Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Rikaline GPS Guardian

Rikaline GPS Guardian

blogn.pl 27 Sierpnia 2007 22:55

0 0
Jednym z ciekawszych zastosowań technologii GPS jest monitoring. Pozwala on zdalnie obserwować przemieszczanie się odbiornika. Usługa ta jest popularna w firmach dysponujących flotami pojazdów, ale pomału staje się dostępna także dla zwykłych osób dzięki niewielkim odbiornikom GPS z wbudowanym modułem GSM. Jednym z nich jest Rikaline GPS Guardian.Lokalizator osobisty nie musi służyć tylko do szpiegowania niewiernej żony czy imprezującego męża. Można go wykorzystać do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku lub osobie starszej. Urządzenie spełnia niektóre funkcje telefonu komórkowego - np. można z niego zadzwonić na zaprogramowane wcześniej numery. Obserwowana osoba może więc łatwo skontaktować się z domem. Innym zastosowaniem jest zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Po aktywowaniu trybu parkowania i ukryciu “szpiega" gdzieś w aucie możemy być spokojni, że w razie zmiany położenia samochodu otrzymamy o tym informację, a dalsze jego losy będziemy mogli śledzić wraz z policją. Przynajmniej teoretycznie.

Idea jest słuszna, ale z realizacją bywa różnie. Egzemplarz testowy GPS Guardiana, który otrzymaliśmy od dystrybutora, był wyposażony w kartę SIM sieci Plus i wstępnie skonfigurowany do współpracy z serwisem lokalizacyjnym gpsguardian.pl - po zalogowaniu możemy w nim obserwować przemieszczanie się odbiornika. Kosztuje to tylko tyle, ile przesyłanie danych w sieci GSM. Przy użyciu transmisji pakietowej (GPRS) koszty są bardzo niewielkie, a można je regulować częstością przekazywania danych. Nie ma dodatkowego abonamentu. To cieszy.

rikaline gps guardian rikaline gps guardian

Serwis lokalizacyjny działa, ale ma pewne ograniczenia. Nie można załadować do niego więcej niż 400 punktów śladu naraz. Instrukcja o tym nie wspomina, ale po próbie załadowania większej liczby punktów nie wyświetla mapy ani żadnych wyjaśnień czy komunikatów o błędzie. Można włączyć automatyczne odświeżanie mapy (od 5 sekund wzwyż), dzięki czemu widzimy ostatnią pozycję przesłaną przez urządzenie. Nie ma jednak poprzednich. Oba tryby - pokazywania wielu kolejnych pozycji naraz i automatycznej aktualizacji - wykluczają się. Szkoda.

GPS Guardian nie jest przyjazny dla użytkownika. Nie ma ekranu ani typowych przycisków. Na szczycie obudowy znajdziemy jedynie przycisk “SOS", z boku dość toporny przełącznik “BT", a od spodu maleńki włącznik, którego instrukcja nie zaleca wyłączać, choć nie wyjaśnia, dlaczego. Poza tym mamy tu jeszcze gniazda Mini USB i słuchawkowe oraz cztery diody - BT, GPS, baterii i GSM. Instrukcja szczegółowo wyjaśnia wskazania diód, ale reszta stanowi większą lub mniejszą zagadkę. Na przykład, co oznacza skrót “BT"? W podobnych wyglądem GPS-ach mamy do czynienia z łączem Bluetooth, więc może GPS Guardian też ma taką funkcję? Niestety, nie. Tutaj BT oznacza, nie wiedzieć czemu, alarm parkowania. Po włączeniu go urządzenie informuje, kiedy zacznie się poruszać. Co ciekawe, w rozdziale “Zmiana kodu dostępu" użyto sformułowania Ustawić przełącznik Blue tooth na “on" (pisownia oryginalna), ale jeśli BT to nie Bluetooth, to co i jak mam ustawić?
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~Ant  2007-08-28 09:22:04  host: chello084010154233.chello.pl

  Urządzenie faktycznie fatalne ale przynajmniej dobrze się czyta takie recenzje.

 • 0

  2. ~Engelbert  2007-09-07 17:25:26  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

  "Na pewno będą bardziej udane" - pozostaje w to wierzyc ;) Udany opis.

 • 0

  3.  2007-10-30 10:23:34

  Pełna polemika z treścią tego "testu" jest dostępna pod adresem: http://www.forum.v10.pl/wiad17550.html Zainteresowanych możliwościami zachęcam do pobrania instrukcji: http://rikaline-gps.pl/ftp/gpsguardian/Instrukcja_Obslugi.pdf Urządzenie w podstawowej funkcjonalności (lokalizacji on-line) wymaga tylko naładowania baterii.

 • 0

  4. ~ania  2010-07-09 09:33:14  host: aagg188.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Żeby pisać tego typu teksty, trzeba mieć podstawową znajomość obsługi urządzeń elektronicznych! Jestem kobietą, bez wykształcenia informatycznego. Urządzenie GPS guardian skonfigurowałam sama od zera nie wysyłając ani jednego smsa. Podlączyłam urządzenie do komputera (co dla piszącego tekst powyższy było wyczynem niemozliwym) i po prostu wklepałam z klawiatury całą potrzebną konfigurację. Śmieszy mnie też chęć prowadzenia konwersacji za pomocą urządzenia, które z założenia ma służyć do LOKALIZOWANIA rzeczy oraz osób.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-149-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czu uważasz, że operatorzy komunikatorów powinni ujawniać klucze szyfrujące na żądanie władz?

Prawo do prywatności znowu przegrało w imię walki z terroryzmem. Tym razem w Rosji

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet