Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Różne formy finansowania zakupu telefonu

Różne formy finansowania zakupu telefonu

Arkadiusz Dziermański 9 Czerwca 2016 14:10

5 1
W dzisiejszych czasach, kiedy oferta no-limit z pakietem danych kosztuje mniej niż 30 zł, coraz więcej osób decyduje się na zakup telefonu na wolnym rynku. Te najtańsze oferty bez limitu dotyczą właśnie samej usługi, bez aparatu. Kiedy jednak przychodzi do zakupu smartfonu, pojawia się dylemat - gdzie i jak go kupić, by zapłacić możliwie jak najmniej?



Na rynku nie brakuje tanich smartfonów, które w supermarketach czy dyskontach można nabyć już nawet poniżej 200 zł, ale nie oszukujmy się, taka namiastka mało komu wystarczy. Jeśli potrzebujemy wyłącznie narzędzia do dzwonienia i pisania SMS-ów, to taki cud techniki przysporzy nam tylko niepotrzebnych nerwów i dużo lepszym rozwiązaniem będzie "przysłowiowa" tania Nokia za mniej niż 100 zł. Patrząc realnie, na dobrej jakości smartfon ze średniej półki trzeba wydać około 600-700 zł. Dla wielu osób jest to bardzo duży wydatek, nawet jeśli mówimy o nim w perspektywie dwuletniej inwestycji. W końcu to połowa minimalnego wynagrodzenia netto.

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup na raty. Idziemy do sklepu, wybieramy wymarzone urządzenie i nic za nie nie płacąc od ręki, szczęśliwie zabieramy je do domu. Pierwsza wpłata dopiero za miesiąc. Sielankę psuje fakt, że nie zawsze raty 0% są faktycznie ratami 0% i na każdym kroku czyhać mogą na nas ukryte opłaty. Zdarza się, że przez 24 miesiące zapłacimy za urządzenie nawet kilkaset złotych więcej, niż wynosiła jego pierwotna cena. Tutaj pojawia się pytanie, czy u operatora nie byłoby taniej? W końcu i tak płacimy za ten nasz no-limit, więc co za różnica, czy raty płacimy w sklepie, czy u operatora? W dodatku, przy dzisiejszej konstrukcji ofert, również u operatora możemy nie płacić nic na start (jeden taki przykład zawarliśmy w tabeli), dokładnie jak w sklepie.

Na przykładzie kilku popularnych smartfonów postanowiliśmy się przyjrzeć, które rozwiązanie jest korzystniejsze - zakup na raty w sklepie, skorzystanie z oferty operatora, a może tez wzięcie kredytu i zakup telefonu na gotówkę? W każdym z przypadków co miesiąc musimy zapłacić ratę. Przekonajmy się więc, w którym przypadku będzie ona dla nas najkorzystniejsza.

Zakupy w sklepie

Naturalnym wyborem w kwestii zakupu telefonu wydaje się sklep z elektroniką. Duży wybór urządzeń, które dodatkowo można zobaczyć i dotknąć na żywo, korzystne systemy ratalne, pomocni sprzedawcy z szeroką wiedzą... No może tutaj faktycznie trochę za dużo fantazji. Skupmy się na ratach.

Ze względu na różne typy dostępnych rat, pod uwagę wzięliśmy trzy sklepy. Dwa stacjonarne (z możliwością zakupu on-line) - Saturn i RTVEuroAGD oraz jeden internetowy - oficjalny sklep Allegro. Każdy z nich oferuje inny typ rat. Jako przykłady sprzętu wybraliśmy urządzenia z różnych półek cenowych. Wariantem najtańszym jest zbierające pochlebne recenzje Lumia 550, dwa popularne smartfony ze średniej półki, to u nas Huawei P8 lite i Samsung Galaxy J5, jeden zyskujący coraz większą popularność, czyli Xperia M5, a górną półkę cenową reprezentuje jeden z największych obiektów pożądania, który bardzo często jest kupowany na raty - Apple iPhone 6S 16 GB.

Biorąc pod uwagę fakt, że telefon teoretycznie wymieniamy co dwa lata, na taki też okres staraliśmy się rozłożyć czas spłaty rat. Jak się okazuje w praktyce, nie jest to wcale takie proste. Najczęściej reklamowane raty 0% są możliwe do uzyskania tylko w przypadku z góry określonego okresu spłaty i ten najczęściej wynosi 20 miesięcy. Takie raty oferuje Allegro, a także w większości przypadków Euro. Tutaj czasami okres spłaty jest na sztywno ustawiony na 10 czy na nawet i 50 miesięcy. Na Allegro wszystkie raty 0% dotyczą 20-miesięcznego okresu spłaty. Jeśli chcielibyśmy koniecznie rozłożyć spłatę na 24 miesiące, to oczywiście jest to możliwe, ale za telefon zapłacimy wtedy więcej. Tak wyglądają raty w Saturnie oraz Euro.

Źródło zdjęć: Shutterstock

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 75
  • 1

    58. ~Centurion  2016-06-10 12:16:50  host: public-gprs378926.centertel.pl

    ad 57.: Witam. Mam nadzieję, że LuiN Cię nie obudził w związku z moim zgłoszeniem o braku banerów ;-)

  • 0

    59.  2016-06-10 12:58:57

    Centurion: nope. A dalej newsy w tej zakładce będą już dodawane ręcznie. :-)

  • 0

    60.  2016-06-10 14:42:16

    Kupowałem ostatnio dwa telefony. Patrzyłem na specyfikację a nie na markę czy to kto co kupuje. Moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny mają chińskie marki. Można kupić w polskiej dystrybucji jeden lub dwie sztuki w tej samej cenie prosto z Chin ;) Allview P5 Energy za 315 zł i Doogee X5 Pro za 420 zł w polskim sklepie. Kupując z Chin miałbym po dwie sztuki. Przy takich cenach nie warto przepłacać za "markowe" telefony bo pewnie są składane w tych samych fabrykach ?

  • 0

    61.  2016-06-10 21:46:36

    jeszcze prościej kupić od osoby która przedłuża umowę z operatorem. można trafić na bardzo dobrą ofertę, zwłaszcza gdy ktoś nie zna wartości telefonu lub potrzebuje szybko pieniędzy. wystarczy zobaczyć cenę samsunga s6 w ogłoszeniach

  • 0

    62. ~Klik  2016-06-12 00:37:41  host: 031011162102.bydgoszcz.vectranet.pl

    A ja Wam kliknąłem w baner żebyście mieli z tego także kasę a nie same bezsensowne rozmowy :P

  • 1

    63. ~Patryk  2016-06-12 09:47:17  host: d158-60.icpnet.pl

    Kolejny artykuł i kolejne zarzuty o sponsoringu odpierane tym, że pod spodem nie ma zapisu, że ww artykuł jest sponsorowany. Prawdę mówiąc to tak w rzeczywistości nie wiadomo czy artykuły są czy nie są sponsorowane, bo przecież finansowanie może iść pod stołem. Będąc jednak szczerym, osobiście mam to w *** staram się czytać ze zrozumieniem tekstu, a jak czegoś nie zrozumiem to mogę sam sobie doczytać na stronie operatora. Dziwi mnie również to, że na forum pojawia się tylu obrońców jak i krytykantów operatorów telekomunikacyjnych, którzy zachowują się tak, jakby to były ich prywatne firmy. Więcej luzu panowie :) A co do dziennikarzy, skoro "zarzuty" o rzekomy sponsoring was aż tak mocno obrażają i, że niby są bardzo poważnego kalibru, to może złóżcie zawiadomienie do prokuratury o szkalowanie opinii, bo patrząc na to z boku odnosi się wrażenie, że jedna jak i druga strona zachowuje się jak małe dzieci w piaskownicy, w której jedno zarypało zabawki drugiemu.

  • 0

    64. ~Darek  2016-06-12 10:55:36  host: apn-5-60-117-146.dynamic.gprs.plus.pl

    Te wyliczenia w tabelkach to jakaś ŚCIEMA - w pierwszych trzech tabelkach różnica pomiędzy zakupem na raty a w abonamencie wynosi zawsze 720 zł. O co chodzi?
    Różnice pojawiają się dopiero w ostatniej tabeli Euro24 raty.

  • 1

    65.  2016-06-12 12:44:01

    @63 Oczywiście, że mnie to obraża, bo cały czas jest mowa o pieniądzach od T-Mobile, a wychodzi na to, że klepałem nadgodziny charytatywnie żeby zdążyć z terminem publikacji. Nie wylądowało ani nic na koncie, ani pod stołem, ale też żadnych narzuconych rzeczy, które miały się w tekście pojawić nie miałem. Nawet jakiejś korzystnej opcji przeniesienia numeru mi nie dali...

  • 0

    66.  2016-06-12 12:45:24

    @64 Matematyka szkoła podstawowa - 30zł*24=720 zł. Język polski szkoła podstawowa, czytanie ze zrozumieniem - "Do każdej tabeli dodana została dodatkowa kolumna pokazująca orientacyjne miesięczne wydatki na ratę za telefon i abonament lub doładowanie konta w kwocie 30 zł oraz kolumna pokazująca łączną wartość takiego rozwiązania przy założeniu, że za usługę płacimy przez 24 miesiące. 30 zł to kwota, za którą bez trudu można już mieć ofertę no-limit na połączenia i SMS-y z pakietem internetowym." Dlatego też każda wartość różni się o te magiczne 720 zł.

  • 1

    67. ~Darek  2016-06-13 12:32:00  host: 165.225.80.124

    co za czasy... orson poucza i wysyla do do szkoly podstawowej na nauke polskiego :-))))))))))))))))

  • 0

    68.  2016-06-13 14:20:25

    To wszystko zależy z jakim bankiem sklep ma podpisaną umowę, ja w sferisie brałam na raty telefon i nie dopłacałam ani złotówki do tego (brałam bez ubezpieczeń itp bzdetów)

  • 0

    69. ~Marek  2016-06-14 04:47:28  host: n06-03-05.opera-mini.net

    Ogólnie zgoda, może być taniej na wolnym rynku, nawet w opcji ratalnej czy niby zero procent. Często zero procent okupione jest wyższą ogólnie ceną, to znaczy dany model można kupić taniej np.w sklepie internetowym. Wielkie markety uśredniają sobie koszt takich rat w marży, bo bank nie frajer i nie zamrozi złotówki bez procentu na rok czy dwa. Do tego dochodzi wciskanie ubezpieczeń , gwarancji, akcesoriów, które też można kupić taniej gdzie indziej. Jedyną sensowną ofertę ze średniakiem znalazłem w red bull. Ów średniak kosztuje 6 czy 9 zł, aktywacja 49. Miesięcznie 29(uwaga na suwak, domyślnie ustawiony droższy abonament, który często nie na wpływu na cenę średniaka). Do tego 30 zł za brak limitów. Czyli za 59 zł miesięcznie brak limitu połączeń w tym stacjonarne, sms i mms, 5 GB danych i średniak za 6 zeta. Nic lepszego nie znalazłem w temacie umowa na 24 miesiące z telefonem.

  • 0

    70. ~skalarek  2016-06-14 13:29:35  host: user-164-127-226-43.play-internet.pl

    #69 kiepsko szukasz...
    Weź sobie P9 lite w ofercie smartfon na 12 miesięcy w TM.

  • 0

    71. ~Marek  2016-06-17 07:18:02  host: n19-02-08.opera-mini.net

    P9 lite cenowo to nie jest średniak, przeczytaj artykuł najpierw.

  • 0

    72. ~  2016-06-17 07:23:46  host: 89-64-26-47.dynamic.chello.pl

    70. Na 12m-cy P9 Lite kosztuje już 450zl

  • 0

    73. ~gość  2016-06-17 15:46:41  host: ows166.internetdsl.tpnet.pl

    A jakie jest przysłowie z "nokią"? Czytać się nie da...

  • 0

    74. ~skalarek  2016-06-19 16:12:55  host: user-109-243-129-153.play-internet.pl

    I o to chodzi że nie średniak. Szukasz i nie widziałeś takiej perełki. Teraz faktycznie cena już wyzsza.

  • 0

    75.  2016-06-21 07:17:19

    Autor artykułu coś tutaj kręci celowo zniechęca ludzi do zakupu na wolnym rynku. Na allegro są promocje że można zakupić telefon za 0% raty i faktycznie tak jest zero dodatkowych odsetek. Tylko trzeba trafić na taką promocje...
    Inna sprawa że np firmy dostają telefony a później taniej sprzedają na allegro lub oddają do lombardu .
    Sam kupiłem sony z3 plus zegarek od gościa który ma jakąś firmę i zapłaciłem dużo taniej ...sprzedałem zegarek i telefon pół darmo a za abonament musiałbym płacić pewnie jakieś 120 zł miesięcznie przez 2 lata = 2880..... i po co taki długi artykuł pisać ?

  • 0

    76. ~jani  2016-06-23 14:23:48  host: user-94-254-176-92.play-internet.pl

    Myślę że warto byłoby wspomnieć w artykule o ofercie Virgin + Raiffeisen, wiem że są tam tylko Samsungi ale akurat jest J5 więc porównanie jest łatwe. A wynik jest dużo lepszy niż cała reszta tu zaprezentowana. Przy opcji na 24 miesiące rata wynosi 54,99 czyli w totalu zapłacimy 1319,76 (w tym jest pakiet bez limitu), natomiast w opcji na 12 miesiecy rata wynosi 83,40 co daje całkowity koszt 1000,76 zl. Nie ma żadnych kosztów dodatkowych, za to jest darmowa karta kredytowa, kto nie chce nie korzysta z niej.

  • 1

    77. ~USER  2016-06-26 22:43:18  host: 89-77-136-174.dynamic.chello.pl

    Artykuł rzetelny, ale zwróćcie uwagę dotyczy problemu "nie stać mnie na smartfona, ale chcę smartfona wypasionego". Sorry, jak komuś bank nie chce dać pożyczki na 2k PLN, kiepską historię kredytową albo regularnych wpływów to powinien się BARDZO głęboko zastanowić, czy telefon za 800 plus abonament za 40 to aby jest rzeczywiście niezbędny zakup. Że już nie wspomnę o ajfonie - nie wyobrażam sobie aby wydatek ponad 200zł miesięcznie w najtańszej wersji był artykułem pierwszej potrzeby.
    Podejrzewam że na 90% społeczeństwa taki Redmi Note 3 za 500 + Virgin w zupełności by wystarczał. No, ale jak ktoś z najniższą średnią krajową musi mieć fullHD, kartę 32G i oglądanie seriali w autobusie, to rzeczywiście 100 miesięcznie dla szpanu jest tego warte.

Dodaj swoją opinię