Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Specjaliści od "no comments" i LTE

Specjaliści od "no comments" i LTE

Tomasz Świderek 5 Kwietnia 2011 22:49

0 0
No comments - to praktycznie jedyna odpowiedź, jaką dziennikarze mogą usłyszeć od przedstawicieli TeliaSonera na pytania dotyczące sprzedaży Polkomtela. Za to przedstawiciele skandynawskiego operatora bardzo chętnie opowiadają o LTE.No comments wypowiedziane przez Hakana Dahlstroma, członka zarządu TeliaSonera odpowiedzialnego za telefonię komórkową i prezesa, a także przez Thomasa Jonssona, wiceprezesa komórkowego ramienia telekomu, miałem okazję przed kilkoma dniami usłyszeć wielokrotnie. Bez komentarza pozostawiono zarówno wartość oferty, jaką w przetargu na Polkomtel złożył skandynawski telekom, jak i na pytanie dotyczące tego, czy TeliaSonera ma jakiś "plan B" dotyczący polskiego rynku, w sytuacji, gdyby to nie Skandynawowie wygrali przetarg.

Trzeba przyznać, że Thomas Jonsson podchodzi z dużym poczuciem humoru do sytuacji, w której firma została postawiona podpisując w związku z udziałem w transakcji tzw. NDA (ang. Non-Disclosure Agreement), czyli zobowiązanie do zachowania poufności. Gdy po serii no comments polscy dziennikarze wyglądali na nieco zrezygnowanych, Jonsson z uśmiechem zagadną: Jeśli chcecie usłyszeć kolejne "no comments", zadajcie mi pytanie. I słowa dotrzymał. Powiedział no comments, gdy spytano go, jak długo jeszcze w sprawie polskiego przetargu będzie musiał mówić no comments.

Skandynawski telekom już raz był inwestorem w Polsce. Przed laty jego szwedzka część, czyli Telia była akcjonariuszem Netii. Miała 48% akcji tej spółki na które wydała przeszło 350 mln dolarów. Nie była to udana inwestycja, bo Netia po okresie kapitałochłonnych inwestycji praktycznie straciła płynność finansową i zmierzała do bankructwa. W efekcie ceny jej akcji drastycznie spadły. Firmę uratowała konwersja zadłużenia na akcje, której warunki były drakońskie dla akcjonariuszy i korzystne dla inwestorów, którzy wcześniej skupili dług Netii za ułamek jego nominalnej wartości. Telia ostatecznie sprzedała akcje Netii spisując w straty zainwestowane pieniądze. Mimo nieudanej pierwszej inwestycji, Skandynawowie mają chrapkę na powrót do Polski. Tym razem chcą zainwestować w przyszłość, czyli telefonię komórkową.

W przypadku Polkomtela przyszłość widzą - jak powiedział Dahlstrom w jedynej innej niż no comments odpowiedzi na pytanie dotyczące Polski - w transmisji danych. Hakan Dahlstrom jest przekonany, że transmisja danych jest dziś najważniejszym kierunkiem rozwoju sieci komórkowych. I pewnie dlatego Skandynawowie nie wahają się uruchamiać LTE wszędzie tam, gdzie mają taką możliwość. Trudno od nich usłyszeć dobrze znane u nas zdanie, że rynek jeszcze nie dojrzał do takich usług.

W Estonii sieć LTE uruchomiliśmy w sześć minut po tym, jak dostaliśmy koncesją - mówi Hakan Dahlstrom. W Szwecji, od chwili otrzymania w marcu tego roku koncesji na LTE 800 MHz do momentu uruchomienia pierwszej stacji bazowej minęło sześć godzin.

TeliaSonera, podobnie jak Ericsson, który jest jednym z jej dostawców sprzętu do budowy sieci LTE, są przekonani, że to dzięki smartfonom wzrosła konsumpcja danych przez klientów sieci komórkowych i to smartfony będą w przyszłości napędzały popyt na usługi transmisji danych.

Według Ulfa Ewaldssona, wiceprezesa firmy Ericsson, odpowiedzialnego za produkty sieciowe na świecie, w końcu tego roku w sieciach komórkowych na całym świecie blisko miliard osób będzie korzystało za pomocą komórki - głownie smartfonów - mobilnego internetu, a w 2016 roku telefony komórkowe będą odpowiadały za większość danych przesłanym w sieciach komórkowych.

Ericsson szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba kart SIM wykorzystywanych na świecie w telefonach komórkowych wzrośnie z około 5 mld obecnie do 8,5 mld, a liczba osób korzystających z mobilnego internetu za pomocą komórki zwiększy się do ponad 4 mld.

Patrząc na śmiałe inwestowanie TeliaSonera w LTE i mobilną transmisję danych można być niemal pewnym, że gdyby Skandynawowie zostali właścicielem Polkomtelu także i u nas stosowaliby swą maksymę: we wszystkich krajach, w których działamy chcemy być operatorem z najlepszą siecią.
Dodaj do:
w sumie: 13
 • 2

  1. ~  2011-04-05 23:00:34  host: ddi142.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W tym przypadku potop szwedzki byłby korzystny dla klientów. A zyski cóż pozszłyby do Szwecji, a nie na Cypr jak w przypadku pana Solorza.

 • 3

  2.  2011-04-05 23:18:09

  myślisz że zyski szwedów idą w inne miejsca niż zyski Pana Solorza?? Czy Ty może oddawałbyś drakońskie podatki nieudolnemu POlskiemu rządowi. Świat to globalna wioska, nacjonalizm skończył się dawno temu, teraz mamy wielki globalny rynek, nieznający granic, ras czy religii, rządzi znowu pieniądz.

 • 0

  3. ~  2011-04-05 23:24:59  host: v09-16.opera-mini.net

  I dlatego należy dawać im zarabiać jak najmniej na nas.

 • -2

  4.  2011-04-05 23:41:49

  3, tak jest! Najlepiej od razu wyrzuć komórkę do przydrożnego kosza.

 • 0

  5. ~code  2011-04-05 23:43:56  host: 89-78-99-210.dynamic.chello.pl

  Tak, zamknąć się w lepiance bez komputera, telefonu, konta w banku, szyjąc sobie ubrania i wyrabiając samemu środki czystości, ale z maksymą na ustach: "na złość Babci odmrożę sobie uszy"

 • -1

  6. ~  2011-04-05 23:59:13  host: v09-16.opera-mini.net

  4. I to pisze ten co ułamki groszy liczy. Dawać zarabiać jak najmniej nie znaczy nie korzystać z komórki i innych zdobyczy. Z takim myśleniem już niedługo polactfo zostanie wykupione i stanie się tanimi parobkami bez ziemi. Historia się kłania.

 • 0

  7.  2011-04-06 01:48:36

  @6 a Ty anonimie gdzie zyjesz? praktycznie wszystkie stare "demoludy" wyprzedaja to co maja, bo po prostu potrzebuja pieniedzy na co rusz nowe inicjatywy, regulacje itd. "stara" UE sie wycwanila, wprowadzila swoje regulacje na lata przed ostatecznymi terminami (patrz limity CO2 itp.) a koncerny, ktore trzymaja polska gospodarke w ryzach takie jak KGHM, Orlen itp. tez szukaja pieniedzy na inwestycje chocby w mniej zanieczyszczajace instalacje, o nowych zlozach nie wspominajac... Polska stala sie zakladnikiem wlasnego dazenia do dobrobytu. kolejni rzadzacy zlewali na wydatki zwiazane z czlonkowstwem w UE tymczasem z roku na rok sa to coraz wyzsze kwoty. o ile na szczeblu samorzadowym widac poprawe zwiazana z wstapieniem do UE, w miare dobre gospodarowanie, to na szczeblu krajowym sa to prawie same wydatki po czesci zwiazane z mentalnoscia by PRL "jak panstwowe to niczyje". boli mnie natomiast, ze w niedalekim czasie, bedziemy jeszcze wiekszym zakladnikiem "dobrobytu" i oby nie upadlymi "Chinami Europy" gdzie po latach wyzysku i wzrostu inwestorzy powiedza "wynosimy sie do Rumunii"... nie jestem przeciwny globalizacji, bo sam mam mozliwosc globalnego przemieszczania sie natomiast jestem przeciwny beztroskiemu wyprzedawaniu tego, na co moi przodkowie pracowali latami... a pan Bauc niestety nie jest najlepszym przykladem na prezesa firmy nawet produkujacej sznurowki...

 • 1

  8. ~berdys  2011-04-06 01:59:26  host: ip-89-174-119-37.multimo.pl

  a Solorz zastosuje metodę- buduj jak najtaniej , każ sobie płacić jak najwięcej. Proste i sprawdzające się od lat w CP. Znany jest od lat z nieprzeciętnego skąpstwa.

 • 2

  9. ~berdys  2011-04-06 02:02:23  host: ip-89-174-119-37.multimo.pl

  7.kropek używaj, zamiast przecinków ! W trzeciej linijce dałem sobie spokój z czytaniem !

 • 1

  10. ~andik  2011-04-06 08:19:48  host: 62.87.200.186

  Właścicielem Polkomtelu? chyba jednak Polkomtela. Z uśmiechem zagadną:? Brakuje "ł".

 • 1

  11. ~  2011-04-06 08:59:04  host: 212.160.172.70

  W Estonii sieć LTE uruchomiliśmy w sześć minut. W Szwecji w marcu tego roku uruchomienie pierwszej stacji bazowej zajęło sześć godzin. W Polsce zajmie to zapewne sześć dni. Jak nie lepiej. :)

 • 1

  12.  2011-04-06 09:18:58

  na LTE są potrzebne pasma.. a TYLKO Pan Solorz ma HSPA+900, LTE1800 +Sferie.. więc jeśli wygra "no comments" to co ma niby zrobić z GSM/DCS/3g ??? Nie ma jak pasma wyciąć...

 • 1

  13. ~Allan  2011-04-06 09:37:57  host: kameleon.stat.gov.pl

  Powinno być: "(...) Jonsson z uśmiechem _zagadnął_..." i "W Estonii sieć LTE uruchomiliśmy w sześć minut po tym, jak dostaliśmy _koncesję_"

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet