Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test szybkości LTE sieci Plus

Test szybkości LTE sieci Plus

orson_dzi (Arkadiusz Dziermański) 1 Sierpnia 2018 19:33

14 19
plus lte



Plus poinformował niedawno, że w jego zmodernizowanej sieci LTE udało się uzyskać prędkość pobierania rzędu 600 Mb/s. My mówimy - sprawdzam.

Białystok z najlepszym LTE w kraju

Plus uzyskał wspomniany wynik w Białymstoku, gdzie operator ma obecnie najbardziej rozwiniętą sieć LTE w kraju. Testy przeprowadzono na dostępnych komercyjnie smartfonach wyposażonych w gigabitowy modem LTE - Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9.

Zobacz: Ponad 600 Mb/s w sieci LTE Plus Advanced

Podchodząc do sprawy z dużym dystansem postanowiliśmy sprawdzić, na ile uda nam się zbliżyć do wyniku uzyskanego przez techników Plusa. Nie będą to żadne wymyślne testy, a takie, które praktycznie każdy jest w stanie wykonać za pomocą swojego smartfonu.

Oczekiwania nie były duże

Otwarcie przyznaję, że na osiągnięcie takiego samego wyniku nie dawałem kompletnie żadnych szans, a na choćby minimalne zbliżenie się do niego maksymalnie 5%. Skąd moje nastawienie?

Jak się domyślałem, a zostało to potwierdzone przez operatora, testy były co prawda wykonane na typowo komercyjnych urządzeniach, ale sama sieć została do tego idealnie przygotowana. Jeśli w trakcie przeprowadzania testu był do niej podłączony tylko jeden smartfon, to bez problemu mógł on skorzystać z pełnej przepustowości i osiągnąć kosmiczne wyniki. Tego oczywiście nie mogliśmy w żaden sposób powtórzyć. Chociaż tutaj musimy się przyznać, że mieliśmy pewne obawy co do karty SIM udostępnionej nam przez Plusa. Przeszła nam przez głowy myśl, że w momencie wciśnięcia przycisku START na stronie speedtestu automatycznie wylogujemy pół osiedla z sieci, więc w myśl zasady ograniczonego zaufania przeprowadziliśmy testy również na dodatkowej karcie SIM. Jest to zwykły Internet mobilny w ofercie abonamentowej. Na szczęście Plus, zgodnie z zapewnieniami, dostarczył nam zupełnie zwykłą, "normalnie" działającą kartą SIM bez żadnych specjalnych priorytetów i uzyskiwane wyniki zawsze były bardzo do siebie zbliżone.

W takim razie, jakich wyników się spodziewałem? Uważałem, że już trzycyfrowa prędkość pobierania będzie ogromnym sukcesem. Czy miałem rację?

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 195
  • 1

    176.  2018-08-06 23:02:22

    @175 Dużo zależy jak kto definiuje "taniość". Dla mnie jest już bardzo bardzo tanio i dlatego będę za podwyżkami, a nie dalszymi obniżkami. Ale rozumiem twój punkt widzenia. Pozdrawiam.

  • -1

    177. ~  2018-08-07 11:07:09  host: public-gprs362658.centertel.pl

    Piotrzet, porozmawiajmy o tym, która sieć jest najlepsza i dlaczego nie jest to T-mobile :D

  • -1

    178.  2018-08-07 13:01:29

    @piotrzet Nie zrozumiałeś o co mi chodziło. Chodziło o to, że gdyby powstała taka technologia, która za pomocą jednej stacji dałaby zasięg i prędkości dla całego kraju i nawet w piwnicy byłoby lte to ja nie mam nic przeciwko, ale to oczywiście tylko fantazje bo coś takiego jest nierealne. Akurat miejsca o których pisałem są całkowicie pozbawione zasięgu konkurencji, 2G masz na zewnątrz a z play idzie lte. Także nie wiem gdzie są te 3 nadajniki bo ja jakoś ich tam nie dostrzegam. Inna sprawa po co na jakiejś wiosce gdzie jest 10 domów na krzyż 3 nadajniki. I 3g nie było nazywane lte tylko 4G.

  • -3

    179.  2018-08-07 13:20:19

    178. A 4G to co to jest? LTE właśnie. Przynajmniej tak jest we wszystkich sieciach tylko nie w Play. Tak samo jak i LTE Ultra gdzie coś takiego jest? Nigdzie to wymysł marketingowców Play żeby ściągnąć ludzi którzy nie wiedzą że to tak naprawdę LTE+ lub LTE-A. Co do zasięgu nie trzeba jechać po za miasto żeby zobaczyć jak Play ma mało nadajników. Weź na BTSsearch zrób sobie zbliżenie na okolicę złotych tarasów i Pałacu Kultury. W kwadracie między Świętokrzyską, Al, JPII, Marszałkowską i Al Jerozolimskimi Plus 14, T 17, O 17 a Play 3. Chyba nie powiesz że nawet jeśli te stacje 3 mają komplet to mają taki sam zasięg i przepustowość jak konkurencja. Dodam że po za tym kwadratem ilość stacji Play wcale nie jest większa niż konkurencji. Więc to nie tylko kwestia tego. Także dalej wypisuj te farmazony. Podejrzewam jakbym policzył ogólną ilość pasma to konkurencja miałaby tego z 5-6 razy więcej niż Play. Do tego dochodzi u nich 4CA i 256QAM. A ty się podniecasz lokalizacjami w których konkurencja ma 2G a Play daje LTE, a tutaj w centrum Warszawy wygląda to fatalnie. Ciekaw jestem jakie prędkości są tam w centrum i jakie pokrycie zasięgiem.

  • 0

    180. ~Abel  2018-08-07 18:46:05  host: a24-05-09.opera-mini.net

    Dziwię się, że ktokolwiek podejmuje rozmowę z fanatykiem T-Mobile jakim jest niejaki piotrzet.
    Ten oszołom na każdym forum zachwyca się T-Mobile więc albo fanatyk albo płatny klakier. Tak czy inaczej nie ma sensu z nim dyskutować.

  • 0

    181.  2018-08-07 21:04:56

    @piotrzet Nie będę liczył stacji, skoro jesteś z Warszawy to pojedź w weekend z kartami i zrób testy jak to faktycznie działa w każdej sieci. Karty kosztują 5 zł, T już masz, zostaje ci wydać 15 zł.

  • -3

    182.  2018-08-07 21:15:14

    181. Niestety z Warszawy nie jestem. Po za tym i tak byś powiedział że testy niemiarodajne bo t testowane na abo a reszta na prepaid

  • 0

    183.  2018-08-07 21:43:48

    @182 raczej bym się śmiał jakby się okazało że N z tymi 17 stacjami wyciąga podobne wartości do play z trzema.

  • -3

    184.  2018-08-07 22:14:18

    183. Oj te twoje marzenia. Jak na razie to wszyscy się z play śmieją że do tej pory nie ma własnej infrastruktury tylko musi się posiłkować RK.

  • -1

    185.  2018-08-08 00:04:35

    @184 A tak na zdrowy rozum, to co złego widzisz w roamingu krajowym? Czy tylko ten Play działa tak na Ciebie, czy ogólnie jesteś przeciwnikiem roamingu krajowego lub współpracy operatorów, jeśli można wiedzieć? Był ostatnio nius o Orange, który korzysta z infrastruktury Inei. To w sumie bardzo podobna sprawa. Dlatego nie rozumiem, takich komentarzy jak twoje. Piszesz, że wszyscy się śmieją... może podrzucisz jakiś artykuł o tym jak to dziennikarz punktuje roaming krajowy? Co w nim takiego złego? I dlaczego używasz sformułowań, że Play nie ma infrastruktury, skoro prawda jest taka, że Play jest hybrydą infrastruktury własnej i roamingu krajowego? Do prawdy nie pojmuje, dlaczego wszystkie sieci w Polsce muszą mieć identyczną infrastrukturę. I dlaczego nie dopuszczasz myśli, że równie dobrze mogą istnieć pół MVNO, ćwierćMVNO czy full MVNO?

  • 1

    186. ~  2018-08-08 05:48:43  host: user-94-254-163-129.play-internet.pl

    185, roaming krajowy nie jest ogólnie zły ale w wykonaniu Play nie jest super rozwiązaniem. Po pierwsze usiłuje e trzymanie się zasięgu macierzystego, co powoduje, że mieszkając na obrzeżach miast i mając zasięg macierzysty szczątkowy, telefon trzyma się tego zasięgu nawet kiedy jest on niewystarczający do przeprowadzenia rozmowy. Rozmowę rozłącza po 15s albo w najlepszym przypadku przełączy ale nie zawsze. Przeważnie to podczas rozmowy są trzaski, bulgotanie jakieś i rozłączenie. Można na sztywno ustawić roaming ale wtedy jadąc do miasta masz max 3Mb, co komfortem trudno nazwać a Play na macierzystym ma więcej więc co, znowu na automat ustawiać? Może i niektórzy lubią stałe grzebać w telefonie ale dla mnie to nie do przyjęcia dlatego rezygnuje z Play. Kiedy mieszkałem w mieście, to Play może być ale do podróży i na tereny poza miejskie nie polecam Play.

  • 0

    187. ~  2018-08-08 06:05:00  host: user-94-254-163-129.play-internet.pl

    Operatorzy już odczuwają brak pasma, bo wycieli z U2100 na LTE2100 i w szczycie pojawiają się problemy nawet z połączeniami głosowymi, czego do niedawna nie było. Większość rozmów jest nadal wykonywana w 3G i 2G a nie VoLTE.
    Dlatego ograniczenie paczek internetu mobilnego jest konieczne albo znaczne podwyższenie cen netu mobilnego.
    Max dostępne paczki powinny być max 300GB. Net mobilny nie powinien być od ściągania filmów w 4K. Jako rozwiązanie widzę ograniczenie paczek a jak ktoś chce bez limitu to powinien wydać min 200zl

  • -2

    188.  2018-08-08 08:05:42

    185. Dokładnie to samo złego widzę co opisał 186. Nic dodać nic ująć
    187. Gdzie te problemy?

  • 1

    189.  2018-08-08 11:58:55

    @186 I o to ostatnie zdanie mi właśnie chodzi. Mieszkam w mieście i może być. Nie podróżuje każdego dnia po całej Polsce. A nawet jak podróżuje, to telefon nie jest mi cały czas potrzebny. Nie mam żadnych trzasków i bulgotan. Choć wtrące swoje 3 grosze, że to akurat Play w ostatnim czasie buduje po wiochach i miasteczkach, a nie po miastach. Co do 3 mega, chcesz mi powiedzieć, że nie otworzę na nich http? Otworzę każdą http i nawet fb. Aplikacje z google play też otworzy. Więcej. YouTube tak kompresuje filmy, że nawet te w 720p chodzą stabilnie na 3 megabitach. Ale w jednym masz rację - fakt, kierowcy zawodowemu bym nie polecił, ze względu na to skakanie po zasięgach na trasie.

  • -1

    190.  2018-08-08 12:18:02

    189. I ja się z tym zgadzam. Jeśli ktoś ma dobre prędkości u siebie i zasięg Play i nie przemieszcza sie często to jak najbardziej czemu ma nie wybrać tej sieci? Sam wziąłbym u nich net bo mam u siebie około 150 Mb/s gdzie konkurencja połowę z tego tylko niestety przeszkadza mi śmieszny limit 100 GB. Ja nie mówiłem także że Play nic nie buduje bo owszem ostatnio jest sporo nowych lokalizacji ale moim zdaniem skoro w mieście np Warszawie gdzie na FB czy forach jest pełno postów które mówią że w centrum nie działa wcale albo bardzo słabo to coś jest nie tak. Wsie są owszem ważne no ale olewanie miast to też trochę kicha.

  • 0

    191.  2018-08-08 14:16:47

    @184 właśnie nie wiem czy marzenia, ktoś musiałby mieć karty wszystkich i po prostu sprawdzić jak to działa. Chciałem jechać do Warszawy ale przez te upały wybrałem morze.
    Co do RK przeszkadza mi tylko dość słaba jakość rozmów, przyzwyczajony do hd cieżko się przestawić. Prędkość 3 mega na wakacjach nie przeszkadza bo na urlopie odpoczywam a nie ściągam całego internetu na dysk. Przełączanie pomiędzy sieciami mnie nie dotyczy bo na sztywno mam wybrany zasięg play i nie mam problemu z przełączaniem. A na wakacjach gdzie nie ma dobrego zasięgu play wybieram każdego operatora po kolei i zostawiam tego, który w danym miejscu ma najlepszy zasięg. I to moim zdaniem jest ogromna zaleta play bo jakoś nie mam ochoty wozić ze sobą czterech kart i je przekładać. A niestety w naszym kraju w różnych miejscach różne sieci działają. Przez tydzień byłem nad jednym z jezior i używałem zasięgu O bo net był najstabilniejszy. Potem pojechałem na wieś gdzie albo zasięg plusa albo brak sieci. Lubię takie dzikie miejsca bo jest luźniej i spokojniej ale niestety z zasięgiem w takich miejscach są ogromne problemy.

  • -2

    192.  2018-08-08 16:16:19

    191. To że 3 Mb/s ci nie przeszkadza to wiemy bo to w końcu Play. Niestety ale nie każdemu ta prędkośc wystarczy nawet nie pozwala ona na oglądanie filmów w jakości 1080p. Dziwne zresztą, że ograniczenie do 3 Mb/s ci nie przeszkadza, a tu nagle 5 razy większe ograniczenie u konkurencji już tak.

  • 0

    193.  2018-08-08 17:14:33

    @piotrzet przeczytałeś dokładnie to co napisałem? Nie przeszkadza mi to ograniczenie na wakacjach bo nie jadę tam żeby w necie siedzieć. Internet jest tylko dodatkiem żeby zobaczyć jakieś wiadomości, pogodę sprawdzić, muzykę włączyć albo fotki wysłać i do tego 3 Mb/s wystarczy. Gdybym miał korzystać z RK na codzień to na pewno byłbym w innej sieci, bo to nie jest prędkość akceptowalna przez cały czas. Poza tym ograniczenie w RK a ograniczenie w karcie T to zupełnie coś innego, bo tak jak pisałem wyżej z RK korzystam tylko na urlopie a z ograniczenia w T trzeba korzystać każdego dnia bo zwyczajnie nie ma innej możliwości. Od dawna pisałem że play tylko na własnym zasięgu a RK to ciekawy dodatek.

  • -3

    194.  2018-08-08 20:27:34

    No jak nie ma innej możliwości? Wzięcie innej oferty w Play ograniczenie na RK masz we wszystkich taryfach nie znacznie od opłaty miesięcznej i nie da się go znieść. Po za tym ograniczenie w tm to 15 Mb/s a więc spokojnie starczy do tych czynności które opisujesz i to jeszcze z nawiązką. Po za tym narzekasz na ograniczenie w tmobile bo ile można apliakcje ściągać tutaj jakoś w play nie masz problemu z tym że wysyłanie jest ograniczone do 1,5 Mb/s i ze zdjęcia będą się długo wysyłać. To jak to w końcu jest w play ci to nie przekszadza a w tmobile już tak? Po mimo tego że prędkość jest 10 razy większa. Czegoś tu nie rozumiem.

  • 0

    195.  2018-08-08 21:34:24

    @piotrzet Jak wysyłasz fotki komunikatorem to pójdą szybko na tym ograniczonym necie bo są kompresowane. Ja nie ściągam aplikacji na urlopie bo nie po to tam jadę. Robię to na codzień, gdy aplikacja potrzebna jest choćby do pracy. I wtedy na 3 albo i nawet 15 Mb/s bedą się niestety pobierać dłużej niż przykładowo w prędkości 80 Mb/s. Do okazjonalnego korzystania net może być z ograniczeniami bo to nie jest specjalnie uciążliwe, dlatego napisałem, że play jest dobry tylko na własnym zasięgu. Osobiście sytuacje z tego roku gdy musiałem korzystać z RK mogę policzyć na palcach jednej ręki. Nigdy bym nie wybrał play gdybym mieszkał w miejscu bez ich zasięgu bo to zwyczajnie nie ma sensu - jakość rozmów taka sobie, net ograniczony.

Dodaj swoją opinię