Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Telekompromitacja Polska i Urząd Kar Ewentualnych

Telekompromitacja Polska i Urząd Kar Ewentualnych

Witold Tomaszewski 11 Stycznia 2007 23:00

0 0
Z przyspieszeniem neostrady tp dotychczasowym klientom Telekomunikacja Polska ma spory kłopot. Nie tylko dlatego, że wewnętrzna informacja o tym fakcie wypłynęła znacznie szybciej niż firma by sobie tego życzyła - wątpliwości wyraził jeszcze UKE. Tym razem jednak obie instytucje strzeliły sobie w stopę. Pierwsza w sposób śmieszny, a druga - w straszny…Szczegółowe informacje o podwyższeniu prędkości neostrady tp dotychczasowym klientom podaliśmy chyba jako pierwsi. Informację zaczerpnęliśmy z wewnętrznego maila do działów technicznych, nasze źródło było więc bardzo wiarygodne. Na dodatek potwierdziła je Kornelia Mathea, szefowa dywizji usług dla domu w TP, w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej z 5. stycznia. Powiedziała wtedy, że dzięki promocji zwiększającej prędkość "neostrady tp", z łączy o przepustowości 1 Mb/s będzie mogło korzystać 86% abonentów, którzy do tej pory korzystali z niższych pakietów. Potwierdzali to także, po części, pracownicy błękitnej linii tp pod numerem 9393 oraz niektórzy pracownicy firmy w komentarzach w naszym serwisie. Trudno było zatem w jakikolwiek sposób nam, redakcji, wątpić w poprawność informacji. A jednak…

Gdy dziennikarze pytali rzecznika Grupy TP - Jacka Kalinowskiego - o szczegóły promocji, ten nie potwierdzał informacji zamieszczonych przez wiele serwisów. Ale także ich nie dementował. Do czasu.

11. stycznia UKE przedstawiło TP swoje wątpliwości dotyczące przyspieszenia neostrady tp opierając się na doniesieniach prasowych. Zaraz po tym TP wypuściła oficjalną informację, w której zaprzeczyła tym publikacjom, w której jednak przyznano, że promocja taka jest rozważana. Postawiło to Kornelię Matheę w dość niezręcznej sytuacji. Choć Pani Dyrektor została uhonorowana przez nas Głuchym Telefonem 2006 w kategorii Wypowiedź Roku, to w tym wypadku to ona została zostawiona na lodzie przez biuro prasowe telekomu. Cóż - tak czasem bywa.

Ciekawe jest dlaczego TP oficjalnie przyznała się do porzucenia planów, choć nieoficjalnie nie wysłała żadnej informacji do techników o odwołaniu akcji. Czyżby chciała tylko uciszyć sytuację? Nie wiadomo, przekonamy się pewnie w ciągu najbliższych tygodni, po ewentualnym podwyższeniu prędkości pierwszym użytkownikom.

Teraz pora zająć się drugim, równie ciekawym aspektem sprawy - wątpliwościami UKE. Do tej pory zawsze broniłem Urzędu, ale w tym momencie prezes Anna Streżyńska, moim zdaniem, poszła o krok za daleko. Z kilku powodów.

Rozumiem, że UKE musi walczyć z TP za pomocą kar, bo to chyba jedyny argument, który jest w stanie przemówić telekomowi do rozsądku. Prawie wszystkie decyzje do tej pory rozumiałem i popierałem. Ale publikowanie stanowisk, w którym każdorazowo "czuć zapach" nadchodzącej kary, zakrawa na lekką fobię.

Absolutnie nie rozumiem także jakichkolwiek pretensji dotyczących ofert skierowanych do aktualnych klientów związanych umową terminową, co jest rzadkim i chwalebnym postępowaniem. Odbierając tę możliwość TP, zabiera się jej przy okazji możliwość poprawy zadowolenia klientów z usługi - szczególnie, kiedy patrzą oni na coraz niższe ceny neostrady tp w kolejnych promocjach. Tym bardziej, że zmiana regulaminu świadczenia usługi od lutego pozwala na rozwiązanie umowy terminowej bez ponoszenia kosztów. TP musi mieć w takim wypadku możliwość obrony przed odchodzeniem klientów związanym, bądź co bądź, ze zmianą regulaminu postulowaną przez UKE (rozdzielenie neostrady tp od abonamentu głosowego). Klienci bez "cyrografu" zawsze mogą skorzystać z aktualnych promocji.

Dość absurdalnymi wydają się też pretensje UKE o to, że podwyższenie prędkości nastąpi tylko w wypadku istnienia odpowiednich warunków technicznych, więc nie obejmie wszystkich klientów (a niecałych 90%, co stwierdziła Kornelia Mathea). Pytam więc - czy TP ma wyczarować te możliwości? Ich brak wynika często z filozofii budowy sieci w latach 90 ubiegłego wieku i dużych długości łączy. Owszem, można postawić po drodze szafy z portami skracając tym samym efektywną długość linii, jednak nie zrobi się tego z dnia na dzień… Trochę ponad 10% poszkodowanych w ten sposób klientów, to - moim zdaniem - zupełnie akceptowalny na dziś poziom.

Jest jeszcze jeden aspekt - neostrada tp jest nierzadko lepsza jakościowo od usług wszelkiej maści sieci osiedlowych. Obniżka jej ceny bądź podwyższenie prędkości wymusza, w wielu wypadkach, poprawę jakości usług wspomnianych osiedlówek.

Patrząc na aktualną sytuację nie wiadomo czy jest śmiesznie, czy strasznie. Obie instytucje zapędziły się chyba ciut za daleko… Gdyby prezesem UKE był mężczyzna, można by poradzić pójście z Maciejem Wituckim na tradycyjną "wódeczkę"… A tak to co? ;-)
Dodaj do:
w sumie: 49
 • 0

  30. ~island  2007-01-12 11:02:46  host: ekf18.internetdsl.tpnet.pl

  cena łącz indywidualnych ADSL: w TPSA przy umowie na 3 lata: 512Kbps - 28 z VAT przez rok, później 56 z VAT 1Mbps - 28 z VAT przez pół roku, później 56 z VAT 2Mbps - 53 z VAT przez pół roku, później 106 z VAT 6Mbps - 63 z VAT przez pół roku, później 126 z VAT w TPSA przy umowie na 2 lata: 512Kbps - 33 z VAT przez rok, później 66 z VAT 1Mbps - 33 z VAT przez 3 miesiące, później 66 z VAT 2Mbps - 63 z VAT przez 3 miesiące, później 126 z VAT 6Mbps - 73 z VAT przez 3 miesiące, później 146 z VAT w TPSA przy umowie na 1 rok: 1Mbps - 38 z VAT przez 1 miesiąc, później 76,01 z VAT 2Mbps - 68 z VAT przez 1 miesiąc, później 136,01 z VAT 6Mbps - 78 z VAT przez 1 miesiąc, później 156 z VAT w Netii: Net24 Optimum+ (1Mbps) 134 z VAT Net24 Premium+ (2Mbps) 170 z VAT Net24 VIP+ (4Mbps) 231 z VAT a teraz jak wygląda oferta dla biznesu, chcąc wziąć symetryk? Symetryk, bo usługa DSL niestety do biznesu się nie nadaje, chyba że na ruch www. a oto ceny za 1 Mbps: ok. 800 PLN netto przy wolumenie 1 Mbps ok. 450 PLN netto przy wolumenie 2 - 10 Mbps ok. 350 PLN netto przy wolumenie 10 - 20 Mbps ok. 300 PLN netto przy wolumenie powyżej 20 Mbps ok. 250 PLN netto przy wolumenie powyżej 50 Mbps ok. 180 PLN netto przy wolumenie powyżej 100 Mbps (i często bez TP lub z ograniczeniem transferu do nich) i jak tu biznes utrzymać? hipotetyczny przykład: 6 użytkowników neo 6Mbps generuje ruch 36 Mbps za który TPSA kasuje od nich (wg najwyższej stawki) 126 PLN miesięcznie x 6 = 756 PLN dla porównania ISP aby zapewnić dostęp do pełnego łącza na poziomie 36Mbps musi za niego zapłacić 36 x 300 = 10800 PLN miesięcznie jasne, dochodzi do tego overbooking na łączu, poza tym nikt nie używa łącza na maxa przez cały czas, oprócz tego neo ma limity przesyłu danych w miesiącu, a i tak ta dysproporcja cen jest okropna. A UKE jakby nic nie widziało. Walczy z TP tylko o ceny dla klientów indywidualnych, podczas gdy sieci osiedlowe, ISP, mający 30-40% rynku internetowego w Polsc

 • 0

  31.  2007-01-12 11:05:52

  island: umówmy się, że jeżeli mówimy o firmie opartych na FR, GTSE, Netii czy TK, nierzadko z kilkuset użytkownikami, to tam bywa całkiem nieźle. Ja mówię o urynanetach opartych o kilka DSL-i - a takich jest sporo...

 • 0

  32. ~  2007-01-12 11:14:44  host: aaon24.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie demonizuje, owszem, moze i TP chce zrbic gest i chwała jej za to, ale bez zapisu i zmiany umowy nie masz zadnych praw reklamacyjnych, co mi da 1024 bez prawa mozliwosci reklamacji? Oczywliscie licze na to ze jak wszystko sie jakos potoczy i przyspieszenie bedzie, i bedzie to działac to super - bedziemy swietowac, przepływ i transfer bedzie ok. Ale jak sie pojawia problemy? jak zloze reklamacje? A co do osiedlowek to moga oni zdobyc klienta nie tylko transferem jak piszesz, Island. LANy wcale nie musza konkurowac predkoscią, prawda jest taka że jest wiele usług których TP nigdy nie dostarczy, np hostingi, wewnetrzne serwery wyniany plików, rozbudowane i nieograniczone serwery gier, jakies wewnetrzne turnieje i konkursy. Tylko ze admini osiedlówek zamiast zachecac uzytkowników wolą swoim kolegom i przyjaciołom te usługi dostarczac a reszte olewać. Bardzo czesto w osiedlówkach jest tak ze jak znasz admina i admin ciebie to masz wiecej niż inni. a potem sie taka polityka odbija na jakosci całej sieci. Traktowanie wszystkich w małej sieci równo, tworzenie społecznosci wokół sieci moze z powodzeniem konkurować z TP, nie liczy sie tylko predkosc ale takze zadowolenie z korzystania i tu admini maja pole do popisu. Tylko ze im sie nie chce, kupia łacze postawią, kable poprowadza i na tym sie konczy działanie takiego "admina" i potem działa to jak działa (urynanet - ciekawe okreslenie ;-))

 • 0

  33. ~MAX  2007-01-12 12:11:40  host: pc67.miasto.gdynia.pl

  Pani Aniu popieram, lac ile wlezie za byle co!!! TP nie zasluguje na swoja dominujaca pozycje. Nie wywalczyla jej poprzez konkurencyjna walke, a odziedziczyla dzieki baranom z AWS,ktorzy pewnie w lape dostali,zeby taka super dojna krowke sprzedaz zabojadom!!! Nie ma innego logicznego wytlumaczenia. Nikt na swiecie nie sprywatyzowalby takiego molocha w calosci,bo to rownaloby sie z zacofaniem rynku na wiele lat. No ale w Polsce to norma,ze ktos mysli o sobie i swoich towarzyszach, a obiektywnie rzecz biorac, wszyscy mogli by zyskac gdyby TP podzielono na dwie trzy firmy - nawet Ci co w lape wzieli. Ale co tam, to jest POLSKA wlasnie!!! Pozdro

 • 0

  34.  2007-01-12 12:32:29

  Island, jesteś ISP a nie rozumiesz podstawowych kwestii. W FR płacisz nie za prędkość downloadu a za upload i bezawaryjność (chociaż z tą w TP różnie bywa ale przynajmniej minusują rachunek w razie awarii). Także nie możesz porównywać neo 6 mbitów do FR 6mbitów, bo raz że łącza mają nieporównywalnie większy upload (a większy upload to dużo większe obciążenie szkieletu chodź by ze względu na ilość możliwych do nawiązania sesji tcp), bezawaryjność, brak limitów, gwarancja jakości połączenia. Po za tym 180zł za 1mbit to jest dosyć rozsądna propozycją (przy założeniu że weźmiesz przynajmniej 100mbit).

 • 0

  35. ~R  2007-01-12 14:21:21  host: dlp247.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja natomiast mam pytanie, bo nie wiem, czy dobrze zrozumialem artykul. Czy majac umowe na czas okreslony na Neostrade moge ja w lutym rozwiazac bez zadnych kosztow? Jezeli tak, to czy moge ja potem wziac ponownie na tym samym numerze?

 • 0

  36.  2007-01-12 14:50:23

  R: możesz, ale nie weźmiesz już wtedy neostrady tp z najnowszej promocji. Dopiero - ewentualnie - następnej.

 • 0

  37. ~R  2007-01-12 16:14:47  host: dlp247.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dzieki Witku za odpowiedz. Rozumiem, ze moge w takim razie wziac Neostrade bez 'promocji'.

 • 0

  38. ~  2007-01-12 18:43:27  host: xdsl-930.wroclaw.dialog.net.pl

  island: A skąd ty masz takie dane że sieci osiedlowe w Polsce mają 30-40% udział w rynku?? Dawno takich bzdur nie słyszałem. A nie tylko TPSA daje łącza internetowe, u mnie na osiedlu są 2 kablówki, nie licząc CHELLO i jedna korzysta z łączy GTS, a druga PRO FUTURO i obie całkiem nieźle działają.

 • 0

  39. ~  2007-01-12 22:11:35  host: aayk97.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Rozumiem, że UKE musi walczyć z TP za pomocą kar, bo" ma za zadanie wyłudzić jak najwięcej pieniędzy od Tepsy dla budżetu państwa. Po co pani Annie Stereżyńskiej szybsza neostrada??? Może dzięki temu wzrosnąć zadowolenie klientów z usług TP, a tym samym spaść społeczne poparcie dla kar nakładanych przez UKE. Ja osobiście nie widzę nic złego w tym, aby przyśpieszyć użytkownikom neostrade! Można by było jeszcze powiększyć limity, ale nie miejmy złudzeń przydałaby się szczególnie do ściągania pirackich filmów, muzyki i oprogramowania!

 • 0

  40. ~40  2007-01-12 23:29:50  host: acoo38.neoplus.adsl.tpnet.pl

  do R: .... jak zerwiesz umowe teraz to nie skorzystasz z oferty megaInternet!!! Dlaczego ? ... regumalin mowi jasko: z promocji moga skorzystac klienci, ktorzy nie posiadali usługi Neostrada do dani 16 pażdziernika 2006, a ty posiadałeś.... :/:/ jezeli dobrze rozumiem...!!! sprytne ze strony tepsy co....:P:P

 • 0

  41.  2007-01-13 11:45:47

  Witku, czyżby nowy serwer?;] Bo Telepolis lata mi tak szybko jak nigdy dotąd..

 • 0

  42.  2007-01-13 11:59:08

  a pani Ania jak ją nie docenili w TP( nie dostała kasy za projekt który nie został wdrozony w TPSA ) niech sie nie odgrywa na TP o to co teraz robi to na szkodę klienta- podziekować AniI za łacze 1Mb które by bylo dla abonentów BO TERAZ NIE DOSTANĄ PRZEZ JEJ URZĄD... ps.Pani Aniu...czy tak dalej bedzie sie Pani odgryzać???-tanie Państwo???za nie spełniona rolę-projektu w tpsa???

 • 0

  43.  2007-01-13 14:07:35

  amadeo: no nie rozśmieszaj ludzi tu komentujących... ;)

 • 0

  44.  2007-01-13 14:08:19

  Animatter: nowy Comarch ma wysłać w poniedziałek, czyli powinien dojść we wtorek.

 • 0

  45. ~  2007-01-13 23:28:13  host: cag-ep-dbp-nc03-e0.energis.pl

  WitekT w ktory poniedzialek ;-) i w ktory wtorek ;-) i w ktorym roku ;-)

 • 0

  46. ~citizen  2007-01-14 12:23:57  host: host-81-190-240-54.malbork.mm.pl

  Z TP jest komu walczyć a klientów sieci konkurencyjnych nikt nie chroni, taki np.: Dialog najprostszy sposób dostępu do sieci czyli wdzwaniany. Porównanie TP najczęściej jest to transfer rzędu 52 kb/sek, a Dialog 14 - 30 kb/sek co skutkuje zwykle niczym error i koniec tege UKE nie widzi!

 • 0

  47.  2007-01-14 13:06:46

  34: W ten, w ten. ;) Mam nadzieję, że uda się Comarchowi wysłać. ;)

 • 0

  48. ~harry  2007-02-22 21:59:47  host: art103.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tu się mylisz 40 Każdy kto zrezygnował z NEO do 14-02 MOŻE WYBRAĆ NOWĄ NEO W AKTUALNEJ PROMOCJI DLA NOWYCH!!! z regulaminów usunięto ten punkt!!

 • 0

  49. ~Ben  2007-05-23 22:46:01  host: drp164.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wiecej kar! Na pewno w ten sposob osiagniemy konkurencje doskonala! JAk pokazuje doswiadczenie ostatnich miesiecy metody UKE sa niezwykle skuteczne - nie doprowadzily do zadnych podwyzek cen. GRatuluje UKE.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-108-85.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet