Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły T-Mobile już się zbliża, już puka do naszych drzwi?

T-Mobile już się zbliża, już puka do naszych drzwi?

Witold Tomaszewski 15 Grudnia 2010 15:27

0 0
Dziś wszystkie strony sporu o PTC - Deutsche Telekom, Vivendi, Elektrim - a także Skarb Państwa i mniejszościowi udziałowcy Elektrimu, podali informację o tym, że udało im się podpisać porozumienie dotyczące zakończenia wieloletniego sporu o własność operatora. To otwiera drogę do rebrandingu Ery na T-Mobile - bo teraz praktycznie nie ma już pytania "czy", tylko "kiedy".



Szerzej o porozumieniu udziałowców, kończących wieloletni spór o PTC, pisaliśmy w tej wiadomości.

Jak udało mi się nieoficjalnie dowiedzieć, decyzja dotycząca zmiany marki podobno nie została jeszcze podjęta. Jednak dzisiejszy komunikat skojarzyłem z zeszłotygodniowym zapytaniem PTC, skierowanym do punktów sprzedaży, a dotyczącym... wyboru podświetlania (świetlówki lub energooszczędne diody) plafonów, które zmieniane będą w związku z planowaną wymianą logotypu.

W połowie roku PTC rozstrzygnęła konkurs na nowy logotyp Ery, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Pytanie jednak brzmi - czy PTC opłaca się teraz dokonywać jakichkolwiek ruchów związanych z wizualizacją marki, biorąc pod uwagę fakt, że niedługo i tak zniknie ona z rynku?

Salony Ery są praktycznie identyczne jak T-Mobile. Mają taką samą, drewnianą podłogę i białe gabloty. To, że widzimy niebieski kolor po wejściu do punktu, jest zasługą kolorowych świetlówek. Sprzedawcy już dawno mają "timobajlowe" stroje i różowe koszule. Tak więc oprócz świetlówek, do wymiany jest niebieski stojak prezentujący ofertę blueconnect oraz wspomniany już plafon nad wejściem. To zdecydowanie mniej niż w przypadku rebrandingu Idei na Orange, gdzie zmieniano prawie cały wystrój pomieszczeń - a zajęło im to wtedy praktycznie tylko jeden weekend.

Czy PTC zdecyduje się jeszcze "potrzymać" Erę i na spokojnie podjąć decyzję o zmianie? Tylko co w ostatnich kwartałach powstrzymywało ją w jej podjęciu, poza rozwiązanym właśnie sporem właścicielskim? Może teraz takim czynnikiem będzie ostatni ranking Rzeczpospolitej, dotyczący mocy i wartości marki, w którym Era uplasowała się bardzo wysoko? Jednak czy opłaca się inwestować w markę, ile nie byłaby warta, skoro i tak zniknie ona, prędzej czy później, z rynku? A może nowy prezes Miroslav Rakowski potrzebuje kilku miesięcy na wdrożenie się w firmie, żeby podjąć się tego zadania? A może "z rozbiegu" zrobi rebranding, skoro przychodzi z czeskiego T-Mobile?

Na te pytania poznamy odpowiedź - prędzej czy później. :-)

Kiedy nastąpi rebranding Ery na T-Mobile?

W I kwartale 2011 roku
30.38%
W II kwartale 2011 roku
23.84%
W III kwartale 2011 roku
16.10%
Później
9.62%
Nie wierzę, że to nastąpi
14.72%
Nie mam zdania
5.35%

Wszystkich głosujących: 1590



Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Strop  2010-12-15 15:31:51  host: 160.83.30.147

    Niech to zrobią jak najszybciej bo już nie mogę słuchać biadolenia na jeden i ten sam temat

  • 0

    2.  2010-12-15 15:40:20

    jestem ciekaw kiedy oni to zrobią. Lepiej niech będzie re-branding niż wprowadzanie nowego logotypu, który moim zdaniem jest beznadziejny! Fajny artykuł !

  • 0

    3.  2010-12-15 16:04:00

    Problemem nie jest kosztowna zmiana wystroju salonów i pozostałych związanych z tym szczegółów ale ryzyko wynikające z przyjęcia przez Polaków marki T-Mobile. Era jest silną rankingowo, wizerunkowo marką w Polsce, T-Mobile może pracować przez lata na zbliżenie się do pozycji Ery, a i tak wielką niewiadomą jest jak zostanie postrzegana nowa marka po ewentualnym rebrandingu.

  • 0

    4.  2010-12-15 16:04:44

    Marka T-Mobile musi nie być taka dobra skoro w jej ojczyźnie już ją zlikwidowali..

  • 0

    5. ~rwal  2010-12-15 16:09:43  host: dpa10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @uzer zgadzam sie, nie zmienia się wieloletniego budowania wizerunku Ery z dnia na dzień, więc nawet jeśli o tym będą w TMobile kiedykolwiek myśleć, to dokładnie przebadają znajomość obu marek wśród Polaków przynajmniej.

  • 0

    6. ~doy237  2010-12-15 16:35:37  host: doy237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @mungo nie opowiadaj bzdur, w niemczech jest to "T" obecnie i w skali światowych sieci, jest jedną z najlepszych.

  • 0

    7.  2010-12-15 16:56:46

    Ale o co chodzi? DT już dawno planowała wprowadzenie marki T-Mobile do Polski. Dobra kampania reklamowa mówiąca o "globanej fajności" jednej marki, o "ekskluzywnym T-Mobile" (+ oczywiście atrakcyjna oferta na "wejście" marki do Polski) i sprawa załatwiona. Już nie piszcie, że T-Mobile nie jest tak znany wśród Polaków. Część z nas na pewno miała kontakt z tą marką. Takie argumenty o "nierozpoznawalności marki" moim zdaniem są bezpodstawne, a Orange? Czy był znany Polakom, a Idea miała już w tedy (2005 rok?) ugruntowaną pozycję? I jakość nie było z tym faktem problemu przy rebrandingu. Skoro już wręcz aż rzuca się w oczy uderzające podobieństwo poczynając od salonów, po ulotki i stronę internetową, to sądzę, że nie będą zwlekać...

  • 0

    8. ~Adaś  2010-12-15 17:05:59  host: ip-195-242-255-16.catv.net.pl

    T-Mobile na zachodzie ma super ofertę i wymienne minuty na swoją sieć obojętnie gdzie dzwonimy, może być to USA czy Węgry jeżeli dzwonimy pod T-Mobile płacimy tyle samo za to wielki plus. Zmiana w niczym nie zaszkodzi. Idea też się zmieniła a i tak każdy wie że Orange to dawana Idea. Tak samo utwierdzi się to że T-Mobile to Era i tyle.

  • 0

    9. ~ala  2010-12-15 17:40:10  host: 93-181-162-129.internetia.net.pl

    TYLKO niech przestaną z tą Panią lektor w reklamach TT - odrzuca na 2 kilometry jej sposób mówienia.

  • 0

    10.  2010-12-15 19:41:35

    A ciekawa kwestia - rebranding by się przydał, mimo świetnie rozpoznawalnej marki. Tylko nie powinni raczej robić nic na "hurra", lepiej najpierw na spokojnie rozeznać sytuację, w końcu spór trwał wiele lat i całkowite przejęcie PTC to dla nich nowa sytuacja:) Ale okaże się już niedługo, czekać tylko jakichś przecieków.

  • 0

    11.  2010-12-15 21:17:26

    Może chodzi o nowe logo na które był przecież konkurs ogłoszony?

  • 0

    12. ~  2010-12-16 00:12:18  host: user-46-113-147-69.play-internet.pl

    Jak to i tak zniknie ona? Wcale niekoniecznie!

  • 0

    13. ~maxio  2010-12-16 09:28:36  host: 178.183.229.39.dsl.dynamic.eranet.pl

    Kiedy bank Millenium zmieniał logotyp pracowalem w firmie która sie tym zajmowała. Tam nieżałowali kasy w listopadzie zmieniali w większości placówek oznakowanie na nowsze ale z tym samym logotypem a w styczniu w tych samych placówkach zmieniali całkowicie oznakowanie

  • 0

    14. ~  2010-12-16 12:26:18  host: 87-207-102-102.dynamic.chello.pl

    Po co więc ogłaszali konkurs na nowe logo Ery? Zresztą nieciekawe.

  • 0

    15. ~odervis  2010-12-16 13:48:44  host: dpu180.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @14 myśle, że Era będzie na naszym rynku jakiś czas, ale będzie to kilka lat. Najpierw trzeba umocnić jej pozycję, z trzeciego miejsca wskoczyć na 2, a może na 1. A nie ładować kasę w rebranding.

  • 0

    16.  2010-12-16 13:56:35

    odervis (15), a może to właśnie dopiero rebranding spowoduje znaczne umocnienie pozycji Ery (T-Mobile), tak jak to było w wypadku Idea -> Orange...?

  • 0

    17. ~Adaś  2010-12-16 19:41:37  host: ip-195-242-255-16.catv.net.pl

    @16 dokładnie, sądzę że to rebranding i ogólnie cała ta sprawa z wyjaśnieniem i dogadaniem się stron pozytywnie wpłynie na Erę. Już niedługo pewnie się o tym przekonamy.

  • 0

    18.  2010-12-17 08:13:46

    jakiś czas temu były identyczne obawy przed zmiana Idei na Orange: to to mocna marka, że to wlasna marka, że mocno rozpoznawalna. teraz jest Orange i już prawie nikt nie pomiętak, że kiedyć to była Idea, tak samo będzie i tutaj, rok, dwa albo trzy i o erze nikt nie będzie pamietał!

  • 0

    19. ~cit  2010-12-17 09:49:08  host: host-81-190-254-244.elk.mm.pl

    Karty SIM z logotypem Orange zamawiane były kilka m-cy przed rebrandingiem, SIM dla T-Mobile PL nie istnieją póki co.

  • 0

    20.  2010-12-17 12:54:10

    cit (19), skąd to wiesz? Witej już kiedyś pisał, że już raz były takowe w Polsce - klika lat temu, podczas planowanego poprzednio rebrandingu.

Dodaj swoją opinię