Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test smartwatcha Samsung Gear S3 classic

Test smartwatcha Samsung Gear S3 classic

Lech Okoń (LuiN) 4 Stycznia 2017 11:35

7 0
Samsung Gear S2 i S2 classic przypadły mi do gustu ze względu na niewielkie, nie rzucające się przesadnie w oczy gabaryty. Modele z serii S3 to już grubszy kaliber tizenowych propozycji Samsunga. Czy i tym razem firma pokazała pazur na rynku smartwatchy?



Specyfikacja (SM-R770):
- 1,3-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 360 x 360 pikseli (278 ppi), chroniony szkłem Gorilla Glass SR+,
- dwurdzeniowy chipset Samsung Exynos 7270 (1 GHz, 14 nm), 768 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej (1,5 GB dla użytkownika),
- czujniki: pulsometr, żyrokompas, akcelerometr, barometr, jasności otoczenia, GPS/Glonass,
- łączność Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC, MST, dla wybranych rynków też LTE w modelu Frontier,
- mikrofon, głośnik, alarm wibracyjny,
- Tizen OS (test na oprogramowaniu R770XXU1APK6, Tizen 2.3.2.1),
- akumulator o pojemności 380 mAh, bezprzewodowe ładowanie, deklarowany typowy czas użytkowania: 3 dni
- 49 x 46 x 12,9 mm, 59 gramów (Classic) / 63 gramy (Frontier)
- koperta ze stali nierdzewnej (316L), obrotowy pierścień nawigacyjny, certyfikat IP68 (wodoszczelność przez 30 minut na głębokości 1 metra), certyfikat MIL-STD-810G,
- kompatybilność: minimum Android 4.4 i 1,5 GB pamięci RAM, brak wsparcia dla iOS-u i Windows Phone.

Pudełka Gearów S3 mają, podobnie jak przed rokiem, kształt walca. Znajdziemy w nich indukcyjną stację ładującą ze standardowym złączem microUSB, jednoczęściową ładowarkę (5V, 0,7A) oraz dodatkowy pasek w rozmiarze S (dłuższy jest standardowo jest doczepiony do koperty). Do testów trafił zegarek w wersji classic, a więc ze skórzanymi paskami. Te mają jednak standardową szerokość 22 mm, więc z łatwością można je wymienić na dowolne inne.

samsung gear s3 classic

Design

Po zeszłorocznej subtelności Gearów S2, tegoroczne modele to zdecydowanie urządzenia męskie, bardziej siermiężne, ale wciąż eleganckie i bez jakiegoś przesadnego marnotrawstwa miejsca. Jedyne na co można narzekać to większa masa (59 g vs. 47 g) i grubość nowych modeli (12,9 mm vs. 11,4 mm). Zwiększenie masy i gabarytów przyniosło większą średnicę ekranu (1,3" vs. 1,2"), ale też o 50% większą pojemność pamięci RAM (768 MB vs. 512 MB) i o 50% większą pojemność akumulatora (380 mAh vs. 250 mAh).

samsung gear s3 classic

Na obudowie da się też zauważyć brakujące w poprzedniej generacji elementy - szczelinę mikrofonu w okolicy bocznych przycisków i głośnik zewnętrzny po przeciwległej stronie. Zegarek posłużyć może więc już nie tylko do odbierania połączeń realizowanych przez zestaw słuchawkowy czy telefon komórkowy, ale też sam działać jako zestaw głośnomówiący. Funkcja ta może przydać się w aucie czy w domu, gdy mamy zajęte ręce, natomiast poza domem traktowałem ją raczej jako ciekawostkę (pierścieniem możemy regulować głośność).

samsung gear s3 classic

Poza tym, obudowa nie przynosi niespodzianek i mamy powtórkę z modelu S2 - przycisk wstecz i menu z prawej strony (ten ostatni służy też jako włącznik), masywny pierścień wokół ekranu, który przeskakuje z miłym dla ucha cykaniem oraz pulsometr na spodzie koperty. Wprawione oko zauważy jeszcze dodatkowy otwór tuż przy zaczepie górnego paska - jest to otwór odpowietrzający umożliwiający pracę czujnika ciśnienia atmosferycznego.

Ekran robi piorunujące wrażenie - z łatwością można ulec iluzji, że mamy do czynienia z klasyczną tarczą, a nie z wyświetlanym obrazem. Z niewielkiej odległości da się zauważyć drobniutkie piksele, jednak w normalnym użytkowaniu są one niedostrzegalne. W ciemnym otoczeniu zauważymy natomiast lekkie smużenie przy szybkim przemierzaniu widżetów, widoczne jedynie przy czarnej tapecie menu. Zegarek automatycznie dopasowuje jasność ekranu do warunków otoczenia, co w praktyce oznacza mniej "dłubania" w menu (czujnik jasności otoczenia zaszyto w samym wyświetlaczu). Po przytrzymaniu włącznika będziemy mogli też włączyć tryb zwiększonej czułości, pozwalający na obsługę ekranu w rękawiczkach.

samsung gear s3 classic

Pomimo niezbyt delikatnego użytkowania, po testach zegarek nadal wyglądał jak nowy i nic nie wskazywało na to, by szybko miał się zużyć.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2017-01-04 11:59:57

    @2, pko - byłem tego samego zdania do czasu, gdy niektóre zaczęły działać na akumulatorze 3-4 razy dłużej niż ich protoplaści. Przy codziennym ładowaniu gadżet nudził mi się po max tygodniu. A jak trzeba naładować 2x w tygodniu lub rzadziej, to już taki smartwatch nabiera sensu. Gear S3 należy do tej sensownej grupy.

  • 1

    5.  2017-01-04 12:42:14

    Miałem Frontier - 2 dni to max realnego używania (z korzystaniem z wielu funkcji). Jest naprawdę super wykonany i bardzo fajny, jedank po przesiadce z gear S2 - trochę mnie denerwował jego rozmiar. Ostatecznie sprzedałem i wróciłem do S2. Po aktualizacji praktycznie bez różnicy softowej i funkcyjnej (- rozmowy głosowe wątpliwej jakości na S3). Za cene 1,5xS2 bym zostawil, przy cenie 3x cena S2 nie uważam, że warte świeczki.

  • 2

    6.  2017-01-04 13:32:22

    Dla mnie dalej jedyną sensowną wersją jest taka z kartą SIM, gdzie z zegarka można awaryjnie zadzwonić i nosić go bez połączenia z telefonem. Przedłużacz wyświetlacza telefonu zamontowany na nadgarstku ciągle do mnie nie przemawia.
    No i cena... za 1800 jest naprawdę duuuużo pięknych zegarków do kupienia.

  • 0

    7. ~Qx  2017-01-04 13:34:50  host: 83.230.121.2

    Mam jeszcze pytanie do testującego jak z baterią podczas biegania? Np. endomondo ile wytrzyma z ciągłym intensywnym pomiarem położenia i rejestrowaniem trasy?

  • 0

    8. ~Q  2017-01-04 13:54:47  host: user-94-254-243-18.play-internet.pl

    Witam,
    potrzebuję tylko wibrację o przychodzących połączeniach i sms...oraz dobrą baterię,Casio bluetooth wystarczy,czy jest jakaś aletrnatywa?

  • 0

    9.  2017-01-04 14:04:42

    @8 jak nie potrzebujesz zegarka, a tylko same powiadomienia, to moze jakis prosty smartband?

  • 0

    10. ~Q  2017-01-04 14:28:06  host: user-94-254-243-18.play-internet.pl

    @9 mam zegarek g shock i xiaomi mi band 1s a chciałbym 2w1

  • 0

    11.  2017-01-04 14:38:37

    @10 Co do dobrych i z powiadomieniami urządzeń zwróciłbym uwagę na Xiaomi mi band 2. 150zł to niewiele za szeroką gamę jaką oferuje.

  • 0

    12.  2017-01-04 15:01:26

    @7, Qx, na takie pomiary + porównanie z typowo sportowym Garminem musisz chwilkę poczekać (będziemy próbowali uzyskać drugi egzemplarz zegarka). Wśród członków redakcji w maratonach biega Marcin (Sirmark) i chyba najwięcej będzie miał do powiedzenia w temacie. Moje kilkunastokilometrowe spacerki to przy tym pikuś ;-)

  • 1

    13. ~qx  2017-01-04 22:43:40  host: 89-73-103-163.dynamic.chello.pl

    @12, Luin: Dzięki za info, będę czekał. Bo niestety mój Blitz to niestety góra 4h pociągnie (co na zwykłe pobieganie starczy ale np dalszą wycieczkę rowerową już nie. Tu więcej o nim napisałem http://tlp.is/c9i

  • 1

    14. ~Michu  2017-01-04 22:54:43  host: plus-99-190.polkomtel.com.pl

    Kupiłem jako gadżet, Frontiera, używam i jestem mega zadowolony. Z S7 Edge wspòłpracuje wyśmienicie :)

  • 0

    15.  2017-01-04 23:37:51

    @13, qx - o proszę, jak szeroko opisane. Jeśli zależy Ci na długich czasach pracy w trybie ciągłego pomiaru tętna + GPS/GLONASS, to dzisiaj Garmin pokazał nowe smartwatche. 20h w trybie ciągłego pomiaru, dwa tygodnie normalnego użytkowania. Są całkiem ładne, ale i dosyć drogie: http://tlp.is/c9j

  • 0

    16. ~2  2017-01-05 13:19:45  host: public-gprs692976.centertel.pl

    Casio GB 6900

  • 0

    17.  2017-01-07 21:01:12

    Jest wodoszczelny? Bo nie znalazłem takiego info.

  • 0

    18.  2017-01-09 13:36:23

    @17, kokos - tak, jest wodoszczelny - ma dwa certyfikaty to potwierdzające (wymienione na początku tekstu w specyfikacji). Tylko pasek skórzany na czas takiego moczenia warto zastąpić jakimś innym.

  • 0

    19. ~Dudi  2017-01-12 16:31:37  host: user-94-254-130-213.play-internet.pl

    W jaki sposób zainstalować google maps?

  • 0

    20.  2017-01-12 16:39:39

    @19, Dudi - Znalazłem aplikację w sklepie Samsunga; była na liście najpopularniejszych.

  • 0

    21. ~Dudi  2017-01-12 17:09:50  host: user-94-254-163-40.play-internet.pl

    Ale czy możesz podać jej nazwę bo mi google maps nie znajduje. Szukam z poziomu aplikacji gear na telefonie czyli Galaxy apps

  • 0

    22.  2017-01-12 20:41:54

    @21, Dudi - Nazwa aplikacji to GoogleMap. Nie jest to oryginalny projekt Google'a ale nawet działa.

  • 0

    23. ~LukRat  2017-05-10 19:12:43  host: user-46-112-198-11.play-internet.pl

    Gear S3 Classic używam od kilku tygodni i jestem pozytywnie zaskoczony. Zegarek jest naprawdę świetny a ilość funkcji sprawia, że znajomi stwierdzili "Takie rzeczy widzieliśmy tylko w filmach o Bondzie" :) Wykonanie bez zarzutu, koperta ze stali, porządny skórzany pasek i szkiełko gorilla glass sprawiają, że samsung prezentuje się rewelacyjnie ale efekt WOW uzyskujemy dopiero po aktywowaniu wyświetlacza AMOLED którego właściwości nie trzeba zachwalać użytkownikom telefonów samsunga. Bateria z powodzeniem wystarcza na 4 dni, jeśli korzystamy ze smartwatcha do sprawdzania godziny, pogody czy odczytywania smsów i powiadomień. Czas ten skraca się gdy zaczynamy dzwonić czy smsować, wiadomo moduły WiFi, NFC czy GPS także skracają czas działania jednak nawet przy bardzo aktywnym korzystaniu z zegarka nie był on krótszy niż dwa dni, jest więc zatem bardzo dobrze. Największymi zaletami zegarka są prostota obsługi, która dzięki obrotowemu fizycznemu pierścieniowi jest bajecznie prosta i wygodna. Kolejnym mocnym punktem jest szybkość działania - Gear S3 reaguje na polecenia natychmiast nie mam mowy o żadnych "zaczknięciach", jeśli więc ktoś tak jak ja ceni szybkość i niezawodność tu także polecam i oceniam na 5 gwiazdek. Ilość funkcji jest ogromna, krokomierz, pulsometr, wysokościomierz, barometr, trener personalny, monitorowanie snu, licznik spalonych kalorii, przebytych pięter, notatki głosowe, smsy, możliwość wykonywania połączeń czy świetna funkcja SOS to tylko skrót możliwości. Zegarek bazuje na systemie operacyjnym Tizen więc ilość funkcji ograniczona jest właściwie tylko poprzez kreatywność programistów tworzących aplikacje dzięki jednej z nich można np oglądać na nadgarstku filmy z YouTube'a. Możliwości wydają się być nieograniczone. Z czystym sumieniem mogę polecić smartwatch samsunga każdemu kto szuka topowego urządzenia, w tej klasie koreański producent

Dodaj swoją opinię