Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test tabletu Asus Nexus 7 II

Test tabletu Asus Nexus 7 II

Marcin Kruszyński (vonski) 14 Marca 2014 11:57

6 2
Urządzenia z serii Nexus są dość nietypową wizytówka Google. Początkowo były to smartfony dedykowane dla deweloperów, o mocno ograniczonej dostępności i otwarte na wszelkiego rodzaju modyfikacje oprogramowania. Z czasem, po wyraźnym zainteresowaniu również zwykłych użytkowników, zaczęły one trafiać na szeroki rynek. W zeszłym roku Google zdecydowało się również wprowadzić do sprzedaży swoje pierwsze tablety w wersjach 10- i 7-calowych. Nexus 7-II (zwany też v2013 lub v2) jest najnowszym tabletem firmowanym logiem giganta z Mountain View i wyraźną aktualizacją zeszłorocznego sprzętu. Mimo, że Google wciąż nie oferuje w Polsce swoich urządzeń poprzez własny sklep internetowy, to w przeciwieństwie do smartfonów ich tablety są ogólnie dostępne w wolnej sprzedaży dość szybko po światowej premierze. Cena nowego Nexusa 7-II, produkowanego przez firmę Asus, jest na tyle atrakcyjna, że warto poświęcić mu niniejszy artykuł.



Zawartość pudełka

Zawartość pudełek z tabletami jest zazwyczaj jeszcze bardziej uboga, niż tych z telefonami. Nie inaczej jest z nowym Nexusem7. W zgrabnym, kolorowym pudełku poza samym tabletem znajduje się wyłącznie kabel microUSB oraz ładowarka sieciowa o natężeniu 2 amperów. Pełny minimalizm, do którego zdążyli nas już niestety przyzwyczaić dostawcy. Rynek akcesoriów to finansowa studnia bez dna dla producentów, więc nikt nie jest chętny do rozdawania gratis tego, za co użytkownik tak i tak zapłaci. Założeniem serii Nexus jest również atrakcyjna cena w stosunku do konkurencji, więc nie ma się za bardzo co dziwić ascetycznej zawartości opakowania.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Specyfikacja

Mimo, że Nexus 7 nie jest urządzeniem celującym w najwyższy segment rynku, to jego specyfikacja i tak jest dość imponująca. Tablet produkcji Asusa bazuje na znanym układzie Qualcomma - Snapdragon S4 Pro, z procesorem wyposażonym w cztery rdzenie Krait, pracującym z częstotliwością 1,5 GHz, zaś za obsługę grafiki odpowiada układ Adreno 320. Nowy Nexus 7 wyposażony jest w 2 GB pamięci operacyjnej RAM oraz, w zależności od wersji, 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci ROM. Testowany model pozbawiony był modemu 3G, za łączność odpowiadają wiec moduły Wi-Fi (a/b/g/n wraz z trybem dual-band), Bluetooth (4.0) oraz NFC i tradycyjny microUSB, będący również złączem ładowania. Ekran urządzenia to siedmiocalowa matryca typu IPS o rozdzielczości FullHD (1920 x 1200), co daje zagęszczenie na poziomie około 320 pikseli na cal. Tablet dodatkowo wyposażony jest w odbiornik GPS, wyjście audio 3,5 mm, stereofoniczne głośniki oraz dwa aparaty: główny o rozdzielczości 5 megapikseli oraz przednią kamerkę 1,2 mpix. Obudowa urządzenia ma wymiary 200 x 114 x 8,7 mm i wraz z baterią o pojemności 3950 mAh waży 290 gramów. Wersja z modemem LTE jest o 9 gramów cięższa.

Patrząc na specyfikację urządzenia trudno znaleźć tu większe niedociągnięcia. Największym jest chyba brak złącza kart microSD, co jednak jest "znakiem firmowym" wszystkich Nexusów i efektem takiej a nie innej polityki Google. W urządzeniu zabrakło również radia FM. Patrząc jednak na cenę tabletu, która w wersji 16 GB nie przekracza 1000 zł, trzeba przyznać, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja, zważywszy na zalety urządzenia, o których poniżej.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 23
  • 1

    4.  2014-03-14 15:08:13

    #2: gwoli ścisłości to Nexus7-II został zaprezentowany w lipcu 2013, a do sprzedaży trafił miesiąc później (a w Polsce pod koniec września).

  • 1

    5.  2014-03-14 16:00:09

    cbool: tego typu komentarze nic nie wnoszą do dyskusji, są niemądre - co z tego, że publikujemy teraz, mieliśmy w ogóle nic nie pisać? Kolejne tego typu komentarze zostaną skasowane bez ostrzeżenia.

  • 0

    6. ~uther  2014-03-14 17:37:33  host: 89-65-65-59.dynamic.chello.pl

    Ze swojej strony dodam, że wersja z LTE bardzo szybko łapie GPSa, a LTE potrafi naprawdę zaskoczyć prędkością :)

  • 0

    7. ~temp  2014-03-15 07:15:16  host: 206.209.41.31.jim-satnet.pl

    Mi, jako użytkownikowi wersji pierwszej (3G, 32 GB) trochę brakuje bardziej bezpośrednich porównań między obiema edycjami w kwestii wydajności, jakości wykonania, działania baterii itp., czyli rzeczy, których nie wyczytam z danych technicznych. A pytam o to, bo pomimo słabszych parametrów i starej konstrukcji, mój Nexus 7 wciąż wyjątkowo sprawnie i płynnie działa, bateria solidnie trzyma, też dostałem KitKata od ręki, a używając karty T-Mobile nie czuję ciśnienia na LTE, więc mam spory dylemat, czy jest sens wymieniać na nowszą wersję...

  • 1

    8.  2014-03-15 11:27:16

    Niestety z pierwszym Nexusem7 nie mogłem za bardzo porównywać, bo miałem z nim styczność przez kilka godzin, a to zdecydowanie za mało.

  • 0

    9. ~  2014-03-15 17:55:21  host: ip-94-42-254-98.multimo.pl

    Przed zakupem radzę poczytać o "serwisie" Asusa, w necie albo na ścianie FB.

  • 0

    10.  2014-03-15 18:16:00

    Kupiłem go na początku stycznia i jestem bardzo zadowolony. Z wad to od niedawna wyszła bateria - w trybie LTE naprawdę króciutko trzyma. Przy modemie 3G i korzystaniu z WiFi dawał radę 2-3 dni wyciągnąć, w trybie LTE raptem 20 godzin. Poza tym rewelacja i fajne są też covery od Asusa - niedrogie i bardzo praktyczne. Z chęcią kupię następnego Nexusa, fajnie jakby miał mniejsze ramki i 8" ekran (nie zwiększając gabarytów urządzenia). Myślę że tablet jest wart swojej ceny - 1499 PLN, a w wersji z WiFi to już w ogóle (za 899 zł widziałem w sklepie).

  • 0

    11. ~Nick  2014-03-16 23:28:57  host: 81.219.84.18

    Przyznam że tekst miły dla oka, a sam tablet już biorę pod uwagę odnośnie kolejnego zakupu.
    Jedak kwestia baterii jest dla mnie dość znacząca (jakoś nie przepadam za codziennym ładowaniem któregokolwiek z użądzeń). Dlatego też mnie zastaawia ile max można z tej baterii wyciągnać.

    Co do samego tekstu to przyznam że jestem zwolennikiem tabelek niż opisów jednak jak pisałem na początku tekst miło się czytało.

  • 0

    12. ~Adam M  2014-03-17 11:00:15  host: h4-52.net.euron.pl

    Dla tych co nawigują ważne może być to że w wersji z LTE jest inny (znacznie lepszy-czulszy) chipset gps.

  • 0

    13. ~bkx  2014-03-19 20:39:51  host: nat04.bc.lnet.pl

    11: tablet to nie komorka, wiec uzywa sie go sporo mniej, chyba ze na nim pracujesz. Mam wersje bez modemu i jade tylko na wifi, przy zabawie, czytaniu i ogladaniu na YT 2,3 h dziennie u mnie spokojnie wystarcza na 3 dni. Jesli go wylaczam na noc, to nawet 6. Bateria nie jest zla. Uzywam go tez do nawigacji z aplikacja naviexpert i routerem huawei e587u2 i wystarcza na kilka godzin drogi, trase Lodz - Zakopane pokonal bez ladowania. To wszystko tez pisane z Nexusa 7v2, swietny sprzet w swietnej cenie.

  • 0

    14. ~piyoter  2014-03-20 14:53:27  host: 83.238.64.242

    Super recenzja. Przeczytałem, kupiłem :D

  • 1

    15. ~  2014-03-20 22:08:02  host: ip-94-42-236-22.multimo.pl

    Sprzęt Asusa kupują tylko hardkorowcy albo ci, którzy nie szanują własnych pieniędzy:
    https://www.facebook.com/ASUS.Polska/posts/10152086735664332
    https://www.facebook.com/ASUS.Polska/posts/10152082652144332
    https://www.facebook.com/ASUS.Polska/posts/10152080682369332
    Itp. itd.

  • 1

    16.  2014-03-21 08:57:03

    @up: pokaż mi w Polsce serwis, na który użytkownicy nie narzekają? Tak samo wieszają psy na serwisie Samsunga, HTC, Apple. Po pierwsze nie da się wszystkim dogodzić, a po drugie jakość serwisów w naszym kraju jest ogólnie na raczej mizernym poziomie. I bez wyraźnych wyjątków...

  • 0

    17.  2014-03-21 10:55:26

    Serwis Asusa jest świetny.
    Wysyłałem uwalonego Nexusa- wysłąny kurierem w piątek był u mnie z powrotem w czwartek.
    Naprawa Memopada z wyrwanym USB trwała tez około tygodnia.

  • 0

    18. ~Elżunia i Jerzy z Klanu.  2014-03-22 10:03:07  host: horiz0n.neozdrada.pl

    Osobiscie mialem stycznosc z serwisem ASUSa przy dwoch laptopach. pierwszy, na gwarancji popsul sie trzy razy, wymienone zostaly: matryca, plyta glowna, tasma do matrycy. w drugim (ultrabook), padl dysk. nigdy dluzej niz tydzien nie czekalem. co nie zmienia faktu, ze z zadna inna marka nie mialem tylu problemow w ramach gwarancji. np w sony vaio (ultrabook), zaczela sie odklejac ramka (po tygodniu uzywania). po dwoch tygodniach, z braku ramek do tego modelu, oddali kase.
    nie jest tak zle.

  • 0

    19.  2014-03-27 20:52:04

    ""Jak wiadomo sprzęt pozbawiony modemu GSM nie posiada również funkcji A-GPS pozwalającej na znaczne skrócenie czasu wyszukiwania satelitów. Nie inaczej jest w Nexusie, któremu ustalenie poprawnej pozycji potrafi zająć dobre kilka minut. "" Wystarczy włączyć WiFi, i mamy AGPS...

  • 0

    20.  2014-03-28 08:58:22

    Niestety nie masz racji: Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) ? rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami". Wspomaganie przez WiFi to nie to samo co A-GPS.

  • 0

    21. ~wiek  2014-03-28 09:17:28  host: 185.9.124.77

    autor zapomniał wspomnieć o możliwości ŁADOWANIA INDUKCYJNEGO QI, gdzie swojego N7v2 ładuję tak od kilku miesięcy, mega wygodna sprawa, polecam

  • 0