Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Relacja z MWC2011 w Barcelonie - część II

Relacja z MWC2011 w Barcelonie - część II

Witold Tomaszewski 24 Lutego 2011 00:05

0 0
To, że Android zdominował Mobile World Congress, pisałem już przy prezentacji tabletów. To samo muszę powtórzyć przy smartfonach - zresztą praktycznie jedynych telefonach, które swoją premierę miały w Barcelonie. "Zwykłych" telefonów praktycznie nikt nie pokazywał - poza niszowymi firmami takimi, jak Emporia, i tymi pochodzącymi z Chin.



O ile w wypadku tabletów można było powiedzieć, że któreś urządzenie wyjątkowo wyróżniało się na tle konkurencji (mowa o Motoroli Atrix), o tyle w wypadku smartfonów nie było widać wyraźnego zwycięzcy. Właściwie wszystkie premiery można by podsumować w jeden sposób - wyścig na prędkość, dwurdzeniowe procesory, ilość pamięci, jakość wyświetlacza… Ale nic przełomowego nie pokazano tym bardziej, że jak pokazała praktyka, gigaherce wcale nie oznaczają od razu super płynnej obsługi urządzenia. Nie znaczy to, że nie było ciekawych koncepcji.

Android z klawiaturą w wygodnej formie

Na targach dało się zauważyć dwa ciekawe modele - jeden, zaprezentowany przez Motorolę, a drugi przez Huawei. Oba z pełną klawiaturą qwerty umieszczoną pod ekranem.

Huawei U8300 to solidnie wykonany telefon o wcale nie rzucających na kolana parametrach (HSDPA 7,2, aparat 3 Mpix i ekran 2,6 cala o rozdzielczości 320 x 240 pikseli), ale bardzo solidnym wykonaniu i wygodnej klawiaturze. Do tego coś, czego często brakuje - trackball, który niesamowicie ułatwia obsługę.

huawei u8300 huawei u8300 huawei u8300 huawei u8300

Drugim telefonem z klawiaturą pod ekranem była Motorola Pro. Tu wyświetlacz jest dwa razy większy niż w Huawei, zastosowano procesor 1 GHz i aparat 5 Mpix. Klawiatura jest trochę mniej przyjemna w użyciu niż w Huawei, ale dalej wygodna. Niektórzy słusznie dopatrują się podobieństwa do niektórych modeli BlackBerry, zresztą Pro także jest skierowana głównie do użytkowników biznesowych.

motorola pro motorola pro motorola pro motorola pro

motorola pro motorola pro motorola pro motorola pro

Wyścig na rdzenie i gigaherce

Wydaje się, że najgorętszą premierę miał Samsung Galaxy S II - rozbudzał największe oczekiwania umiejętnie podsycane przez samego producenta. Oprócz naprawdę doskonałych parametrów związanych z wyświetlaczem, procesorem, pamięcią czy kamerą, uwagę zwracały dwie rzeczy - doskonała jakość wykonania oraz wyjątkowa lekkość urządzenia, która wydawała się wręcz nienaturalna.

samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii

samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii samsung galaxy s ii

Dość ciekawą tendencją, którą po raz publicznie dało się zauważyć przy niedawnej prezentacji nowych telefonów i tabletów HP opartych o webOS, jest wypuszczanie na rynek smartfonów o różnych wielkościach - od małych, wielkości karty kredytowej, poprzez "standardowe", po większe, nawet 5-calowe. Tak samo postąpił Samsung. Na stoisku koreańskiego producenta dało się zauważyć zarówno mały i prosty model Galaxy Mini, jak i dość duży Galaxy S WiFi (niestety, prezentowany model nie miał modułu telefonii komórkowej).

Galaxy Mini
samsung galaxy mini samsung galaxy mini samsung galaxy mini samsung galaxy mini

samsung galaxy mini

Galaxy S WiFi
samsung galaxy s wifi 5.0 samsung galaxy s wifi 5.0 samsung galaxy s wifi 5.0 samsung galaxy s wifi 5.0

samsung galaxy s wifi 5.0
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1.  2011-02-24 00:22:54

    A więc czekam "z utęsknieniem" na odsłonę trzecią relacji z MWC 2011 w Barcelonie. ;-)

  • 0

    2. ~  2011-02-24 02:48:22  host: z30-13.opera-mini.net

    A co to za koszmarny potworek slowny "gigahertze" i pseudo (nie)poprawnosc? Od kiedy sie tak pisze i nie spolszcza sie jednostek fizycznych? Widzialiscie gdzies w jakim tekscie by ktos pisal ohmy zamiast omow, albo ampere'y zamiast amperow?

  • 0

    3. ~issa  2011-02-24 08:51:34  host: public-gprs127790.centertel.pl

    Witek, widzę, że się naczytałeś genialnych wywodów,odkryć naukowych i artykułów Pana Milewskiego ze spidersweb, znanego miłośnika firmy Apple, po lekturze których definitywnie pożegnałem się z tym serwisem. Gigahertze to bzdura do kwadratu, nie pisze się do znajomych w wiadomości Celsiusa a Celsjusza, nie pisze się Volta'ów od nazwiska, ale voltów, nie pisze się angstromów od nazwiska a angstremów, nie pisze się 1000 joule'ów a 1000 dżuli. Nie najlepszy sobie wzór do naśladowania wybrałeś zdecydowanie. Piękny ten Huawei i Motorola Pro, szkoda tylko, że tak drogi w Play, Motorola pewnie też tania nie będzie.

  • 0

    4. ~kwintolp21  2011-02-24 08:59:45  host: 88.155.30.225

    wsztstko pieknie ale co z sugerowanymi cenami detalicznymi ... Ciezko nastawic sie na jakis model nie majac odniesienia co do ceny.

  • 0

    5.  2011-02-24 09:07:57

    1) Jak patrze na telefony Samsunga czy LG to jakoś wykonania wydaje mi sie na niskim poziomie. Mimo, że chciałbym telefon o specyfikacji Samsunga Galaxy II, ale nie o tym designu. HTC, gdzie jestes? 2) Zdjecia HTC mi się nie wczytują, nie zaprezentował nic lepszego od HTC Desire HD... w Incerdible dał te zmienne guziki i koniec innowacji w hardware. Szkoda. Cena jak na "telefony z zeszłego roku" też nie zachwyca.. 500 euro? Mogliby zejść do 400 i były by to hity.

  • 0

    6.  2011-02-24 09:11:54

    3) Dodam, że Wildfire S może być ciekawy, Wildfire 1, ostatnio widziałem, znajomy kupił, ten telefonik sprawia przyjemne wrażenie w ręce, ekran miał słaby ale w wersji S jest lepszy. Szkoda, że nie pokusili się o procka 800mhz... oby cena nie była zaporowa. 4) Telefony FB to dla mnie jakieś nieporozumienie, jakby powiedział to Nughat, to jest obrzydliwość ; d

  • 0

    7. ~bzz  2011-02-24 09:59:32  host: korp14.avistamedia.pl

    Na drugiej stronie większość linków do zdjęć nie działa.

  • 0

    8.  2011-02-24 10:04:29

    Co do "gigahertzy" to macie rację, już poprawiłem. :-)

  • 0

    9. ~szerszy  2011-02-24 10:08:23  host: c171-111.icpnet.pl

    O wiele lepiej ten artykuł wygląda Witku. Mogę się na nim skoncentrować a nie szukać "szerszej" perspektywy;] Pozdrawiam. Jakoś mi te LG leżą, świetny design.

  • 0

    10. ~obiektyw  2011-02-24 10:30:43  host: afhn211.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szkoda ze chociazby soniak zaprezentowal jeszcze xperie neo i xperie pro... ale widocznie tego nie zauwazyliscie na targach. dno

  • -1

    11. ~  2011-02-24 12:07:50  host: z04-11.opera-mini.net

    Skad sie bierze ten zez przy 3D? Moze pare slow o mechanizmie powstawania wrazenia 3D? Na chlopski rozum wydaje mi sie ze 3D powstaje bo piksel swieci co innego w roznych kierunkach, nie jest pojedyncza plamka ale fragmentem sfery z subpikselami widocznymi tylko pod pewnymi katami. Oczywiscie na dany piksel sferyczny kazde oko patrzy z innego kata a wiec widzi co innego. Czyli mozg ma do zlozenia dwa obrazy i to raczej on sie moze meczyc choc w zasadzie niby dlaczego, przeciez robi to samo? skladajac obrazy rzeczywiste. Poza tym dlaczego 2kamerki a nie 3? Lewo-prawo dwie, gora-dol trzecia.

  • 0

    12. ~Daniel  2011-02-24 13:12:18  host: z13-06.opera-mini.net

    Ani slowa o SE neo i ZTE skate nieladnie

  • 0

    13. ~  2011-02-24 21:36:02  host: 66.154.107.144.static.quadranet.com

    smartfony to zabawki..niepraktyczne na codzień,a już w zimie nie ma jak "zwykły" telefon..

  • 0

    14. ~  2011-02-24 21:41:30  host: 66.154.107.144.static.quadranet.com

    a gigahertze nie są poprawione w tekście..

  • 0

    15.  2011-02-24 22:43:14

    Z Motorolą Pro jest iPhone na zdjęciu, a na springboardzie ma Automapę? Skąd? :P

  • 0

    16. ~issa  2011-02-25 09:42:20  host: public-gprs129114.centertel.pl

    A mnie ciekawi co to za aplikacja "TELEPOLIS" na ekranie iPhona? Czy może to skrót ekranowy z linkiem znany z Androida, do tego chyba trzeba jalibreaka?

  • 0

    17. ~  2011-02-26 10:49:08  host: host-195-88-115-34.hypernet.biz.pl

    http://www.engadget.com/2011/02/23/samsung-galaxy-s-ii-first-wit h-mhl-port-for-dual-purpose-usb-or/ newsa napiszcie

Dodaj swoją opinię