Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Relacja zdjęciowa z Mobile World Congress 2009

Relacja zdjęciowa z Mobile World Congress 2009

Witold Tomaszewski 20 Lutego 2009 14:50

0 0
Mobile World Congress 2009 - najważniejsze wydarzenie w branży telekomunikacyjnej. To na nim, co roku, odbywają się najgłośniejsze premiery, a każda poważna firma traktuje za punkt honoru obecność w Barcelonie. W tym artykule omawiamy najciekawsze telefony zaprezentowane przez czołowych producentów wraz z ich zdjęciami "na żywo".



Nokia

Nokia, największy na świecie producent telefonów, rozczarował podczas Kongresu. Być może była to po części wina tego, że duża część pary poszła w gwizdek dwa miesiące wcześniej, kiedy to fiński producent - zresztą również w Barcelonie - pokazał oficjalnie model N97. Na Kongres zostały tylko mniej rewolucyjne premiery - dwóch telefonów z serii E, dwóch Series60 i jednego z serii N, który - co ciekawe - został oficjalnie zaprezentowany dopiero drugiego dnia Kongresu.

O ile Nokia E75 nie budzi jakiś specjalnych kontrowersji, o tyle Nokia E55 już tak. I to nie tylko oglądających ją pierwszy raz na targach, ale także wśród przedstawicieli operatorów. Z nieoficjalnych rozmów wynika, że być może nie pojawi się u żadnego w Polsce. Wydaje się, że Nokia chciała zaoferować jak najwęższy telefon z klawiaturą qwerty, co jej zdecydowanie nie wyszło…

Nokia E55
nokia e55 nokia e55 nokia e55 nokia e55

nokia e55

Nokia E75
nokia e75 nokia e75 nokia e75 nokia e75

nokia e75 nokia e75

Dwa telefony Series60 nie sprawiały specjalnie solidnego wrażenia, szczególnie jeżeli chodzi o jakość wykonania obudowy - wydawały się zbyt plastikowe. Ale pewnie będą się dobrze sprzedawały ze względu na cenę.

Nokia 6710 navigator
nokia 6710 navigator nokia 6710 navigator nokia 6710 navigator nokia 6710 navigator

nokia 6710 navigator

Nokia 6720 classic
nokia 6720 classic nokia 6720 classic nokia 6720 classic nokia 6720 classic

nokia 6720 classic

Ciekawym przypadkiem była Nokia N86 8MP. Model ten otrzymał takie oznaczenie zaledwie na tydzień przed Kongresem, wcześniej miał nazywać się N85 8MP i miał być następcą N85. Finowe zdecydowali jednak, że zmiany są za duże i telefon zasługuje na własny numer. Problem w tym, że nie zdążyli zmienić oznaczeń na obudowie prezentowanych urządzeń…

Nokia N86 8MP
nokia n86 8mp nokia n86 8mp nokia n86 8mp nokia n86 8mp

nokia n86 8mp nokia n86 8mp

Samsung

Samsung - w tej chwili drugi producent na świecie pod względem ilości sprzedanych telefonów - postawił w Barcelonie na dotyk. Tak też zapowiada się cały rok w wydaniu Koreańczyków. Konstrukcje są dobrze wykonane, a przede wszystkim ciekawe. Wyraźnie widać postęp koreańskich producentów. Terminale przestają być w końcu proste i różnić się tylko oznaczeniem i obudową.

Flagowym telefonem na stoisku Samsunga była Omnia HD. W przeciwieństwie do poprzedniej, opartej na Windows Mobile, ta działa na dotykowym Symbianie, identycznym jak w Nokii 5800. Dopisek "HD" ma mówić o tym, że telefon potrafi nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości. Na razie oba dostępne będą na rynku obok siebie, głównie ze względu na wysoką cenę nowego modelu.

Samsung i8910 Omnia HD
samsung i8910 omnia hd samsung i8910 omnia hd samsung i8910 omnia hd samsung i8910 omnia hd

samsung i8910 omnia hd

Dwa pozostałe telefony - M7600 Beat DJ i S8300 - to "dotykowce" oparte o własny system producenta. Pierwszy jest typowo muzycznym telefonem, a drugi sliderem z dobrym aparatem fotograficznym.

Samsung M7600 Beat DJ
samsung m7600 beat dj samsung m7600 beat dj samsung m7600 beat dj samsung m7600 beat dj

samsung m7600 beat dj

Samsung S8300
samsung s8300 samsung s8300 samsung s8300 samsung s8300

samsung s8300 samsung s8300 samsung s8300

Ciekawostką zaprezentowaną zarówno podczas oficjalnej konferencji, jak i w specjalnej gablocie na stoisku, był Samsung Blue Earth. To symbol tego, na co wszyscy producenci (także infrastruktury) bardzo mocno stawiali na tym Kongresie - ekologii i oszczędności energii. Ciekawostką jest fakt, że choć była to atrapa, to jednak dało na niej dostrzec się zegar i zakładkę typową dla systemu Android. Przedstawiciele Samsunga twierdzili, że ten model będzie wyposażony we własny system operacyjny.

Samsung Blue Earth
samsung blue earth samsung blue earth samsung blue earth
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21. ~  2009-02-20 18:30:40  host: oo8.ipartners.pl

    SE sie konczy ;-( Smutne, ale prawdziwe. W995, ktore pokazano w Barce to ciagle prototy. Menu bardzo kiepsko chodzi, czesc funkcji nie dzialala. Idou to byla bardzo wczesna wersja prototypu. Taka jak w 2008 roku w przypadku X1. SE czeka jeszcze wiele miesiecy pracy nad tymi sluchawkami. No chyba ze wczesniej pojdzie do piasku...

  • 0

    22.  2009-02-20 18:44:33

    E75 to mój pierwszy potencjalny kandydat na "głuchy telefon 2009" aczkolwiek obmacam go, obadam i może okaże się, że fonik jest bardzo konkretny. Co do reszty, to jestem ciekaw tych nowych zabawek ze stajni LG :)

  • 0

    23. ~czapla  2009-02-20 18:55:01  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    apn-77-115-164-126.gprs.plus.pl dziwne dziecko z ciebie... nie masz pojecia o czym piszesz.fakt SE ma problemy ale splajtowac to nie splajtuje napewno miloscnicy sE kupia idou dla symbiana.

  • 0

    24. ~  2009-02-20 19:03:53  host: host-22-103.ksknet.pl

    Witku a jak działa dotyk w Omnii HD ? Pozdrawiam

  • 0

    25.  2009-02-20 19:12:08

    24: za krótko się bawiłem, żeby wydawać jakieś wiążące opinie... Przez te kilka minut zabawy jakiejś rewelacji nie było, ale jakoś źle też nie...

  • 0

    26.  2009-02-21 03:58:53

    hmm a gdzie chociaż wzmianka a palm pre. wydaje mi się, że to jest taka mala gwiazdka. ps. wiem, że byl juz wczesniej..

  • 0

    27. ~MM  2009-02-21 06:55:43  host: 15-pra-22.acn.waw.pl

    @ redakcja: przy LG KM900 Arena są źle podpięte zdjęcia (otwierają się miniaturki)

  • 0

    28. ~  2009-02-21 08:59:18  host: f96-054.opera-mini.net

    Idou to stanowi byc albo nie byc. To c510 w705 i reszta sa wyznacznikiem ale czaple tego nie pojmuja podniecajac sie nokia 5800 w cenie 1800zl ktora okazuje sie fabrycznym szmelcem gdzie 20proc trafia na serwis z powodu golosnika. buhahaha nokia is dead

  • 0

    29. ~robren  2009-02-21 09:51:21  host: 83-238-44-4.ip.netia.com.pl

    jezeli chodzi o nokie to jak zwykle nic a reszta ...tak dalej. pozdr

  • 0

    30.  2009-02-21 12:44:44

    MM: thx, poprawione

  • 0

    31. ~Marcin  2009-02-21 14:54:10  host: host-81-190-207-250.gorzow.mm.pl

    Największym hitem tych targów był PALM PRE, o którym w artykule nic nie napisano !!! Zainteresowanych odsyłam do filmików, których pełno w internecie. Zaskakująca w tym telefonie jest mnogość funkcji i niesamowita prostota obsługi.

  • 0

    32. ~alvin  2009-02-21 15:26:25  host: csknet-84-234-33-183.csk.pl

    a mi np. podoba się nokia e55 tylko zastanawiam się jak z pisaniem smsów... wygodna jest?

  • 0

    33. ~czapla  2009-02-22 02:56:24  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    f96-054.opera-mini.net o teraz czaple myslalem ze jestem nokiobetonem hmmm przynajmniej juz po nicku piszesz a witek good wywiad zrobil ja nic nie mam do tego

  • 0

    34. ~  2009-02-22 11:31:16  host: 212.67.159.28

    witek wszystko pięknie i ładnie....ale gdzie zdjęcia hostess ?

  • 0

    35. ~Alban  2009-02-22 12:54:01  host: aajd86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak dla mnie najciekawsze telefony zaprezentowal Samsung (omnia HD) oraz SE (Idou) choć nadal czekam na Kokure od SE :)

  • 0

    36.  2009-02-22 13:47:57

    Marcin: nie - był hitem, ale CES, a nie MWC. To jest relacja z PREMIER MWC...

  • 0

    37. ~mnc  2009-02-22 20:18:09  host: 86-63-115-247.sta.asta-net.com.pl

    tak sie sklada ze platforma qualcomma jest sprawdzona i wcale nie tak malo wydajna jak tutaj insynuujecie apropo htc. co mieli zastosowac? niedotaktowane TI Omap, ktore multimedialnie jest nieco wydajniejsze, ale w wielu aplikacjach biznesowych zwyczajnie nie daje rady? czy moze wynalazki typu 1ghz, ktore nie wiadomo jak beda sie zachowywaly i potrafia w ciagu doby pozrec aku 1500mah? htc od zawsze byl o krok do przodu, bo uzywal tych rozwiazan, ktore uwazal za pewne, a eksperymenty zostawial albo konkurencji albo modelom przeznaczonym jako ciekawostka. w sp typowo biznesowych jak pro2 liczy sie przede wszystkim niezawodnosc w kazdych warunkach, a nie bezkompromisowa wydajnosc w multiediach. co komu po telefonie ktory plynnie odtworzy film fullHD, jesli wytrzyma na baterii 6h, albo bedzie sie mulil przy obsludze 3 kont mailowych jednoczesnie i edytowaniu arkuszy z excela?

  • 0

    38. ~???  2009-03-04 10:34:01  host: 212.87.241.195

    nokia = zabawka dla debili

  • 0

    39. ~mieszko  2009-03-19 17:56:58  host: 93.159.133.94

    Łooo, piękna jest ta aura wysadzana diamentami! Choć normalna wersja też zadaje szyku.

  • 0

    40. ~  2009-03-24 17:13:01  host: 83-1-119-173.tsm.tarnobrzeg.pl