Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły T-Netia, czyli T-Mobile widzę ogromny

T-Netia, czyli T-Mobile widzę ogromny

Witold Tomaszewski 4 Września 2013 22:07

22 3
Lubię rysować scenariusze. Właśnie do głowy przyszedł mi kolejny. Polskie T-Mobile przejmuje Netię. Poszczególne elementy udało mi się ułożyć w ładną całość. Ciekawe na ile realną w nadchodzących miesiącach. Warto jednak pogdybać, nawet gdyby najbardziej oczywiste scenariusze nie miały się ziścić.W ostatnich dniach miałem okazję posłuchać na żywo wszystkich członków zarządu Deutsche Telekom. Polska to drugi pod względem wielkości rynek dla Niemców. Amerykański T-Mobile to zupełnie inny świat i realia, a brytyjskie Everything Everywhere to spółka z Orange. Zresztą z obu przedsięwzięć Deutsche Telekom wyszłoby bez żalu, o czym wielokrotnie pisały media.

Na wszystkich prezentacjach i mapach, Polska odznaczała się jednym - brakiem sieci stacjonarnej. Podczas wystąpień bardzo dużo mówiono o konwergencji fixed-mobile. O tym, że samotnie obu sieciom ciężko będzie w przyszłości egzystować. Że każda ma swoje wady i zalety, ale razem doskonale się uzupełniają, szczególnie przy architekturze all-IP, wspólnych platformach i usługach w chmurze.

Do Polski zjeżdżają właśnie członkowie i zarządu i rady nadzorczej Deutsche Telekom. Choć absolutnie odmawiają komentarzy dotyczących potencjalnych przejęć i odcinają się od wiązania tej wizyty z sytuacją polskiego T-Mobile, to trudno nie odnieść wrażenia, że ta wizyta nie jest rutynowa. Na polskim rynku do wzięcia są dwa podmioty, które zdają się pasować do strategii Deutsche Telekom na najbliższe lata. Po prezentacjach zarządu telekomu dopiszę - idealnie pasować. To GTS i Netia.

Zobacz: Zarząd i rada DT w Polsce na 2 dni.

GTS to spółka mająca główną siedzibę w Polsce, ale działająca także w Czechach, Słowacji, Rumunii i Węgrzech. We wszystkich tych krajach działa Deutsche Telekom. Media wielokrotnie donosiły o tym, że Niemcy są już o krok od przejęcia telekomu.

Zobacz: Parkiet: We wrześniu GTS zmieni właściciela, kupi go najprawdopodobniej DT.

Co ciekawe, konkurentem w wyścigu o GTS jest Netia. Media pisały o tym, że chce go przejąć wraz z najbogatszym Czechem, a potem podzielić biznes na dwie części. Prezes Mirosław Godlewski określał jednak cały proces sprzedaży jako tajemniczy.

Zobacz: Godlewski: tajemnicza sprzedaż GTS-u.

Zarząd Netii ma zapisane premie, które zostaną wypłacone w momencie znalezienia nowego inwestora dla telekomu. To prawie 30 mln zł, choć przy spełnieniu rygorystycznych warunków i wysokiej wycenie firmy. Z GTS-em ta wycena z pewnością byłaby wyższa niż teraz, jest więc o co się bić. Tym bardziej, że przy stagnacji w segmencie stacjonarnych telekomów, wyniki przez kilka kwartałów fajnie można "tuningować" efektami synergii. Widać to było dobrze po przejęciu Dialogu i Crowley'a.

Zobacz: Netia zmieni właściciela?

Deutsche Telekom stać na przejęcie obu telekomów. GTS jest wyceniany na 600 mln euro, a aktualna kapitalizacja giełdowa Netii to niespełna 2 mld zł, czyli niecałe 500 mln euro. Razem to jakieś 20% rocznych inwestycji w samych tylko Niemczech. Wydaje się, że taniej i lepiej byłoby przejąć je oddzielnie niż po wygranym przez Netię wyścigu.

Zobacz: DT rozpoczyna duże inwestycje w Niemczech.

Przejęcie obu telekomów pozwoliłoby w Polsce w pełni wdrożyć strategię Grupy DT. Dodanie szerokiego wachlarza usług stacjonarnych przydałoby się polskiemu T-Mobile z kilku względów. Po pierwsze, im więcej usług, tym większa możliwość dosprzedaży, większa lojalność klientów bardzo ważna w momencie wysokiego nasycenia rynku. Po drugie, to więcej możliwości "osaczenia" klienta usługami, na przykład telewizyjnymi. Teraz T-Mobile zaoferowałoby to tylko na ekranie komórki, a nie także w domu. W dobie taniejących podstawowych usług takich, jak rozmowy czy transmisja danych, operatorzy zaczynają zarabiać na różnych serwisach i usługach dodanych. Żeby klient czuł jednak potrzebę zakupu, musi mieć do nich swobodny dostęp w dowolnym miejscu, nie tylko przez komórkę.

Po trzecie - i o tym piszę w oddzielnym akapicie - Telekomunikacja Polska próbowała porozumieć się z Netią w kwestii budowy ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Rozmowy kilkukrotnie zaczynano i przerywano, niczego nie uzgodniono. W kilku krajach spółki z grupy France Telecom porozumiały się z lokalną konkurencją rozpoczynając takie inwestycje. Tak stało się we Francji, tak niedawno zadecydowano w Hiszpanii. W Polsce Orange udało się porozumieć w kwestii współpracy przy budowie wspólnej sieci komórkowej z T-Mobile, więc może z FTTH byłoby podobnie? Myślę, że Deutsche Telekom miałby pełne błogosławieństwo Francuzów przy zakupie Netii. Orange zyskałoby sprzymierzeńca na kolejnym rynku, gdzie inwestycje bardzo są potrzebne ze względu na trudności w konkurowaniu z kablówkami.

Plotki o tym, że polski T-Mobile przejmie Netię, nie są zresztą nowe. Pojawiają się od co najmniej dwóch lat. W tym czasie zdążyła zmienić się jednak strategia Grupy DT, a Netia po przejęciu Dialogu ma coraz więcej światłowodów i docelowo prawie 10% gospodarstw domowych w zasięgu sieci NGA (ang. New Generation Access - szybkie sieci nowej generacji).

Zobacz: PTC nie jest zainteresowana Netią.
Zobacz: Strategia PTC do 2015: światłowody i telewizja.

Scenariusz jest tak oczywisty i widoczny już na pierwszy rzut oka, że aż nieprawdopodobny. To chyba jego największa wada.
Dodaj do:
w sumie: 44
 • 0

  25. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 14:03:55  host: goliat.interkonekt.pl

  @24 miało być GTS przepraszam pomyliłem się ;)

 • 0

  26. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 15:31:55  host: goliat.interkonekt.pl

  Jak już niejednokrotnie mówiłem rynek telekomunikacyjny w Europie musi się wreszcie skonsolidować. Eurokraci w Brukseli darzą do fuzji na rynku telekomunikacyjnym i stworzenia jednolitego rynku telekomunikacyjnego w całej wspólnocie. Z dniem 1 lipca 2013 roku UE liczy 28 członków. Jak wszyscy dobrze wiemy za kilka lat w Europie będzie max 5-6 głównych koncernów telekomunikacyjnych które docelowo mają być koncernami całkowicie prywatnymi. Skarby państw narodowych mają wyzbyć się swoich udziałów na rzecz prywatnych podmiotów. Poniżej przedstawię krótką charakterystykę tego rynku. Największym rynkiem telekomunikacyjnym w UE są Niemcy. Kraj liczy 82 miliony mieszkańców. W Niemczech obecnie doszło do wielu fuzji na rynku telekomunikacyjnym. I tak Vodafone kupiło Kabel Deutschland oraz ma chrapkę na tamtejszy oddział Liberty Global czyli Unitymedia. Telefónica Deutschland kupiła tamtejszy oddział KPN tworząc największego operatora mobilnego na niemieckim rynku. Drugim największym rynkiem w UE jest Francja. Kraj liczy 65 milionów mieszkańców. Coraz głośniej mówi się tam o tym, że grupa Vivendi sprzeda SFR czyli drugiego operatora mobilnego we Francji. Jak wszyscy dobrze wiemy Vodafone kiedyś posiadało 45 % udziałów w SFR. Kilka lat temu sprzedało te udziały. SFR posiada 21 milionów klientów mobilnych, 5 milionów klientów usług internetowych i linii stacjonarnych. Mówi się też, że na sprzedaż będzie Numericable czyli największa kablówka we Francji. W kuluarach spekuluje się, że te dwie spółki może kupić Vodafone lub America Móvil. Warto dodać, że we Francji coraz bardziej rozpycha się grupa Free należąca do spółki Iliad.

 • 0

  27. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 15:32:40  host: goliat.interkonekt.pl

  Kolejnym rynkiem jest Wielka Brytania. Tam coraz głośniej mówi się o tym, że Vodafone kupi Liberty Global czyli tamtejszy Virgin. Mówi się też, że grupa Hutchison Three wycofa się z Anglii i tutaj bardzo duże zainteresowanie wykazuje grupa Vodafone która może kupić tamtejszy oddział 3 tak jak w Australii kilka lat temu. Kolejnym rynkiem są Włochy liczące 60 milionów mieszkańców. Mówi się, że Telecom Italia czyli tamtejszy zasiedziały operator sprzeda udziały w Brazylii, Argentynie, a także Paragwaju w celu redukcji długu. Mówi się, że Telecom Italia zostanie przejęty przez kogoś. Problem w tym, że Telefónica mniejszościowy właściciel nie ma kasy gdyż jest najbardziej zadłużonym operatorem w Europie. Mówi się włoski telekom jeśli tylko wyrazi na to zgodę włoski rząd. Wiem wiem Telecom Italia to firma prywatna ale mimo tego i tak rząd będzie miał bardzo dużo do powiedzenia. Mówi się, że Vodafone kupi od Swisscom największą kablówkę Fastweb. Warto dodać, że dwa dni temu Vodafone zwiększyło swój udział we Włoszech do 100% akcji . Kolejnym rynkiem jest Hiszpania która ma 47 milionów mieszkańców. Mówi się, że Vodafone kupi Ono i Jazztel móvil czyli największa kablówkę oraz operatora szkieletowego. Mówi się, że Orange dogada się z Yoigo i wreszcie go przejmie od TeliaSonera. Kolejnym największym rynkiem jest Polska. Mówi się, że T-mobile kupie Netię i GTS a Vodafone kupi Liberty Global czyli nasze UPC.

 • 0

  28. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 15:33:06  host: goliat.interkonekt.pl

  Kolejnym krajem jest Rumunia. Mówi się, że Vodafone kupi UPC Romania a Romtelecom połączy się z Cosmote Romania tworząc Telekom Romania. Następnym krajem jest Holandia gdzie America móvil jest w trakcie przejęcia KPN, a Vdafone kupi UPC Nederland a później Zigoo tworząc bardzo potężną firmę telekomunikacyjną w Niderlandach. Mówi się też, że T-mobile NL idzie pod młotek. Zainteresowanie wykazuje grupa Tele2. W liczącej 11 milionów mieszkańców Grecji prawdopodobnie dojdzie do skutku całkowita prywatyzacja OTE później do fuzji Cosmote i OTE. W pogrążonej kryzysem Portugalii kilka dni wyrażono zgodę na połączenie Zon i Optimus. Czyli największej kablówki na tamtejszym rynku i najmniejszego operatora mobilnego. Mówi się, e Portugal Telecom też pójdzie pod młotek. Zainteresowanie wykazuje America móvil. W Belgii mówi się, że Liberty Global przejmie reszte udziałów w firmie Telenet. Sam Telenet trafi do Vodadone. Vodafone odkupi od Orange Mobistar Belgium i dojdzie do fuzji operatora mobilnego i kablówki. To taki zabieg. Vodafone nie startuje po Yoigo w Hiszapnii w zamian Orange sprzedaje Mobistar Belgium.

 • 0

  29. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 15:33:30  host: goliat.interkonekt.pl

  U naszych południowych sąsiadów Vodafone przejmie UPC, a także ma wystartować czwarty operator na tamtejszym rynku. Podobny zabieg ma mieć miejsce na Węgrzech. W Szwecji mówi się, że Tre czyli spółka zależna w 100% od Hutchisona kupi tamtejszy oddział Telenor. Austiacki Telekom Austria ma trafić do America Móvil. Duński Tre wykazuje zainteresowanie tamtejszym oddziałem Telii który kiedyś należał do Orange. W Słowacji UPC zostanie przejęte przez Vodafone. Skarb państwa sprzeda 49 % udziałów w Slovak telekom grupie DT. Vodafone będzie szukało kompana mobilnego i tutaj pytanie czy O2 lub Orange się sprzeda ? Mówi sie, że O2 może sprzedać oddział słowacki w celu redukcji długu i wezwanie na pozostałe akcje z giełdy praskiej przez głównego udziałówca telefonica która ma 69,9% udziałów w Telefonica Czech. W Irlandii Telefonica sprzedała udziały Hutchisonowi a Vodafone ma chrapkę na UPC. Vodafone kupiło też drugiego operatora telefonii stacjonarnej w Irlandii. Mówi się, że w 2 milionowej Łotwie operator telekom Latvija wraz z LMT pójdzie pod młotek. Mówi się, że TeliaSonera go kupi która już ma udziały w tej firmie. Mówi się, żę DT kupi Telekom Slovenije ale sprzeda oddział macedoński grupie Telenor. Mówi się, że Vodafone kupi Cyta czyli cypryjski telekom. Firma jest wystawiona na sprzedaż w celu redukcji długu przez skarb państwa.

 • 0

  30. ~  2013-09-05 18:18:07  host: 93.154.178.169

  "Zarząd Netii ma zapisane premie" no comment...

 • 0

  31. ~hophop  2013-09-05 20:22:51  host: host-2-101-77-175.as13285.net

  Jakie to ma znaczenie kto kogo przejmie? Kazda firma ktora przjmuje inna robi to tylko po to by pozbyc sie konkurencji, Nastepnie wywalic pracownikow i zaoferowac gorsze warunki klientom czyli zwiekszyc zysk na papierze tzw. kreatywna ksiegoosci. Netia jest dobrym przykladem. Nie inwestuje nic w siec tylko przejmuje kolejne firmy a ostatecznie jest niewiele warta bo i przejete sieci sa przestarzale technologicznie. Po przejeciu konkurencji jej wycena jest mniejsza niz GTS czyli malej firmy z garstka pracownikow w porownaniu do Neti i jej wywalonych do ericssona ludzi pracujacych za grosze. Oczywiscie gdyby kasy nie wydali na przejecia to by musieli placic podaki i inne pierdoly jak wyplaty wiec na jedno by wyszlo. Dodatkowo zarzad nie dostalby tak wysokich premii. Pytanie dlaczego zarzad Netii ma zapisane wysokie premie od sprzedarzy Netii? Po to by sie dogadali w jakims hotelu z tanimi dziwkami i wymienili koprtami tak by wszyscy byli szczesliwi tylko nie urzytkownik i urzad skarbowy. Pamietam jak jedna lala robla laske dyrektorowi by jej firma nie musiala placic kar za kiepski serwis. W nagrode dostala awans z niezla podwyzka. Laske robila jak sie pozniej okazalo swojemu mezowi dyrektorowi. Reka reke myje. Ot polska rzeczywistosc ciagle taka sam jak za PRL. Ciesze sie ze wyjechalem z tego kraju i juz mnie nie musze na to patrzyc. Tu mnie nei rzna na kadym kroku jak stara kurfe i ze nie musze byc wazeliniarzem i stachanowcem by zarabiac na poziomie europejskim. Kazdy ma wybor i naprawde nie trzeba sie sprzedawac jak kurfa jak to mowi Putin by cos w zyciu osiagnac. Pozdrawiam towarzystwo wzajemnej adoracji z okraglego stolu i ich potomkow. Oni na pewno sprzedadza Netie i GTS by zylo sie lepiej prezesom i ich naloznicom w rozowych szlafrokach ktore dobrze ciagna swiatlowody ;-)

 • 0

  32. ~la vie change avec Orange  2013-09-05 21:41:07  host: user-94-254-212-29.play-internet.pl

  Hm Metia i GTS to firmy prywatne. Wartosc rynku spada z roku na rok nie tylko w Polsce ale w calej Europie.

 • 0

  33. ~  2013-09-05 22:15:18  host: 213.158.216.142.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  17- ja bym proponował obalić mit: "play, najszybciej rozwijająca się sieć w polsce"

 • 0

  34. ~jj  2013-09-06 08:27:09  host: bxw200.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przejęcie firmy jest fajne tylko dla tej firmy. Prezesi dostaną grubą kasę, zarząd premię itp. Może nawet niektórzy utrzymają stołki jako lokalni dyrektorzy. Odpowiedzialność mniejsza, bo już nie pracują na swoje. Tak było z fajną polską siecią Idea. Jakie były oczekiwania gdy ją Orange przejmował, a okazało się że pierwsze oferty były gorsze lub bez zmian cenowych. Na rynku TV SAT fuzja dwóch graczy N - C+ również nie służy dobru klienta. Gdy podmiot jest mały, lokalny jak Netia to jest zupełnie inne niekorporacyjne podejście do klienta. Mimo, że często sa problemy ze standaryzacją to łatwiej można się dogadać po ludzku. Ja po kilku mailach dostałem możliwość testowania VDSL na liniach TPSA jako jeden z pierwszych w PL (gdy Netia nawet nie zaczęła komercyjnie świadczyć tej usługi) za symboliczną opłatę w rocznej umowie bez kosztów aktywacji itp. W molochu typu Orange byłoby to niemożliwe, bo cała procedura korporacyjna ległaby w gruzach.

 • 0

  35. ~Lion  2013-09-06 09:06:33  host: user-188-33-138-160.play-internet.pl

  Dość ciekawa opcja by była jakby telekom wciągnął pod skrzydła Netie. Ruszyło by się coś w kwestii stacjonarnych, i internetu i telefonów pod szyldem T-M

 • 0

  36.  2013-09-06 09:43:16

  ~32 przejęcia i konsolidacje są nieuniknione pytanie czy zdecydują się na tak dużą inwestycję jaką będzie zakup Netii, co do scenariuszy to po przykładzie nokii to te najbardziej oczywiste coraz częsciej się sprawdzają.

 • 0

  37. ~K  2013-09-06 14:01:57  host: host31-42-29-169.tvkdiana.pl

  Tak naprawdę to co piszecie jest dla mnie nieciekawe. Bardziej interesowałoby mnie gdybanie co to zmieni dla użytkownika Netii: wzrost cen, zwiększenie palety usług?

 • 0

  38. ~liberty  2013-09-06 14:18:26  host: hjs97.internetdsl.tpnet.pl

  Tak tak, dajmy jeszcze większą władzę korporacjom...Korporacje rządzą światem, a my będziemy(jesteśmy) niewolnikami...

 • 0

  39. ~tkubon  2013-09-06 16:53:50  host: public-gprs307525.centertel.pl

  @liberty: Korporacje i tak mają władzę, bo.... są korporacjami (mają kasę) i rządzą. Netia jest dziadostwem, T-Mobile PL akurat nota bene też nie lepszy

 • 0

  40. ~polak  2013-09-06 19:28:06  host: abyw60.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @la vie change avec Orange Jak dla mnie kiedyś vodafone wydawał się mały, ale tak jak napisałeś przejmą UPC i wiele spółek i staną się ważnym graczem w europie, może wreszcie coś ruszy, co do plusa to wolałbym żeby kupił go vodafone i może wtedy jakoś ta siec wreszcie by dala dobra ofertę :) wgl jest dużo tych firm, wręcz za dużo muszę być fuzje, albo partnerstwa siec jak t mobile i orange

 • 0

  41. ~  2013-09-09 11:58:53  host: did145.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Po przejęciach będą podwyżki. Nie ma się z czego cieszyć.

 • 0

  42. ~  2013-09-11 16:38:11  host: public108581.xdsl.centertel.pl

  W Netii panuje taka wieś, że DT musiałby wyje..ć na zbity pysk wszystkich - od prezesa po konsultantów z przebrzydłego Holiconu - i obsadzić odpowiedzialnymi, wykwalifikowanymi ludźmi.

 • 0

  43. ~Ole  2013-09-12 20:55:45  host: 89-77-55-77.dynamic.chello.pl

  @ hophop . Mylisz gts Poland z gts ce. Wycena z artykułu dotyczy GTS CE czyli firmy działającej w 5 krajach

 • 0

  44. ~TRC  2013-09-13 18:39:26  host: 91-231-53-130.holicon.pl

  @42 mam dla Ciebie dobrą wiadomość, Netii w Holiconie już nie ma :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet