Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Proteza czynna w dni robocze od 8 do 16

Proteza czynna w dni robocze od 8 do 16

Witold Tomaszewski 15 Października 2012 16:22

0 0
Orange pokazało dziś usługę płatności mobilnych NFC (ang. Near Field Communication). Mam nieodparte wrażenie, że zaprezentowało ją właśnie dziś tylko po to, żeby wyprzedzić podobny ruch T-Mobile. Uważam tak z dwóch powodów. Po pierwsze, rzadko jakąś ofertę anonsuje się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Po drugie, aktualna funkcjonalność rozwiązania jest tak mała, że trudno nie nazwać tego wręcz protezą.



Zanim usiadłem do tego felietonu, sięgnąłem do swoich poprzednich artykułów. Przed ponad dwoma latami napisałem Płatności mobile - to jeszcze nie to, wyjaśniając trochę czym to NFC tak naprawdę jest pod względem technologicznym. Można powiedzieć, że duża część nakreślonych tam problemów jest w dzisiejszych czasach rozwiązana, łącznie z dostępnością odpowiednich telefonów. Rok temu pisałem, że NFC to nie (tylko) płatności mobilne. Tu z "odhaczeniem" jest już gorzej…

Orange może pochwalić się, że jako pierwszy operator wprowadził komercyjnie w Polsce płatności mobilne via NFC. W uproszczeniu usługa polega na tym, że na karcie SIM "zaszyta" jest karta prepaid mBanku. To jedyny bank, który uczestniczy aktualnie w tym projekcie. Nawet, jeżeli ktoś ma eKonto, eMax czy kartę kredytową tej instytucji, to nie ma możliwości "załadowania" jej na kartę SIM. Tylko prepaid i koniec. Na dodatek funkcjonalność tego instrumentu płatniczego jest rodem z XX wieku - przelewać środki na niego można tylko w godzinach pracy, nawet wewnątrzbankowo (z konta w mBanku czy Multibanku). To znaczy, że po 16 albo w weekend możemy zapomnieć o naładowaniu Orange Cash. A kto będzie trzymał bezproduktywnie pieniądze w takiej portmonetce? To już breloczek albo naklejka są lepsze, bo są podpięte do bieżącego konta…

Orange chce traktować pierwsze miesiące tego projektu jako edukację masowego klienta. Dopiero po nowym roku pojawić mają się kolejne banki i możliwość podpinania posiadanych kart debetowych i kredytowych. Tylko czemu wszyscy klienci są traktowani tak samo? OK, promujcie swoje rozwiązanie, traktujcie to jako "pracę u podstaw", ale dajcie klientom możliwość wyboru, czy czasem nie chcą "załadować" własnej karty! Obawiam się, że może to klientów wręcz odstraszyć od tego rozwiązania, bo jak raz się dowiedzą jak to teraz działa, to później może być im bardzo trudno zmienić percepcję…

Czemu Orange przedstawił ofertę już teraz mimo, że będzie można ją kupić dopiero od 1. listopada? Ano podejrzewam, że chciał wyprzedzić T-Mobile, który na dniach powinien wystartować z komercyjną ofertą. Tam jednak, z tego, co wiem, rozwiązanie jest o wiele bardziej dopracowane, banków współpracujących jest więcej, na dodatek nie będą to tylko płatności. Dostępny ma być także pełny interfejs dla firm, które chcą same ładować swoje klucze na kartę SIM - czyli będzie to, czego Orange w tej chwili brakuje.

O tym, czy mam rację, przekonamy się w najbliższych dniach.
Dodaj do:
w sumie: 28
  • 1

    11. ~L.  2012-10-15 18:11:33  host: 178235008252.warszawa.vectranet.pl

    Nie oszukujmy się. Orange robi tylko marketingową wydmuszkę, prawdopodobnie polegającą na tym, że karta jest "na sztywno" zaszyta w SIMie. Czyli nie ma (w tej chwili) funkcjonalności doładowania większej ilości kart, czy też wbicia tam (bezpiecznie) np. przepustki do biura. To że działa tylko z Elixirem sugeruje, że faktycznym operatorem karty wcale nie jest BRE, tylko kto inny.

  • 1

    12.  2012-10-15 18:16:19

    L: ten Elixir już poprawiłem, chodziło o godziny pracy banku.

  • 1

    13. ~muszynski  2012-10-15 18:23:03  host: 212-87-13-69.sds.uw.edu.pl

    nie lepiej jest ze zwykłymi kartami prepaid z paypassem, doladowania tez dochodza tylko w dni robocze, mam tutaj na mysli nie tylko pekao

  • 1

    14.  2012-10-15 19:30:50

    Zasilenia odbywaja sie najpewniej na rachunki mass collect (tak jak w SkyCashu, gdzie nr telefonu jest zaszyty w numerze rachunku), a takie przelewy sa rozliczane nie w czasie rzeczywistym, lecz kilka razy w ciagu dnia (roboczego).

  • 1

    15.  2012-10-15 19:35:52

    mi80: bardzo dziękuję za wytłumaczenie. :-)

  • 1

    16. ~  2012-10-15 20:29:39  host: ip-94-42-209-234.ibd.gtsenergis.pl

    Dziękuję Witkowi za kolejny merytoryczny tekst i dodaję swoje dziękuję dla mi80, za wytłumaczenie mechanizmu od kuchni. O dziwo dziś nikt w tym temacie nie wyznaje miłości, androidowi, iOS itd. jaki spokój i meritum. Oby tak dalej.

  • -1

    17.  2012-10-15 20:38:26

    @10 nikt nie zostanie na lodzie - kody NFC sa zapisywane na karcie SIM operatora. chip NFC w komorce jest tylko narzedziem.

  • 1

    18.  2012-10-15 20:44:11

    @17 wiem że czip NFC jest tylko narzędziem, ale Orange informuje, że z tego będą mogli skorzystać abonenci podpisujący umowę/aneks, którzy wezmą do tej umowy telefon z NFC... a co z tymi co nie chcą brać od nich tel. bo mają swój kupiony na wolnym rynku?? zostają na lodzie? o to mi chodziło

  • 1

    19. ~a  2012-10-15 20:45:44  host: public-gprs531565.centertel.pl

    @16, ale tak działają wszelkie pozabankowe zabawki. czy to gazownia, pre-paid czy cokolwiek innego, gdzie łapki wtrąca firma zewnętrzna. nic nie znaczy iż w księgach jest to natychmiast rozliczone, podsystem dostaje dane kilka/raz dziennie i ewentualnie koryguje rekordy.

  • 1

    20.  2012-10-15 21:58:03

    bartolinio: jeżeli telefon jest certyfikowany przez MasterCarda, to nie ma problemu - wsadzisz wymienioną kartę Orange i będzie chodziło. Nie musisz mieć telefonu z dystrybucji Orange.

  • 1

    21. ~klient obu  2012-10-15 22:54:57  host: public-gprs701597.centertel.pl

    Żałość bierze, jak się czyta o takich realizacjach edukacyjnych (!!!). Nazwanie tego gniota protezą, też uważam za poważną przesadę, bo współczesne protezy to niejednokrotnie majstersztyki technologi wielu wyspecjalizowanych dziedzin. Ot mi inowacyjność spod marki ORANGE i mBank, właśnie obie mając u mnie (klienta) oceny dobre zapracowały na -1 po równo.

  • 1

    22. ~Paweł Nyczaj  2012-10-15 23:02:35  host: 89-68-228-166.dynamic.chello.pl

    Na razie Orange Cash niewiele odbiega funkcjonalnością od pilotażowego projektu z BZ WBK, także w Orange. Nie tylko typ karty (prepaid MasterCard), ale także producent karty SIM (Gemalto) jest ten sam. Widać, że to początek, bo zaczyna się od karty prepaid zapisanej na karcie SIM. Wierzę, że niedługo przyjdzie czas na karty debetowe i kredytowe. Ciekawe jak będzie wyglądała oferta w T-Mobile, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżenie różowego i pomarańczowego operatora na poziomie infrastruktury (nie ma u nas wspólnych salonów Everything Everywhere znanych z UK, jest za to Networks! Będący operatorem BTS-ów).

  • 1

    23. ~  2012-10-16 03:31:13  host: 89-76-150-170.dynamic.chello.pl

    Ciekawy będzie jeszcze projekt PKO, który ma obsługiwać również starsze modele telefonów - z myślą zapewne np. o starszych użytkownikach.

  • 1

    24. ~J  2012-10-16 08:27:55  host: 199.67.203.142

    A co z ta usługa w Citi Banku?

  • 1

    25. ~xyz  2012-10-16 12:05:43  host: user-46-112-246-199.play-internet.pl

    A moze ktos wytłumaczy jaka jest roznica pomiedzy NFC a normalnym PAYPASSem, a takze pomiedzy wirtualnymi portmonetkami SKYCASH i MPAY w stosunku do NFC. Najlepiej w formie tabelki. Wady, zalety, ograniczenia , mozliwosci rozwoju.

  • 1

    26.  2012-10-16 12:09:30

    xyz: bardzo uproszczę: NFC tym się różni od PayPassa, że w telefon z NFC możesz sobie załadować kilka kart zbliżeniowych i decydować, którą w danym momencie chcesz płacić. Dodatkowo, możesz do telefonu załadować sobie karty miejskie (jak już będą), karty lojalnościowe, itp. Wszystko to, co do tej pory załatwiałeś/mogłeś załatwiać poprzez zbliżenie czegoś do czytnika. Po prostu telefon wchłonie Ci karty z portfela. Jeżeli chodzi o mPay i SkyCash, to są to płatności "w chmurze", a nie zbliżeniowe. Uruchamiasz aplikację, wpisujesz kod i płacisz. Zaleta - chodzi na każdym telefonie. Wada - poszczególni sprzedawcy muszą podpisywać oddzielne umowy z mPay / SkyCash. Przy NFC sprzedawcy nic podpisywać nie muszą.

  • 1

    27. ~  2012-10-16 19:30:56  host: 178-36-60-169.adsl.inetia.pl

    od 8 do 16 ... to jakaś kpina ludki w pracy nie będą pracować tylko ładować sobie portmonetki na simie, ciekawe co na to szef.

  • 0

    28. ~mundek  2013-01-08 19:06:34  host: 031011207213.warszawa.vectranet.pl

    Ale przecież to usługa mBanku we współpracy z Orange, więc za bajzel odpowiada raczej bank.

  • 0

    29.  2013-01-08 23:01:29

    mundek: ale Orange doskonale wie, jak działa usługa mBanku - a mimo wszystko ją wdrożył. I nic poza tym - a zobacz jak działa mWallet T-Mobile...

  • 0

    30. ~mundek  2013-01-08 23:29:54  host: 93-186-31-84.rdns.blackberry.net

    WitekT: no faktycznie masz rację. Orange pokazał, że jest pierwszy i pionierem zostanie. Ale że wyszło byle jak to inna sprawa. Czyżby Francuzi uczyli się od Polaków zasady ?byle jak aby szybko i nie dać się znów konkurencji wyprzedzić?? IMHO wiekszość usług Orange nie jest wcale nowatorska, a raczej nieudolnie skopiowana z FT.

Dodaj swoją opinię