Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu BlackBerry PlayBook

Test tabletu BlackBerry PlayBook

Lech Okoń (LuiN) 11 Sierpnia 2011 04:15

2 0
BlackBerry PlayBook to pierwszy tablet internetowy produkcji kanadyjskiego koncernu RIM. Po kwietniowej premierze w USA krytycy komentowali, że urządzenie zostało zbyt szybko wprowadzone na rynek i jest bardzo niedopracowane. Miesiące mijały, a RIM dostarczał jedną aktualizację za drugą, proponując przy okazji swój tablet klientom na kolejnych światowych rynkach. PlayBook, który trafił do moich rąk pozbawionych był wielu pierwotnych błędów i braków. Podczas testów ukazały się aż trzy aktualizacje, z czego jedna dodała urządzeniu polskie menu. Sprawia to, że kanadyjski tablet wydaje się być już gotowy na podbój Polski.



Biznesowe smartfony RIM nie odniosły wielkiego sukcesu na polskim rynku, docierając właściwie jedynie do klientów korporacyjnych. Aktualnie ceny usług BlackBerry spadły do tak niskiego poziomu, że pozwolić może sobie na nie praktycznie każdy, a multimedialny PlayBook to świetne dopełnienie smartfonu BlackBerry. Choć po pierwszych angielskojęzycznych recenzjach tabletu trudno było patrzeć przychylnie na PlayBooka, to tablet potrafi się bronić. Kanadyjski "pomocnik biznesmena" urzeka interfejsem, szybkością działania i multimediami. Ma też świetny ekran, którego kąty widzenia i piękne kolory wywołać mogą zazdrość nawet u użytkowników iPadów. Zapraszam do lektury testu jedynego w swoim rodzaju tabletu z BlackBerry Tablet OS.



Guma i szkło

PlayBook ma wymiary 194 x 130 x 10 mm i masę 425 gramów, co czyni go cieńszym i jednocześnie szerszym od HTC Flyer (195 x 122 x 13,2 mm i 420,8 gramów) i Samsunga Galaxy Tab (190,1 x 120,5 x 12 mm i 380 gramów). Spośród wymienionej trójki PlayBook odznacza się najszerszą ramką wokół ekranu (co ma uzasadnienie w jej funkcji). Pod względem komfortu trzymania urządzenia w dłoni najporęczniejszy jest Galaxy Tab, a najmniej poręczny HTC Flyer. PlayBook jest gdzieś w środku tej stawki, niewiele ustępując produktowi Samsunga. Każdy z producentów zastosował inne materiały do wykończenia obudowy. U Samsunga jest to wyłącznie plastik, w HTC mamy otwieraną z jednej strony metalowo-plastikową obudowę, z kolei RIM pokrył swój tablet tworzywem przypominającym gumę. Wszyscy trzej producenci przedni panel urządzenia wypełnili szkłem - jedynie Samsung zadeklarował, że zastosował szkło Gorilla Glass (również na stronie producenta szkła tablety Flyer i PlayBook nie są wymienione). Podczas testów na ekranie PlayBooka pojawiły się dwie dość głębokie rysy (choć szkło jest grube i sztywne), z kolei ekran Flyera wykazywał się większą od pozostałych urządzeń podatnością na nacisk.

Lokalizacja logo producenta sugeruje, że PlayBook zaprojektowany został z myślą o obsłudze w układzie horyzontalnym. Przy tym układzie po bokach ekranu znajdziemy szczeliny głośników, a ponad nim kamerę 3 Mpix służącą do prowadzenia połączeń wideo (jakości HD) i czujnik jasności otoczenia. Na górze obudowy znajdziemy szczeliny 2 mikrofonów (urządzenie oferuje nagrywanie dźwięku stereo), gniazdo JACK 3,5 mm, niewielki włącznik oraz trzy przyciski służące do regulacji głośności, jak i obsługi multimediów (niestety bardzo mało poręczne z racji niewielkich rozmiarów).

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • -1

    2. ~lacosta  2011-08-11 08:26:39  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    za późno, za drogo, bb idzie na dno.

  • 0

    3. ~zbyszek  2011-08-11 09:50:35  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    Fajna recenzja, teraz czekam na recenzje Bolda lub Torcha, bo wiem ze je macie, a jestem ciekawy jak je opiszecie:-)

  • 0

    4. ~zemanspa  2011-08-11 10:33:46  host: 83-238-164-231.ip.netia.com.pl

    śmieszy mnie ta sztucznie wykreowana "moda" na ni to telefon ni to netbook ni to nawet czytnik ebooków.Czu ktos to kupuje?a nawet jeśli kupi jedene takie co to czy kolejny bezuzyteczny powiększony dotykowiec?Ciekawe czy firmy wogóle coś na tym zarabiają kiedy 70% uzytkowników woli telefony klasyczne,a z użytkowników dotykowców może z 10-20% kupi raz takie co?

  • 0

    5. ~  2011-08-11 11:10:51  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

    @~zemanspa poszukaj sobie informacji o ilości gotówki, gotówki! jaką dysponuje nadgryzione jabłko. Będziesz wiedział wszystko:)

  • 0

    6.  2011-08-11 12:12:08

    Po przeczytaniu pierwszej strony brakuje porównania do iPadów obu generacji, przecież to lider rynku tabletów jak można go pominąć ;) może na następnych stronach coś będzie;)

  • 0

    7.  2011-08-11 12:54:14

    @4 poczytaj sobie o rynku tych urządzeń a potem pisz, widocznie 40 milionów ludzi kupi w tym roku niewiadomo co ;)

  • 0

    8. ~  2011-08-11 13:34:13  host: 87-205-135-218.adsl.inetia.pl

    Panie Redaktorze, czy tajemnicą jest w jakiej technologii został wykonany ekran. Kto widział jak denne TN siedzą w smartach HTC, wie jak to jest ważne.To jest znacznie istotniejsze niż rozdzielczość.

  • 0

    9. ~kormoran  2011-08-11 13:46:48  host: host-89-230-222-121.lublin.mm.pl

    Zakup tabletu wcześniej czy później jest dla mnie nieunikniony bo jest to urządzenie niesłychnie wygodne,lekkie i uniwersalne.Oczywiście z wyświetlaczem 10" i koniecznie z modułem 3G.Takie testy pomagają w podjęciu decyzji.A kiedy będzie wyczerpujący test HTC Sensation? Doszła nowa wada-po tygodniu ekran staje mało czuły na dotyk!

  • 0

    10. ~  2011-08-11 15:58:10  host: user-46-112-210-92.play-internet.pl

    Na załączonym ról oku, najlepiej widać lampę odbijającą się w ekranie tabletu...

  • 0

    11. ~  2011-08-11 16:00:08  host: user-46-112-210-92.play-internet.pl

    Oczywiście miało być: na załączonym filmiku, najlepiej

  • 0

    12.  2011-08-11 16:21:28

    @9: na 8 posiadaczy Sensation / czytelników wątku o tej wadzie (news sprzed parunastu? dni) 1 ( słownie jedna) osoba z tą wadą ma do czynienia, 7 (słownie siedem) innych ma bezproblemowo działające telefony, (wliczając to w telefon z którym mam do czynienia). Wady "dotyk śmierci" większość użytkowników też nie zauważa.

  • 0

    13. ~kormoran  2011-08-11 17:07:31  host: host-89-230-222-121.lublin.mm.pl

    @AbrahaM-Dzięki.To dla mnie ważna wiadomość.

  • 0

    14. ~RafałG.  2011-08-11 18:23:47  host: d146-18.icpnet.pl

    Sam Posiadam playbooka. Mogę tylko powiedzieć że artykuł bardzo dobrze opisuje to urządzenia. Co do polskiej klawiatury to już jest dostępna i bez problemu można pisać maile z polskimi znakami. Ogólnie mogę polecić każdemu to urządzenie. Sam chyba zostanę fanem tej marki bo wykonanie i jakość swoich urządzeń maja na bardzo wysokim poziomie. Pozdrawiam R

  • 0

    15.  2011-08-11 18:31:20

    #14: Proszę bardzo. Nie powiem że ryzyka nie ma, bo jest, ale też wygląda (wniosek na podstawie analizy tego co ludzie piszą) że jest związek z datą/momentem zakupu i (nie)obecnością wady. Telefony kupione dwa tygodnie do miesiąca temu wygląda że są ok. Kupione wcześniej (lub z wcześniejszych dostaw i leżakujące u sprzedawcy), mogą być wadą dotknięte. Na głównym polskim forum o Androidzie statystyka wypad(ł)a gorzej (był tam wątek o tym), konkretnie (zacytuje sam z siebie z wątku o usterce - stan sprzed paru dni): "4 osoby problem mają, 5 osób nie ma, 2 osobom minął po zrebootowaniu albo przywróceniu ustawień fabrycznych." Jeśli możesz, to rozważ "przeczekanie", aż się wyjaśni ta kwestia.

  • 1

    16. ~kormoran  2011-08-11 20:10:23  host: host-89-230-222-121.lublin.mm.pl

    Myślę podobnie.Im później od premiery kupiony telefon tym mniejsze prawdopodobieństwo problemów z nim bo producent śledzi informacje zwrotne od użytkowników i eliminuje usterki.Czytałem też o wypadaniu przycisku głośności w HTC Sensation.

  • 0

    17. ~  2011-08-11 21:52:36  host: user-188-33-202-237.play-internet.pl

    Jako posiadacz iPada2 muszę stwierdzić, że załączony plik nagrany iPadem, nie wypadł aż tak źle na tle pozostałych, bowiem aparaty w konkurencyjnych tabletach mają specyfikację techniczną o wiele lepszą, niż aparat w iPadzie. Szkoda, że autor testu nie zamieścił do porównania zdjęć wykonanych iPadem. Myślę, że również nie byłyby dużo gorsze, od tych konkurencyjnych.

  • 0

    18. ~  2011-08-12 10:22:42  host: z16-11.opera-mini.net

    jest tu opisane że ten tablet nie obsługuje javy. Podobną sytuację mam w androidzie. Kiedy tablety będą obsługiwały te same programy co "normalne" komputery?

  • 0

    19. ~RafalG.  2011-08-15 13:54:19  host: d146-18.icpnet.pl

    #15: Pada w sumie otrzymałem jako jedna osób w Polsce (stworzyłem 2 aplikacje pod ten system i otrzymałem 2 playbooki). Więc znam chyba wszystkie aktualizacje tego systemu i nie mówię że nie miałem z nim problemów. Akurat musiałem system wgrać od nowa ale była to szybka akcja. Znajomi którzy posiadają ipada2 w większości kupili by sobie playbook'a zamiast tego badziewia co maja. Pozdro. R.

  • 0

    20. ~  2011-10-18 09:44:48  host: 212.160.172.70

    mam pytanie - czy to uczciwe, zeby bardzo dobry artykul byl rozprowadzany na lewo i prawo bez podawania source'a? na stronie orange pod linkiem http://www.orange.pl/kid,4001237793,id,4001617821,title,Test-Bla ckBerry-PlayBook,article.html znajduje sie PRZEKOPIOWANY test z Waszej witryny - zmienily sie jedynie naglowki podrozdzialow, to wszystko. nie ma zadnej najmniejszej informacji dotyczacej zrodla. co za zenada...

  • 0