Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Szaleństwo patentowej wojny

Szaleństwo patentowej wojny

Tomasz Świderek 22 Sierpnia 2011 13:28

0 0
Zakup Motoroli przez Google może być przełomowym momentem w rozpętanej przez Apple bezpardonowej wojnie patentowej na rynku smartfonów i tabletów. Albo doprowadzi do jej wyciszenia, na co m.in. mają nadzieje szefowie amerykańskiego operatora komórkowego Verizon, albo zacznie się kolejna kulminacja polegająca nie tylko na atakach, ale także na kupowaniu portfeli patentowych.Walka na patenty, jaką Apple toczy z firmami produkującymi smartfony i tablety z Androidem, choć dotyczy głownie rynku amerykańskiego, objęła już cały świat. Firma z Cupertino za pomocą patentowej broni chce powstrzymać triumfalny pochód systemu operacyjnego produkowanego przez Google.

Wcześniej w ten sam sposób Apple próbował walczyć z Nokią w sądach w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. A stawką był zakaz importu produktów Nokii do USA. Złożone przez zarządzaną przez Steve Jobs firmę pozwy okazały się zbyt słabe i eksperci nie doszukali się naruszenia patentów, za to w kontrpozwach Nokii eksperci dopatrzyli się zasadnych zarzutów. Apple nie pozostało nic innego, jak szybko szukać ugody z posiadającymi ponad 19 tys. patentów Finami, co też uczynili. 14. czerwca Nokia ogłosiła o podpisaniu porozumienia z Apple, które zakłada jednorazową wpłatę do kasy fińskiej firmy oraz płacenie opłat licencyjnych od każdej sprzedanej sztuki urządzenia ze znakiem nagryzionego jabłka, w której wykorzystano patenty Nokii. Szczegółów umowy, w tym kwot, nie ujawniono, a analitycy sądzą, że jednorazowa opłat sięgała kilkuset milionów euro. Apple, broniąc twarzy, w komunikacie o ugodzie z Nokią stwierdził, że opłaty licencyjne nie dotyczą tych technologii, które czynią z iPhone unikalny produkt.

W branży sprzętu telekomunikacyjnego obrona własności intelektualnej nie jest niczym nowym. Od ponad 20 lat producenci sprzętu udzielają patentów konkurentom w zamian za opłaty licencyjne i walczą w sądach z tymi, którzy patenty łamią. Opłaty licencyjne nie są małe - HTC od każdego wyprodukowanego smartfona płaci Microsoftowi około 5 dolarów - a ich wysokość wynika m.in. z nakładów ponoszonych na badania i rozwój (R&D). W dziale produkującym komórki Nokii te nakłady wynosiły w 2010 roku 3 mld euro (10% przychodów), w Apple łącznie tylko 1,8 mld dolarów (2,7% przychodów), a np. w Ericssonie - 3,1 mld euro (14,9% przychodów). Co ciekawe, oskarżane przez lata o kradzież własności intelektualnej firmy telekomunikacyjne z Chin także sporo wydają na R&D. Huawei wydał w 2010 roku na ten cel 2,5 mld dolarów (8,9% przychodów). Efektem prac badawczo rozwojowych są nowe rozwiązania, które firmy szybko starają się opatentować.

Wojna Apple z Androidem zaczęła się od ataku na HTC. Dlaczego na nich? Bo tajwańska firma jest jednym z liderów rynku smartfonów i świetnie sobie na nim radzi. Słabością HTC było natomiast portfolio patentowe. Tajwański producent przez lata działał na zlecenie innych produkując telefony sprzedawane pod markami m.in. Orange, Vodafone i T-Mobile i działał w niszy, jaką przez lata były smartfony. Dopiero wejście na rynek pod własną marką, co zbiegło się z rewolucją smartfonów, wystawiło go na ostrzał konkurentów. W lipcu HTC przegrało wstępną fazę sporu patentowego z Apple. Chwilę później zapowiedziało walkę o zmianę decyzji International Trade Commision, a w połowie sierpnia ogłosiło, że tworzy rezerwy na roszczenia Apple. A to oznacza, że liczy się także z opłatami licencyjnymi na rzecz firmy Steve Jobsa. Bez nich - o ile przegra spór z firmą z Cupertino - może nie móc sprzedawać swoich telefonów w USA.

HTC, czując słabość swego portfela patentowego, w czerwcu kupiło za 300 mln dolarów spółkę S3 Graphics, której istotną, choć nie jedyną zaletą dla Tajwańczyków było to, że ma dwa korzystne dla siebie wstępne orzeczenia ITC o tym, że Apple naruszył jej patenty. Te orzeczenia to amunicja, która pozwala zaatakować Apple na jego własnym terytorium.

Przegrana HTC z Apple dotyczyła rozwiązań stosowanych w systemie operacyjnym Android. To zaś oznaczało, że lada chwila mogą pojawić się takie same pozwy dotyczące innych producentów smartfonów z Androidem sprzedawanych w USA, w tym Motoroli. Zagrożenie, jaki stwarza orzeczenia ITC, zmobilizowało Google i przystąpił on do obrony swoich partnerów, choć sam boryka się - w związku z Androidem - z zarzutami o naruszanie własności intelektualnej m.in. ze strony Oracle i Microsoftu. I Oracle, i Microsoft liczą nie tylko na odszkodowania, ale także na opłaty licencyjne.

Zakup posiadającej 17 tys. patentów i 7,5 tys. złożonych wniosków patentowych Motoroli Mobility może pomóc internetowemu gigantowi w walce z Apple, choć zapewne nie uchroni przed ewentualnymi przegranymi w już toczących się postępowaniach. Zresztą sama Motorola Mobility jest uwikłana w spory patentowe, w których jest pozwana lub pozywająca.

Poza patentowaniem własnych rozwiązań producenci sprzętu telekomunikacyjnego kupują patenty od innych firm. W ostatnim czasie Google nabył ponad 1000 patentów od IBM, a konsorcjum zorganizowane przez Apple i Microsoft za 4,5 mld dolarów kupiło 6 tys. patentów północnoamerykańskiego Nortela. Na początku września rozstrzygnie się walka o to, kto kupi patenty InterDigital. Uczestniczą w niej m.in. Apple, Google, Qualcomm i Nokia. Gra idzie o około 8800 patentów, w tym około 1300 dotyczące telefonii komórkowej, w tym oprogramowania smartfonów wykorzystywane w urządzeniach z 3G i 4G/LTE. Wiele wskazuje na to, że do kupienia może być także patentowe portfolio Kodaka. Dotyczy ono technik fotograficznych, a sam Kodak w postępowaniach sadowych zarzuca Apple i RIM, że naruszyły one jego rozwiązania w swych smartfonach.

Poza producentami, portfolia patentowe maja także wyspecjalizowane w ich pozyskiwaniu firmy. Często są ostatnio nazywane patentowymi trollami, bo same nic nie produkują, tylko żyją z odszkodowań uzyskiwanych w procesach sądowych o naruszenie własności intelektualnej.

Amerykański system patentowania wszystkiego, w tym także algorytmów oprogramowania oraz aktualna wojna patentowa spowodowały, że z patentów żyje cała armia prawników. O ile do niedawna tylko niewielu z nich miało pojecie o technologiach, to teraz rośnie zapotrzebowanie na prawników z dyplomami uczelni technicznych, czy też medycznych. Co raz częściej zdarza się, że na studnia prawnicze trafiają absolwenci takich uczelni, a potem szybko znajdują lukratywne posady, czy to w kancelariach prawnych, czy to w firmach. W firmach patentowi prawnicy zajmują się zarówno obroną interesów, czy to przed atakami innych, czy to przed łamaniem praw przez konkurentów, a także wyszukują patentów do kupienia.
Dodaj do:
w sumie: 13
 • 2

  1.  2011-08-22 13:51:58

  latwiej by bylo ten felieton narysowac w formie "drzewka" pogladowego -kto kogo dziobie(w sądach)

 • 1

  2.  2011-08-22 14:29:56

  Świetny artykuł, dużo ciekawych informacji przystępnie podanych. Tak się kończy możliwość patentowania odczuć czy skojarzeń, lub brył geometrycznych.

 • 0

  3. ~  2011-08-22 14:53:47  host: bnj57.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Heh, dobre. Nie sądziłem, że wojna patentowa ma takie rozmiary. W sumie mało mnie to obchodzi jako użytkownika kto się z kim gryzie i w co. Ważne by urządzenie było dobrej jakości i w przystępnej cenie. Na taki produkt nie żal kasy. A co do Apple to artykuł stwarza wrażenie, że hamerykański gigant pozywa wszystkich i wszystko. Jeśli tak jest naprawdę, to takiemu pieniaczowi nie dam nigdy zarobić :P

 • 0

  4. ~  2011-08-22 15:01:19  host: t18-12.opera-mini.net

  Iphone nie jest unikatowym produktem,choć genialnie wypromowanym

 • 1

  5.  2011-08-22 15:26:40

  @1: forma grafu;) http://3g4g.blogspot.com/2011/08/patent-wars-part-2-who-is-suing -whom.html

 • 1

  6.  2011-08-22 18:19:36

  Bardzo dobry artykuł. Patenty wymyślili prawnicy i oni na nich teraz zarabiają. Ktoś wie ile lat obecnie trwa ochrona patentowa w USA?

 • 1

  7. ~  2011-08-22 20:02:35  host: host-89-229-140-20.chelm.mm.pl

  @5, widać po wykresie która firma jest nienażartym bydlakiem, a która po prostu sobie egzystuje :P

 • 0

  8. ~  2011-08-22 20:20:12  host: adtg95.neoplus.adsl.tpnet.pl

  17 lat

 • 0

  9. ~wertyuiop  2011-08-22 20:44:13  host: 24ceg030.multi-play.net.pl

  Re: hettman - tylko że nie wyszło by drzewko ale plątanina strzałek "każdy na każdego"

 • 0

  10. ~tit  2011-08-22 23:49:41  host: 77-254-154-113.adsl.inetia.pl

  "Co raz częściej zdarza się, że na studnia prawnicze trafiają absolwenci takich uczelni, a potem szybko znajdują lukratywne posady, czy to w kancelariach prawnych, czy to w firmach." Czy "co raz" w tym zdaniu nie powinno być razem?

 • 0

  11. ~pisul  2011-08-23 00:33:19  host: v10-15.opera-mini.net

  Dziwne bo pierwszy prawdziwy smartfon to motorola A1000.Uklad ikon,plyery muzyki i filmu,gps,ekran dotykowy i to kilkanascie lat przed pierwszym iphonem bez radia

 • 0

  12. ~n  2011-08-23 08:51:53  host: host-62-141-255-222.tomaszow.mm.pl

  Ostatnio zastanawiałem się co z Siemens Mobile. Po przejęciu przez BenQ bardzo szybko zniknęli. Może przy tak zaostrzonej konkurencji Google zainwestuje w większościowy pakiet tego ex giganta z Niemiec.

 • 0

  13. ~nyczaj100  2011-08-23 23:23:13  host: 89-72-29-22.dynamic.chello.pl

  Dla mnie to już rośnie kolejny balon spekulacyjny. Ciekawe na ile ta wojna Apple to faktycznie nieczysta gra, a na ile chęć wypromowania się. Samsung z jednej strony także traci, ale z drugiej o tablecie Galaxy 10.5 dużo się mówi. Jeśli ta sprawa byłaby ukartowana świadczyłoby to o wyrzucaniu pieniędzy w błoto w imię obecności w mediach. Jeśli zaś Apple rzeczywiście tak gra to sam w końcu zginie od własnego miecza, bo zaraz okaże się ile patentów Apple sobie przywłaszczył. Podsumowaniem niech będzie to, że patenty oczywiście chronią wynalazki, jednak nadmierne patentowanie wszystkiego (no może poza życiem, czynnościami fizjologicznymi, zakładaniem firm, prowadzeniem samochodu itp.) hamuje rozwój technologiczny w USA. W tym czasie Chiny szybko się rozwiną, choć bardzo często grają nieczysto (kopie wyglądające jak iPhone, HTC, Nokie naprawdę mnie rażą). Poza tym w tych rządach prawników można doszukiwać się jednej z przyczyn deficytu w USA. Są to przecież ogromne koszty.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-1-73.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy protestowałbyś/protestowałabyś, gdyby sieć komórkowa chciała zbudować BTS-a blisko Twojego domu?

Telefonem jajka nie ugotujesz - twierdzi gość Marcina Gruszki

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet