Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Ranking TELEPOLIS.PL: Huawei P8 w ofertach abonamentowych dla przenoszących numer

Ranking TELEPOLIS.PL: Huawei P8 w ofertach abonamentowych dla przenoszących numer

Redakcja 17 Listopada 2015 08:40

8 8
W ciągu ostatnich tygodni operatorzy wprowadzili sporo zmian w swoich ofertach. U jednych były to zmiany typowo kosmetyczne, u drugich pojawiły się zupełnie nowe plany taryfowe oraz rozpoczęły się świąteczne promocje. W związku z tym redakcja TELEPOLIS.PL postanowiła ponownie porównać oferty dla wybranego modelu smartfonu. Na długie wieczory zagłębiliśmy się w, często mocno zagmatwane, regulaminy dostępnych promocji i usług w celu uzyskania maksimum korzyści z wyboru. Zadanie było tym razem trudniejsze, ponieważ porównaliśmy oferty dla osób przenoszących numer.



Smartfonem, który był podstawą naszego porównania został Huawei P8. Co prawda jest to model będący na rynku już od ładnych kilku miesięcy, ale są trzy główne powody, które przemawiają za jego wyborem. Przede wszystkim klienci operatorów nadal często o niego pytają, ceniąc sobie przede wszystkim jego wygląd i wykonanie. Drugim powodem jest jego cena. W porównaniu do flagowych produktów konkurencji P8 jest stosunkowo tanim smartfonem nie tylko na wolnym rynku, ale również w ofertach operatorów. Ostatnim powodem jest duża popularność marki Huawei. Obecnie jest to już trzeci producent smartfonów na świecie, a jego pozycja w Polsce dopiero zaczyna się ugruntowywać. Można odnieść wrażenie, że to właśnie P8 spowodował, że Polacy zaczęli przychylniej patrzeć na chińskiego producenta.

Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony


Zobacz: Test telefonu Huawei P8
Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Uczestnicy rankingu i kryteria oceny

Do dzisiejszego rankingu trafiły ofert bez limitu, zawierające wliczone w kwotę abonamentu nielimitowane połączenia na numery komórkowe i stacjonarne, nielimitowane SMS-y i pakiet danych 2 GB. Jeśli do spełnienia warunków konieczne było wydanie dodatkowych kilku złotych na usługę (np. nielimitowane rozmowy na stacjonarne), to taka oferta również był brana pod uwagę, a cenę usługi dodaliśmy do miesięcznych kosztów, odpowiednio nagradzając to w końcowej punktacji.

Jak zwykle dla każdej z ofert wybraliśmy najkorzystniejszy kanał sprzedaży. W każdym przypadku był to sklep internetowy operatora. Ze względu na wybranie oferty przeniesienia numeru, odpowiednio punktowaliśmy promocyjne rabaty na abonament oraz wyliczaliśmy wynikające z nich oszczędności.

W tej edycji rankingu, do porównania trafiły w sumie 27 ofert pięciu operatorów:
  • Orange ze Smart Planami LTE w wersji standardowej i ratalnej,
  • Play z Formułami Smartfon Unlimited i Unlimited Pro,
  • Plus z taryfami Ja+,
  • Red Bull Mobile Energy z pakietami nolimit za 30 zł,
  • T-Mobile z taryfami Jump.

Kryteria wyboru zwycięzcy

Każda z ofert została oceniona w czterech grupach obejmujących:
  • Finanse z wagą 30 p. dla końcowej oceny,
  • Ofertę z wagą 20 p. dla końcowej oceny,
  • Koszyk usług z wagą 20 p. dla końcowej oceny,
  • Cenę telefonu z wagą 30 p. dla końcowej oceny.

Maksymalnie do zdobycia było 100 punktów.

W porównaniu koszyków usług pod uwagę wzięliśmy:
  • średnią miesięczną opłatę przy podstawowych usługach z abonamentu,
  • średnią miesięczną opłatę przy zużyciu 5 GB danych miesięcznie,
  • średnią miesięczną opłatę przy zużyciu 5 GB danych miesięcznie i wybraniu najbogatszego wariantu ubezpieczenia urządzenia,
  • roaming - 7-dniowy wyjazd na terenie Unii Europejskiej, podczas którego wykonamy 100 minut połączeń wychodzących, odbierzemy 100 minut połączeń przychodzących, wyślemy 50 SMS-ów i zużyjemy 200 MB transferu danych.

Zwycięzcy rankingu

Pierwsze miejsce w rankingu przypadło Smart Planowi LTE 105,98 sieci Orange. Od razu należy zaznaczyć, że ten plan po raz pierwszy znalazł się w naszym rankingu. Miesięczny abonament wynosi tutaj 89,99 zł. Koszt aktywacji, to z kolei 50 zł. Przez pierwsze 6 miesięcy abonament jest darmowy (łączna wartość ulgi to 539,94 zł), a dodatkowo za zakup przez Internet przyznawanych jest 4 tys. punków Payback oraz jeden ze świątecznych prezentów - smartwatch, seniorfon, smartfon lub tablet. W ramach abonamentu dostępne są nielimitowane połącznia i wiadomości, pakiet danych 5 GB z Bezpiecznym Internetem (można go wyłączyć) i nielimitowanym LTE do 100 GB, 400 minut na połączenia roamingowe oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe. Telefon można ubezpieczyć w jednym z czterech wariantów lub wybrać samą Ochronę Wyświetlacza. Cena telefonu w ofercie, to 700 zł, średnia miesięczna cena usług, to 27,91 zł, a łączna wartość 24-miesięcznej umowy, to 2369,82 zł. Zwycięską ofertę oznaczyliśmy w naszej porównywarce specjalnym kotylionem.

Drugie miejsce w rankingu, już po raz kolejny w czołówce, przypadło Plusowi z taryfą JA+ 79,99. Miesięczny abonament w tej ofercie wynosi 69,99 zł. Za zakup w Internecie opłata aktywacyjna wynosi 0 zł, a dodatkowo klienci otrzymują 100% rabat na abonament na okres 6 miesięcy, co daje 419,94 zł oszczędności. Jeśli to za mało, to dodatkowo w prezencie dodawany jest głośnik AJ-69 o wartości 80 zł lub Ultra Thin Power Bank o wartości 115 zł. Sama oferta obok nielimitowanych połączeń i wiadomości ofertuje pakiet danych 5 GB i 120 minut wymiennych na SMS-y w roamingu. Oprócz tego dostępne są cztery warianty ubezpieczenia, w tym wydłużenie gwarancji do 36 miesięcy oraz usługi typu Try&Buy - Ipla Plusa na 2 miesiące za darmo, Czasoumilacz na jeden miesiąc i LTE bez limitu na 3 miesięce. Cena telefonu w ofercie to 929 zł. Średnia miesięczna cena usług to 20,37 zł, łączna wartość 24-miesięcznej umowy to 2188,82 zł.

Najniższy stopień podium przypadł również Plusowi z ofertą JA+ 109,99 i abonamentem 99,99 zł miesięcznie. W porównaniu z zajmującym miejsce drugie Ja+ 79,9 wyższa jest tutaj kwota rabatu na abonament (6 miesięcy o łącznej wartości 599,94 zł) i większy jest pakiet danych (7 GB zamiast 5 GB). Cena telefonu w ofercie, to 499 zł, miesięczny koszt usług, to 24,95 zł, a łączna wartość 24-miesięcznej umowy wynosi 2298,82 zł.

Na kolejnych stronach przedstawiliśmy tabelę z opisem sposobu oceny (2), punktacją w rankingu (3) oraz cenami telefonu, wartością całkowitą umowy i abonamentem (4).
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 52
  • 0

    33.  2015-11-17 19:06:46

    Przecież telefon za " 1 zł. " jest w ofertach. Opcji dla frajerów jest nawet kilka. Wystarczy kliknąć sortowanie według ceny telefonu i mamy wymarzone opcje ;)

  • 0

    34.  2015-11-17 19:23:32

    Odnośnie cen na allegro to tam sprzedają też sklepy. Ceny od 1300 zł. Przy takiej cenie te abonamenty tracą chyba sens ?

  • 0

    35.  2015-11-17 20:26:59

    @DWR: ja nie wiem jaką taryfę liczysz, bo zestaw P8+ T1 jest tylko w Jump Smartfonowa Comfort 99.99, ale to się coś nie zgadza z twoimi wyliczeniami.

    I jeszcze ważna sprawa. Ranking jest tak zrobiony, że jeżeli komus wystarczaja założenia minimalne (czyli nolimity i pakiet danych) oraz ważna jest dla niego łączna wartość umowy to po prostu może sobie posortować tabelkę i wtedy akurat wychodzi, że T-Mobile ma ofertę najtańszą.

  • 0

    36.  2015-11-17 21:15:08

    Jest jednak jeden czeski błąd na str2 w tabeli z parametrami - koszt aktywacji ma wagę 1, ale suma finanse jest poprawna 55p, oraz wszelkie wyliczenia są poprawne.

  • 0

    37.  2015-11-18 07:28:51

    @9 Witek- realna cena to taka jaką płacę za towar. Do czego potrzebny mi paragon? jeden już był, ma być drugi, może trzeci i jeszcze czwarty? Z reguły dostajesz pierwotną fakturę razem ze sprzętem, co więcej jest potrzebne? Mimo wszystko ostatnie dwie słuchawki brałem u operatora bo wyliczyłem że bardziej mi się to opłaci, nie zmienia to faktu że allegro to realne ceny.

  • 0

    38. ~DWD  2015-11-18 09:13:08  host: ixe226.internetdsl.tpnet.pl

    @SirmarK: ja nie wiem jak robiliście ranking, ale P8 + tablet jest dostępny w !!KAŻDEJ!! ofercie JUMP PRIV. Odsyłam do cennika, nawet na www.
    "Na długie wieczory zagłębiliśmy się w, często mocno zagmatwane, regulaminy dostępnych promocji i usług w celu uzyskania maksimum korzyści z wyboru." Widzę, że wieczory był albo za krótkie, albo regulaminy faktycznie za bardzo zagmatwane.

    W związku z tym fajnie byłoby się przyznać do błędu i poprawić ranking. Jeżeli macie problemy z odnalezieniem uwzględnionych przeze mnie usług - służę pomocą.

  • 0

    39. ~KRISTOFFFF  2015-11-18 12:10:37  host: djf206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziwi mnie tylko, że uwzględniacie promocje z ehopów których większość nie używa zróbcie normalne promocje sklepowe w tym momencie plus i orange tracą 6 miesięcy za free i już tak różowo tam nie jest

  • -1

    40.  2015-11-18 12:36:27

    Ludzie litości!!! Od kiedy Allegro to wyznacznik ceny? Ceny to są w sklepach internetowych a nie na Allegro gdzie jest odsprzedazx sprzedaż sciaganych z zagranicy od innych opow albo podroby z Chin.@Witek ma rację

  • 0

    41.  2015-11-18 13:00:49

    @DWD: Możesz nie wierzyć, ale te zestawy P8+T1 nie były dostępne dla wszystkich taryf. Musiałem trafić na aktualizacje ofert, bo jeszcze w poniedziałek korygowałem wyliczenia dla T-Mo, bo podwyższyli cenę P8.
    Więc tu nie mam za co przepraszać. Za to zdecydowanie mogę podziękować, za wskazanie tych zestawów.
    Ale one i tak nie zmieniają rankingu. Dodałem je do zestawienia, aby nie było niejasności. One tylko minimalnie dostały więcej punktów, ale Łączna wartość umowy jest wyższa. Nie miałem w rękach tego Huawei T1 i nie wiem czy on jest wart dopłacenia.

  • 0

    42.  2015-11-18 13:05:53

    KRISTOFFFF: po to, żeby nie było komentarzy w stylu "a jak wejdziesz na eshop, to masz 6 miesięcy zniżki, czyli oferta jest wyższa, kłamecie, sprzedaliście się". ;-) Jak widać, zastosowanie eshopu spowodowało, że komentarzy w drugą stronię nie uniknęliśmy. ;-) Jeżeli ktoś dogooglał do naszego zestawienia, to zakładamy, że potrafi sam wypełnić formularz w sklepie internetowym i skorzystać z oferty. A to znaczy, że zniżki e-shopowe lepiej uwzględniać niż nie. :-)

  • 0

    43. ~DWD  2015-11-18 13:21:24  host: ixe226.internetdsl.tpnet.pl

    SirmarK

    Możesz nie wierzyć, ale zestawy są dostępne od 2.11.2015. Zestawy telefon + tablet pojawiły się w tym samym czasie we wszystkich taryfach prywatnych Voice, a od niedawna w data.

    Jestem pracownikiem salonu TM, więc zanim napiszesz bzdurny tekst o aktualizacji cenników i o tym, że coś było niedostępne to zweryfikuj to raz, drugi, a potem trzeci.

    Dzięki temu zestawieniu wiem, że nie opyla mi się czytać podobnych na telepolis, bo zwyczajnie mogą odbiegać od rzeczywistości.

  • 0

    44. ~Okrutn1k  2015-11-18 14:28:31  host: 188.146.132.227.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @DWD: Ranking tylko potęguje wrażenie, że obecny trend na zakup oferty przez internet jest coraz bardziej powszechny i (niestety) przy większej ekspansji spowoduje zamykanie się kolejnych placówek operatorów (tak jak to miało miejsce w TM i Orange) ponieważ ich właściciele nie będą co miesiąc dokładać do swoich biznesów ze skarpet. Społeczeństwo jest coraz bardziej "technologiczne" i zaczyna się coraz częściej obywać bez obsługi "przy biurku". Na samym pisaniu reklamacji, których pewnie masz dosyć pracując w TM (sam tam pracowałem i to było jak chleb powszedni) czy robieniu doładowań nie da się zarobić.. Jeśli chodzi o sam ranking to również jestem zdania, że przede wszystkim dla klienta liczy się kasa.

  • 0

    45.  2015-11-18 15:13:57

    Czytam i się zastanawiam... Skoro wiecie lepiej gdzie taniej kupić telefon, skoro wiecie gdzie korzystniej (u którego operatora) są nielimitowane czy minuty w roamingu albo pakiety internetowe - po cholerę czytacie tego typu zestawienia gazetowe?

  • 0

    46.  2015-11-18 15:50:46

    DWD: nie zawsze na stronie www operatorów da się znaleźć te oferty, więc... o tych bzdurach mówisz z pozycji insidera, a nie zewnętrznego podmiotu. Tak, przeoczyliśmy to, nie zmieniło to w żadnym wymiarze "pudła". Zanim nas ocenisz po stosunkowo niedużym przeoczeniu w JEDNYM rankingu, poczytaj sobie inne i popatrz na kolejne. Jak to się będzie częściej zdarzało, wtedy wysuwaj dalej idące wniosku. Teraz imho nie masz do tego podstaw.

  • -1

    47. ~  2015-11-18 15:51:21  host: 89-76-168-161.dynamic.chello.pl

    Plej taki najtańszy ;)

  • 0

    48. ~DWD  2015-11-18 16:48:51  host: ixe226.internetdsl.tpnet.pl

    Tak, przeoczyliśmy to, nie zmieniło to w żadnym wymiarze "pudła".

    A reszta kategorii została przeanalizowana? Bo tak jak mówiłem, widziałem więcej niezgodności.

  • 0

    49.  2015-11-18 17:59:12

    DWD: tak, została przeanalizowana - nie znaleźliśmy błędu. Poza tym nie mam pojęcia dla jakiej taryfy liczyłeś punkty.

  • 0

    50. ~RG  2015-11-18 19:56:03  host: aaba111.neoplus.adsl.tpnet.pl

    P8 za 700-900zł. No okazja pełną gębą. Tak się składa, że się interesowałem nim około 2 miesiące temu i w Plusie można go było dostać za 79zł plus głośnik i abonament na 6m gratis, co dawało średnią opłatę miesięczną 82zł przez 24m. A teraz kasują kilkaset zł drożej i dają jakieś prezenty "gratis" ;)

  • 0

    51.  2015-11-19 12:27:41

    @50 W Orange też kosztował parę ładnych setek mniej, póki nie doszedł do niego świąteczny prezent ;) .

  • 0

    52. ~znafca  2015-11-19 15:11:13  host: 185-10-26-111.static.ip.hexaoperator.pl

    34. TomekO cena kontraktu 2400 - 1300 jak mówisz cena telefonu więc mamy 1100/24 = 46 za pełen no limit + Tidal za free. Nie musimy płacić nic na start, a wszystko mamy w rachunku. Ja bym nie kupował ani w sklepie ani na allegro, tylko u operatora :)

Dodaj swoją opinię