Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu Huawei MediaPad 10 FHD

Test tabletu Huawei MediaPad 10 FHD

Michał Gruszka 16 Czerwca 2013 11:28

3 2
Huawei MediaPad 10 FHD to sprzęt klasy premium dostępny w dobrej cenie. Do zakupu ma nas przekonać czterordzeniowy procesor, 16-rdzeniowa grafika, aż 2 gigabajty pamięci RAM, LTE i dziesięciocalowy ekran FullHD. Do tego sprzęt jest wykonany gustownie i z wysokiej jakości materiałów, do czego Huawei raczej nie zdążył nas do tej pory przyzwyczaić. Gdzie jest haczyk?



W zestawie znajdziemy podstawowe akcesoria - sieciową ładowarkę, kabel USB i skromną instrukcję startową - nic mniej, nic więcej. Pierwsze wrażenie (przy wielu decyzjach zakupowych przecież kluczowe) w tym wypadku jest niezwykle pozytywne - od wzięcia w ręce po uruchomienie. Bardzo cienki i względnie lekki sprzęt z obudową wykonaną z anodyzowanego aluminium podkreślonego plastikowym pasem na jednej z dłuższych krawędzi, gdzie zamontowane zostały elementy odbiorczo-nadawcze i kamera. Oglądając go już w ciągu pierwszych chwil odniosłem wrażenie, że gdzieś już coś takiego widziałem. Tablet jest łudząco podobny do produktu Samsunga - Galaxy Tab 10.1. Miejsce umieszczenia logo, aparatu, tylna pokrywa, a także gabaryty jednoznacznie kojarzą mi się właśnie z nim. Jak się okazuje, nie tylko mi. Ale to akurat dobra wiadomość. W końcu nie jest to nieudolna kopia iPada od Apple'a. Producent wykorzystał doświadczenie największego gracza - Samsunga, niejako papugując tylko sprawdzone rozwiązania konstrukcji Galaxy Tab 10.1. Jego rozmiary to 257,4 x 175,9 x 8,8 mm przy masie 598 gramów.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Na frontowym panelu nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów. Gładka, jednolita tafla szkła cieszy oko. Potrzebne do obsługi systemu klawisze funkcyjne zostały zaimplementowane w oprogramowaniu, co pozwoliło zrezygnować z montażu klawiszy mechanicznych lub dotykowych. Korzystając na co dzień z iPada początkowo dosyć trudno było mi się do tego przyzwyczaić. Nagminnie szukałem klawisza powrotu. Z czasem jednak odnalazłem w tym rozwiązaniu spory komfort, bo nie mamy możliwości przypadkowego wyłączenia aplikacji podczas trzymania tabletu w ręce, a dodatkowo wirtualne klawisze można ukryć jednym dotknięciem ekranu, więc w żaden sposób nie ograniczają nam przestrzeni użytkowej na wyświetlaczu. Krawędź obudowy od strony logo kryje przed nami 30 pinowe złącze dokujące, łudząco przypominające te stosowane dotychczas przez Apple'a czy Samsunga. Kabel od urządzeń z jabłuszek nie pasuje jednak do tego sprzętu. Tego od Samsunga nie posiadam by móc sprawdzić. Nie zdziwiłbym się jednak gdyby pasował. Po jego obu stronach trudno przeoczyć uchwyty dokujące. Są szczególnie przydatne gdy zdecydujemy się na zakup dedykowanej klawiatury, pozwalającej na przeobrażenie tabletu w pełnoprawny netbook, na którym z powodzeniem można pokusić się o napisanie dłuższego tekstu. Akcesorium nie znajdziemy w zestawie. Jest do kupienia osobno za kwotę około 100 dolarów. Nie jest jednak warte swojej ceny. Brakuje mu wbudowanej baterii, która mogłaby przedłużyć działanie tabletu. Jedyne co zyskujemy to złącza USB do podłączenia urządzeń peryferyjnych. I to jedyna zaleta, tym bardziej, że MediaPad sam w sobie tradycyjnego złącza USB nie posiada.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    6. ~Zbyszek  2013-06-16 23:07:10  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    @2: w tekście masz jak byk napisane, że w momencie oddawania testu do publikacji ukazał się 4.1, wcześniej go nie było.

