Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Prezentacja telefonu HTC Touch Diamond

Prezentacja telefonu HTC Touch Diamond

Waldemar Godel 6 Maja 2008 23:40

0 0
HTC zaprezentował dziś w Londynie nowe urządzenie HTC Touch Diamond. Dane techniczne są już znane, dlatego teraz skupię się wyłącznie na obserwacjach i wrażeniach z pierwszego kontaktu z telefonem.



htc touch diamond htc touch diamond htc touch diamond htc touch diamond

Po pierwsze, to jeden z najmniejszych "pocketofonów" jakie miałem w rękach, o ile nie najmniejszy. Realne rozmiary upodobniają go do smartfonów (obecnie to system Windows Mobile Standard) - przypomina SPV C600 lub Nokię N73. Chociaż z racji małej grubości należałoby powiedzieć, że najbliższym odpowiednikiem z telefonów na rynku jest Sony Ericsson W880i

Jak widać na zdjęciach, telefon jest czarny. Jak przystało na serię Touch, cały przód jest równy z ekranem, jakby miał warstwę dotykowego przezroczystego tworzywa. Niestety, chyba jest gorsze niż w poprzednich modelach, gdyż testowe urządzenia miały już na nim rysy. Jak powiedzieli mi pracownicy HTC, którzy je używają - zaledwie po paru dniach.

htc touch diamond htc touch diamond htc touch diamond htc touch diamond

Do minimum zredukowano liczbę klawiszy - są tylko cztery na przedzie, dwa od regulacji głośności po lewej stronie i wyłącznik u góry. Do tego klawisz nawigacyjny zintegrowany z pokrętłem - jak w HTC Touch Cruise. Pewną zmianą jest dołożone podświetlenie pokrętła, które ma różne funkcje - np. krążące co kilka sekund błyski dookoła pokrętła wskazują nieodebrane połączenie.

Jednak najistotniejsze zmiany są wewnątrz urządzenia i naprawdę nie są one banalne. Chipset to dobrze znany Qualcomm 7210A, tym razem taktowany zegarem 528 MHz. Ale po raz pierwszy znajdujący się w nim podukład graficzny ma właściwe sterowniki, co zapewnia właściwą szybkość grafiki - głośno dopominali się o to użytkownicy Kaiserów (tj. HTC TyTN II). Jest to bardzo istotne, ponieważ po raz pierwszy w historii HTC zastosowano ekran 2,8 cala z rozdzielczością VGA. Wielu producentów wyłożyło się na pocketach z ekranem VGA i bez "dopalacza" grafiki. Procesory obciążone przeliczaniem tak dużej ilości pikseli najzwyczajniej w świecie nie były w stanie zająć się resztą systemu i całość działała bardzo wolno. Tutaj, pomimo tego, że miałem w rękach wersję beta, całość działała zadziwiająco płynnie i naturalnie. Poza tym - jak na chipset Qualcomma przystało - były dostępne wszystkie zaawansowane funkcje - HSDPA 7,2 Mbps, HSUPA, GPS/AGPS, WiFi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 EDR

htc touch diamond htc touch diamond htc touch diamond

Należy w tym miejscu sprostować błędna informację, która się pojawiła w ramach przecieków przed premierą. Telefon, co prawda posiada 4 GB pamięci dyskowej flash, ale nie posiada niestety złącza kart pamięci, mimo iż przecieki wspominały o microSD. To wielka szkoda. Konkurenci oferują od 8 do 32 GB pamięci, 4 GB byłyby absolutnie wystarczające w razie możliwości rozszerzenia kartą microSDHC, zwłaszcza, że w telefonie można by trzymać np. muzykę i zdjęcia, a na karcie mapy do nawigacji. To naprawdę wielki minus i duża szkoda.

Niektórzy byli bardzo zawiedzeni małą pojemnością akumulatora. Jednak, jak zgodnie zapewniali prezes HTC Peter Chou wraz z przedstawicielem Microsoft, zarządzanie energią zostało tak dobrze dopracowane, że czas czuwania nie będzie gorszy niż poprzednich urządzeń, a nawet może być lepszy. Wspomniano też, że jeśli komuś 900 mAh pojemności baterii nie wystarczy, to ma być dostępna w opcji o większej pojemności.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2008-05-07 00:52:42

    Zapowiada się rewelacyjnie... Juz go chce :P Jedyne w co nie moge uwierzyć, to ze 900mAh uciągnie to na przyzwoitym poziomie....

  • 0

    3. ~RexiuIMM  2008-05-07 06:27:23  host: 80.50.231.222

    Ciekawe czy uda sie podwędzic te sterowniki do starszych modeli HTC. Chłopaki z XDA-dev pewnie o tym pomyślą.

  • 0

    4. ~Ebe  2008-05-07 09:30:53  host: host-81-190-209-35.wroclaw.mm.pl

    "Jeżeli lezący na biurku telefon zadzwoni i obrócimy go "twarzą" do biurka - automatycznie wyciszy dźwięki." Ciekaw jestem jak będzie działała ta opcja, gdy telefonik będzie sobie wygodnie siedział w kieszeni spodni :-) Będzie wyciszony czy będzie dzwonił ;-)

  • 0

    5. ~  2008-05-07 10:35:42  host: 87-194-39-101.bethere.co.uk

    nie będzie działała, bo ona wykrywa ruch (czujnik położenia a dokładnie przyśpieszenia) a nie to, że ma przed "twarzą" biurko

  • 0

    6. ~tomash  2008-05-07 11:27:25  host: chello089077026241.chello.pl

    RexiuIMM: Oby! Żenada, że do TyTN II nadal nie ma sterowników... chociaż układ graficzny aż się o to prosi! :(((

  • 0

    7. ~kwistas  2008-05-07 14:40:40  host: goi42.internetdsl.tpnet.pl

    witek ty byles w londynie czy ten waldemar.ile teraz kosztuje bilet do londynu w tanich liniach???

  • 0

    8. ~jarekt  2008-05-07 16:23:01  host: ecd5.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tylko dlaczego brak microSD???? Mi na razie wystarcza 4 GB ale przy cenach SD od razu wstawilbym 16GB....

  • 0

    9.  2008-05-07 17:55:43

    kwistas: Waldek był. ;)

  • 0

    10.  2008-05-07 18:50:05

    "Teraz jest to animowana aplikacje" - błąd stylistyczny;) Zapowiada sie ciekawie:D Szkoda ze nawet w tak dlugo oczekiwanym i prawie idealnym urzadzeniu sa braki jak np. brak slotu na karty pamieci:/ Niemniej ciekawa konkurencja dla nowego iPhone'a:)

  • 0

    11. ~rexiu  2008-05-14 22:53:47  host: 212.180.165.20

    zauwazyliscie ze zebym niewiem jak zajefajny felefon byl, producent zawsze cos schrzani jakby specjalnie zeby nie powstal zbyt dobry telefon. ten DIAMOND az sie prosi o karty pam

  • 0

    12. ~Cata|yst  2008-05-26 14:07:57  host: 170.176.wmc.com.pl

    taka jest polityka firm tak samo jest w przypadku ASUS P750 za malo ramu :D byl tez ekran VGA, ale jest juz ROM ktory to wykorzystuje :D

  • 0

    13. ~anita2308@gmail.com  2008-05-26 17:16:52  host: aauk21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy posiada polskie znaki na klawiaturze? Czy jest jakaś przeszkoda w ich używaniu?

  • 0

    14. ~  2008-05-26 23:49:37  host: 81.219.121.201

    tak to już jest... myślą co by tu celowo schrzanić aby klient za jakiś czas kupił nowszy model. W HTC Touch Diamond II na pewno będzie slot na microSD ale na pewno zabraknie mp3 playera... itp itd ....

  • 0

    15. ~Darek  2008-06-21 23:13:54  host: sewer.pl

    Mam i jestem bardzo zadowolony, polecam!

  • 0

    16. ~Pawel  2008-06-22 13:19:04  host: inet20908ni-1.eranet.pl

    Czy ktoś kto posiada lub używał mógłby napisać czy są polskie znaki i czy są problemy z nimi????

  • 0

    17. ~zniesmaczony  2008-07-18 22:10:48  host: adjt152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    co za analfabeta to pisał?"są tylko cztery na przedzie"? autor powinien wrócić do podstawówki i siedzieć na tym swoim przedzie ;)

  • 0

    18. ~sylwek  2008-09-04 20:53:23  host: 86-98-n1.aster.pl

    Ładnie sie prezentuje.Czytałem dzisiaj o rankigach sprzedazy tego smartphona i w Vobis sprzedawał sie najlepiej w sierpniu.

  • 0

    19. ~nitro  2008-09-10 18:51:22  host: aavy240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy tam jest wogle lampa błyskowa???

  • 0

    20. ~  2008-09-11 11:52:09  host: ioj26.internetdsl.tpnet.pl

    a mozna taki bajer miec nawet za darmo logując sie na xpango i wpisując ID:91485594

  • 0

    21. ~  2008-09-20 21:10:01  host: herson02.static.otenet.gr

    kiedy reszta rodziny htc wejdzie na polski rynek ? i pewnie tylko w oferty orange i moze ery ?

Dodaj swoją opinię