "markowych" producentów wybór jest niewielki: albo zdecydują się na obniżyć wymagania i kupić sprzęt mniej uznanej marki, albo muszą się liczyć z większymi wydatkami.
Właśnie w tę lukę próbuje się wstrzelić LG ze swoim modelem LG G Pad 8.0 LTE. Jest to jedno z niewielu urządzeń oferujących modem z łącznością w standardzie LTE, zachowujące jednocześnie umiarkowaną cenę - na dzień pisania recenzji około 600 zł w serwisie aukcyjnym. Pomysł dość odważny, ale cena urządzenia zdecydowanie zachęca do zastanowienia się nad wyborem. Czy pośród setek tanich urządzeń no-name ten produkt ma w ogóle szanse powodzenia? Spróbujmy się dowiedzieć.



Zawartość pudełka

Zgodnie z niechlubną tradycją, do recenzji otrzymałem tablet w wersji sklepowej... z niekompletnym wyposażeniem. W typowym, białym pudełku, poza samym urządzeniem, znalazła się jedynie skrócona instrukcja obsługi. Komplet akcesoriów, według uzyskanych informacji, obejmować powinien również kabel USB oraz ładowarkę sieciową. Tych ostatnich jednak zabrakło, więc i opis zestawu pozostanie niekompletny.

Specyfikacja

Ma być tanio i dobrze - taka idea z pewnością przyświecała konfiguracji tabletu LG. I takie są też efekty. Koreański producent zdecydował się na użycie sprawdzonego i dość wydajnego jak na swoją cenę układu Qualcommu - Snapdragon 400, na który składają się 4 rdzenie Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz. Pamięć operacyjna ma pojemność 1 gigabajta, pamięć na dane - 16 gigabajtów, które dodatkowo można rozszerzyć kartami microSD, za obsługę grafiki odpowiada układ Adreno 305. Moduły łączności to oczywiście WiFi (a/b/g/n z trybem dual-band, HotSpot, WiFi Direct oraz DLNA), Bluetooth oraz modem sieci 3G pracujący w częstotliwościach 850/900/1900/2100. Tablet posiada również obsługę sieci 4G LTE, ale nie udało mi się uzyskać danych odnośnie wszystkich obsługiwanych częstotliwości. Co najważniejsze jednak dla wielu potencjalnych użytkowników: karty SIM darmowego Aero2 działają bez problemu ;-) Resztę specyfikacji urządzenia uzupełnia odbiornik A-GPS, złącze microUSB w wersji 2.0 oraz dwa aparaty: główny 5 Mpix oraz przednia kamerka 1,3 Mpix. Ekran LG ma przekątną 8 cali i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie około 190 punktów na cal. Tablet zamknięty jest w obudowie o wymiarach ok. 210 x 124 x 10 milimetra, masa urządzenia to nieco ponad 340 gramów. Rzut oka na specyfikację wyraźnie pokazuje, że LG nie planowało żadnego iPad - killera. Ma to być tani tablet z LTE i tak też sprzęt jest reklamowany.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Jakość wykonania, obudowa, ekran, przyciski

O ile w dziedzinie telefonów styliści wciąż walczą o oryginalność i nowe pomysły, o tyle tabletami już chyba nikt się nie przejmuje. Poszczególne urządzenia są do siebie bardzo podobne i na co dzień ciężko je od siebie odróżnić. LG V490 również wpisuje się w ten trend. Czarny, symetryczny prostokąt, z wypełniającym większość frontu ekranem, kilka bocznych przycisków, oko kamery i koniec. Próżno w LG szukać stylistycznej oryginalności. Na froncie urządzenia poza samym wyświetlaczem znajdziemy tylko obiektyw przedniej kamery (nie ma czujników oświetlenia i zbliżeniowego), na dole port microUSB, na górze wyjście audio 3,5mm, mikrofon, port podczerwieni oraz zaślepkę skrywającą porty microSD i karty SIM, również w rozmiarze micro. Na prawej krawędzi producent umieścił fizyczne przyciski: zasilania oraz regulacji głośności, lewy bok pozostaje pusty.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 22
  • -2

    3.  2015-03-23 09:11:05

    "nawiązuje kształtem do LG g3 i widać to dobrze." Kształtem nawiązuje do każdego telefonu i tabletu. Nie ma ani przycisków z tyłu jak G2/G3, nie ma metalizowanej obudowy, logo LG ma na górze zamiast na dole. To gdzie te nawiązania? Bo się nazywa też LG?

  • 1

    4.  2015-03-23 09:31:08

    @1 Skoro nie ma w menu opcji automatycznej jasności ekranu to czujnika światła nie ma na bank. A dedykowane etui też ma swoją opcję w menu więc działa dokładnie tak samo jak to z iPada ;) A do to kształtu to dla mnie G2 raczej nież G3 :)

  • 2

    5.  2015-03-23 09:34:13

    Jeśli chodzi o etui to zwracam honor, bo faktycznie jest magnes. Co do kształtu to pisałeś o nie wyróżniamy się z tłumu. Do chińczykow nie jest podobny w niczym poza kolorem - więcej podobieństw do wschodu można znaleźć w kanciastych samsungach. G-Pad ma obłości na górze i dole upodabniajace go do nowych telefonów LG czy nexusa 5. Jak nie widzisz w nim g3 to może zobaczysz bello czy coś innego. Widać że jesteś zmęczony tematem tabletów - może czas odpocząć i dac testować innym?

  • -2

    6.  2015-03-23 09:38:15

    Najpierw piszesz "bzdury bzdury", a potem się z tego wycofujesz. Teraz sugerujesz, że mam sobie odpocząć i dać testować innym. Bo? Bo Ty widzisz w nim podobieństwo do G3 a ja nie? Wszystkie tablety są praktycznie na jedno kopyto, ostatnio chyba Lenovo Yoga trochę się wyróżnia.
    Dziękuję za "dobrą" radę, ale sorry: nie Twoja sprawa.
    EOT z mojej strony.

  • 0

    7.  2015-03-23 09:49:45

    Widać profesjonalizm w Twojej wypowiedzi. Jeżeli nie zgadzam się z Twoją wypowiedzią to znaczy że ja nie mam racji. Trafiłeś tym samym do listy niepoczytalnych. Jak będzie więcej podobnych Tobie profesjonalistów, to żegnaj TP i żegnajcie moje pieniążki z abonamentu. EOT

  • 0

    8.  2015-03-23 15:59:32

    @2 Na zasadzie magnesu prawicie?

  • 0

    9.  2015-03-23 16:24:53

    1, czajson - ja tam bardziej widzę nawiązania do Nexusa 7 (głównie materiałowo), choć ten miał ścięte boki górny i dolny no i w G Padzie jest nieco bardziej wypukło. W galerii znajdziesz zdjęcie porównawcze z Samsungiem Galaxy Tab S 8.4 - w sumie i tutaj można się doszukać podobieństw;-) Niezależnie od tego, do czego ten G Pad jest podobny, to chyba najciekawszy "tablet dla początkujących/oszczędzających" na rynku. Już nawet w roli tylko routera LTE jest interesujący cenowo. Nie zgadzam się natomiast z opinią dot. rewelacyjnych kątów widzenia. Tu jednak widać pewne oszczędności - zakres jest duży, ale od pewnego kąta wyświetlany obraz poważnie ciemnieje.

  • 2

    10.  2015-03-23 17:35:34

    9. LuiN - mam ten tablet i do niewymagających zastosowań w terenie jest w sam raz. Nie za duży nie za mały, przyzwoicie wykonany no i właśnie najważniejsze - ma moduł łączności i jest niezależny od routera czy telefonu. Tak naprawdę jedyne do czego się można przyczepić to wyświetlacz. Pal licho kąty widzenia, bo to nie ma znaczenia gdy się patrzy na wprost. Najbardziej przeszkadza rozdzielczość gdy obok leży LG G3 ze świetnym wyświetlaczem a wcześniej korzystało się z Galaxy Tab S 10.5 z rozdziałką 2560 x 1600.

  • 0

    11.  2015-03-23 18:02:06

    10, czajson - wizualna różnica pomiędzy FullHD i QHD na 5,5 cala jest niemal niedostrzegalna, natomiast przeskok z 1280 x 800 na FullHD przy 8 calach rzeczywiście byłby błogosławieństwem w G Padzie... i nawet jest, bo przecież mamy równolegle w ofercie G Pad 8.3 z ekranem FullHD. Model ten ma przy okazji wydajniejszy chipset i 2 GB pamięci RAM, ale to już inna półka cenowa. Jak na uderzenie od strony dolnej półki, rozdzielczość ekranu w LG G Pad 8.0 LTE i tak IMHO jest akceptowalna.

  • 0

    12. ~LG  2015-03-25 19:14:19  host: public-gprs516904.centertel.pl

    Czy przypadkiem drugi grill nie skrywa mikrofonu...? :) Tak samo jest też np. w G2.

  • 0

    13.  2015-03-25 19:43:40

    Nie, to tylko atrapa. Jest o tym nawet w instrukcji.

  • 0

    14. ~Celt  2015-03-25 21:53:03  host: 89-65-152-102.dynamic.chello.pl

    Mam ten tablet i jestem z niego bardzo zadowolony. Wcześniej korzystałem z Samsunga w wersji 7 calowej i przeskok jakości jednak odczuwam. Najważniejsza dla mnie różnica to ilość dostępnego miejsca. W tabletach Samsunga (chodzi mi o 7 calowe) jest go zbyt mało i szybko miejsca mi brakowało (karta SD nie załatwi wszystkiego). Co do lagów w nakładce, to tu sytuację poprawiłem sobie stosując innego launchera (konkretnie Nova Launcher) i jest znacznie lepiej. Co do samej aktualizacji, to kilka dni temu LG potwierdziło, że ten model także dostanie aktualizację do Lolipopa. Jeszcze pod koniec marca będzie ona dostępna, tylko zaczynają nie od Polski. Ale ma być. I to przed Padem 8.3. Więc dla mnie duży plus. Co do baterii to ciężko mi się odnieść do słów z recenzji, bo korzystam z tego urządzenia głównie jakoi czytnika eBook oraz do przeglądania internetu. Przy moim wcale nie oszczędnym używaniu tablet bez problemu wytrzymuje półtora dnia. Przyznam jednak, że nie oglądam na nim specjalnie filmów (prócz trochę youtube) oraz jakoś specjalnie nie gram na nim. Generalnie, jeśli ktoś potrzebuje niedrogiego tabletu a nie jest typowym power userem, lub nie chce sprzętu na którym będzie mógł testować każdą grę, to moim zdaniem będzie to idealny wybór.

  • 0

    15. ~  2015-03-26 03:16:09  host: n20-07-08.opera-mini.net

    ten tablet ma funkcje telefonu normalnego tak jak smartfon że można zadzwonić na numer telefonu ?

  • 0

    16.  2015-03-26 08:27:10

    @15: nie ma. Tylko smsy.

  • 0

    17. ~  2015-03-26 13:24:42  host: n20-07-08.opera-mini.net

    16, dzięki za odpowiedź

  • 0

    18.  2015-03-28 09:52:45

    Jak najprościej z niego wysyłać kody ussd, wiem że mozna zainstalować dialera i tak na razie zrobiłem ale jest jakaś inna metoda/aplikacja do tego?

  • 0

    19. ~pff  2015-03-30 16:43:04  host: 89-79-141-117.dynamic.chello.pl

    " - jedynie przeciętna wydajność akumulatora. " 98% recenzentów twierdzi, że akumulator ma ponadprzeciętną wytrzymałość. Kto się myli?

  • 0

    20.  2015-03-31 21:50:21

    Miał ktoś w ręku tego LG i Tab 3 8.0? Jak porównanie?

  • 0

    21.  2015-03-31 22:01:44

    @18: moim zdaniem jest przeciętna. Mam obecnie Xperię Z3 Tablet Compact (wiem, że to wyższa półka) i działa sporo dłużej.

  • 1

    22.  2015-04-01 10:06:10

    Moim zdaniem akumulator działa naprawdę długo, używając dziennie popołudniu wystarcza na 5-6 dni. Poprzednio miałem asusa Fonepad i działał krócej.

Dodaj swoją opinię