Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Ranking TELEPOLIS.PL: Sony Xperia Z3 Compact w ofertach abonamentowych

Ranking TELEPOLIS.PL: Sony Xperia Z3 Compact w ofertach abonamentowych

Redakcja 30 Lipca 2015 11:29

4 4
Smartfony z rodziny Xperia z dopiskiem Compact okazały się być strzałem w dziesiątkę. Sony idealnie wyczuło moment, w którym użytkownicy zaczęli potrzebować smartfonów z topową specyfikacją, ale jednocześnie ekranami o stosunkowo niskiej powierzchni w porównaniu z "rosnącymi" flagowcami. Sony Xperia Z1 Compact została bardzo ciepła przyjęta przez rynek, a jej następca, Sony Xperia Z3 Compact okazał się być idealną kontynuacją i jednym z najlepszych smartfonów 2014 roku.



Ze względu na brak następcy i nieporadność konkurencji w tworzeniu tego typu urządzeń, Xperia Z3 Compact nadal jest bardzo pożądanym urządzeniem i cieszy się dużym powodzeniem zarówno na wolnym rynku, jak i wśród ofert operatorów. Smartfon nie tylko mocno trzyma się w cennikach, ale też często pojawia się w różnych promocjach sprzedażowych. W związku z tym postanowiliśmy nasz najnowszy ranking ofert poświęcić właśnie fenomenowi pomniejszonej edycji flagowego smartfonu Sony.

Zobacz: inne filmy z kategorii Reklamy


Zobacz: Test telefonu Sony Xperia Z3 Compact
Zobacz: Gorące Telefony 2014

Uczestnicy rankingu i kryteria oceny

Aby wziąć udział w rankingu, dany abonament musiał zawierać nielimitowane połączenia, SMS-y i pakiet danych o wielkości minimum 1 GB. Podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji rankingu, tutaj również w momencie, kiedy do spełnienia minimalnych warunków danej ofercie brakowało kosztującej kilka złotych usługi, to też trafiała ona do zestawiana, a do kwoty abonamentu była dodawana cena danej usługi. Oczywiście później było to odpowiednio oznaczane w końcowej punktacji.

Dla każdej oferty wybraliśmy najkorzystniejszy dla klienta kanał sprzedaży - ten, który zaoferuje najniższą cenę telefonu, a także najlepsze dodatki w postaci dodatkowych usług lub akcesoriów. We wszystkich przypadkach najkorzystniejszy był zakup za pośrednictwem sklepu internetowego operatora. Pod uwagę wzięte zostały oferty dla nowych klientów.

W rankingu znalazło się w sumie 21 ofert operatorów. Tym razem do boju stanęli:
  • Orange ze Smart Planem Multi II 89,99 i Smart Planami Multi Max,
  • Play z Formułami Smartfon Unimited,
  • Plus z taryfami sLTE,
  • T-Mobile z ofertami Jump Relax, Jump Comfort, Jump Smartfonowa Comfort i Jump Max.

Jak wyłoniliśmy zwycięzcę rankingu?

Pod uwagę wzięliśmy ocenę z czterech grup:
  • Finanse z wagą 30 p. dla końcowej oceny,
  • Ofertę z wagą 20 p. dla końcowej oceny,
  • Koszyk usług z wagą 20 p. dla końcowej oceny,
  • Cenę telefonu z wagą 30 p. dla końcowej oceny.

W skład tych czterech grup ocen wchodziły szczegóły dotyczące umowy i czasu jej trwania, rabaty i aktualne promocje sprzedażowe, a także wartości dodatków do zestawu, dodatkowe pakiety internetowe, dostępne programy lojalnościowe, możliwość ubezpieczenia urządzenia i łączną wartość umowy. Tutaj sprawdziliśmy jakie są realne koszty usług, a ile przyjdzie nam zapłacić za telefon w poszczególnych ofertach.

