Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test odbiornika Garmin Vista HCx

Test odbiornika Garmin Vista HCx

blogn.pl 31 Sierpnia 2007 01:31

0 0
Nowa seria odbiorników Garmin eTrex z serii H różni się od dotychczasowych nowym chipsetem MTK. Miał on zapewnić czułość równie dobrą jak bardzo popularny SiRFstarIII. Oto test najwyższego z nowych modeli eTrexów - Visty HCx.Nowa Vista różni się od poprzedniczki, Visty Cx, wspomnianym chipsetem oraz oznaczeniami na obudowie. Niedawno Garmin zmienił swoje logo, więc na pokrywie anteny nie ma już charakterystycznego “globusa". Inna jest też czcionka w napisie Garmin poniżej wyświetlacza i ekran startowy. Poza tym wszystko jest jak dawniej. Nawet cena.

garmin vista hcx garmin vista hcx

Ponieważ producent zapewniał, że nowy moduł odbiorczy podniesie czułość eTrexów do poziomu odbiorników z SiRFstarIII, czyli m.in. GPSmap 60CSx i 76CSx, postanowiłem wybrać się na przechadzkę z tymi właśnie urządzeniami. Dodatkowo zabrałem też starszą Vistę Cx. Wszystkie cztery GPSy zapisywały ślad, stawiając punkty co sekundę. Dobrego GPSa poznaje się w lesie, ale zamiast lasu zastosowałem odpowiednio dobraną trasę, wiodącą niezbyt szerokimi ulicami z kilkupiętrową zabudową. Po drodze dwukrotnie minąłem wiadukty kolejowe, park, a także dwa razy wszedłem do budynków. Ten ostatni test nie miał na celu sprawdzenia odbioru w budynku, ale czasu, jaki zajmie odbiornikom wznowienie nawigacji po odzyskaniu sygnału.

Zacząłem od testu statycznego. Mimo, że miejsce testu było otoczone czteropiętrowymi kamienicami, zarówno Vista HCx, jak i odbiorniki z SiRFem (GPSmap 60CSx i 76CSx) szybko wyznaczyły pozycję. Viście Cx zajęło to około 10 minut, jednak ona jako jedyna po chwili wyznaczyła w miarę stabilną pozycję. Czuły chipset SiRFstarIII charakteryzuje się “pływaniem" na postoju, czyli pokazuje zmienną pozycję (w warunkach testu zmiany wynosiły do 20 metrów), kiedy odbiornik jest nieruchomy. Moduł MTK również “pływa", ale wyraźnie słabiej.

W trakcie testu statycznego wypróbowałem także tzw. ciepły start, czyli wyłączenie i po chwili ponowne włączenie odbiorników. Ciepły start nie wymaga pobierania efemeryd, gdyż w pamięci są już aktualne. Jest też znana aktualna pozycja, ustalona przed wyłączeniem. Vista HCx uzyskała bardzo dobry wynik - wystartowała niemal natychmiast, choć o kilka sekund wolniej niż 60CSx i 76CSx. Stara Vista Cx “wstawała" ponad minutę.

garmin vista hcx garmin vista hcx

Po kilkunastu minutach ruszyłem na trasę. Początek był trudny - przejście przez bramę z podwórka na ulicę. Vista Cx natychmiast straciła sygnał i odzyskała go (na chwilę) dopiero po prawie dwóch minutach. Stabilną pozycję zaczęła pokazywać dopiero po ponad trzech minutach. Pozostałe odbiorniki nie przerwały pracy, ale daje się zauważyć, że SiRFy trzymały się bardzo blisko siebie, a Vista HCx ok. 20-30 metrów od nich. Nałożenie śladów na mapę potwierdza, że najbliżej prawidłowych wskazań były 60CSx i 76CSx.

Dalszy ciąg spaceru nie przyniósł dalszych niespodzianek. Vista Cx kilkakrotnie traciła sygnał, w niektórych przypadkach bez wyraźnego powodu (np. na skrzyżowaniu z niezłą widocznością nieba). Pozostałe trzymały się razem, chociaż Vista HCx mniej stabilnie trzymała się drogi.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-229-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz ofertę Play dotyczącą nielimitowanych połączeń na Ukrainę?

Nielimitowane połączenia na Ukrainę w Play na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet