Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test netbooka Nokia Booklet 3G

Test netbooka Nokia Booklet 3G

Lech Okoń (LuiN) 14 Marca 2010 09:25

0 0
Nokia postanowiła zdobyć kolejne terytorium cyfrowego świata - rynek netbooków. Jak podpowiedzieć mógł stereotyp, producent uderza na początek w wysoką półkę. Sugerowana cena Nokii Booklet 3G to aż 2999 zł - za te pieniądze dostać można zdecydowaną większość netbooków dostępnych na rynku - w przypadku prostszych modeli nawet ich 2-3 sztuki... Czy warto więc płacić aż tyle? I tak, i nie - mimo wysokiej ceny skazani jesteśmy na znaczące kompromisy i duże skrajności. Z jednej strony otrzymujemy bezgłośną obudowę będącą pod względem designu małym dziełem sztuki, spektakularną baterię i wbudowany modem HSPA, z drugiej zaś wyświetlany obraz jest bardzo ziarnisty, brakuje pamięci RAM a wydajność systemu to jeden wielki trening cierpliwości. Nie radzę kupować Bookletu w ciemno - to nie jest sprzęt dla każdego. W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze wady i zalety pierwszego netbooka Nokii.





Wygląd

Jeśli miałbym kupić netbooka traktując jako najważniejsze kryterium wyboru jego wygląd, Booklet byłby zdecydowanym liderem w zestawieniu. Po pierwsze urządzenie jest ekstremalnie smukłe. Jego grubość nie przekracza 2 cm - inni producenci przeważnie podają zakresy grubości od np. 2 cm z przodu obudowy do 3,5 cm w okolicach baterii (Samsung NC 10 ma do 3 cm grubości, a jest oceniany jako smukły). Tutaj grubość się nie zmienia. Po drugie, skrzypiące plastiki zastąpiło matowe aluminium. Obudowa jest tak sztywna, jak tylko być może. Jeśli jakiś netbook ma przeżyć upadek z wysokości 1,5 metra, to właśnie ten. Trzecia sprawa to odchylany o niemal 180 stopni ekran - kwestia niezmiernie istotna podczas pracy w warunkach terenowych.

Tyle gdy chodzi o pierwsze wrażenie. Teraz czas na bardziej szczegółowe obserwacje. Komputer nie ma ani jednego otworu wentylacyjnego - rolę tę przejęła metalowa obudowa będąca jednym wielkim radiatorem. Jako, że dysk twardy rozpędza talerze jedynie do prędkości 4,2 tys. obrotów na minutę, jest nie tylko energooszczędny, ale i bezgłośny. Fakt, że komputer w ogóle pracuje, zdradzają jedynie diody znajdujące się na zawiasie ekranu (zdublowane - widoczne przy otwartej i zamkniętej obudowie). Komputery z którymi miałem do tej pory do czynienia mniej lub bardziej głośno sygnalizowały swoje niezadowolenie wynikające z większego obciążenia. Booklet "cierpi" w absolutnej ciszy, a obudowa nie przegrzewa się przy tym jakoś specjalnie. Metalowa obudowa ma też swoje wady. Komputer wniesiony do pomieszczenia po długiej bytności na mrozie w najlepszym wypadku jest niezbyt komfortowy w użyciu, często jednak jest gorzej i na całej obudowie kondensuje się para wodna.

nokia booklet 3g nokia booklet 3g nokia booklet 3g nokia booklet 3g

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~walker13150  2010-03-14 14:24:35  host: 80.54.93.2

    @10: ale ty masz mocniejszy sprzęt :P Sam mam Vistę w laptopie i jest moim zdaniem wystarczająco szybka. Prędkość zapisu jest ograniczona możliwościami dysku.

  • 0

    13.  2010-03-14 14:28:25

    Jak w takim sprzęcie mogło zabraknąć ethernetu? Ja rozumiem oszczędności ale bez przesady.

  • 0

    15. ~xxx  2010-03-14 15:41:26  host: 178-36-12-118.adsl.inetia.pl

    Poza tym Xp nie obsługuje poleceń NCG więc nici z wykorzystaniem potencjału w dyskach SSD czy twardzielach z NCQ. Xp jest gorszy nawet od Vist. XP do lamusa !

  • 0

    16. ~  2010-03-14 15:46:32  host: t15-02.opera-mini.net

    iPhone 0S dla internetu jest bardzo dziurawy. Web 0S oprócz tego, że nie jest dziurawy, to internet chodzi na nim o wiele szybciej.

  • 0

    17.  2010-03-14 16:03:39

    "jest nie tylko jest energooszczędny" ;)

  • 0

    18.  2010-03-14 16:08:09

    @14 jasne

  • 0

    19. ~xxx  2010-03-14 16:13:02  host: 178-36-12-118.adsl.inetia.pl

    Na operze 10.50 w windows 7 moj netbook uzyskuje 300 ms mniej niz w windows xp w testach sunspider (mniej=lepiej)

  • 0

    20. ~pablo  2010-03-14 16:36:30  host: 77-254-61-127.adsl.inetia.pl

    hahaha kupujacza granica mozna oszcedzaczaraz padne ze smiechu,kukujac nie oszczedzasz proste:D A co do samego laptopa nie kupił bym ich laptopa asusa 1000 raz tak

  • 0

    21.  2010-03-14 16:52:19

    ***~pablo - I don't understand you. Please tell me in English :)

  • 0

    22. ~skalarek  2010-03-14 17:43:45  host: 89.191.147.125

    100 sekund uruchamiania i 20 sekund z hibernacji hmmm to raczej kiepsko

  • 0

    23. ~sebastian22  2010-03-14 18:34:17  host: chello089075021187.chello.pl

    cena z kosmosu - porównując co on oferuje....za 1700 mam asusa Eee1201N który osiąga w tescie 3.3 jedynie co niema modemu 3G....

  • 0

    24.  2010-03-14 18:54:48

    17, thonka - dzięki śliczne, poprawione.

  • 0

    25.  2010-03-14 20:38:36

    #23. a patrzales ile ten eee1201 wytrzymuje na bateriach? dla mnie netbook to specyficzny sprzet, bedacy uzupelnieniem.. Nie interesuje mnie odtwarzania materialow HD na takim ekranie, za to kolosalne znaczenie ma czas pracy na baterii.

  • 0

    26.  2010-03-14 21:28:00

    1GB pamięci i brak możliwości rozbudowy?? Po co ta cała dyskusja o prędkości skoro jedzie on na Windows 7? Karta graficzna zajmuje też trochę RAM-u i rezultacie wolne zostaje jakieś 200-300 MB wolnej pamięci.

  • 1

    27. ~Linux  2010-03-15 15:29:12  host: 194.246.124.200

    polecam ubuntu 9.10 znacznie zwiększa możliwości laptopa

  • -1

    28.  2010-03-15 17:58:42

    @ 28 Po kilkuletnim korzystaniu z Ubuntu na laptopie, stwierdzam, że Windows Vista i wcześniejsze to "syf" za który karzą nam słono płacić.

  • 0

    29. ~bi-tek  2010-03-15 19:05:05  host: dyg209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wg mnie strata kasy można by kupić coś np z ION2 i pograć i mieć normalny sprżet z Remem itp... Beznadzieja

  • 0

    30. ~ulik  2010-03-30 22:58:32  host: apn-95-40-159-20.dynamic.gprs.plus.pl

    @14 - efekt placebo? Win7 wcale nie jest oszczędniejszy w zarządzaniu baterią od XP - sprawdzone empirycznie na moim netbooku a i w sieci o tym znajdziecie. XP do lamusa? Niby dlaczego? A co w Win7 masz takiego ach-och czego potrzebujecie do pracy na netbooku? Że niby jest bezpieczniejszy? Żaden win nie jest bezpieczniejszy bez udziału softu innych firm, więc to gadanie po próżnicy. Brak wsparcia NCQ? A po co w netbooku wsparcie tej technologii, której w codziennym używaniu netka nawet nie zauważysz? Szczególnie w tym booklecie. Zwyczajny noname z Atomem N270 jest demonem prędkości wobec tego cuda techniki za 3 tysiące. W netbooku liczy się waga i czas pracy na baterii a nie sekundy urywane z testów w kodowaniu, przetwarzaniu 3D (o ile w ogóle ruszą) itp. Tak samo jak nie ma czym się chwalić, że ma HDMI, kiedy brakuje eSATA = mordęga w pracy z zewnętrznym dyskiem podłączanym przez USB.

  • 0

    31.  2010-04-09 06:55:03

    do 30@ Szybciej wykonujące się skrypty sunspider ? Po 2 byle infekcja nie zniszczy systemu tak jak XP jest na nie podatny. Po 3 win7 lepiej wykorzystuje nowe procesory. eSATA nie działa poprawnie na XP bo trzeba restartować kompa. Na xp nie można przełączyć wyświetlaczy tak jak w 7 (Logowindows+p). Windows 7 większość sterowników ma "w sobie" Więc nie trzeba instalować kilkaset megabajtów zbędnego oprogramowania. Jak zainstalujesz kilkanaście programów na XP by nie zainfekowało komputera + nie wiadomo ile sterowników to na pewno win 7 wytrzyma lepiej na baterii. XP jest dobry, ale na stare komputery. Już nie pamiętacie jak było z XP ? Słynny blaster który po kilku minutach używania internetu zamykał system. ""system musi byc uruchomiony ponownie poniewaz usługa "zdalne wywoływanie procedur /RPC/ została nieoczekiwanie przerwana."" Vista takich cyrków nie miała

  • 0

    32. ~bastmano  2010-11-17 23:27:38  host: chello089078026185.chello.pl

    "Vista takich cyrków nie miała" Dobrze powiedziałeś, jeszcze :)

Dodaj swoją opinię