  • 0

    7. ~xs  2013-06-17 00:15:14  host: 213-238-87-180.adsl.inetia.pl

    @6 poprawka leży od początku maja - a że bzudry piszę w testach to inna sprawa: "S10-101L Firmware(S10-101L, Android 4.1, C001B002SP01, EN, General Version) 2013-05-07|737.76MB"

  • 0

    8.  2013-06-17 07:38:00

    2, xs - sprzęt został odesłany do producenta przed udostępnieniem nowej wersji Androida. Moje prywatne zdanie na temat tabletu jest nieco inne - dużo bardziej pochlebne. Na LTE Plusa złapałem maksymalnie 96 Mb/s i pewnie 100 Mb/s uda się wreszcie pokonać. Zdjęcia robi lepsze niż którykolwiek iPad, a patrząc całościowo, Mediapad przywrócił mi wiarę w sens Androida w tablecie. Rynek zdominowała plastikowa tandeta (z Galaxy Note 10.1 i jego ścierającymi się sreberkami włącznie) i wreszcie mamy jakiś niedrogi powiew świeżości.

  • 0

    9. ~mkkot  2013-06-17 08:35:36  host: ip-94-42-0-49.multimo.pl

    Do autora zdjęć: następnym razem spróbuj zmieścić całe obiekty w kadrze i dać im trochę miejsca z góry ;p

  • 0

    10.  2013-06-17 09:19:16

    9, mkkot - wybierz pod pionowymi zdjęciami "zobacz zdjęcie w oryginale", a pojawi się miejsce u góry;-)

  • 0

    11. ~xs  2013-06-18 07:58:09  host: 213-238-87-180.adsl.inetia.pl

    ok to przydałoby się zrobić testy na nowym sofcie bo faktycznie na tym nieco słabo to wygłąda - może 4.1 lepiej sobie radzi z tym procesorem?

  • 0

    12. ~mary  2013-06-18 09:38:10  host: host-217-97-254-54.jrbnet.com

    a ja mam takie głupie pytanie - klawiatura na zdjęciu to jest jakiś dodatkowo zakupiony sprzet pod tablet czy w komplecie?

  • 0

    13.  2013-06-18 10:46:41

    11, xs - W nowym oprogramowaniu znika największy w moim odczuciu urok tego tabletu, czyli chowany dolny pasek Androida. W benchmarkach tablet radzi sobie bardzo dobrze (spotkałem się nawet z opiniami, że to najtrudniejsza do przeciążenia grafika na mobilnym rynku), natomiast nie wszyscy producenci gier obsługują ten chip graficzny i w tym tkwi problem, a nie w starszej dystrybucji Androida.

  • 0

    14.  2013-06-18 10:47:54

    12, mary - Ta klawiatura to dodatkowe akcesorium. Sprzedający ten tablet w Polsce Plus nie dodaje jej do zestawu. W klawiaturze nie ma jednak dodatkowej baterii i jedyna korzyść to, oprócz oczywistej możliwości szybszego pisania, dodatkowe porty.

  • 0

    15. ~mary  2013-06-19 09:55:51  host: host-217-97-254-54.jrbnet.com

    LuiN dzięki ;) Potrzebuje sprzetu "a la laptop" i smartfon w jednym. tablet tego typu cieszy tym, że można wykonywać połączenia i jednoczesnie wygodnie śmigać po internecie. Klawiatura fajna sprawa, gdy sie pisze dużo - a ja naprawdę bardzo dużo piszę. Zastanawiam się, na ile to przycinanie o którym wspominano wyżej będzie przeszkadzało w użytkowaniu tego typu...? W gry nie gram ;] Myślicie że byłaby możliwość podpięcia do niego dysku zewnętrznego, takiego już konkretnego - np. terabajtowego?

  • 0

    16.  2013-06-19 15:25:20

    11, xs - specjalnie dla Ciebie porównanie wydajności na obu wersjach oprogramowania: http://majfon.pl/grafika/mediapad.jpg

  • 0

    17. ~xs  2013-06-19 17:54:00  host: 213-238-87-180.adsl.inetia.pl

    ok thx wyniki dosyć zaskakujące - Pytanie czy mikrozwisy ustały czy nadal się pojawiają? Linpack teoretycznie pokazuje mocną optymalizację procesora na 4.1.2, nieco dziwi spadek transferu zapisu - zupełnie jakby w locie szyfrował dane.

  • 0

    18.  2013-06-20 00:20:05

    Owych mikrozwisów nie zauważyłem i na 4.0. To chyba bardziej kwestia bukietu doinstalowanych aplikacji. Mam wrażenie, że system chodzi trochę mniej równo, do tego znikła możliwość zminimalizowania paska systemowego (po roocie jest możliwość jej przywrócenia). Z ciekawości zainstalowałem też inną aktualizację niż ta "Global", przeznaczoną dla rynku rosyjskiego, o wyższej numeracji. Okazuje się, że funkcja minimalizowania paska jeszcze wróci, a system przeżyje dalszą optymalizację (jest dużo szybciej). Niestety brak polonizacji interfejsu zmusił mnie do powrotu do wersji globalnej (za dużo aplikacji na siłę personalizowało się na EN). Samo wgrywanie oprogramowania jest dziecinnie proste, ale nie da się bez dodatkowych czynności wrócić do wersji 4.0.4... niestety operacja ta chyba będzie mnie czekać, bo znacznie spadła czułość anteny LTE i transfery z nawet 96 Mb/s spadły do 30-40 Mb/s.

  • 0

    19. ~as  2013-06-25 15:06:41  host: sggw137-004.sggw.waw.pl

    A aero działa?

  • 0

    20. ~rafal  2013-06-27 22:25:15  host: 79.124.114.12.maximi.pl

    Witam za ile mozna te urządzenie sprzedac ponieważ kuzyn dał mi tego właśnie tableta zebym mu go sprzedał. Orjentujecie się iletakie coś leci? dostał go w plusie.

  • 0

    21. ~proceder232  2013-07-08 18:04:14  host: adap246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam mam pytanie mozna z tego tabletu wykonywac polaczenia?

  • 0

    22. ~pete67  2013-08-27 09:00:06  host: ujejskiego.intkomp.net

    Zastanawia mnie to że widzę przynajmniej dwie wersje tabletu odnośnie procesora... tutaj jest HiSilicon K2V2 Hi3620 a gdzie indziej pokazują Qualcomm Snapdragon S4 Pro na Allegro widzę ten tablet za 1400 jeśli nówka. chyba warto jednak czy lepiej szukać na Hisilicon czy na qualcomm ?? widziałem oba do kupienia ponoć ten drugi jest dużo wydajniejszy.

  • 0

    23. ~WhyDuck  2013-12-05 13:15:20  host: ip-94-42-6-84.multimo.pl

    Masz może jeszcze porównanie testów tego tabletu na różnych wersjach androida ???

  • 0

    24. ~WhyDuck  2013-12-05 13:28:48  host: ip-94-42-6-84.multimo.pl

    Dzwonić z tabletu na europejskich wersjach firmware nie można, a jedynie odbierać i wysyłać sms-y. Jest natomiast chińska wersja firmware (4.1.2 B003) która po zastosowaniu voice patch-BY SOLIDADEVA pozwala dzwonić z telefonu jest też apka dodająca sklep google i inne aplikacje od Google. Udostępniony jest również MediaPad 10 FHD Open Source(S10-101x, Andriod4.1) ale chyba jest zbyt mało tych urządzeń na rynku aby ktoś próbował robić custom-roma do tego tabletu.

  • 0

    25. ~danod  2013-12-22 20:56:13  host: host-217-172-242-81.gdynia.mm.pl

    aero 2 bardzo pięknie smiga na tym tableciku , mimo ze niktorzy podaja ze z modemm lte nie będzie aero dzialac :) zastnawiam się tylko czy etui od Samsunga galaxy tab 2 by przypasowalo do niego

Dodaj swoją opinię