Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Power LTE z ukrytym lejkiem

Power LTE z ukrytym lejkiem

Lech Okoń (LuiN) 26 Lipca 2014 14:38

43 9
Oto i on - Power LTE - pierwszy w Polsce nielimitowany dostęp do Internetu wykorzystujący łączność LTE. Wydawać by się mogło, że to realny konkurent dla ofert nie tylko bezprzewodowych, ale nawet dla Neostrady. Niestety, zapisy regulaminów już takie "nielimitowane" nie są.Oferta Power LTE z usługą LTE bez limitu dostępna jest zarówno w Plusie, jak i w Cyfrowym Polsacie. W obu przypadkach przygotowane zostały trzy warianty abonamentów, w których teoretycznie nie ma limitu transferu po przekroczeniu podstawowego pakietu danych. Warunkiem dalszego, nielimitowanego przeglądania jest korzystanie z technologii LTE, tę jednak można na stałe wymusić w ustawieniach modemu.

Maksymalna komercyjnie oferowana przez Polkomtel przepustowość Internetu LTE wynosi do 150 Mb/s dla danych pobieranych i do 50 Mb/s dla danych wysyłanych (LTE Cat4). Oprócz podstawowego pakietu danych, klienci mogą uruchomić bezpłatny, comiesięczny Limit nocny, z dodatkowymi 100 GB transferu w godzinach 1-7.

Abonament
(e-faktura)
59,90 zł 69,90 zł 89,90 zł
Umowa ze sprzętem
Pakiet danych
(umowa na 24 mies.)
20 GB 25 GB 30 GB
Pakiet danych
(umowa na 12 mies.)
10 GB 15 GB 20 GB
Umowa bez sprzętu
Pakiet danych
(umowa na 24 mies.)
20 GB,
rabat 20 zł
25 GB,
rabat 20 zł
30 GB,
rabat 20 zł
Pakiet danych
(umowa na 12 mies.)
20 GB 25 GB 30 GB
Szybkość LTE po wykorzystaniu pakietu do 10 Mb/s do 20 Mb/s maksymalna
dostępna
W felietonie podane są wielkości pakietów podstawowych obowiązujące w salonach. Przy zakupie oferty przez stronę internetową, są one o 5 GB większe w ofercie na 24 mies.

W najtańszym wariancie oferty za (59,90 zł w opcji z modemem), po przekroczeniu podstawowego pakietu danych transmisja w sieciach 2G i 3G spada do 32 kb/s, natomiast w sieci LTE wynosi do 10 Mb/s. W środkowym abonamencie (69,90 zł), szybkość LTE po przekroczeniu pakietu wynosi do 20 Mb/s, a w najwyższym (89,90 zł), nie jest ograniczana (maksymalna dostępna w danej lokalizacji). Tak to przynajmniej wygląda w reklamach i materiałach prasowych.

Limity i podział klasowy, żeby było fair

Z regulaminu promocji Power LTE dowiadujemy się, że Polkomtel stosuje zasady FUP (ang. Fair Usage Policy), dla zapewnienia każdemu z abonentów możliwości sprawiedliwego korzystania z usługi niezależnie od ilości przesłanych danych. O ile dla korzystania z łączności 2G/3G lejek po przekroczeniu pakietu nikogo nie dziwi, to już zaskakujące są zapisy dotyczące działania intensywnie reklamowanej usługi LTE bez limitu.

W zależności od wybranego abonamentu, klient przypisany jest do określonej klasy. Każda klasa traktowana jest inaczej. W skrócie - przy obciążonym nadajniku, najniższe transfery będzie miał klient klasy Wygodnej (Power LTE 20 GB), nieco szybszy Internet będzie miał klient klasy Szybkiej (Power LTE 25 GB), a największa przepustowość zarezerwowana będzie dla klienta klasy Maksymalnej (Power LTE 30 GB). To jednak nie koniec.

Lejek 32 kb/s również dla LTE!

W regulaminie usługi pojawia się też zapis o wiele bardziej niepokojący. Jak się okazuje, Polkomtel zostawia sobie furtkę do nakładania drastycznych ograniczeń również dla usługi LTE bez limitu.

Zgodnie z rosnącym zużyciem danych przez abonenta, Polkomtel zastrzega sobie możliwość zmiany parametrów technicznych transmisji danych w ramach usługi "LTE bez limitu" z zachowaniem różnic między klasami wskazanymi w lit. a, w tym obniżenie prędkości transmisji danych do 32 kb/s.

Ale zaraz, w reklamie jest przecież nielimitowany

Uruchamiam spot reklamowy i śledzę co dzieje się na ekranie. W 23. sekundzie pojawia się drobny tekst: LTE bez limitu transferu danych w promocyjnych planach cenowych od 59,90 zł dostępne po wykorzystaniu pakietu, tylko w zasięgu LTE, przy ograniczonej prędkości wg klasy dostępu do sieci. Szczegóły w regulaminie promocji (...).

Zobacz: inne filmy z kategorii Reklamy

Co z tego wynika? A no tyle, że dostajemy brak limitu danych przez całą umowę, ale już nikt nie gwarantuje, że nielimitowane LTE będzie szybsze od GPRS-u. Plus i Cyfrowy Polsat mogą w każdej chwili ograniczyć nasz nielimitowany dostęp do Internetu LTE, nawet do praktycznie nieużywalnych 32 kb/s i nie będzie to naruszeniem warunków umowy.

A już chciałem polecać

Oferta Power LTE zrobiła na mnie piorunujące pierwsze wrażenie. Od razu w mojej głowie pojawił się szereg rodzajów klientów, którzy mogliby na niej zaoszczędzić. Dla mnie była to szansa na niedrogi dostęp do wysokiej, nielimitowanej szybkości wysyłania plików - wartości rzędu kilkunastu megabitów na sekundę to kilkukrotne przyspieszenie względem posiadanego przeze mnie łącza kablowego, o porównywalnej cenie. Przydałoby się takie coś do szybszego wysyłania filmów na YouTube czy sprawnego korzystania z rozmaitych chmur (One Drive, Dropbox, Google Drive itp.). Dojeżdżający studenci mogliby dzięki Power LTE zrezygnować z dwóch abonamentów - jednego u rodziców, a drugiego na stancji, wybierając tańszą, pojedynczą umowę w Plusie czy Cyfrowym Polsacie. A już w przypadku obecnych klientów Plusa lub Cyfrowego Polsatu, Power LTE pobije praktycznie wszystkie konkurencyjne abonamenty, za sprawą oferty smartDom. Jeśli ktoś ma abonament telefoniczny lub telewizyjny w wyżej wymienionych sieciach, abonament za Internet będzie miał mniejszy o połowę, czyli od 29,95 zł miesięcznie (dla ofert z "nielimitowanym" LTE).

Tanio, szybko, mobilnie i bez limitu. Skreślić ostatnie?

No i mam problem. Bo jak tu rekomendować ofertę, która w zależności od widzimisię operatora może nagle zmienić się w nieużywalnego ślimaka? Poprosiłem biuro prasowe Polkomtelu o komentarz w tej sprawie.

Powodem pojawienia się takich, a nie innych zapisów w regulaminie jest stosowanie przez Polkomtel wymienionej kilka akapitów wyżej zasady FUP, mającej na celu zachowanie dla klientów ciągłości dostępu do usług, niezależnie od obciążenia sieci.

Wspomniany zapis regulaminu może dotyczyć klientów, którzy ekstremalnie i wielokrotnie przekraczają średnie zużycie typowe nawet dla użytkowników najwyższych pakietów danych w aktualnej ofercie, a także średnie zużycie w sieciach stacjonarnych. Są to wartości zdecydowanie wykraczające poza to, co można by nazwać standardowym wykorzystaniem usługi dostępu do Internetu. Nagromadzenie tego typu użytkowników tzw. heavy userów w ramach jednego sektora stacji bazowej może spowodować, że użytkownicy korzystający z usługi w standardowym sposób, mogą mieć problemy ze skorzystaniem z serwisu. Fair Usage Policy ma zapobiegać tego typu zjawiskom.

Jak intensywnie trzeba więc korzystać z Power LTE, by móc się obawiać dodatkowych ograniczeń?

W praktyce opcjonalnie może to - choć nie musi - skutkować obniżaniem prędkości transmisji heavy userom przesyłającym gigantyczne ilości danych (liczone w setkach GB). Tego typu zmniejszenie prędkości może ustępować z początkiem kolejnego cyklu rozliczeniowego, gdy klient uzyskuje dostęp do kolejnego podstawowego pakietu danych - skomentowało biuro prasowe operatora.

Jak podkreśla Polkomtel, ograniczenie to dotyczy bardzo niewielkiej, wręcz garstki, liczby heavy userów korzystających z ekstremalnych i wykraczających poza jakiekolwiek racjonalnie uzasadnienie ilości ściąganych danych, przy czym nawet jednak wówczas dostęp do Internetu jest zapewniony i jest nielimitowany.

Brać to LTE czy nie?

No cóż, każda osoba rozważająca ofertę powinna zrobić sobie mały rachunek sumienia, np. za pomocą dodatkowej aplikacji zliczającej transfer danych w danym miesiącu. Wynik takiego rachunku może być zaskakujący, bo średnia dla Europy to zaledwie 20,4 GB miesięcznie, w tym 16,8 GB dla danych pobieranych i 3,6 GB dla danych wysyłanych. I uwaga, mowa jest tu o stałych łączach (badanie Sandvine, dane dla I połowy 2014 roku), a nie o limitowanym na wiele sposobów Internecie mobilnym.

To niewiele i trzeba znacząco wyjść poza europejską średnią, by dojść do setek gigabajtów niepokojących Polkomtel. O ile nie będziemy próbowali udostępnić Internetu Plusa całemu osiedlu lub uparcie kopiować cały Internet na dysk twardy za pomocą usług peer-to-peer, rzeczywiście będziemy mieli nielimitowane LTE. To czy taki no-limit nie będzie oznaczał dla kogoś drastycznych wyrzeczeń, każdy musi przemyśleć sam. Jak dla mnie, po dodatkowym komentarzu Polkomtelu, oferta ponownie ma sens.

Źródło zdjęć:

Dodaj do:
w sumie: 572
 • 0

  564. ~manio  2015-02-21 07:36:52  host: user-46-113-69-139.play-internet.pl

  oj widze że AERO2 się przydaje przy lejkach--wyższa prędkość ok 500Kb/s W RBM też miałem lejek 32Kb/s masakra

 • 2

  565. ~Spor  2015-03-07 13:02:42  host: apn-77-112-125-131.dynamic.gprs.plus.pl

  Ludzie nie dajcie się na to naciągnąć !!!!!!!!!!!!!! Plus lte to syf najgorszy. internet dziąła tylko przez 5 dni w miesiącu, a potem transfer jest zmniejszony do 32 kb. Tragedia

 • 3

  566. ~GOŚĆ  2015-03-08 08:54:06  host: user-164-127-26-94.play-internet.pl

  Osobiście walczyłem z CP, gdy założono mi lejek na 3G w którym można wyłącznie korzystać z pakietu nocnego. W pierwszyn miesiącu zdołałem ściągnać 20gb i lejek przy zchowanym pakiecie podstawowym!!! I to 11 dnia m-ca. Doczekałem następnego , bez 3G a więc bez pakietu nocnego. Następny m-c jeszcze gorszy. Lejek już po 3 dniach. Zdążyłem uszczknąć 17 gb!!!. Pomógł mi kontakt z UKE. Trafiłem na rzeczywistą pomoc i zdołałem rozwiązać polubownie tę fałszywą umowę. Ludzie brońcie się i nie czekajcie na cud. Pozdrawiam poszkodowanych.

 • -3

  567.  2015-03-08 12:35:35

  566 - a co to znaczy polubownie?

 • 3

  568. ~Mirek  2015-03-08 15:12:14  host: ip-37-152-19-215.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Ludzie jak najdalej, u mnie natychmiast po wyczerpaniu limitu szybkość transferu spada do około 0.01 do 0,5MB. Na każdą moją reklamację odpowiadają "zgodne z warunkami umowy". Powtarzam natychmiast,mimo że nie korzystam z różnych sposobów pobierania dużych plików. Strzeżcie się tego.

 • -3

  569.  2015-03-08 15:16:33

  568 - ja ostrzeżeń słucham - nie mam oraz nie mam zamiaru mieć ;-)

 • 3

  570. ~Joey  2015-03-08 17:17:47  host: 81.219.84.18

  No limit a ma limit, ludzie święci.... teraz gra z dzisiejszych czasów waży 30-40 GB a gdzie tu cały miesiąc mam ten internet pierwszy i ostatni raz, niech sobie takie ukryte druczki wsadzą w ....

 • 2

  571. ~sław..  2015-03-20 13:36:44  host: 150.254.196.243

  LTE nie dajcie się nabrać !!!!! mi wmawiali że będzie szybki internet a tu nawet nie mam zasięgu, po co kłamcy z plusa mię zapewniali że będzie szybki internet jak nie są wstanie nawet zapewnić zasięgu mam teraz żal i dług do spłacenia za zerwanie umowy dałem się wydymać przez miłe panie z plusa i to bez lejka bo ograniczeniem był brak zasięgu pewnie dymają tak każdego po podpisaniu umowy już nie były takie miłe te panie:((

 • 2

  572. ~fetus  2015-03-20 23:56:03  host: 37.152.20.191

  przepraszam bardzo w moimi gospodarstiwe domowym 2+2 zuzycie waha sie w w przedziale od 70-100 GB /mieieczenie, 2 PC, PS4, dwa tabelty, 3 smartfony, lubie pograć w gry lubie ogladac materiały online, lubie serwisy muzyncze, po przpekorczeniu limitu mam spadek do bardzo małych predkosci ale roznie sie to rozkłada wieczorem moge miec np 0,4 Mb ale juz rano 30-50 Mb, niestety jest to zupełnie niestabilne rozwiązanie, dostawca dyktuje kiedy mozna swobonie korzystac w sumie niegdy nie wiadomo kiedy. Płace duzo a dostaje połprodukt, technologia LTE jest wadliwa infrastrukura niedostosowana, w przypadku jesli chcesz miec w domu stałego neta to roziazanie jest stratą pieniędzy.

 • 1

  573. ~farciarz  2015-03-22 17:58:05  host: apn-37-248-80-117.dynamic.gprs.plus.pl

  Mam na próbę na 6 dni.Dobrze że przeczytałem wasze wpisy.Jutro oddaje ten szajs i tyle.Wróce na zwykły modem.To w głowie się nie mieści,ze polityka niedopowiedzeń i gry słów jest podstawą do wyciągania łapy po niegodnie zarobione pieniądze.Dziwi mnie tylko ludzka nieostrożność i naiwność.Miałem więcej szczęścia jak inni tylko dlatego że zasosowałem powiedzenie WIERZYSZ? TO KONTROLUJ

 • 2

  574. ~krzych  2015-03-22 22:48:03  host: ip-37-248-254-247.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  09-03-2015 podpsalem umowe smart dom 25 gb i po 11 dniach ciach 1 m/bs została nałożona blokada,komp stacjonarny i laptop ,jakies filmy online,gry online ,na szczescie umowa przez internet więc mam 14 dni i oczywiście rezygnuje.

 • -2

  575.  2015-03-22 23:40:27

  574 - następny co ludziom nie wierzy? Tyle się napisali, a ten w marcu 2015 roku kupuje internet od Plusa...

 • 1

  576. ~  2015-05-05 22:16:20  host: ip-37-248-255-6.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Internet w polsacie jest taki szybki , jak źółw.szczegulnie gdy się rozwiązuje umowe .tak źe nie warty jest polecena chyba źe wrogowi.

 • 1

  577. ~RickMainer  2015-05-30 23:14:08  host: apn-95-40-75-234.dynamic.gprs.plus.pl

  Jak Wyżej :x, płacę za internet przeszło 100 zł miesięcznie. Jestem w zasięgu LTE, i ciąle mam problemy z połączeniem. Działa powolnie i nie da się z niego racjonalnie korzystać. Po zadzwonieniu do biura obsługi klienta albo jestem zbywany obciążeniami nadajników, o 3 w nocy. albo problem ustępuje. Teraz pytanie jak nie Plus LTE to jaka sieć jest uczciwa gdzie mogę spokojnie i bez obaw wziąć dostęp do internetu?!

 • -1

  578. ~Portew  2015-06-21 19:52:52  host: ahw239.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Hard/Heavyuserzy to elita internetu to im można zawdzięczać jego rozwuj a teraz są gnębieni. Po drógie ja nie ściągam wiele patrząc na statystyki zbierane przez mój router to mam średnio 250 GB. Po pierwsze oglądanie YouTube(fullhd 60p), ppo drógie oglądanie streamów w internecie. Dodając do tego największe obciążenie czyli materiały ze szkoły. 2-3 razy w tygodniu musze pobrać 30-40 gigabjtowy plik(na raty) z obrazem dysku co powoduje że nawet nie kopując internetu można mieć ponad 10 razy więcej niż ta średnia.

 • 0

  579. ~tomaszk-poz  2015-09-19 14:13:53  host: apn-46-76-25-61.dynamic.gprs.plus.pl

  Wszystko byłoby ok, gdyby w umowach był MINIMALNA szybkość.
  Dostawca ma specjalistow i wiedze, jak potrafi dostarczyć, niech wtedy kasuje a nie za obietnice.
  Albo niech zrobi prawdziwego neta za 150PLN bez ograniczen szybkości - będzie kasa na nadajniki.

  U mnie się poprawilo - mam nabite 93GB i zjechalo z 30mbit to 9mbit, a bywalo 800kb.
  Ale sorry PLUSIE - watpie, czy od Was jeszcze wezme jakies usługi.

 • 0

  580. ~posrany lte  2015-11-11 19:46:21  host: ip-37-248-255-9.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  No to proszę zobaczyć moje wyniki :

  http://tlp.is/851

  Sieć nie wyrabia , a klientów przybywa .

  Reklamy w telewizji nic nie mówią o przeciążonych nadajnikach ,a nasi sportowcy
  przepieprzą teraz wszystkie mecze za to , że biorą udział w tym ogólnopolskim
  kłamstwie i reklamują ten *** internet zwany POWERLTE .
  Pobudka panowie sportowcy, nie mogę się na was patrzeć .Przejebiecie teraz każdy mecz za to , że wprowadziliście mnie w błąd .
  Walić to złodziejstwo i cały plusopolsat .

 • 0

  581. ~Kamil  2015-11-18 20:12:04  host: 088156129109.dynamic-ww-1.vectranet.pl

  Jak jest okazja, to korzystam z lte plusa i się zupełnie nie zgadzam, bo działa świetnie. Może i preferuję stacjonarnie po kablu, ale jak trzeba mobilności, to plus jest ze względu na zasięg i szybkość niezastąpiony.

 • 0

  582. ~nie rozumiem  2015-12-12 21:46:00  host: user-94-254-210-152.play-internet.pl

  Po co wam te abonamenty skoro jest internet na kartę za 10zł na cały miesiąc w Play lub w Virgin ? I to aż 10GB limitu.

 • 0

  583. ~JAEK  2016-04-02 12:20:31  host: apn-31-2-35-57.dynamic.gprs.plus.pl

  MAM KLASE PREMIUM Z LIMITEM 30GB i co miesiac mi zwalniatak ze youtube nie dziala. SZCZERZE NIE POLECAM dzisaj to jedna gra ma po 40GB a place 110 zl !!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet