Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Psy szczekają, karawana jedzie dalej

Psy szczekają, karawana jedzie dalej

Witold Tomaszewski 9 Września 2013 11:00

16 30
Play pokazał nowe taryfy - Formuła Unlimited - z promocją w sieci 4G LTE, pozwalającą na praktycznie nielimitowana transmisję danych do końca 2014 roku. Trzeba przyznać, że na tle konkurencji charakteryzują się wyjątkową prostotą i przejrzystością.



Zobacz: Play: nowe Formuły Unlimited i start LTE.

Polski rynek jest konkurencyjny i co najmniej od półtora roku każdy bardziej agresywny ruch któregokolwiek operatora spotyka się praktycznie z natychmiastową odpowiedzią reszty. Tym razem może być jednak o wiele trudniej, bo uderzenie cenowe następuje pod głównym, świetnie rozpoznawalnym brandem. Nju mobile, patrząc na jego wyniki, ciągle nie przebił się do świadomości klientów. Taryfa Formuła 4.0 Unlimited to jego cenowy odpowiednik. Gdyby zareagować miał Orange, spisałby nju mobile praktycznie na straty. Czy odważy się T-Mobile? Plus ciągle nie pokazał swojej oferty za 29 zł z nielimitowanymi połączeniami. Czy tym razem odpowie, czy może Zygmunt Solorz-Żak ciągle będzie starał się trzymać marżę na jak najwyższym poziomie ze względu na potężny balast w postaci kredytów? Monopol na LTE już stracił...

Podejrzewam, że pojawi się dużo kąśliwych komentarzy dotyczących startu z taryfami "wspierającymi" LTE bez samej sieci. Szczególnie, jeżeli przed P4 z taką siecią wystartuje Centertel lub T-Mobile. Podobne kontrowersje wzbudzało hasło "sieć 4G". Szum był głównie w mediach branżowych i w opiniach czytelników. Prawda jest jednak taka, że w świadomości statystycznych, niezainteresowanych na codzień branżą użytkowników telefonii komórkowej, marka 4G ciągle funkcjonuje i jest pozytywnie kojarzona z Play. Podobnie będzie z 4G LTE. Czwarty operator zaczyna budować świadomość kolejnej technologicznej nowości. Wszystkim sceptykom polecam ponowne przeczytanie jednego z moich ostatnich felietonów, ze szczególnym uwzględnieniem faktów z drugiej jego części.

Zobacz: Obalamy mity: reklamy operatorów.

Patrząc z technologicznego punktu widzenia, już profesjonalnego a nie statystycznego użytkownika, należy się zastanowić jak dodanie LTE wpłynie na jakość sieci P4 - o której sam boleśnie się przekonałem migrując swój główny numer z T-Mobile. Sieć LTE będzie na razie miała ograniczony zasięg, wykorzystywana będzie tylko do transmisji danych (rozmowa będzie automatycznie "zrzucana" do 2G/3G), a telefonów z technologią 4G operator ten ma dopiero kilkadziesiąt tysięcy w swojej bazie. Nie odciążą one znacząco dotychczasowej infrastruktury. Za to GSM 1800 MHz powinien wyraźnie wpłynąć na poprawę jakości rozmów i zmniejszenie liczby rozmów kodowanych w Half Rate. Oby tylko LTE, w zestawieniu z kreowaną wizją, nie okazało się kandydatem do Głuchego Telefonu...

Zobacz: P4: Szczegóły sieci 4G LTE.

Trudno P4 odmówić umiejętności odpowiedniego pozycjonowania się na rynku i marketingowych zdolności. To ona sprawia, że właśnie "pęka" mu 10 mln aktywnych kart SIM, a do najbliższego rywala ma już niecałe 4 mln. Psy szczekają, karawana jedzie dalej...

Zobacz: Dobrzyński: pakiety transmisji będą drożeć.
Dodaj do:
w sumie: 131
  • 0

    118.  2013-09-12 17:01:29

    marcinnoga75: źle wiesz, bo z nikim nie sympatyzuję.

  • 0

    119.  2013-09-12 17:03:41

    Wojtaszek: to, że odpalenie GSM1800 wpłynie na poprawę jakości to zwykły fakt wynikający ze zwiększenia pojemności sieci. Fakt, nie ocena, nie reklama. Już rozumiesz? Poza tym pisałeś, że tych wpisów jest więcej - to je poproszę, bo najwyraźniej ich nie zrozumiałeś.

  • 0

    120. ~marcinnoga75  2013-09-12 18:05:30  host: apn-5-60-249-115.dynamic.gprs.plus.pl

    @118 WitekT: To ja dla równowagi ja w stronę PLAY. Przejrzałem bazę speedtest.net i wyraźnie widać, że od tygodnia wzrosła ~10% średnia szybkość tego ISP - http://db.tt/3XOMB8e7 (uwaga na spacje w linku), czyli jednak już sukcesy!

  • 0

    122.  2013-09-12 21:48:10

    Nie tylko sympatyzuje ale chyba również sypia bo podejście jest żenujące :)

  • 0

    123.  2013-09-12 22:57:35

    Talent: czy możesz rozwinąć swoją myśl?

  • 0

    124.  2013-09-12 22:59:11

    marcinoga75: a co to ma do sympatii i/lub antypatii, bo nie rozumiem?

  • 0

    125. ~marcinnoga75  2013-09-13 01:06:20  host: apn-5-60-249-115.dynamic.gprs.plus.pl

    @120 WitekT: @120 nic nie znaczył w tym temacie, chciałem jakoś załagodzić to moje niefortunne stwierdzenie. PS. A już było tak miło, zgadłem poprzedni konkurs na taryfę UNLIMITED - miałem się przypomnieć.

  • 0

    126.  2013-09-13 10:34:48

    marcinnoga75: cieszę się, że już nie uważasz, że z kimś tu kolaborujemy. ;-) Co do przypomnienia, to chodziło mi o to, że chciałem Ci pogratulować świetnej intuicji - szczególnie w kwestii unlimited. :-)

  • 0

    127. ~Cesar  2013-09-13 12:05:44  host: v17-10.opera-mini.net

    W starożytności (skąd wywodzi się wspomniane powiedzenie) psy najczęściej słusznie szczekały na karawany rozbójników, złodzei i oszustów...

  • 0

    128.  2013-09-13 14:36:03

    #119 WitekT: ja wiem, że GSM1800 wpłynie na poprawienie jakości, czyli będzie mniej HR, czyli teraz jest za dużo HR, czyli generalnie nie jesteśmy zadowoleni (ja też korzystałem i częściowo nadal korzystam z Play), skoro jednak chcesz się w to bawić, to proszę bardzo: WitekT 2013-07-19 10:56:42 (...) Play zabija roaming krajowy i handovery, a także ustawiony na maksa pilot (CPICH) WitekT 2013-07-22 09:35:56 228: no to mamy różne doświadczenia, bo moim zdaniem Play odbiega jakością w roamingu i przy handoverach na granicy własnego zasięgu. W dużym mieście nie zawsze to widać, ujawnia się w mniejszych miejscowościach, szczególnie w ruchu. Psy szczekają, karawana jedzie dalej Witold Tomaszewski 9 Września 2013 11:00 (...) wpłynie na jakość sieci P4 - o której sam boleśnie się przekonałem migrując swój główny numer z T-Mobile. Tylko mi nie mów, że powyższe przykłady nie są krytyką działania sieci Play. Kiedyś miałem wrażenie, że ten portal to playpolis, pokreślam "kiedyś", podkreślam "wrażenie". I jeszcze raz to napiszę: dzięki Play ceny spadły, ale jakość sieci, zwłaszcza na granicy zasięgu nadajników macierzystych, jest fatalna. Generalnie zgadzam się z Tobą, więc nie wiem o czym tu rozmawiamy.

  • 0

    129.  2013-09-13 15:00:49

    Wojtaszek: to nie jest krytyka działalności P4, tylko stwierdzenie faktów! Mam zaprzeczać ich istnieniu, bo już nie rozumiem? Wszystko, co jakiegokolwiek operatora przedstawia w złym albo dobrym świetle, jest od razu krytyką albo reklamą? No kurcze, to ja mam nic nie pisać w ogóle? CPICH, problemy na granicy zasięgu, to są wszystko fakty, a nie moja opinia... Moją opinią jest to, że to w największym stopniu wpływa na jakość Play. Jeżeli nie zgadzasz się z tymi faktami, to dyskutuj ze mną - ale wycieczki osobiste i stwierdzanie, że ktoś zakrzywia rzeczywistość, raczej obniżają wartość merytoryczną wypowiedzi. Jak dyskutować, to mówiąc o faktach w oderwaniu od tego kto to mówi!

  • 0

    130. ~Jagor  2013-09-13 18:21:06  host: 093105170230.bielskobiala.vectranet.pl

    Tak ogólnie rzecz biorąc, wydaje mi się, że dobrze, że rozwija się sieć lte w Polsce. Rośnie konkurencja, więc branie będą mieli najlepsi. Póki co rządzi stajnia Solorza (Polsat i Plus) i choćby z tego powodu, że są na rynku od 3 lat z LTE, mają sporą przewagę. Najbliższe miesiące pokażą, czy u innych net mobilny też będzie na tak dobrym poziomie.

  • 0

    131.  2013-09-13 20:43:11

    #129 WitekT: Co Ty masz z tymi wycieczkami? Na urlop jedź. Bawimy się w poprawną polszczyznę? W mowie potocznej wyraz krytyka oznacza zwykle wystąpienie (słowne lub pisemne) przeciwko jakiemuś zjawisku, osobie, faktowi lub sposobowi rozwiązania problemu i jest powiązane z negatywną oceną tych faktów (wikipedia). Stwierdzamy fakt: handover Play/Plus działa źle. Popieramy to czy nie? Rozumie, ze nie, czyli jest to krytyka działania sieci Play (nie działalności P4). Dobra, znudziło mi się.

  • 0

    132. ~exe  2013-09-15 19:45:24  host: 140.1.ftth.classcom.pl

    Kanał a nie oferta. Net aż 20 zł, czyli z 30 robi się 50. Do tego płatne smsy i mmsy, chyba, że zapłacimy kolejne 10 zł czyli już 60. Ale w dalszym ciągu dopłącamy za stacjonarne i to aż 39 gr. Oferta z telefonem jeszcze droższa. Play fajnie rozbił sobie tą ofertę, aby wyglądało tanio.

  • 0

    133. ~gregory  2013-09-16 18:03:27  host: 212-106-27-116.adsl.inetia.pl

    Mam pytanie co do tego całego LTE. Pojawiają się na rynku telefony z LTE cat. 4 do 150mb/s. Na portalu pojawiały się informacje, że różne sieci na świecie uruchamiają LTE Advanced z prędkością właśnie 150mb/s. W Polsce też Plus ma Lte do 150mb/s czyli to też jest już LTE Advanced? Chociaż nie reklamuje tak tego. Czy w przyszłości LTE Advanced nie miało być czymś całkiem innym, tylko producenci stosują tu chwyt marketingowy? To troche tak tak jak z tym 4G w Play.

  • 0

    134.  2013-09-16 18:19:20

    gregory: a HSPA+ na 20 MHz potrafi wyciągnąć prawie 170 Mb/s - to też jest LTA Advanced? ;-) Prędkość to prędkość, LTE-A to przede wszystkim grupowanie nieprzylegających do siebie bloków częstotliwości - np. 1800 i 800 MHz.

  • 0

    135. ~gregory  2013-09-16 20:13:02  host: 212-106-27-116.adsl.inetia.pl

    @WitekT No dzięki za wyjaśnienie. A co do Hspa+ to była kiedyś wiadomość jeszcze za czasów ery, że będzie wdrażana w Polsce na modernizowanych nadajnikach prędkość 84mb/s. To było by więcej niż to całę LTE od nich, które ma mieć 75mb/s.

  • 0

    136. ~raf  2013-09-17 12:38:28  host: dxq208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w Play unlimited tylko SIM wszystko fajnie ale tak, nieograniczony internet LTE do konca 2014 roku za darmo, ale fakt tylko obecnie w dużych miastach. Połączenia na stacjonarne już są płatne. Pakiet internet 2gb za 20zł ok w nju mobile na abonament mozna za 1gb 20zł ale predkosc spada potem do 16kb a w play do 8 co czyni nie używalnym. Podsumowując: nju mobile abonament za 60zł nielimitowane połaczanie, sms internet 1gb play unlimited 60zł dodatkowo połączenia na stacjonarne płatne a internet LTE opłacalny jak ktos w zasięgu mieszka

  • 0

    137. ~rsk  2013-09-17 18:07:47  host: 89-78-120-133.dynamic.chello.pl

    ~raf: w nju nie musisz płacić 19 zł za neta, wystarczy wykupić 700 MB za 7 zł, wtedy miesięcznie płacisz 45 zł i nie trzeba się zastanawiać czy dzwonię na komórki czy stacjonarne.

  • 0

    138. ~Tomasz  2013-09-21 11:31:39  host: 87-205-67-252.adsl.inetia.pl

    WitekT: ja się zgadzam jak najbardziej z Tobą w kwestii problemów z Play przy słabym zasięgu. Play wmawia ludziom, że ich zasięg jest taki super, bo przecież mają jeszcze roaming krajowy z 2 operatorami. Ale każdy, kto korzystał z ich sieci wie, jak w praktyce się to odbywa: bardzo często zdarza się sytuacja niedostępności sieci, bo przełączanie między sieciami operatorów nie jest płynne. Nieważne z czego to wynika - czy jest to wina technologii, czy też Play - bo to Play taką drogę wybrał i odpowiada za jakość usług. Ceny mają dobre, ale jak ktoś już narzeka na nich to właśnie na jakość usług i problemy z zasięgiem. Nie można być aż tak bardzo uzależnionym od obcej infrastruktury i trzeba też zdawać sobie sprawę, jak niekomfortowy jest roaming krajowy dla użytkownika, który jest na granicy zasięgu.

Dodaj swoją opinię