Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Telefonia stacjonarna poprzez sieć komórkową - porównanie ofert

Telefonia stacjonarna poprzez sieć komórkową - porównanie ofert

Mariusz Ring (Ringu) 26 Kwietnia 2011 21:08

0 1
TELEPOLIS.PL przejrzało dostępne oferty telefonii stacjonarnej, opartej o infrastrukturę sieci komórkowej GSM, czterech największych operatorów.



Jak to działa?

Przy zamówieniu usługi należy podać operatorowi adres, gdzie będą świadczone usługi. Dzwonić i odbierać połączenia można jedynie na obszarze o promieniu około 500 metrów od miejsca podanego w zamówieniu. W zależności od zagęszczenia nadajników w danej lokalizacji wielkość tego obszaru może być większa lub mniejsza. Warto także wiedzieć, że można przenieść tzw. strefę domową w inne miejsce. Wszyscy operatorzy udostępniają taką możliwość za niewielką opłatą.

Po podpisaniu umowy operator przekazuje klientowi kartę SIM i ewentualnie nowy aparat telefoniczny. Zarówno karta SIM jak i telefon są całkowicie standardowymi urządzeniami, które nie różnią się żadnymi parametrami od zwykłej, komórkowej karty SIM, czy telefonu GSM. Jedyną różnicą jest to, że do karty jest przypisany numer stacjonarny.

Przydzielony numer telefonu musi należeć do tej samej strefy numeracyjnej, co miejsce wyznaczone przez klienta - nie ma możliwości posiadania numeru telefonu zaczynającego się od 32 (Katowice) będąc fizycznie w Warszawie (22).

Osoby posiadające numer stacjonarny u jakiegokolwiek innego operatora też mogą go przenieść do nowego.

Komu może się przydać taka usługa? Na pewno wszystkim tym, do których kablowa telefonia stacjonarna jeszcze nie dotarła. To często tańsza alternatywa dla usług obecnych operatorów kablowych.

Telekomunikacja Polska oferuje najniższy abonament - Plan DoMowy 60 w wysokości 40 zł (Plan DoMowy w dobrej cenie przy podpisaniu umowy na 2 lata).

W ramach abonamentu do wykorzystania jest 60 minut na stacjonarne numery krajowe. Operatorzy komórkowi są w stanie zaoferować więcej, za niższą kwotę.

Z usługi skorzystają także ci, którzy mają znajomych, czy rodzinę za granicą. Dzięki telefonii internetowej VoIP można tanio dzwonić na numery stacjonarne praktycznie na całym świecie.

Warto zauważyć, że część operatorów komórkowych umożliwia zakup tańszych pakietów na numery stacjonarne, dlatego posiadając dodatkowy numer stacjonarny, inni ludzie mogą dzwonić do nas taniej.

Zalety i wady
+ działa tam, gdzie nie ma dostępu do linii kablowej
+ Działa w domu/biurze i okolicach na obszarze o promieniu 500 m.
+ Możliwość łatwego przeniesienia w inne miejsce (w ramach tej samej strefy numeracyjnej)
+ Znajomi z innych sieci, które posiadają tanie pakiety na numery stacjonarne mogą do nas taniej dzwonić
+ Numer stacjonarny wygląda wiarygodniej (w przypadku firm)
- Jakość działania zależy od zasięgu operatora w danym miejscu
- Stacjonarny telefon komórkowy także trzeba ładować

W dalszej cześci artykułu zostanie przedstawiona oferta poszczególnych dostawców.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 66
  • -1

    47. ~  2011-04-27 20:29:27  host: 178.73.48.137

    @XXX, nie do końca się z Tobą zgodzę. Myślę, że nie ma sensu wyliczanie kosztów, bo wszystko zależne jest od konkretnej taryfy. Poza tym mimo wszystko minuta za połączenie to chyba nie wszystko? A co z nowościami telefonicznymi? promocjami? etc. Która sieć pod tym względem wychodzi na prowadzenie?

  • 0

    48.  2011-04-27 21:21:11

    47 - albo omawiamy konkretny aspekt, albo idziemy na piwo. 44 pisze o cenie minuty, a Ty o nowościach, promocjach,etc, *** marynie. Po co takie wstawki?

  • 0

    49. ~bolojang  2011-04-27 22:08:23  host: 77.236.26.58

    w komórkach play nie ma równych (chyba?) ale w stacjonarnych era jest lepsza: mam erę domową od 2006 r. i obecnie za 20 PLN otrzymuję 120 min. Co prawda bardziej się opłaca play z pakietem za 5 PLN X 3 w miesiącu na play i stacjonarne (300 min.)nawet przy założeniu że będziesz zawsze oddzwaniał ale nikt na play ze stacjonarnego do ciebie nie zadzwoni...Ciekawe co w erze zaproponują przy przedłużeniu od VIII'11...

  • 0

    50. ~  2011-04-28 10:48:09  host: 77-255-23-246.adsl.inetia.pl

    @41 0- gdzie konkretnie jest ten "o wiele tańszy internet"? Znajdź mi tańsdzy internet 1-6Mbps w takiej Netii... ZNACZNIE tańszy.

  • 0

    51. ~Michał  2011-04-28 13:29:59  host: 94-72-104-152.marsoft.net

    Od kiedy niby w Play Domowy jest możliwość wysyłania faksów ?? Odsyłam do cennika oferty !!

  • 0

    52. ~  2011-04-28 14:04:17  host: dpj192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @48 Dlatego właśnie piszę, że koszt połączenia za minutę jest uzależniony od tego jaką taryfę wybierzemy- z resztą nie tylko jest to kwestia taryfy,ale również kwoty zobowiązania. Przykładowo w taryfach optymalnych 100- minuta za połączenie wynosi 0,30, przy wyższych opcjach spada do 0,18

  • 0

    53. ~Moinka  2011-04-28 16:14:31  host: 1.18.25.213.easy-com.pl

    Dodam jeszcze jedną rzecz, ponieważ w Erze jeżeli przedłużamy umowę na tel. stacj minuty sa wymienne na min do ery i na stacj do UE, USA i Kanady, co jest fajne, bo długoletni klienci są traktowani o wiele lepiej niż nowy abonent

  • 0

    54. ~mirekb  2011-04-28 20:19:48  host: 178.182.125.134.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    tak wiec wrocimy do tego newsa gdy wejdzie "T";-)sadze ze popsuja oferte bo przyklad idea-orange dobitnie pokazala jak sie robi interesy w ue

  • 0

    55.  2011-04-28 20:20:05

    @50 w erze biorac telefon z 60 minutami (sekundowo na stacjonarne i w erze za 35zl) i internet 6mbit po kablu TP zaplacisz za wszystko 86,75zl. za 7,5zl wiecej masz 10 lub nawet 20mbit w zaleznosci od tego na ile pozwoli twoja linia. malo tego. majac juz telefon z abonamentem komorkowym w erze i biorac do tego telefon (te same 60 minut) i internet na linii TP zaplacisz 69,5zl (35zl telefon i 43,5zl internet) za opcje 6mbit lub 74,5zl za opcje 10 lub 20mbit (39,5zl internet). w przypadku netii pierwsze 8 miesiecy jest za 50zl, ale juz od 9 miesiaca placi sie za pakiet telefon + internet 99zl

  • 0

    56.  2011-04-28 20:26:27

    @50 pomylka mala: "telefon (te same 60 minut) i internet na linii TP zaplacisz 69,5zl (35zl telefon i 43,5zl internet)" mialo byc 34,5zl za internet. abonament komorkowy w erze najtanszy to 25zl (40 minut + 40 minut), do tego abonament stacjonarny 35zl (60 minut) i jeszcze intenret 20mbit za 39,5zl. lacznie 99,5zl za komorke, stacjonarny i internet. do tego SE cedar za 49zl, ktorego mozna opchnac za 250zl i srednia cena spada do ok. 92zl.

  • 0

    57.  2011-04-28 21:27:32

    Moi rodzice kupili Play stacjonarny z telefonem. Za 25 zł jest 300 minut do Playa i stacjonarne i przez pierwsze pół roku 450 minut. Rozmowy przychodzące z innych sieci są traktowane jak na stacjonarny numer, a z Playa jak do sieci Play.

  • 0

    58. ~  2011-04-28 22:28:27  host: 77-255-74-248.adsl.inetia.pl

    32. ~vil - w tym przypadku tańszy, bo darmowy, jest tlenofon.

  • 0

    59. ~Octopus  2011-04-29 07:23:02  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    1. zasięg stacjonarnej kom. to nie 500 a do ok 1,5 km.(plus) 2.zamiast karty sim i tel. można podpiąć stacjonarny pod kom.(2w1) 3. oferta tp to kpina z klienta 4.play mając ofertę nie zadbał o jakość , ktoś nie pomyślał , że poza ceną ważna jest jakość. (zatajenie istotnych informacji i wysokie kary w play zmuszają do płacenia za ... no właśnie)

  • 0

    60. ~  2011-04-29 08:49:47  host: people.gem.pl

    tlenofonu juz nie ma. Rzeczywiście jest darmowy numer, ale jeśli się załapałeś wcześniej niż się połączył z freeconet (mam numer tlenofonu przeniesiony z TP) Teraz jednak w freecoencie się płaci za numer... dość mało, ale się płaci. Poza tym, sferie można uzywac w całej Warszawie...a tlenofon tylko w domu...chyba że ktos kombinuje z SIPem w komórkach

  • 0

    61. ~rymi  2011-04-29 12:07:06  host: 213.25.91.90

    @41 chciales chyba bardziej podac linka http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/telefon_domowy/now_prom/atra kcyjne_plany_domowe/ [uwaga - w linku bedzie jedna spacja] bo tutaj jest info o promocji abonentu Plan Startowy

  • 0

    62. ~piecia  2011-04-29 13:20:40  host: 193-24-14-1.ip.netia.com.pl

    ze sferią jest jednak inny problem - często nie można się dodzwonić na numer w sferia mimo iż jest on w zasięgu, operator wszelkie uwagi na ten temat zbywa lakonicznie

  • 0

    63. ~kropka  2011-05-03 06:48:33  host: plus-96-192.polkomtel.com.pl

    Chyba Huawei a nie Huwaeii...

  • 0

    64. ~e  2011-05-03 08:54:29  host: ip183-32.ghnet.pl

    A czy możliwe jest przenoszenie tych numerów stacjonarnych działających w sieciach gsm do innego operatora?

  • 0

    65. ~qwerty  2011-05-06 21:49:19  host: 109.95.237.54

    @49 jeśli chcesz mieć niski abo stacjonarny w Erze to pomarudź o goły abonament Nowej Ery Domowej za 5zł ;) w lipcu taki roczny aneks podpisałem... ciekawe czy teraz też tak uda mi się przedłużyć umowę?

  • 0

    66. ~  2011-05-10 08:22:00  host: V36-16.opera-mini.net

    Mam era domowa, internet era na lini TP i kom era. Kiedyś przeszedłem z tp na erę domową i teraz, zakładając internet, musiałem ponownie podpisać umowę z tp. Najtaniej wychodzi zawieszenie abonbmentu - 21.50 mies. Przy umowie na 24 m-ce. Mam zamiar przenieść erę domową na erę linia domowa, żeby dwa razy nie płacić(abonament era dom. i linia tp) jak T czegoś nie zepsuje. Za całość (telefony 200 min do 5 wybranych, kom era rodzinna 40 + blueconnect6 i internet stacjonarny 1mb) płacę ok. 130 zł + 21,50 do tp. Szału może nie ma, ale mieszkam w małym miasteczku i takie zestawienie było najlepsze na chwilę podpisywania umowy na internet (03.2010). Dodam jeszcze, że mój domowy nr ma duży zasięg(kilka km od zgłoszonego miejsca).

Dodaj swoją opinię