Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły TELEPOLIS.PL Stars: roaming w ofertach abonamentowych na 24 miesiące

TELEPOLIS.PL Stars: roaming w ofertach abonamentowych na 24 miesiące

Redakcja 19 Sierpnia 2016 13:30

6 8
W ramach TELEPOLIS.PL Stars przyjrzeliśmy się ofertom abonamentowym pod kątem kosztów usługi roamingu. Wiele osób decyduje się na odpoczynek za granicą. Z raportu KPMG wynika, że w 2015 roku wśród Polaków wybierających się na "wakacyjny" urlop, 32% spędziło go poza granicami naszego kraju. Średni czas wyjazdu wynosił 9 dni.



Wypoczywając w Polsce zwykle intensywniej korzystamy z połączeń, wiadomości czy też mobilnego Internetu. Poza krajem nie zawsze możemy sobie pozwolić na taki luksus - boimy się o astronomiczne rachunki. Oferty roamingowe wyraźnie jednak dojrzały w ostatnich latach i da się już tak dobrać taryfę, by nie bać się roamingu. Wybierając operatora warto też zwrócić uwagę także na ten element cennika.

Uczestnicy rankingu i kryteria oceny

Wybierając taryfy do dzisiejszego rankingu staraliśmy się dobierać, tak jak poprzednio, oferty spełniające wymagania minimalne. Skupialiśmy się na ofertach abonamentowych, zawierających pakiet "nolimit" oraz przynajmniej 5 GB transmisji danych. Tym razem jednak wysokość płaconego abonamentu nie miała wpływać na wynik, a być tylko elementem informacyjnym, pomagającym porównać oferty pod względem kosztów roamingu.

W rankingu, do porównania trafiło w sumie 12 ofert różnych operatorów:
  • Plus - JA+ 89,99+,
  • Plus - JA+ 119,99+,
  • T-Mobile - Comfort
  • T-Mobile - Max
  • Orange - Smart Plan LTE na raty 85,98,
  • Orange - Smart Plan LTE na raty 105,98,
  • Play - Formuła Solo M
  • Play - Formuła Solo L
  • Nju mobile z rachunkiem - Jeden na wszystko
  • Lajt Mobile - Lajtowy no limit ROZMOWY, SMS-y/MMS-y + 20 GB
  • FM Group Mobile - Best MOVE 59
  • Premium Mobile - Taryfa "L UE"

Kryteria wyboru zwycięzcy

Najważniejszym kryterium oceny każdej oferty była Łączna Wartość Koszyka (ŁWK) usług roamingowych, traktowana jako 7-dniowy wyjazd. W skład koszyka wyjazdowego wchodziło:
  • 50 minut połączeń wykonanych w roamingu,
  • 50 minut połączeń odebranych w roamingu,
  • 100 SMS-ów wysłanych w roamingu,
  • 2 MMS-y wysłane w roamingu,
  • 500 MB transmisji danych w roamingu.

Dla lepszego dopasowania się do różnych potrzeb wyjazdowych klientów, policzyliśmy ŁWK zarówno dla pojedynczego, 7-dniowego wyjazdu, jak i dla dwóch oraz czterech takich wyjazdów w czasie trwania umowy. Najkorzystniejsza ofertą została ta, najlepiej wypadająca we wszystkich trzech zestawieniach.

Zwycięzcy rankingu

Pierwsze miejsce w rankingu przypadło sieci Play. W taryfę Formuła Solo L za 85 zł wliczony jest nielimitowany pakiet roamingowy (minut, SMS i MMS) oraz pakiet danych 500 MB, wszystko dostępne przez 30 dni pobytu za granicą. Każdy dzień liczony jest od momentu skorzystania z usługi. Taka konstrukcja usługi pozwoli na cztery tygodniowe wyjazdy, podczas których połączenia i wiadomości nie będą taryfikowane. Zakładamy, że pakiet 500 MB wyczerpie się raczej szybko, a za kolejny zapłacić trzeba będzie 69 zł. Tak więc Łączna Wartość Koszyka przy jednym wyjeździe wyniesie 0 zł, a przy dwóch 69 zł.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła oferta Nju mobile z rachunkiem. W taryfie za 39 zł nie ma wliczonych pakietów, ale dostępne są bardzo korzystne usługi dodatkowe. W przypadku tej sieci Łączna Wartość Koszyka przy jednym wyjeździe wyniesie 55,88 zł, a przy dwóch 111,76 zł.

Na trzecie miejsce w zestawieniu wskoczył Orange. W taryfę "Smart Plan LTE na raty 105,98" za 74,99 zł wliczony jest roamingowy pakiet 400 minut oraz 100 MB danych. Łączna Wartość Koszyka przy jednym wyjeździe wyniosła 60,30 zł, a przy dwóch 120,60 zł.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 66
  • 0

    47.  2016-08-21 17:26:14

    45 - pewnie, że wystarczy... Jak jest gwarantowany wlan... No i jak ktoś oszczędności życia wydał na wyjazd do hotelu z darmowym super wlanem ;-)
    Normalnie ludzie potrzebują dzwonić.. Wiem - są tacy którzy tylko czekają aż ktoś zadzwoni, a oni zaskoczą rozmówcę, wiesz... wypoczywam za granicą, w hotelu w darmowym wlanem... Żebym 5 groszy za tę tozmowę nie musiał płacić, wejdź na Skype'a czy tam innego Vibera - sobie pogadamy co u mnie słychać ;-)

  • 1

    48. ~  2016-08-22 10:20:41  host: user-94-254-160-210.play-internet.pl

    Ludzie niektórzy nie potrafią wypoczywać. Przecież 5 gr za min odebranego połączenia to nie majątek a ile w końcu można rozmawiać będąc na urlopie. Krótka kilkuminutowa rozmowa wystarczy no ale jak ktoś po 3 czy więcej razy mówi jedno i to samo przez telefon bo nieraz słyszę to niech nie narzeka.

  • 0

    49. ~wysokosci abo  2016-08-22 12:22:16  host: 193.201.36.42

    Witam. Wyczytałem, że wysokości abonamentów nie wpływają na wynik, ale tak czy inaczej można było je wypisać poprawne. np. w Play FORMUŁA L kosztuje 55 zł, a M 45 zł. Myślę, że przy tej kwocie 30 dni wyglądają jeszcze lepiej (mowa o L)

  • 1

    50.  2016-08-22 13:32:17

    @Witek szkoda ze na wakacje nie zrobiliscie porownania ofert na karte... np Orange 15zł/300Mb wychodzi rewelacyjnie

  • 0

    51.  2016-08-22 13:55:31

    Dobrze,że się nie znam to zapytam - czemu Play Solo L za 85 zł, jak na stronie jest za 55 bez telefonu,a z telefonem za 75?

    I wiem,że założenia musiały być,ale cena abonamentu jest jednak ważna. Według waszej tabelki Play 85 zł miesięcznie + 207 za 4 tygodnie albo 0 zł za 7 dni. Nju - 39 zł abo i 223,52 za 4 tyg albo 55,88 za 7 dni. I faktycznie - jak wyjedziesz z Play to nie dopłacisz do rachunku ALE sumarycznie w Play za abonament płaci się 2040 zł a w Nju 936. Nawet dodając te 55,88 za 7 dni to Play nie posiada startu do oferty Nju. A im dłużej za granicą tym Play wypada coraz biedniej.

  • 0

    52.  2016-08-22 13:59:34

    dawidos160: ten ranking powstał celowo w oderwaniu od wysokości abonamentu. To było raczej pokazanie który operator ma dla swoich klientów najlepszą ofertę w roamingu. Ludzie nie wybierają abo ze względu na ofertę roamingową, a głównie ze względu na cenę telefonu w promocji, wielkość GB czy wysokość abo. Więc roaming byłby tylko dodatkiem do tego wszystkiego.

  • 0

    53.  2016-08-22 14:17:17

    Witek dostaliscie mata od @51 sam napisales w pierwszym akapicie "przyjrzeliśmy się ofertom abonamentowym pod kątem kosztów usługi roamingu" czyli oferty abonamentowe w ktorych sumarycznie zaplacimy NAJMNIEJ liczac 4 wyjazdy za granice oraz co miesieczne koszty.... a nie oferte w ktorej niezaleznie od wysokosci posiadanego abonamentu zaplacimy dodatkowo najmniej za roaming....
    W tym zestawieniu wygrywa nju a nie zaden Play co z tego ze za roaming zaplacimy 50zł jak miesiecznie przez 24 miesiace zaplacimy podstawy 85zł???
    i kolejny cytat " Ludzie nie wybierają abo ze względu na ofertę roamingową, a głównie ze względu na cenę telefonu" no zwlaszcza ci nju wybieraja abonament biorac pod uwage telefon.... :)

    Jak udowodnil @51 ranking ustawiony dokladnie pod play... pod jeden konkretny parametr(czyli dodatkowe koszty za roaming) z pominieciem oczywistego faktu placenia co miesiac bardzo wysokiego abonamentu

  • 0

    54.  2016-08-22 14:22:48

    Mila89: powtórzę: to jest pokazanie który operator ma najlepszą ofertę w roamingu dołączoną do abonamentu. To nie jest ranking pokazujący najlepszy abonament. Ludzie wybierają nju mobile, jeżeli dojdą do wniosku, że lepiej im będzie kupić telefon na wolnym rynku, a nie od operatora. Chyba, że ludzie z nju mobile dzwonią z samych kart SIM, jak mogłoby wynikać z zaprezentowanego przez Ciebie toku myślenia...

