Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Rynek zdemolował UKE wizję aukcji?

Rynek zdemolował UKE wizję aukcji?

Witold Tomaszewski 30 Października 2013 18:28

7 10
8. października zakończyły się konsultacje dokumentacji aukcyjnej częstotliwości 800 i 2600 MHz. Choć od tego czasu minęły 22 dni, ciągle nie doczekaliśmy się publikacji jej wyników na stronach UKE.



Zobacz: UKE konsultuje dokumenty aukcji na 800 i 2600 MHz.

Ogłoszenie wyników konsultacji dokumentacji aukcyjnej będzie możliwe dopiero po przeanalizowaniu wszystkich stanowisk konsultacyjnych i ocenie ich zasadności. Obecnie w Urzędzie trwają jeszcze analizy poszczególnych propozycji zmian i uwag do dokumentacji nadesłanych przez uczestników rynku - napisał mi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Na moje pytanie o orientacyjny czas i to, czy wraz ze stanowiskami rynkowych graczy opublikowana zostanie odpowiedź UKE, Strzałkowski odpisał że na te pytanie nie zna odpowiedzi.

Wydaje się, że UKE ma twardy orzech do zgryzienia po tym, jak w nadesłanych opiniach rynkowi gracze wręcz zdemolowali wizję Urzędu dotyczącą warunków aukcji. Bardzo szczegółowo zrobiło to P4, poświęcając aż połowę ze swojej 170-stronicowej opinii na analizę prawną. To cenna lektura dla urzędników, pokazująca wiele błędnych założeń i "miękkich podbrzuszy", które skutkować mogą "rozwaleniem" aukcji lub skutecznym oprotestowaniem jej wyników.

Jeżeli UKE zdał sobie z tego sprawę, to powinien mocno zmienić warunki i dokumentację, być może nawet rezygnując z aukcji na rzecz przetargu. W takim wypadku przydałyby się nowe konsultacje tak bardzo różniącego się od pierwowzoru dokumentu. Taki obrót spraw spowodowałby kolejne opóźnienie w przyznaniu częstotliwości, co zapewne nie spodoba się Komisji Europejskiej. Dałoby jednak szansę na podejście do tematu w sposób mniej fiskalny, a także uwzględniający możliwość budowy wspólnej sieci przez wszystkich zwycięzców.

Zobacz: Kij i marchewka.

Do tej pory nie zdarzało się nigdy tak wielkie opóźnienie w publikacji wyników konsultacji. Powód musi być więc poważny tym bardziej, że Prezes UKE Magdalena Gaj proces rozdzielania częstotliwości chce zacząć jeszcze w tym roku, a na spełnienie tych słów jest coraz mniej czasu.
Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    23. ~  2013-10-31 04:51:43  host: z54-03.opera-mini.net

    play powinien nie być wcale uwzględniany. Ta bieda sieć dla gimbazy ma już 1800MHz więc im starczy, dzieci w szkole smsy będą mogły pisać. Natomiast Plus jako lider i operator segmentu biznesowego musi mieć 800MHz. Play niedlugo się ugotuje i przyłączy się do Plusa lub Networks i tak zakonczy się ich model biznesowy

  • 0

    24. ~  2013-10-31 08:01:23  host: public-gprs514521.centertel.pl

    "Zdemolować wizję" - panie, toż to poezja!

  • 2

    25.  2013-10-31 08:28:17

    @20 - lmr: Możesz podać jakieś przykłady strategicznych lokalizacji, które NetWorks! zablokowało w ten sposób? @23: Plus już ma 800MHz - poprzez powiązania kapitałowe ze Sferią, która niedawno otrzymała te pasmo.

  • -1

    26. ~K.  2013-10-31 10:13:29  host: 109241081194.warszawa.vectranet.pl

    @20 Ja widziałem 98MBitów na LTE w Plusie.

  • 2

    27. ~  2013-10-31 10:19:07  host: public-gprs514521.centertel.pl

    @26, 3 metry od BTSa?

  • -1

    28. ~przemo  2013-10-31 10:54:48  host: 89-70-53-136.dynamic.chello.pl

    @27 3 metry pod BTSa nie możesz korzystać z jego zasięgu.

  • -1

    29. ~  2013-10-31 10:57:46  host: public-gprs514521.centertel.pl

    @28, tak samo jak na normalnie, przeciętnie obciążonym BTS nie osiągniesz 98 Mbit/s.

  • 1

    30. ~  2013-10-31 11:18:22  host: s16701418.onlinehome-server.info

    Jaki rynek, jaka wizja ? To jest po prostu banda nieudaczników, która dostała posady jak ci w KGHM. Aukcji nie potrafią zrobić, softu nie potrafią zamówić. Przecież to jest żenada. Nie potrafią sprzedać częstotliwości kilku firmą i jeszcze się zastanawiają jak to zrobić. Ja znam odpowiedź. Pogonić nieudaczników !

