Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Radio FM w smartfonie - przeżytek czy kluczowa funkcja?

Radio FM w smartfonie - przeżytek czy kluczowa funkcja?

Arkadiusz Dziermański 29 Kwietnia 2017 09:20

19 4
radio



Producenci smartfonów sukcesywnie pozbywają się radia FM z wyposażenia swoich urządzeń. Z jednej strony jest to pójście z duchem czasu, z drugiej jednak nie brakuje krytyków takiego rozwiązania.

Radio to wynalazek z końca XIX wieku, który w telefonach komórkowych pojawił się 100 lat później. W czasach, w których muzyka w formatach elektronicznych nie była jeszcze zbyt popularna, było to bardzo dobre rozwiązania. A nawet kiedy odtwarzacz MP3 stawał się coraz częstszym wyposażeniem telefonów, to początkowo problemem była ilość muzyki, którą urządzenia mogły pomieścić. W końcu pamięć wbudowana rzadko przekraczała kilkanaście megabajtów, a pierwsze karty pamięci używane w urządzeniach mobilnych również miały zawrotne pojemności rzędu 32 - 64 MB. Jedną z niewielu form rozrywki w telefonie pozostało radio FM.

Rozwój radia w telefonach

sagem mc825fm


Za jeden z pierwszych modeli, które były wyposażone w radio FM można uznać Sagema MC 825 FM, który pozwalał na zapisanie w pamięci aż sześciu stacji radiowych. Oprócz tego oczywiście można było z niego dzwonić i wysyłać SMS-y.

W kolejnych latach działanie radia w telefonach nie przechodziło radykalnych zmian, ale coraz więcej osób narzekało na konieczność noszenia ze sobą słuchawek. Ich przewód pełnił rolę anteny i bez nich słuchanie radia nie było możliwe. Ale i na to znalazł się sposób. Na rynku zaczęły pojawiać się modele z wbudowaną anteną. Ostatecznie było ich stosunkowo niewiele, a do tych popularniejszych możemy zaliczyć m.in. muzyczne telefony Nokia X2 lub Nokia X2-02. Odkąd radio zaczęło być coraz mniej istotną funkcją, producenci nie przykładali już wagi do wbudowanej anteny. W ostatnich latach posiadały ją głównie modele dedykowane seniorom, a pielęgnowały tę funkcję tacy producenci jak MyPhone.

sonyericsson r300i

W pewnym momencie radio stało się na tyle popularne, że zaczęło ono być główną funkcją niektórych modeli. Jako jeden z takich przykładów od razu do głowy przychodzą mi Sony-Ericsson R300i i Sony-Ericsson R306i. Ich obudowy były stylizowane na odbiorniki radiowe, a dodatkowo na obudowie pojawiły się specjalne przyciski do przełączania stacji. Kilka lat wcześniej na rynek trafił m.in. taki wynalazek jak Philips 530, który kusił "potężnym" głośnikiem pod przyciskiem "5" klawiatury numerycznej.

sonyericsson r306i

Radio znika ze smartfonów

Z biegiem lat, rozwoju smartfonów, internetowych rozgłośni radiowych i streamingu muzyki producenci zaczęli wycofywać radio ze swoich urządzeń. Jednym z głośniejszych przypadków był Samsung Galaxy S4. Koreańczycy tłumaczyli wtedy, że ich smartfon jest kierowany do klientów korzystających z nowoczesnych treści cyfrowych i kanałów konsumpcji informacji. Dodatkowo, firma powoływała się na badania, które pokazywały coraz większą dominację muzyki w formacie cyfrowym.

samsung i9505 galaxy s4


Od premiery Galaxy S4 minęły już cztery lata i producenci utrzymują trend wypierania radia FM rozwiązaniami cyfrowymi. Trudno jest im dziwić się. W końcu ze streamingu muzyki korzystają setki milionów osób (YouTube na czele, a sporo później tacy giganci jak Spotify), a do tego prawie każdy ma własny zbiór plików z muzyką. Jeśli jednak rzucimy okiem na komentarze w Internecie, to możemy dojść do wniosku, że brak radia FM skreśla flagowe smartfony z listy życzeń, a jego obecność jest stawiana na równi z agregacją pasm LTE i uważana za jedną z najważniejszych funkcji.

Jak się okazuje, zdanie komentujących podziela jedna z największych sieci komórkowych, amerykański AT&T. Streaming muzyki jest wygodny, ale mocno obciąża sieć. Dlatego też operator w połowie 2015 roku zapowiedział, że nie wprowadzi do swojej oferty smartfonów bez obsługi radia FM. To zmusiło producentów do przygotowywania osobnych wersji urządzeń na rynek amerykański lub powszechne stosowanie radia na całym świecie.

Jakie jest moje zdanie? Popieram w tym wszystkim producentów. Obecnie praktycznie każda większa rozgłośnia radiowa nadaje w Internecie, radia typowo internetowe oferują kanały tematyczne wśród których łatwiej jest znaleźć interesującą nas muzykę, a do tego dochodzą jeszcze serwisy streamingowe takie jak Tidal, Spotify czy Apple Music, które oferują nie tylko masę funkcji, ale również wcześniejsze premiery utworów popularnych artystów. Przewagą tego typu serwisów oraz internetowych rozgłośni takich jak Open FM jest to, że jest tam grana muzyka. Tylko i aż tyle. Nawet jeśli pojawiają się reklamy, to trwają kilkanaście sekund, 3-4 razy na godzinę. Dla porównania, weźmy dowolną popularną stację tradycyjnego radia FM. Na godzinę audycji mamy 8-10 piosenek, niekoniecznie pasujących do naszego gustu, serwis z informacjami, które jeśli chcemy to możemy przeczytać na dowolnym portalu informacyjnym wedle naszych zainteresowań oraz do tego bogaty blok reklamowy. Bardzo bogaty blok reklamowy... od leków na grzybicze zapalenie narządów płciowych, przez preparaty po których konar zapłonie, kończąc na środkach na potencję dla psów. I tak co chwilę. Zdecydowanie podziękuję za taką formę rozrywki.

A jakie jest Wasze zdanie? Radio FM w smartfonie to przeżytek, czy jednak kluczowa funkcja decydująca o zakupie? Zapraszamy do głosowania w ankiecie i wyrażenia swojego zdania w komentarzach.

Czy korzystasz z radia FM w telefonie?

Tak, kilka razy w tygodniu
26.61%
Tak, kilka razy w miesiącu
10.64%
Bardzo rzadko, np. przy słabym zasięgu sieci komórkowej
10.09%
Nie, ale telefon powinien mieć radio
26.19%
Nie, radio jest zbędne w telefonie
23.84%
Nie wiem czym jest radio FM
2.63%

Wszystkich głosujących: 1447


Dodaj do:
w sumie: 88
  • 0

    69. ~gość  2017-05-02 17:32:49  host: public-gprs185273.centertel.pl

    @66 Matole, nie matołku, nie masz pojęcia o działaniu i zasilaniu stacji bazowych, "przekaźnik" - ten termin też jest ci obcy. Także więcej szacunku jeżeli nie masz kompletnie pojęcia o czym bredzisz.

  • 0

    70. ~Ater  2017-05-02 18:30:47  host: public-gprs387464.centertel.pl

    Leżałem tydzień w szpitalu, brak WiFi. Mój telefon nie ma radia więc pozostało mi słuchać radia internetowego. Moja lokalna stacja nadaje w internecie ale godzina słuchania około 100 Mb. Cóż, dobrze że mam Spotify i zapisane płyty offline, ale jednak tęskniłem za głosem speakera z mojej rozgłośni i za poprzednim telefonem, który miał radio :-(

  • 0

    71. ~  2017-05-02 19:18:41  host: user-94-254-176-157.play-internet.pl

    Jedyna prawidłowa droga to dokładanie do radia fm modułu dab+. Za jakieś 20-50 lat gdy nastąpi wymiana pokoleniowa i sygnał cyfrowy będzie na prawdę wszędzie dostępny można by usunąć fm i pozostawić tylko dab+.

  • -2

    72. ~Gosciu  2017-05-02 22:00:56  host: 188.146.0.59.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @71 śmierć radia analogowego już jest zapisana i nie zajmie ona aż tak wiele czasu nie pamiętam jaki kraj ale jest już przynajmniej jeden w Europie gdzie wycofano się z FM na poczet DAB . W UK też są już już chyba dni policzone. Jest to już kwestia lat a nie dziesięcioleci.

  • -1

    73.  2017-05-02 23:03:49

    i będziesz miał jak syfrowe DVB-T, które co kilka minut w ciągu dnia łapie pikselozę w miejskim śmietniku eterowym, bo napakowali za dużo stacji na mux, korekcja błędów kiepska i pikseloza nierozłącznym dodatkiem i pobliski GSM go lubi podeptać. W DAB pojawia się piękna czkawka. DAB ni będzie miało większego zasięgu niż FM, bo tego złego FM jeszcze posłuchasz na szumach na granicy zasięgu, a DAB wytnie.
    DAB niestety to pogoń za kasą, a nie jakością. W związku z czym stacji dopakowali (a stacje o niczym jak to we współczesnej radiofonii w 95%) małe bitrate, w związku z czym fonia z d... wzięta i tylko głuchego nie będzie boleć głowa po pół godziny słuchania skompresowanego przesadnie dźwięku.

  • -1

    74.  2017-05-02 23:08:01

    @14 nie ma takiego radia w Polsce. Jakieś 20 lat temu to był faktycznie problem. A dziś pozostaje zapakować swoją ulubioną muzę na nośnik z wybranej dekady i słuchać jej bez głupawych konkursów, równie podobnych prowadzących i ciągle przerywających słuchanie reklam, a muzę wysłuchać od deski do deski, bez ucinania, bo czas goni...

  • 0

    75.  2017-05-02 23:41:39

    A czy ktoś kogoś zmusza do kupna telefonu bez radia? Zamiast S7 kupcie sobie A5 2017 i po problemie.

  • 0

    76. ~delta  2017-05-03 22:47:22  host: public-gprs183710.centertel.pl

    Wszystko fajnie ale zwykłe radio FM przydaje się w różnych sytuacjach. Np można go słuchać w samolocie (trzeba siedzieć przy oknie i przyłożyć do okna kabel od słuchawek). W zakresie FM jednocześnie można chwycić stacje Polskie, Czeskie, Austryjackie itp. Sam w ten sposób Trójki słuchałem (jej zasięg gdzieś zanikł gdzieś koło Rumunii albo Węgier). Za granicą rzadko kiedy się korzysta ze streamingu chyba, że ma się ciągle wifi zapewnione albo luksusy typu pakiet danych roamingowych. Moim zdaniem i zwykłe FM jak i serwisy streamingowe radiowe bądź muzyczne są przydatne. I powiem wam jedną ciekawostkę. Na greckiej plaży nasi rodacy mają włączone RMF FM, inni lokalne śląskie radio fest. I to nie młodzież, a ludzie w sile wieku słuchający radia na smartfonie korzystając z wifi z pobliskiego baru (wiem bo im pomagałem podłączyć się pod to wifi) :)

  • 0

    77.  2017-05-04 08:26:56

    I znowu dyskusja bez sensu. Już od lat słyszę, że kto dzisiaj słucha "zwykłego" radia, tym bardziej, że mały wybór stacji, kiepska jakość itd., skoro są tysiące stacji do wyboru on-line w Internecie?
    Weźcie się zdecydujcie na jedno stanowisko, co?
    Ja akurat tylko radia "z eteru" słucham - właściwie non stop. I to baaaardzo ograniczonej ilości stacji. Właściwie jednej stacji. Miałem i mam w każdym jaki miałem telefonie radio, ale może raz 15 lat temu używałem? Kto z Was używa radia? Nie raz na rok... Bo najprościej mówić, że czasem się przyda. Przyda? No mi się nie przydaje np. bo zawsze mam coś co zdecydowanie lepiej odbiera i lepiej przekazuje "sygnał" niż telefoniczne "radyjko"...

  • 0

    78. ~  2017-05-04 19:36:01  host: ns510622.ip-167-114-102.net

    @wlo,
    takie dyskusje dotyczą też samych telefonów. Nie raz i nie dwa na tym zacnym portalu mogłem przeczytać komentarze/pytania gimnazjalistów czy innej podstawówki - a kto dzisiaj jeszcze korzysta z telefonów z klawiaturą (inaczej: kto nie posiada smartfona?) :)

  • 1

    79. ~  2017-05-07 18:31:19  host: 89-64-6-137.dynamic.chello.pl

    Ja do dzisiaj słucham radia tylko z radia, tunera/amplitunera. Ostatni właśnie przywróciłem do życia Zodiaka, Toscę 306 i delektuję się dźwiękiem. Te radia mają duszę

  • -2

    80.  2017-05-07 21:58:01

    Nie oszukujmy się, radio analogowe zanika. Ja stawiam radio analogowe a cyfrowe. Oba mają plusy i minusy wykluczające się wzajemnie. Z jednej strony analogowego możemy posłuchać chociaż z szumu wiadomości coś tam wyłuskać, z drugiej strony cyfrowe ma jakość dźwięku, ale musi być odpowiedni poziom sygnału. Inaczej brak radia. Z jednej strony treść kiepskiej jakości, a z drugiej niezła i wzbogacona o nowoczesne technologie. Ja wybieram jednak to drugie. Chcę nowoczesnego cyfrowego radia czy streamingu.

  • 0

    81. ~pko  2017-05-10 09:22:42  host: 89-77-61-84.dynamic.chello.pl

    @80 jak zasieg internetu bedziewszedzie jak fale fm to wtedy pogadamy czy mozna radio wycofac z tych fal a tak nie ma lepszego łaczenia.

  • 0

    82. ~Belezebub z CP  2017-05-12 17:40:41  host: w3cache1.cyfrowypolsat.pl

    Zagwozdka z tytułu jako żywo przypomina jeden z "problemów białego człowieka/pierwszego świata". A w temacie, to pragnę zauważyć, że ciągłe odchudzanie słuchawek jakoś nie wpływa oszałamiająco na parametry akumulatorów. Osobiście zdzierżyłbym dodatkowe milimetry, gdyby tylko bateria potrafiła wytrzymać chociaż te dwie pełne doby.

  • 0

    83. ~Jak kto woli  2017-05-12 23:00:49  host: user-94-254-146-83.play-internet.pl

    Osobiście nawet nie patrzę na smartfony jak nie mają radia FM. Używam często i świetnie się sprawdza jak nie mam dostępu do internetu. Zasięg FM cała Polska bez problemu.

  • 0

    84.  2017-05-13 12:12:29

    @79 dziś w dobie psujów sygnałów z gatunku procesory dźwięku, dosyły sygnałów do stacji nadawczych pseudostrumieniami ~100kbps, trudno się delektować dźwiękiem na ukf, bo jest on zwyczajnie popsuty. Więc co najwyżej możesz się delektować wyglądem Toski. Audio na UKF to obecnie góra 2% nadawców umie nadawać je dobrej jakości, cała reszta to zbieranina chrypiących przesterów (bo wieczny wyścig na modulowanie nadajnika do bólu, im głośniej tym "lepsza" stacja) co niesie ze sobą zniekształcenia nieliniowe po 10% i więcej, więc trudno mówić w epoce gimbazowych nadawców o delektowaniu dźwiękiem z popsutego przez nich pasma radiofonii UKF FM.
    Cyfrowe radio tak, pod warunkiem, że dla jednej stacji streofonicznej będzie to przynajmniej przepływność 256kbps i nie będzie tak samo modulowane od deski do deski jak obecny FM. Wszystko poniżej tego bitrate niech idzie się stukać z blaszanymi SYFrowymi dźwiękami. Jest ciekawy wątek na forum radiopolska.pl gdzie piracka stacja DAB+ emitowała lepszej jakości dźwięk niż te pożal się profesjonalne nadajniki, gdzie mottem przewodnim jest: "jak najwięcej upchać w strumieniu".
    Od tej głupiej mody na upychanie ile się tylko da, potem widać jak cyfrowe DVB-T działa, mroczki na obrazie przy dynamicznych scenach, bo bitrate zabrakło dla stacji. Ale przecież jest wypas, bo słowo CYFROWE już mówi, że ma być lepiej......... Dobry jeden analogowy nadawca wyemituje lepszy sygnał niż cała armia byle jakich cyfrowych nadawców.

  • 1

    85.  2017-05-16 16:23:53

    Swego czasu byłem ostro na DAB nagrzany. Po porównaniu odsłuchu z radia analogowego z cyfrowym odpowiednikiem i przeczytaniu poniższego artykułu, pozostaję zwolennikiem klasycznej radiofoni FM. Oto powód takiego, a nie innego mojego stanowiska:
    http://tlp.is/dii

  • 0

    86.  2017-05-17 00:14:08

    Analog moim zdaniem jest pełniejszy, bogatszy, cyfrą się fascynują bo na tle analogu nie ma podkładu szumowego natomiast jest bardzo uboga, zdigitalizowana, blaszana, metaliczna w odbiorze. Poza tym w krytycznej sytuacji (co ma miejsce np. w radiokomunikacji profesjonalnej) w analogu, w modulacji FM w szumach odbierzesz jeszcze jakiś przekaz który z wysiłkiem zrozumiesz, w cyfrze będzie wyraźniej ale poniżej pewnego progu sygnału nic nie usłyszysz. Takie są fakty, ale jest moda na "cyfrę"...

  • 0

    87. ~max  2017-06-18 23:50:26  host: 89-68-49-198.dynamic.chello.pl

    Czy sprawdzał ktoś jak długo akumulator komórki wytrzymuje przy korzystaniu z radia FM w porównaniu do korzystania z radia "Online"? Bo mam jakieś dziwne przeczucie, że dane komórkowe wysysają prąd z akumulatora znacznie szybciej. I co mi po radiu internetowym skoro akumulator padł? O dodatkowych kosztach nieograniczonego komórkowego "data-planu" już nawet nie wspomnę. Zwykłego radia na baterie można słuchać bez ładowania kilkanaście godzin. Pobijcie ten rekord komórkami! Powodzenia życzę;) Realia przy dzisiejszych smartfonach to wieczna i żałosna gonitwa za ładowarką.

  • 0

    88. ~EU07  2017-06-20 13:20:57  host: 77-255-78-27.adsl.inetia.pl

    Korzystam z aplikacji radiowych z google play, ok zużywa pakiet internetowy, ale ile tego radia się słucha... choć najwięcej to radio pogoda...:)

Dodaj swoją opinię