W porównaniu koszyków usług pod uwagę wzięliśmy:
  • średnią miesięczną opłatę przy podstawowych usługach z abonamentu,
  • średnią miesięczną opłatę przy zużyciu 3 GB danych miesięcznie,
  • średnią miesięczną opłatę przy zużyciu 3 GB danych miesięcznie i wybraniu najbogatszego wariantu ubezpieczenia urządzenia,
  • roaming - 7-dniowy wyjazd na terenie Unii Europejskiej, podczas którego wykonamy 100 minut połączeń wychodzących, odbierzemy 100 minut połączeń przychodzących, wyślemy 50 SMS-ów i zużyjemy 200 MB transferu danych.

Zwycięzcy rankingu

Zdecydowanym zwycięzcą naszego rankingu został Plus z taryfą sLTE 89,99. 24-miesięczna umowa z miesięcznym abonamentem w wysokości 79,99 zł oferuje nielimitowane połączenia i SMS-y oraz pakiet danych w wysokości 5 GB. Dodatkowo zakup oferty za pośrednictwem sklepu internetowego obniża koszt aktywacji z 49 do 0 zł. Klient ma również możliwość wykupienia jednego z czterech wariantów ubezpieczenia, w tym wydłużenia gwarancji do 36 miesięcy. Cena telefonu w ofercie to 829 zł, a łączna wartość umowy, uwzględniając koszt telefonu i miesięczne opłaty, to 2748,76 zł. Średnia miesięczna cena usług (po odjęciu ceny urządzenia na wolnym rynku) to 42,49 zł.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło T-Mobile z taryfą Jump Relax 79,99. Tutaj również umowa zostaje zawarta na okres 24 miesięcy, a cena abonamentu to 79,99 zł. Kupując ofertę przez Internet cena abonamentu zostaje obniżona o 24 zł przez pierwsze trzy miesiące. W ofercie klient otrzymuje nielimitowane połączenia i SMS-y oraz pakiet danych w wysokości 3 GB, ale trzeba pamiętać, że nie ma w nim lejka. W ofercie dostępna jest jedna opcja ubezpieczenia telefonu. Koszt aktywacji umowy to 49,90 zł. Cena telefonu to 539 zł. Średnia miesięczna cena usług jest najniższa w zestawieniu i wynosi 29,49 zł, a łączna wartość umowy to 2436,66 zł.

Ostatnie miejsce na podium zajęło Orange ze Smart Planem Multi II 89,99. Cena abonamentu to 89,99 zł, ale wymaga aktywnej e-faktury. W przeciwnym razie cena abonamentu wzrasta o 5 zł. Orange również ofertuje nielimitowane połączenia i wiadomości do wszystkich sieci oraz pakiet danych w wysokości 2 GB. Po jego wykorzystaniu uruchamia się kolejny pakiet w wysokości 5 GB za 10 zł, a dopiero po nim lejek. Klienci mają do wyboru trzy warianty ubezpieczenia oraz usługę ochrony wyświetlacza za 4,99 zł miesięcznie. Cena telefonu w ofercie to 539 zł, a średnia miesięczna cena usług oraz łączna wartość umowy wynoszą odpowiednio 42,48 zł oraz 2748,52 zł. Kosz aktywacji numeru w sieci to jednorazowo 50 zł.

Na kolejnych stronach przedstawiliśmy tabelę z opisem sposobu oceny (2), punktacją w rankingu (3) oraz cenami telefonu, wartością całkowitą umowy i abonamentem (4).
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 28
  • -1

    9.  2015-07-30 14:10:43

    Mila89: czy ja Ciebie zaczepiać od tak, bez powodu, czy może Ty po raz kolejny próbujesz nas dezawuować, a potem podnosisz larum? Zanim zaczniesz się komuś zarzucać "sapanie", to zawsze warto zacząć od siebie?

  • 1

    10. ~telekuku  2015-07-30 14:13:21  host: 5-57-164-6.internetia.net.pl

    8 - gdybyś post nr 2 rozpoczął " Czy Redakcja nie zapomniała....." to nikt by się raczej nie czepiał. A tak kąsasz i się później dziwisz... No i ten cudzysłów w wyrazie Redakcja... Dalej nie wiesz o co chodzi? Podpowiem Ci - o minimum szacunku. Znasz jeszcze takie słowo?

  • 0

    11.  2015-07-30 14:27:15

    @10 słowo czy stosuje sie jezeli jest pytanie... natomiast z tekstu mojej wypowiedzi nie wynika zeby bylo to pytanie ale raczej twierdzenie(wiec słowo czy jest zbedne) ciekawe ze dodanie go w twojej opini spowodowałoby zebym okazał tym szacunek ale ok kazdy szacunek inaczej postrzega ;)
    A co do wziecia słowa "redakcja" w """ wynikało to z tego ze to pisali ludzie ktorzy maja imie i nazwisko a nie maszyna wiec bardziej bym oczekiwał prezentacji autorow. Skoro jednak podpisali sie jako redakcja to wzialem to w "" gdyz nie przypuszczam ze napisal to komputer. Czy teraz sie jasno wyrazilem???

  • 1

    12. ~Michu  2015-07-30 14:27:47  host: hkr210.internetdsl.tpnet.pl

    Korzystam z Xperii Z3 Compact od 2 miesięcy i z czystym sumieniem mogę go polecić. Trudno znaleźć w nim jakieś wady, a zarządzanie energią miażdży konkurencję.

  • 0

    13.  2015-07-30 14:31:52

    Mila89: cała redakcja jest autorem. Skład redakcji masz na stronie "O nas". Takie podpisy są częste w mediach i zupełnie nie oznaczają, że pisał coś komputer. Proponuję Ci poczytać o użyciu cudzysłowów, to następnym razem unikniesz nieporozumień.

  • 2

    14. ~spidek  2015-07-30 16:15:58  host: 78-10-185-189.static.ip.netia.com.pl

    Co jak co ale kto teraz robi nową aktywację ? Raczej taki test powinien wziąć bardziej pod uwagę rabaty dla przenoszących a czasem są to naprawdę pokaźne kwoty np. szalone dno orange

  • 2

    15. ~spidek  2015-07-30 16:16:49  host: 78-10-185-189.static.ip.netia.com.pl

    Szalone dni* - wyszło przypadkiem hejtersko :)

  • 0

    16. ~teleuku  2015-07-30 16:24:41  host: 5-57-164-6.internetia.net.pl

    No, cóż z głupotą to i bogowie walczą na próżno. Niczego niestety nie zrozumiałeś.

  • 0

    17. ~spidek  2015-07-30 16:31:16  host: 78-10-185-189.static.ip.netia.com.pl

    Zrozumiałem i dalej to podtrzymuje co napisałem.

  • -1

    18.  2015-07-30 20:33:16

    W maju podpisywałem umowę w Plusie z tym telefonem; taryfa za 110 PLN dla przenoszących numer (-10 PLN za efakturę).
    Koszt umowy 2400 PLN.
    Dla nowych klientów ta taryfa jest o 10 PLN droższa, ale to i tak daje 2640 PLN/2 lata.
    Konkurencja spod różowej landrynki po wielkich upustach SUK dała ofertę o 20 PLN/umowę tańszą, ale z 4 GB neta (ja mam jeszcze 5 GB) i bez pakietów roamingowych.
    Plus dla nowych klientów ma ofertę doskonałą.

    @12, Michu, telefon ma baaardzo dużo wad!
    Aż nie przystoi takiego wyrobu pod szyldem flagowca wypuszczać na rynek.

  • 0

    19. ~tgajek  2015-07-30 21:32:35  host: n13-05-02.opera-mini.net

    18@ wymień proszę te wady.

  • 0

    20. ~Adam32  2015-07-30 21:44:01  host: net-83-175-142-144.markom.krakow.pl

    Telefon rzeczywiście dobry, ale wydaje mi się że już niedługo cena jego szybko spadnie o jakieś kilka set złotych ze względu na spodziewaną premierę Z5 (początek września, targi) i C5 Ultra (pierwsza połowa sierpnia). Podobnie było z Z1 compact który przed premierą z3 kosztował w oficjalnym sklepie Sony 1699 zł i z dnia na dzień potaniał do 1299 zł!. Taką zmianą byli zaskoczeni inni sprzedawcy gdzie jeszcze przez dłuższy czas oferowano go w cenie zbliżonej do 1500 zł.
    Osobiście sam czekam na tą obniżkę...no chyba że skuszę się na C5 ultra, który zapowiada się dość ciekawie.

  • 1

    21.  2015-07-31 08:32:07

    Potwierdzam wariant Orange, nie zarzucając nic redakcji, tylko uświadamiając czytelnikom. Dla przenoszonego numeru, w szalonych dniach Orange (które bywają dość często). Telefon 199, aktywacja 10 (-5,01 rabatu za e-fakturę), abonament na 2 lata: 18x89,99, 150 rabatu z mOkazji z mBanku. Łącznie 1673,81. Łączna cena usług i telefonu często poniżej ceny sklepowej samego telefonu, pakiet usług dość bogaty.

    A jeśli chodzi o wady telefonu... Folia dodawana przez producenta (przednia) bardzo szybko się rysuje. Na tył nie naklejałem folii, jest jakaś fabryczna oprócz tego doklejona - też strasznie się rysuje (telefon noszony w kieszeni, bez dodatkowych gadżetów typu klucze). Zaślepka od gniazda microusb i karty microsd nie chce trzymać się na miejscu, pomimo że jej nie używam (używam ładowarki magnetycznej) - więc wodoszczelność jest trochę zagrożona.
    No ale to tyle, poza tym udany telefon, dla mnie jako następca Xperii S.

    A w kwestii simlocka... niestety jest, ale dla przenoszących numer - zdejmowany jest za darmo. W moim przypadku wystarczył telefon do BOKu, po godzinie miałem kod do zdjęcia simlocka na mailu.

  • 1

    22. ~Marine  2015-07-31 08:39:12  host: afir157.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Adam32
    Dokładnie tak będzie, nie warto teraz przepłacać za Z3 Compact skoro za 2 miesiące będzie go można kupić owieli taniej. Wystrczy spojrzeć na z1 Compact który jeszcze rok temu kosztował około 2 tys zł, a teraz w wielu sklepach można go kupić poniżej 1 tys.

  • 0

    23.  2015-07-31 10:58:20

    chcialem zglosic niedizalajace linki do ofert, np: nr.19 RedBull Mobile RBM Energy 69 (+30 zł); nr.17 Play FORMUŁA Smartfon Unlimited 99,99 (50); nr15 Play FORMUŁA Smartfon Unlimited 99,99 (30); ...

  • 0

    24. ~kazimierz_79  2015-07-31 13:59:48  host: 37.30.78.51.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Orange 5zł więcej za papierowa fakturę? A reszta operatorów to ma k...a za darmo ? Masakrach

  • 0

    25. ~tgajek  2015-07-31 16:51:49  host: n12-04-08.opera-mini.net

    No ale wady telefonu podajcie! folia u mnie trzyma się super! zaślepki proste i dobrze przylegają... aparat jak na telefon super

  • 1

    26. ~  2015-08-01 14:13:05  host: 89-68-98-6.dynamic.chello.pl

    U mnie w firmie z3 compact jest najpopularniejszym modelem. Nie potrzebujemy dużych ekranów więc w sumie to jedyny słuszny wybór. Telefony to głównie rozmowy (80%), czasem dostęp do maila (15%), wiadomości (5%). Kompaktowe rozmiary robią swoje.

  • 1

    27.  2015-08-01 14:25:37

    @21

    żadnej folii nie naklejałem i mi sie NIC nie rysuje. Zaślepki jak Ci odchodzą to powinienes wysłac telefon na gwarancję. Mi to zrobili w tydzień (od mojego wysłania do powrotu telefonu).

  • -1

    28. ~Leon  2015-08-01 18:03:27  host: host-195-189-88-109.net-bis.eu

    Dla mnie ten smartfon jako pierwszy z androidem nie ma wad.Posiadam go osiem miesięcy zero lagów,bateria trzyma bez problemu dwa dni,wydajnosc na wysokim poziomie.Sony idzcie dalej tą drogą.

Dodaj swoją opinię