  • -1

    32. ~Livlian  2013-10-31 11:37:21  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    Ha ha ha! Jedyny możliwy komentarz do powyższych komentarzy! Ludzie, kłutnie o to który operator jest lepszy, są bezcelowe. Ten kto ma telefon w Plusie, będzie bronił Plusa, ci z Play, będą bronić swojej sieci. Ale czy wasze światłe dywagacje cokolwiek zmienią? Chcecie się wypowiedzieć, jesteście znawcami? Napiszcie list do UKE albo któregoś operatora. Osobiście mam abonament w sieci Play, z zasięgu nie jestem zadowolony, korzystam z roamingu krajowego, i nie przeszkadza mi to. Jeśli oferta innego operatora będzie bardziej mi odpowiadać, to przeniosę numer do niego. Tym właśnie charakteryzuje się wolny rynek. A jeśli chodzi o artykół, meritum sprawy nie opierało się na zasięgu operatorów, a licytacji którą wymyśliła prezes UKE, co moim zdaniem nie było zbyt logicznym posunięciem, tym bardziej że zrobiła to na ostatni gwizdek... XD

  • 0

    33. ~M.  2013-10-31 14:03:44  host: 87-207-188-55.dynamic.chello.pl

    @19 - rozumiem, że dla Ciebie przeczytanie spisu treści (bo cały dokument na pewno jest dla Ciebie za trudny) i sprawdzenie, co i jak argumentuje P4 to za trudne zadanie? Jakoś nie interesuje nas, co Ty myślisz o tym, co tam znajdziesz. Napisz co myślisz o tym, co tam przeczytałaś/eś.

  • 0

    34. ~jaś  2013-10-31 15:35:31  host: 77-255-241-44.adsl.inetia.pl

    Przedmówca "23" pisząc o gimbazie to niestety chyba ma rację, czego żałuję bo gimnazja powinny stać na wysokim poziomie kultury, ale wiadomo jak to "z dojrzałością" wieku wieku. przekonanie moje wynika z różnych działań np. http://www.blogplay.pl/2011/11/emteerowy-paradoks/ No niech ktoś zaprzeczy że tak nie jest. Czy to poważna sieć? Czy pieniądz może przesłaniać wszytko?

  • 0

    35.  2013-10-31 16:25:41

    @pracuję w branży telekomunikacyjnej od 10 lat i teksty na temat regulacji nie stanowią dla mnie problemu. Co zaś się tyczy zawartości prawnego elaboratu to zapewne dotyczy on zagadnień poruszonych w artykule o budowaniu "sieci inaczej", do którego lektury zachęcam. A teraz uwaga czy Ci się podoba, czy nie wyrażę swoją opinię, bo po to zdaję się portale internetowe zamieszczają opcję "dodaj komentarz" pod artykułami. Uwaga oto ona: Uważam, że Play jest już wystarczająco długo na rynku, by być traktowanym na równi z resztą operatorów. Mam wrażenie, że teraz Play domaga się niższej ceny za częstotliwości za to, że przez ostatnie trzy lata nie rozbudowywał sieci i teraz musiałby nadrobić zaległości... Czy teraz rozumiesz bardziej mój ironiczny skrót myślowy z komentarza nr 19?

  • 1

    36. ~M.  2013-10-31 19:18:37  host: 87-207-188-55.dynamic.chello.pl

    To mamy podobny staż w branży ;) A jakoś nie bawią mnie żarty z bardzo poważnej sprawy , która potencjalnie może kosztować nas - podatników - wiele milionów złotych w odszkodowaniach. Bo niestety kon, jaki jest, każdy widzi i chowanie głowy w piasek niczego nie zmieni. Play ma rację wskazując na dziury w procedurze aukcyjnej, a Prezes Gaj wydaje się zaklinać rzeczywistość. Zobacz, co się stało w Czechach. Czy Play w aukcji domaga się niższej ceny? Nigdzie tego nie znalazłem, ani nie wyobrażam sobie, jak w mechanizmie aukcyjnym może to być osiągnięte. W przetargu tak, w aukcji - nie. A o tym, kiedy późnowchodzący operator powinien mieć odciętą pępowinę to doktoraty powstają i to na bardzo renomowanych uczelniach. Jedna z teorii mówi, że dopiero wtedy, kiedy otrzyma podobną pomoc jak zasiedziali - czyli w naszym wypadku m.in. darmowe częstotliwości. To gwoli podniesienia temperatury dyskusji ;)

  • 2

    37.  2013-10-31 20:12:58

    M: a które częstotliwości W3 dostała za darmo? Bo że bezprzetargowo, to się zgodzę...

  • 0

    38.  2013-10-31 21:29:30

    Moim zdaniem ani aukcja, ani przetarg nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Aukcje potrafią wywindować ceny do kwot absurdalnych, natomiast przetargi z góry ustawione na zasadzie "dajmy szansę mniejszemu lub nowemu graczowi" jak to zwykła robić poprzednia pani prezes UKE często kończyły się tak, że mały nie dawał rady, a obwiniano za to dużych. Ja bym była zwolenniczką rodzaju negocjacji, bo przepłacanie za częstotliwości nie służy ani infrastrukturze, ani cenom usług. Dawanie przesadnie szerokiego pasma sieci, której nie stać na odpowiednie zagospodarowanie takowego również mija się z celem. Osobiście nie zazdroszczę Playowi obecnej sytuacji na rynku, bo obrywa właśnie rykoszetem własnej polityki. Mało mu zostało asów w rękawie i pomimo propagandy sukcesu czuć od nich nerwowość.

  • 0

    39.  2013-10-31 22:22:52

    @36 nie domagają się niższej ceny to fakt, bo nie mogą. Akurat na co jak na co, ale na cenę mają wpływ ograniczony tym ile sami mogą dać, a to i tak nie gwarantuje im rezerwacji. Jeżeli nie będzie aukcji to będzie przetarg. Przetarg, który na 100% będzie mieć też albo w jednym z kryteriów przyznania punktów/handicapu za procentowe pokrycie i posiadane już częstotliwości albo sama rezerwacja będzie wymagała pokrycia w X czasu Y procent powierzchni kraju na infrastrukturze własnej. Owszem przy aukcji też może tak być, tylko w Play bardzo dobrze wiedzą, że ich po prostu nie stać w starciu z resztą konkurencji i chyba każdy wie o co tak na prawdę chodzi. P4 w aukcji by nie istniało. A jak będzie kryterium dodające punkty za inwestycje w infrastrukturę w ostatnich latach? P4 leży i kwiczy... A co do darmowości częstotliwości - nikt nic nie dostał za darmo, ba! W przyszłym roku kończą się rezerwacje na 1800MHz dla T-Mobile i Polkomtela. Wiesz ile zgarnie SP z tego tytułu? ok. 350-375mln zł od każdego z nich za rezerwację na 10 lat (najprawdopodobniej), bo stawka jest przeliczana na cenę 1MHz w ostatnim przetargu na daną częstotliwość. 900tka będzie ich kosztować podobnie (Orange wygasa rezerwacja jakoś w 2015r). Tu nie ma nic za darmo.

  • 0

    40.  2013-10-31 22:35:47

    @38 ostatni przetarg na 1800tkę pokazał, że UKE za obecnych rządów nie jest inne. Było kryterium posiadanych częstotliwości (de facto wielkości operatora), było kryterium rozbudowy sieci (im więcej stacji tym więcej punktów w postępowaniu). UKE za czasów Streżyńskiej i że niby mały nie dawał rady? Kto wygrał dwie rezerwacje na 900MHz, a potem z jednej zrezygnował przez co do dziś plują sobie w brodę? A czy to nie "mały" Aero2, Mobyland, Centernet itp. twory wygrały postępowania tylko dlatego, że były "małe"? Jedyny który tak na prawdę nie dawał rady to INFO-TV-FM po wygranym przetargu, ale to że operatorzy nie będą chcieli brnąć w DVB-H poprzez pośrednika, gdy nie wiadomo czy sami dali by radę zachęcić do tego sensowne grono było wiadome już na kilkanaście miesięcy przed przetargiem... Pora niestety na zderzenie z twardą rzeczywistością. Wtedy tak nie walczono, bo nie chodziło o pasma zasięgowe, teraz kto wygra będzie mógł zapewnić LTE na sporym obszarze, a na tym głównie opera się marketing sieci - na pokazaniu, że u Ciebie też jest to magiczne LTE, które 90% użytkowników absolutnie nic nie da...

  • 1

    41.  2013-11-03 08:05:26

    @22: w czym Plus był pierwszy? Bo ani w cellular, ani w GSM. A co do stacji bazowych, Play jak każdy przedsiębiorca robi to co mu się opłaca. W2 i późniejsze W3 nie miały możliwości podzielić się infrastrukturą, bo wtajtych czasach był zakaz roamingu krajowego. Niemniej Play sam robi z siebie operatora na wskroś wirtualnego.

  • 0

    42. ~otake wolske walczyłem  2013-11-06 15:02:00  host: 77-253-117-119.adsl.inetia.pl

    Poczekam, aż wrócą do władz ludzie kompetentni, jak było to na przełomie dakad. Na razie to "takie coś co robi ping".

  • 0

    43. ~  2013-11-10 10:40:41  host: public-gprs514523.centertel.pl

    Rynek zdemolował wizję :D Co ten człowiek ćpa?

Dodaj swoją opinię