Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Pomorski: WiFi to świetlana przyszłość każdego domu

Pomorski: WiFi to świetlana przyszłość każdego domu

Witold Tomaszewski 5 Listopada 2013 07:36

11 7
Zbliżająca się aukcja na częstotliwości, a zwłaszcza utrata monopolu Polkomtela na ofertę LTE, mocno rozgrzewa emocje firm oraz rynku, co widać w mediach. W ostatnich tygodniach wiele razy oglądałem w TV i czytałem - także na TELEPOLIS.PL - wymianę konkurencyjnych myśli dotyczących rzekomej wyższości Internetu dostarczanego w technologii LTE nad ofertą stacjonarną. Baśka z reklamy odchodziła i po namyśle wracała do Neostrady. Jak to w biznesie każda sroczka swój ogonek chwali, ale jestem pewien, że pomimo niewątpliwych zalet technologii LTE, które również zaczynamy wykorzystywać w Orange, przyszłość WiFi jest więcej niż dobra. Większa stabilność i pewność łącza stacjonarnego pozostaje bezsporna, dlatego uważam, że obydwie usługi pozostaną komplementarne przez wiele lat - pisze w artykule dla TELEPOLIS.PL Stefan S. Pomorski, dyrektor zarządzania rozwojem produktów i urządzeń abonenckich w Orange Polska.Na początku warto wskazać kilka różnic, jakie występują pomiędzy korzystaniem z LTE a WiFi opartym na Internecie szerokopasmowym. Po pierwsze zapomnijmy o prędkościach mobilnego Internetu, który znamy z reklam i billboardów. Dotyczą warunków laboratoryjnych. Oczywiście fajnie byłoby, gdybyśmy wszyscy mogli z nich skorzystać, niestety żyjemy w realnym świecie, w którym istnieją prawa fizyki, a konkretnie prawa dotyczące rozchodzenia się fal radiowych w przestrzeni. Dlatego w praktyce nie da się osiągnąć reklamowanej prędkości 150 Mb/s w technologii LTE, ale już z wykorzystaniem najnowszego standardu 802.11ac i światłowodowego Internetu - 300 Mb/s tak. Co prawda w niedużym pomieszczeniu, ale w realnych warunkach. Taką właśnie ofertę zaczęliśmy świadczyć niedawno w Warszawie, chociaż gwoli sprawiedliwości muszę dodać, że ma ona na razie niewielki zasięg. Pokazuje jednak kierunek rozwoju, w jakim będziemy szli. Coraz więcej klientów wybiera też dostęp poprzez VDSL, który sprzedajemy w ofertach do 40 i 80 Mb/s. Zasięg to już około 3 mln gospodarstw domowych.

Przy LTE i innych technologiach radiowych występuje zjawisko współdzielenia pasma na jednym nadajniku przez wielu użytkowników, co ma duży wpływ na szybkość transmisji. Przy Neostradzie, czy innym dostępie stacjonarnym, to my decydujemy, ilu użytkowników korzysta z naszego WiFi i jaka w rezultacie będzie prędkość transferu. Nie zapominajmy przy tym, że jest ona uzależniona od prędkości wejściowej naszego łącza. Zebrałem kilka informacji, aby pokazać, jakie są możliwości aktualnie dostępnych rozwiązań oraz jaka może być realna prędkość łącza w standardach WiFi i mobilnych. Dane są przybliżone, ponieważ warunki pomiarowe nie były jednolite, ale i tak dają dużo do myślenia.

Technologia

WiFi g

WiFi n

WiFi ac

HSPA+

LTE

Szybkość teoretyczna

do 54 Mb/s

do 450 Mb/s

do 1,3 Gb/s

do 42 Mb/s

do 150 Mb/s

Szybkość rzeczywista

do 25 Mb/s

do 150 Mb/s

do 350 Mb/s

do 9 Mb/s

do 30 Mb/s


Kolejną sprawą, którą warto wspomnieć to transfer danych. I tu moim zdaniem rzecz kluczowa. Przesyłanie danych po WiFi z waszego routera lub WiFi HotSpot (również Orange FunSpot) jest darmowe. To bezspornie argument, dlaczego tak chętnie korzystamy z WiFi, kiedy tylko jest dostępne, nawet jeśli mamy dostęp mobilny. Na telekomunikacyjnych forach można natknąć się na komentarze w stylu: LTE jest szybkie, ale jaki jest sens szybkości 30 Mb/s przy limicie 15 lub 20 GB? To około 70-90 minut ciągłego pobierania danych z taką prędkością, za całkiem niemała opłatę. A co dalej? To pokazuje, że nielimitowane oferty, nawet teoretycznie wolniejsze nie są przestarzałe, co marketingowo sugeruje konkurencja. Druga rzecz to nasze indywidualne potrzeby. Czy warto mieć prędkość 30 Mb/s do odbierania poczty? Moim zdaniem to lekka przesada.

Wróćmy jednak do zasadniczego pytania. Jaka jest przyszłość WiFi na rynku? Dla mnie ogromna i świetlana. Dlaczego? Dlatego, że zżyliśmy się z tą technologią, a jeszcze bardziej "zaprzyjaźniły się" z nią multimedialne urządzenia elektroniczne. Dzisiaj niemal wszystkie mają WiFi, a już niekoniecznie równocześnie dostęp mobilny. Sygnał WiFi otacza nas codziennie coraz bardziej. Jak go wykorzystać? Wprowadzenie transmisji w pasmie 5 GHz pozwoliło "oczyścić" przekaz danych w porównaniu z pasmem 2,4 GHz. W paśmie 2,4 GHz działa wiele innych urządzeń (np. kuchenka mikrofalowa), z których wysyłane fale nakładają się powodując duże problemy w eterze. Używając pasma 5 GHz jesteśmy teraz w stanie przesłać sygnał IPTV HD bez straty pakietów, co owocuje bardzo dobrą jakością obrazu i brakiem pikselizacji. Konsekwencją rynkową będą lada chwila dekodery telewizyjne pracujące w standardzie WiFi. Ponadto standard WiFi 802.11ac, pozwalający znacznie zwiększyć prędkości transmisji, cały czas jest rozwijany i przybywa kompatybilnych urządzeń. Na tym nie koniec. Producenci wciąż pracują na ulepszeniem technologii. W ostatnim czasie naukowcom udało się uzyskać eksperymentalną transmisję WiFi z prędkością 100 Gb/s z wykorzystaniem częstotliwości 237,5 GHz, co pozwoliłoby przesłać płytę Blu-ray w 2 sekundy.

Zaletą WiFi jest również kompatybilność standardów "w dół". Dzięki temu nie ma żadnej obawy, że nasze urządzenia przestaną działać z nowym routerem. WiFi pozwala nam również podłączyć do Internetu praktycznie wszystko, co chcemy, zaczynając od komputera, poprzez konsole do gier, laptopy, smartfony, a kończąc na rozwiązaniach tzw. inteligentnego domu, o których na rynku robi się coraz głośniej. Nie mogę przy tym nie wspomnieć o wprowadzeniu we wrześniu br. Orange FunSpot, które na zasadach społecznościowych pozwalają korzystać wszystkim użytkownikom liveboxów z darmowego Internetu po WiFi w całej Polsce. To kilkaset tysięcy punktów darmowego dostępu do Internetu.

Czy WiFi wygrywa z LTE czy HSPA+ DC? Moim zdaniem tak, ale realnie to raczej koegzystencja i wzajemne uzupełnianie się niż walka na śmierć i życie. Najlepszym przykładem jest nasza konwergentna usługa Orange Open, w której jest wszystko, a tam gdzie nie ma WiFi zawsze możemy korzystać z dostępu mobilnego. W tej chwili wykorzystuje się technologię WiFi offload dla użytkowników mobilnych w momencie przepełnienia sieci lub konieczności przesyłania dużej ilości danych. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w Łazienkach Królewskich w Warszawie i na naszym smartfonie możemy odbierać multimedialne informacje o mijanych obiektach z wykorzystaniem WiFi w jakości HD. Oczami wyobraźni widzę też, że niedługo doprowadzony do domu klienta światłowód, który będzie zakończony routerem w standardzie 802.11ac, a może i nowszym. To nie jest aż tak bardzo odległa przyszłość.

Partnerem działu Dyskusje o rynku jest Orange Polska.
Dodaj do:
w sumie: 69
 • 0

  50. ~Czesław  2013-11-06 17:08:32  host: 77-254-237-125.adsl.inetia.pl

  I wifi to zlo ale i komorki takze. Jednak wifi wieksze. Wystarczy zapoznac sie z niezaleznymi wynikami badan przeprowadzanych przez naukowcow z Australii czy Niemiec. Niesamowite jakie spustoszenie w organizmie wywoluja telefony bezprzewodowe tj. DECT, trochę mniejsze WiFi, które zwykle pracują z maksymalna moca. Przede wszystkim zaburzona jest ludzka homeostaza.

 • 0

  51. ~  2013-11-06 17:12:31  host: abro82.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wreszcie jakieś konkrety zamiast banialuków opowiadanych przez Plusa typu Internet w Plusie jest szybszy od Neostrady.

 • 0

  52. ~  2013-11-06 17:16:45  host: abro82.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ludzie skoro u was to LTE w Plusie tak szybko to chodzi to dajcie screeny z noc.gts.pl

 • 0

  53. ~  2013-11-06 17:19:45  host: abro82.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @16 bo sobie nie zdajesz sprawy że w Orange nie robią monterzy z Orange tylko monterzy z firm-krzaków których jest mało jak na lekarstwo i którzy nie rzadko się nie znają - firmy te często zatrudniają ludzi bez doświadczenia.

 • 0

  54. ~  2013-11-06 18:00:06  host: n07-01-06.opera-mini.net

  DECT sieje o wiele bardziej niż wifi. Poza tym jak ktoś wyłączy wifi w bloku to i tak dostanie od sąsiadów :)

 • 0

  55. ~Braki  2013-11-08 00:51:13  host: cjh28.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Orange to świetny przykład jak nie inwestować w infrastrukturę i drenować rynek. Będę miał (Warszawa) światłowód, gdy go sobie sam położę. Niech przynajmniej uruchomią VDSL2 i nie chrzanią o światłowodowym internecie do domu. Mam nadzieję, że prześpią, a konkurencja zrobi swoje. Najbardziej bawi mnie Neostrada "do 10M". Szerokopasmowy internet 1M ;)

 • 0

  56. ~roD  2013-11-08 08:44:07  host: dynamic-78-8-137-140.ssp.dialog.net.pl

  @55 Co jest zabawnego w neo do 10M? Wolałbyś jakby operatorzy robili oferty stopniowane co 1M? Bez sensu. Zresztą większość tych do 10M jak są tylko uruchomione na sprzęcie ADSL2+ - u opa i klienta - to zasuwa bez problemu z szybkością maksymalna. Swoją szosą - Ci co narzekają że mają "za mało" - niech sprawdzą swoje "super" 100letnie kable "telefoniczne" w chałupach czy mieszkaniach i zrobią nową normalną instalacje kablem skrętkowym. Wielu się zdziwi

 • 0

  57. ~OBA  2013-11-08 12:40:30  host: 212.69.72.186

  Oj, źle musi być w Orange jak Stefan wypowiada się na portalu branżowym :D

 • 0

  58.  2013-11-08 14:12:24

  @55 Ja tam się nie martwię, za kilka lat Orange Pologne albo obniży ceny ADSL/VDSL do poziomu 30~40PLN żeby być w miastach konkurencją przynajmniej w segmencie budżetowym, albo utrzyma dotychczasowy poziom cen i na wsiach będzie powolna (o ile będzie działać ADSL) i nielimitowaną (o ile nie wprowadzi limitów) alternatywą dla LTE800. Z oferowania usług wyłącznie na obszarach wiejskich wątpię aby dało sie utrzymać, a biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia mogę się założyć że Orange Pologne będzie ostatnim operatorem który w "studzienkach TP" ułoży światłowody dla FTTB/FTTH. BTW Parę dni temu nastąpiła zmiana cennika VDSL alw tak bardzo kosmetyczna że żaden portal branżowy nawet tego nie zauważył :D.

 • 0

  59. ~alex  2013-11-08 17:02:39  host: 95.178.0.7

  co to za promocja? w ogóle jakieś pomieszanie pojęć - wifi a lte, przeciez wifi mamy tylko w domu i cała zaleta lte to mobilność, mam w domu 30 Mbit/s i wcale nie korzystam z wifi (szkoda zdrowia). poza tym koleś coś mówi o wydajności wifi i że posiadacz decyduje ile osób będzie jechało na łączu, ale posiadacz nie decyduje ilu sąsiadów będzie jechało na swoich łączach - a ilość kanałów nie jest z gumy :) po gimnazjum piszą lepsze analizy :)

 • 0

  60. ~Kotek  2013-11-08 22:01:30  host: dpm101.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja od kilkuset proszę TP o pociagnięcie kilometra światłowodu na osiedle na ktorym mieszka prawie 2 tys. ludzi. Jestesmy gotowi placic wiecej niz obecnie, ja nawet 2x tyle. I co, i nic. Za to od kwartału dzwonią do mnie ludzie z Orange oferując obniżkę obecnej taryfy. Czyli TP tra udzialy w rynku, podkopuje sama siebie i jedynie mowi o inwestycjach, zamiast je realizowac. My naprawdę chcemy VDSL-a, który jest dostępny tuż obok nas. Ale lepiej narzekac, ze coraz mniejsze przychody i nic nie robić. Niby Europa. Witamy w Łomiankach.

 • 0

  61. ~tadek  2013-11-13 17:16:15  host: host-37-190-190-79.dynamic.mm.pl

  I co z tego , że wifi to zło. Ty w domu puścisz kablem , ale sąsiedzi w bloku już nie. Bloki są strasznie zawifirzone:)

 • 0

  62.  2013-11-14 12:29:46

  @9, Najwyraźniej tak, albo dawno nie byłeś u okulisty. Ewentualnie na żadnej z tych pięciu kart nigdy nie korzystałeś z internetu, co by tłumaczyło dlaczego nie doświadczyłeś kompresji grafiki.

 • 0

  63.  2013-11-14 12:34:09

  Ewentualnie jest jeszcze taka możliwość że są to karty abonamentowe bo tylko na nich da się (opcjonalnie) wyłączyć kompresję grafiki.

 • 0

  64. ~tony  2013-11-18 19:47:46  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  LTE do 30????!!! Spokojnie osiągam 66... bzdury... BZDURY!!!

 • 0

  65. ~simplusowiec  2013-11-18 22:08:56  host: 89-67-37-36.dynamic.chello.pl

  i promieniowanie w dekiel dziękuje taki interes

 • 0

  66. ~Calm7  2013-11-19 00:16:03  host: n06-03-03.opera-mini.net

  61). Tadek, tu masz rację, zafirzone od cholery! I co taki nieszczęśnik może zrobić? Mając 14 (!) CZTERNAŚCIE wifków na głowie, bo sąsiedzi na potęgę nadają...

 • 0

  67. ~  2013-11-19 16:04:02  host: 77-254-90-127.adsl.inetia.pl

  Z Wifi to akurat mogą być również niezaplanowane jaja... Mi np. brak odpowiedniego sterownika do karty Ralinka wifi w moim badziewnym HP blokuje aktualizację z Windows 8 do 8.1. Problem ustalony jakiś miesiąc temu. Jeżeli (tak jak w moim wypadku) Wifi to jedyny dostęp do internetu, aktualizacja się nie powiedzie, bo nie można wyłączyć dostępu do internetu (np. karty w BIOS) - żeby choćby uruchomiś sklep Windows trzeba mieć połączenie. Tyle zachodu dla service packa... ISO oczywiście MS też nie daje. Eh, sorry że średnio na temat, ale to drażliwy dla mnie temat, a jak widzę zachwyty nad wifi to chiałem pokazać możliwy problem.

 • 0

  68. ~LOL  2013-11-22 10:00:59  host: 193.109.225.252

  Jakie WIFI? Z czego z powietrza? Ja mam taki przypadek. Z okien widzę Pałac kultury i nauki odległość ok 15 KM. Opcje internatu: Neostrada 1,5 DL/ 0,3 UL lub LTE zanotowane Minumum 8 DL/ 6 UL Średnio ok 30 DL/20 UL Max ok 60 DL/50 UL. Szanse na oporawe "ostaniej mili

 • 0

  69. ~arnid  2013-12-02 23:06:21  host: acrk78.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ci z Orange mogliby się lepiej zająć jakością sieci na wsiach. Mam router 30 m od centrali, bez problemu synchronizuje się po ADSL na 24Mb/s a realna prędkość w godzinach szczytu wynosi 2Mb/s w najlepszym przypadku. Opcja 20Mb/s. To jest po prostu skandal.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet