Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Relacja z Kongresu 3GSM 2007 w Barcelonie - część I

Relacja z Kongresu 3GSM 2007 w Barcelonie - część I

Witold Tomaszewski 17 Lutego 2007 00:55

0 0
Zakończył się właśnie Kongres 3GSM w Barcelonie - najważniejsze wydarzenie w branży telekomunikacyjnej, które niedawno przyćmiło nawet hanowerski CeBIT. To na nich, co roku, odbywają się najgłośniejsze premiery, a każda poważna firma traktuje za punkt honoru obecność w Barcelonie. To także szalenie ważne miejsce dla dziennikarzy - w tym i dla naszej redakcji, która miała przyjemność gościć na tym wydarzeniu. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części relacji - sprawozdania z nowości Nokii i Motoroli.



Nokia

Jednym z modeli, który na tłocznie odwiedzanym stoisku Nokii wzbudzał największe zainteresowanie, był smartfon Nokia E90 - kolejny ze słynnej serii komunikatorów. Urządzenie dość ciekawie skonstruowane i pozwalające na pracę w wielu pozycjach.

Nokia E90
nokia e90 nokia e90 nokia e90 nokia e90

nokia e90

Dość ciekawym modelem jest Nokia 6110 Navigator, z dwóch względów. Po pierwsze, Nokia pierwszy raz w swojej historii tak samo oznaczyła dwa terminale. Po drugie, to z pierwszych modeli Nokii, obok E90 i N95, który ma wbudowany odbiornik GPS. Ten ostatnio, choć znając "standardy" fińskiego producenta poprawnie będzie pracował pewnie tylko z oprogramowaniem i sprzętem Nokii… Co do oprogramowania - Nokia ogłosiła niedawno wypuszczenie darmowego oprogramowania do nawigacji. Darmowego w podstawowej formie, dodatkowe funkcjonalności będzie można dokupić - podobno niedrogo…

Nokia 6110 Navigator
nokia 6110 navigator nokia 6110 navigator nokia 6110 navigator

Nokia 3110 classic - lowend… Skąd go znamy? Tak, to oznaczenie również już było. 9 lat różnicy to jednak kilka epok w rozwoju elektroniki. Zresztą, można porównać dane w katalogu dla starej i nowej Noki 3110.

Nokia 3110 classic
nokia 3110 classic nokia 3110 classic nokia 3110 classic

Nokia N77 to także bardzo ciekawa nowość zaprezentowana w Barcelonie, reklamowana jako mobilna telewizja wysokiej rozdzielczości. Trzeba jednak przyznać, że jakość odtwarzanego strumienia danych robi wrażenie. Ciekawe kiedy chociaż "podstawowa" telewizja cyfrowa dla urządzeń mobilnych (DVB-H) pojawi się w Polsce…

Nokia N77
nokia n77 nokia n77 nokia n77

Na uwagę na stoisku Nokii zasługiwały także cztery smartfony z biznesowej Eseries. Dość ciekawym modelem jest szczególnie E61i - bo posiadająca aparat fotograficzny, którego poprzedniczka E61 nie miała. Seria E w większości swojej oferty miała nie mieć aparatu ze względu na adresowanie jej biznesu (szpiegostwo przemysłowe), a tu nagle pojawia się w kolejnej odsłonie…

Nokia E61i
nokia e61i nokia e61i nokia e61i

Nokia E65
nokia e65 nokia e65 nokia e65

Nokia N93i
nokia n93i nokia n93i nokia n93i

Nokia N95
nokia n95 nokia n95
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~issa  2007-02-17 10:32:27  host: aach72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Już wiem , że następcą mojej e61 będzie e61i , po prostu piękna i bestia. e90 ma trochę za dużo zewnętrznego fuj , jak dla mnie , chyba nie bylaby praktyczna w użyciu. Mam pytanie - jaki związek ma "Alcatel" z Nokią e61i , bo taka jest tam naklejka i drugie pytanie , co to za aplikacja czy sam już nie wiem co - "Cisco" na wyświetlaczu e61? Jaki to praktyczny telefon... Jakbym miał wpisywać przypomnienia , notatki itp. bez pełnej klawiatury to chyba bym się zastrzelił. Obsługa e61 to po prostu przyjemność , a e61 z aparatem cyfrowym , to już absolutny ideał. A jak dziecko siedzi cichutko podczas podróży samochodem , wpatrzone w bajkę na Smart Movie i wielkim wyświetlaczu e61... :))

  • 0

    9. ~issa  2007-02-17 10:34:29  host: aach72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy ktoś z czytelników Telepolis używał już może 4gigabajtowej Mini SD z Nokią? Działa bezproblemowo?

  • 0

    10. ~sPawiK  2007-02-17 11:40:34  host: 86.40.193.234

    ***issa: odnosnie cisco zagladnij na europe.nokia.com slash A4156050. Moze to to :) Ps. nie masz problemow z karta pamieci w e61? bo u mnie czasem aplikacje wgrane na karcie sie po przestaja uruchamiac po pewnym czasie i tylko reinstalacja pomaga (mam 1Gb kingstona).

  • 0

    11. ~issa  2007-02-17 12:04:16  host: azj84.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ***sPawiK - dziękuję za linka. Co do karty pamięci mam 2 gigabajty Kingstona , nie mam analogicznych problemów z aplikacjami. Miałem tak kiedyś na SE z MiniOperą , działało i po pewnym czasie ta sama aplikacja pokazywała błąd.

  • 0

    12. ~Nortberg  2007-02-17 12:11:18  host: nat-mia.aster.pl

    Przydalo by sie cos wiecej niz tylko telefony, tak jak ktos napisal telefon to tylko telefon, moze wiecej informacji np o LTE, podobno Ericsson zreszta lider w dostarcaniu rozwiazan radiowych pokazal transmisje po LTE z predkoscia 144Mbps

  • 0

    13. ~zibi  2007-02-17 12:17:27  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

    No i doczekaliśmy się. Nowe telefony już ludzi nie "kręcą". Albo się starzejemy :-||, albo kolejny raz technologia wyprzedza potrzeby użytkowników i, co może ważniejsze, ofertę operatorów. Gdzie, kurczę, są to sieci i usługi UMTS? Te kilka promocji (u polskich operatorów) na rozmowy wideo to ma być wszystko?

  • 0

    14.  2007-02-17 13:06:57

    Nortberg: to dopiero pierwsza część relacji, będzie nie tylko o telefonach.

  • 0

    15. ~  2007-02-17 15:04:31  host: acmg24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    1 zgadzam się świat zwariował za bardzo,

  • 0

    16. ~jojo  2007-02-17 15:14:01  host: eei35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja czekam na bardziej szczególowe sprawozdanie z nowości Samsunga. A co do kart pamięci flash, nie wiem jak z miniSD, ale ja mam gigabajtówkę SD PQI. Za mniejsze pieniądze, lepsze parametry zapisu i odczytu...

  • 0

    17. ~issa  2007-02-17 19:34:40  host: abpv70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Za gsm.biz.pl , coś do Nokii N i E series http://www.smart2go.com/en/ , drugi link http://skocz.pl/navig.sat

  • 0

    18. ~fokstrot  2007-02-18 21:46:23  host: mmfnfnfm1f1f1.net.autocom.pl

    jak patrze na te nokie z wyzszej polki to za cholere nie wiem czym one sie roznia miedzy soba.

  • 0

    19. ~mx2  2007-02-18 22:38:25  host: nat-pr2.aster.pl

    Czy nokia kiedyś zrobi jeszcze jakiś normalny , działający telefon? Jak na razie wpadka za wpadką. Ciekawe czemu Telepolis nie pisze nic o największej wtopie z E50 - xx% telefonów które trafiły do Polski jest wadliwych ... :-) ? halo, potraficie tylko newsy z netu ściągać? a swoje informacje...

  • 0

    20.  2007-02-18 23:10:02

    mx2: tylko newsy z netu powiadasz... Skoro tak uważasz...

  • 0

    21. ~mx2  2007-02-19 07:11:52  host: nat-pr2.aster.pl

    WitekT: skoro nie masz jednej z najciekawszych informacji ostatnich tygodni, to znaczy, że słabo ci idzie

  • 0

    22.  2007-02-19 09:41:31

    mx2: skoro nikt z innych serwisów nie ma tej informacji to znaczy, że nie jest tak źle. Poza tym dochodzi kwestia rzetelnego "śledztwa", itp. Rzuciłeś temat - pokręcę się przy nim. Teraz akurat mam na widelcu inną sprawę, na której firma może stracić pieniądze idące w miliony złotych.

  • 0

    23. ~issa  2007-02-19 13:15:42  host: azd163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ***mx2- mógłbyś podac jakieś linki? Z chęcią przeczytam , sam miałem e50 , ale jakichś problemów , poza wyświetlaczem dla krasnali nie zauważyłem. Może źle widziałem/patrzałem :-D Nie żebym tu bronił Telepolis , ale takie teksty w stuly "uszkodzonych jest xx%" , to teksty w stulu , że "TVN24 podaje iż wymoweinie w związku z regulaminem , złożyło 170 tysięcy osób". Wywróżyli ze szklanej kuli , lali wosk , bo sam już nie wiem , skoro sami zainteresowani nie potwierdzają , tych bajek... Ja widziałem dziś rano Yeti , zapukał mi do okna, udowodnij mi , że to nieprawda.

  • 0

    24. ~issa  2007-02-19 13:17:06  host: azd163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Teksty w "stylu" , oczywiście.

  • 0

    25. ~kalim  2007-02-20 12:13:00  host: dqa94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Telefony na najnowsze usługi spoko juz są teraz niech ich gonia operatorzy z unowocześnianiem sieci. Jak myślicie kto wygra wyścig? Ja obstawiam orange, który juz teraz ma najeięcej usług na 3g.

  • 0

    26. ~jam  2007-02-22 20:33:56  host: 82.139.59.155

    Ta nudząca tendencja nowych telefonów została już zdefiniowana przez Motorolę, która już nie wprowadza wodotrysków a stara się przyciągnąć ... ogólnie nazywając - wizualizacją i poprawą łatwości użytkowania. // mobiKAR.net - mobile KARAOKE

  • 0

    27. ~Drag  2007-02-23 11:22:12  host: dox212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To prawda orange na razie przoduje w usługach z zakresu 3g, ale trzeba zauważyć, że inni go jednak stale gonią. Ale to dobrze, może przerodzi sie to w bardzo ciekawą walkę, na której skorzysta szary konsument.

Dodaj swoją opinię