  • 0

    55.  2016-08-22 14:47:01

    Podsumowując - Play ratuje tylko ten nolimit i 500mb,bo inaczej to byłoby 3,bo nawet Orange jest tańsze ;)

  • 0

    56. ~  2016-08-23 05:27:00  host: user-94-254-243-43.play-internet.pl

    Ranking dziwny bo kryteria bardzo nietypowe, oczywiście autor miał prawo takie zastosować ale dla większości abonentów nie są one miarodajne.
    Wybierając abonament bierzemy pod uwagę jego cenę więc tego parametru nie można nie uwzględniać bo on ma wagę największą. Nie kupujemy a Napewno nie robi tego większość, abonamentu z myślą o jednym wyjeździe do UE. Byłem na wakacjach w UE i analizowaniem oferty i numer Play nawet nie używałem tylko nju, bo było dużo taniej a najtaniej w Orange na kartę

  • 0

    57. ~  2016-08-23 05:33:45  host: user-94-254-243-43.play-internet.pl

    Jeżeli taki ranking miałby być miarodajne to należałoby zrobić Wisełki cenowe abonamentów np do 70zł, do 90zł, do 110zł.
    Tak to jest zniekształcone wynik bo Play który znany jest ze słabej i drogiej oferty rankingowej wygrał ranking. Jeszcze kryterium że wyjazd będzie trwał nie dluzej niż Play oferuje roaming w abonamencie : )
    Korzystam z Play i niestety nie mogę powiedzieć ze ten operator ma tani roaming

  • 0

    58. ~  2016-08-23 05:45:55  host: user-94-254-243-43.play-internet.pl

    Nie będę Was oskarżal o sponsoring ale ranking nierzetelne dla mnie jest i dla osób które chciałyby z niego skorzystać wyjeżdżając za granice nie stanowi żadnej pomocy a nawet wprowadzić może w błąd mniej zorientowanych. Kryterium ceny abonamentu nie może być pomijane. Wiadomo że w Polsce to właśnie cena jest najwazniejsza, że Play zdobył klientów ceną właśnie. W ten sposób to można było wmieszać jeszcze oferty biznesowe, z pakietem zlotowek także do wykorzystania w roamingu.
    Niestety ale ranking opracowany w sposób który nie oddaje rzeczywistej wartości poszczególnych ofert pod kątem roamingu. Macie prawo się nie zgodzić a ja mam prawo jako abonent i czytelni portalu wyrazić swoją opinie.

  • 0

    59.  2016-08-23 08:28:16

    Powtórzę po raz kolejny: to nie jest ranking najlepszych abonamentów (takie już robiliśmy), tylko najlepszych dodatków roamingowych DO abonamentów. Jak to zrozumiecie, to wszystko stanie się jasne.

    Gorąco zachęcam do zrobienia własnego rankingu i przysłania go do redakcji - jak będzie fajny i ciekawy, to go opublikujemy i wypłacimy honorarium.

  • 0

    60.  2016-08-23 13:06:09

    Ja tam komentować tego rankingu nie będę, bo nie rozumiem za bardzo koncepcji ;-)
    Musiałbym pewnie znaleźć konkretne taryfy i przeanalizować czemu tyle właśnie wychodzi?
    Na szczęście nie muszę. W tańszej taryfie mam więcej niż kryterialne 100 minut, 102 wiadomości i pół GB danych ;-)

  • 0

    61.  2016-08-23 16:53:57

    Dalej nie wiem skad wzieliscie Szwajcarie w strefie EU oferty ktora wygrala. Wyglada na podkolorowanie ?

  • 0

    62.  2016-08-24 09:35:51

    sumix: uważasz, że zrobiliśmy to celowo?

    PS. Już usunięte.

  • 0

    63. ~Marco  2016-08-26 12:49:59  host: swig.unitymedia.de

    Ciekawe kiedy do Polski wejda oferty jak np. w NIemczech. W ramach abo za 25 euro mam w Vodafone mozliwosc korzytsania w romingu z telefonu jak w NIemczech. nielimitowane rozmowy i smsy w kraju pobytu i do NIemiec plus korzystanie z netu w ramach mojego comiesiecznego pakietu jak w domu... Fakt ze w tym abo mam tylko 2GB netu a za kolejny 1GB musze zaplacic az 10 euro ale mnie to spokojnie wystarcza....

  • 0

    64. ~Waldek  2016-08-27 20:55:15  host: 078088028157.dynamic-ra-05.vectranet.pl

    Jakoś tak mam plusa, często bywam na Słowacji i w Czechach i nie czuję kłopotu z tym, żebym się z rozmowami hamował czy coś w tym stylu. Ergo - wydaje mi się, że ofertę mam ok, bo nic nie dopłacam.

  • 0

    65. ~qwers  2016-08-27 22:08:17  host: staticline-31-183-188-4.toya.net.pl

    Witek: Dlaczego więc pominęliście taryfę Relax i umieściliście w zestawieniu taryfę Max, która jest droższa o 50 zł? Relax spełnia wszystkie minimalne warunki tego zestawienia

  • 0

    66. ~z  2016-08-30 14:11:47  host: 185-10-26-111.static.ip.hexaoperator.pl

    takie małe sprostowanie... W play za 55zł jest to wszystko o czym piszecie :)

Dodaj swoją opinię