Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Polkomtel maluje trawę na zielono

Polkomtel maluje trawę na zielono

Witold Tomaszewski 11 Maja 2011 18:20

0 0
Polkomtel przedstawił nowa filozofię działania firmy oraz założenia nowej oferty. Gdyby nie czynniki zewnętrzne, to pewnie czekalibyśmy na nią jeszcze jakiś czas. Niestety, pod nową maską warkocze stary i mocno zużyty już silnik, który zaczyna spalać coraz więcej oleju i dymić z rury wydechowej.Polkomtel postanowił dość mocno zreorganizować swoją ofertę pod względem komunikacji. Znika Simplus - największy prepaid w Polsce. Znika iPlus - marka, której znajomość wśród użytkowników bezprzewodowego Internetu jest bardzo duża. Znika 36.6 - marka, która hucznie wystartowała w czerwcu 2008 roku, ale okazała się klapą. Można powiedzieć, że TurboDymoMena zastąpił Kononowicz. Nie będzie niczego oprócz marki Plus i dopisku - na kartę, mix, abonament, firma, Internet…

Czy to dobry ruch - nie wiem, tu pole do popisu mają dziennikarze zajmujący się marketingiem. Ja mogę zająć się ofertą mix i prepaid, do której udało nam się dotrzeć. A właściwie chyba nawet nie muszę, zajęli się nią już czytelnicy - polecam ich komentarze.

Jarosław Bauc, prezes operatora, zapowiada, że teraz najważniejsze będzie utrzymanie klienta i dobre z nim relacje, bo polski rynek jest już dojrzały i już teraz 3/4 kontraktów to odnowienia. Hasła dotyczące "dbania o klienta" doskonale pamiętam od przynajmniej 4 lat. Wtedy to przeszedłem z Plusa do Ery, a kilka tygodni później odbyła się konferencja, na której Jarosław Bauc powiedział dziennikarzom, że dla firmy najważniejsi są dotychczasowi klienci i oferty dla przedłużających są lepsze niż dla nowych. Na moje stwierdzenie, że właśnie co zmieniłem sieć, gdzie "na dzień dobry" dostałem lepszą ofertę niż przy przedłużeniu w Plusie, usłyszałem odpowiedź - zapraszam za 2 lata. 2 lata nie pomogły, 4 też nie - dalej przy przedłużeniu w Plusie bardzo często jest gorzej niż w innych sieciach dla klientów "z ulicy". I nie wierzę, żeby to szybko się zmieniło, za dużo razy o tym mówiono, a za mało robiono - to z resztą tyczy się nie tylko Polkomtela. Na razie klienci muszą cieszyć się z możliwości wyczyszczenia telefonu.

Prezes Bauc chwali się, że Polkomtel ma najwyższą marżę EBITDA spośród telekomów. I to prawda. Wysoka marża może z jednej strony świadczyć o świetnym zarządzaniu firmą i wysokiej efektywności, a z drugiej - o malejących kosztach pozyskania klienta. Patrząc na przyrost netto klientów abonamentowych w IV kwartale (czyli okresie żniw) o zaledwie 9 tys., na ofertę telefonów i smartfonów oraz ich ceny w Plusie, na ofertę podstawową i lojalnościową widać wyraźnie, że wysoka marża wynika z oszczędności na klientach. To taktyka przyjęta przez Polkomtel dłuższy czas temu, która teraz zaczyna odbijać się czkawką. I nie będzie prosto tego trendu odwrócić, bo nowe oferty będą podobne do dotychczasowych, czyli tak samo mało atrakcyjne dla statystycznego klienta.

Podsumowując dzisiejsze wystąpienie zarządu Polkomtela (czyli nomenklatura oferty i kolejna zapowiedź dbania o klienta), dodając do tego zapowiedzi nowego programu lojalnościowego, który podobno ma pojawić się w nadchodzących miesiącach, trudno nie odnieść wrażenia, że ktoś tu maluje trawę na zielono. Po co? Ano powody są co najmniej dwa…

Pierwszym jest rebranding Ery na T-Mobile. Wszyscy operatorzy będą starali się zrobić coś, co choć trochę obniży rangę tego wydarzenia i odciągnie od niego uwagę. Trzeba jednak przyznać, że jeżeli nie da się klientom czegoś wymiernego, to zainteresowanie będzie liczone w godzinach, a nie dniach czy tygodniach. Do tego tematu o wiele lepiej podszedł Centertel, który dla klientów prepaid przygotował akcję z tajemniczymi kodami. Wiadomość na TELEPOLIS.PL ma już ponad 330 tys. odsłon, co daje jej drugą pozycję pod tym względem w historii naszego serwisu. Promocja ma trwać do 15. maja, a to podobno dopiero początek atrakcji.

Drugi powód to zapewne chęć pokazania przyszłemu inwestorowi, że w firmie coś się dzieje, a zarząd i wyższa kadra kierownicza jest aktywna i dynamiczna. Mówiąc krótko - zaczyna się walka o miejsce i pozycje w firmie pod nowym właścicielem. Tym bardziej, że w tym roku (w maju - o ile dobrze pamiętam) kończy się kadencja Jarosława Bauca i Krzysztofa Kiliana - dwóch głównodowodzących. Obaj kilka miesięcy wcześniej bardzo przychylnie wypowiadali się także o Zygmuncie Solorzu-Żaku, deklarując chęć współpracy.

Większych zmian w Polkomtelu należy chyba oczekiwać dopiero po wejściu do niego nowego inwestora… Do tego czasu nikt nie odważy się na prawdziwą rewolucję i nie będzie ryzykował z ofertą.
Dodaj do:
w sumie: 158
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  142. ~  2011-05-13 14:10:22  host: 83.238.241.217

  139 - czy ten "monobranding" to poprawnie? Nie lepiej (włąściwiej) marka rodzinna?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  143. ~przemo13  2011-05-13 15:09:24  host: cuo178.internetdsl.tpnet.pl

  ~139 hmm... jak nie pisać z "wycieczkami osobistymi" jak odpowiadam do autora? Czytałem dwa razy i rzucają mi się dwie rzeczy 1. Że oferta plusa nic nie wnosi nowego 2. Że Era jest dużo lepsza i to kilka razy podkreślałeś. Dla mnie plus jest leszpy i to akurat dla mnie. Nie będę opisywał czemu... bo nie ja piszę artykuły i nie mam na tyle miejsa w komentarzach. Ale jeśli ktoś pisze artykuł, to mógłby to poprzeć konkretem a nie tekstem typu "tak i basta". Rozumiem, że dla Ciebie była lepsza, w jakimś konkretnym przypadku. Ale tego tu brakuje. Bo jeśli ktoś pisze taki długi wywód i rzuca takimi treściami, to trzeba to poprzeć. Więc dla mnie jest to nic nie wnoszące poza raklamą i tyle. A co do reklamy, to Wasz portal i możecie sobie reklamowąć kogo chcecie i w jakiej formie chcecie. A ja tylko komentuję, że tekst nie ma treści i jest sponsorowaną reklamą opartę na porównaniu do konkurencji.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  144.  2011-05-13 17:23:08

  przemek13: a czy masz dowody na to, że artykuł jest sponsorowany? To je przedstaw, skoro fakty są tak dla Ciebie ważne. Dalej nie rozumiesz, że komentujesz wycinek mojego felietonu, jeden z przykładów, że 4 lata temu miałem z ulicy lepszą ofertę w Erze niż przedłużenie w Plusie. Wtedy pamiętam doskonale fakt zapewnień, że utrzymanie jest ważniejsze niż pozyskanie. I zupełnie abstrachując od tego gdzie ja jestem, byłem i będę, ważne jest to, ze przez 4 lata były zapewnienia, a nie czyny. Wiec bądź łaskaw albo przeczytać całość i zrozumieć, albo już nie komentować po raz n-ty wyciagnietego z kontekstu fragmentu. I wybacz, ale ja wiem od Ciebie lepiej, co chciałem napisać i przekazać. Zdecydowana większość ludzi to zrozumiała, więc jeżeli Ty nie rozumiesz, to chociaż miej na tyle kultury, żeby nie rzucać we mnie oskarżeniami o nieujwniony sponsoring.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  145.  2011-05-14 08:20:51

  Ja dorzucę kamyczek do ogródka... Pewnie ktoś powie - komu to potrzebne - są darmowe takie rzeczy... Ale powiem - w Plusie - niezależnie od oferty, czy to nowa aktywacja, czy przedłużenie w PWA czy w ANU - jakakolwiek umowa w każdym razie - umożliwia pobranie za kilka złotych (w iPlusie za złotówkę chyba nawet) kodu do pełnej komercyjnej wersji programu Internet Security (to jak wszyscy wiedza więcej niż zwyjły antywirusa o tych darmowych nie mówiąc) Kaspersky'ego i to z licencją 2-letnią. Ile za przeproszeniem kosztuje taki program albo chociaż aktualizacja? 200 zł? 150? Bo mniej chyba ie - 112-miesięczne może mniej kosztują... To oczywiście nie jest nic nadzwyczajnego w wcale nie powoduje "zostawienia kasy w portfelu". Ja tylko powiem, zejuż całą rodzinę obdarowałem dobrym programem antywirusowym a i tak mam z zeszłego roku kody jeszcze 2 do wykorzystania ;-) za miesiąc będę miał 2 kolejne... Taka drobnostka...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  146.  2011-05-14 15:20:37

  Plus lawiruje z obietnicami żeby zatrzymać jak najwięcej klientów i mu się udaje. Po co walczyć jak może więcej zyskają podwyższając ceny ? Klient łyka co mu powiedzą w reklamie lub w salonie. Tam przedstawią zalety pomijając wady i nikt nie wspomni o tańszej konkurencji. W felietonie brakuje mi oceny zachowania klientów. Winni są klienci a nie Plus czy Bauc który dostaje pieniądze za to żeby gadać jedno a robić swoje.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  147.  2011-05-14 15:26:07

  @145 Microsoft Security Essentials masz za darmo.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  148. ~  2011-05-14 16:16:59  host: v14-09.opera-mini.net

  145 Wlo jestem twoim idolem, podziwiam cię za odwagę ja bym nie Odważył się na zainstalowanie ruskiego antyvirusa na moim kompie

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  149. ~Octopus  2011-05-14 19:01:12  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

  @148 - najpierw sprawdź jak to działa , a potem napisz.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  150. ~Octopus  2011-05-14 19:13:55  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

  WitekT - To nie jest tak ,że operatorzy siedzą i się zastanawiają, zamiast zrobić coś konkretnego... jeśli nie masz odbiorców danej usługi - nie wprowadzasz tej usługi. Rozszerzenie transmisji data to nie jest 5 zł , ludzie nie mają czasu , pieniędzy , wiedzy. Tego typu usługi wprowadzanie są w nowoczesnych społecznościach, które łakną nowinek technicznych. U nas podnietę wywołuje 8 mega pixeli w telefonie ,a nie transmisja voice i data w instalacji wysokiego napięcia. Ludzie marzą o tanich rozmowach rozmowach, a ilu z nich korzysta z voip?. Zamiast kupić coś z głową , rzucają się na gadżety. Płaczą ,że drogo , ale abonamentu za 100 nie zapłaci. Nie , prepaid najlepszy. A to ,że koszty utrzymania sieci są bardzo wysokie i stale rosną , to już nikogo nie interesuje. Także koło w istocie się zamyka. Świadomość ,że nic nie ma za darmo - rodzi się w bardzo ,bardzo dużym "BULU"(za prezydentem) :))

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  151.  2011-05-14 19:46:20

  Chyba wszyscy korzystają z VoIPa. To że niektórzy o tym nie wiedzą i się na nich zarabia to inna historia. Koszty rosną ale chyba na opłacenie naganiaczy bo coraz mniej naganiają ? Operatorzy jeszcze czasami są taka bezczelni że próbują blokować transmisję VoIP. Play akurat odstaje bo daje teleplaya. Gdyby świadomość ludzi była większa to by dzwonili przez VoIPa i wysyłali wiadomości z komunikatora przez telefon komórkowy ale taki trzeba mieć za rozsądne pieniądze. Różnice sięgały 1000 zł. i więcej na telefonie między W3 a Playem. W3 zrobiło skansen technologiczny i zanim się to zmieni upłynie trochę czasu.

 • Ten komentarz został ukryty.

  -1

  152. ~Octopus  2011-05-14 20:42:49  host: 83.143.137.207

  Przy dobrych układach Play zniknie w okresie 30 miesięcy. Kończy mu się ochronka , a pozyskiwanie klienta (plej nie płaci kar klientów przy migracji ) który będzie przynosił przychód na 6/8 mies. przed końcem kontraktu jest mało opłacalne. Ad. voip-a słowo "chyba" jest wystarczającym znacznikiem...

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  153.  2011-05-14 22:02:51

  Jeżeli ktos używa znakow dymnych z VoIPa raczej nie korzysta. Nie wiem jak inni się komunikują ale cały ruch głosowy w sieciach leci VoIPem. Play dawno miał pasc a nie wiem ile razy miał byc sprzedany. Jak upadnie i nowy operator rozwiąże umowę z profitami na czas nieokreslony to się wybierze innego operatora. Do tego czasu oszczędzam.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  154. ~Octopus  2011-05-15 01:22:21  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

  To Plej miał zniknąć ? Możesz podać detale tych newsów ? I jak można sprzedać coś ,co jest chronione prawem. Przecież to alternatywa dla W3.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  155. ~  2011-05-15 11:03:42  host: user-188-33-175-114.play-internet.pl

  Detale masz w @152. Koronny argument naganiaczy w kwestii żeby nie przechodzić do Playa. Wyobraź sobie że P4 był już sprzedany.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  157. ~filipski  2011-05-15 17:39:54  host: ciz75.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A co z SamiSwoi??

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  158. ~  2011-05-16 03:24:22  host: dcg164.neoplus.adsl.tpnet.pl

  154. Teraz ty się w bajkopisarza zabawiasz i wieszczysz koniec Play. Wątku z usypianiem wściekłych psów rozwijać nie będę.

 • Ten komentarz został ukryty.

  -1

  161. ~Octopus  2011-05-16 12:57:16  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

  @158. Oczywiście ,że zgaduję. Jak będzie z plejem czas i rynek pokaże . Klienci weryfikują i dokonują wyboru.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  163. ~tadek  2011-05-17 14:55:56  host: fbd123.internetdsl.tpnet.pl

  A ja jestem ciekaw, kto kupi Polkomtela, podobno najwyższą stawkę proponuje Solorz-Żak, twórca polsatu - w ten sposób Polkomtel może zasilić jego multimedialną propozycję, zobaczymy, może byłoby to i dobre dla tej firmy.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  164. ~  2011-05-17 17:11:06  host: ip95.elektrosat.pl

  No właśnie, bardzo mnie interesuję już wspomniany przez Pana Redaktora program lojalnościowy, co oni właściwie chcą zaproponować swoim obecnym i przyszłym klientom? Logicznym w tym przypadku będzie rozwiązanie Orange - wprowadzenie rabatów w zależności od liczby usług. Wtedy Klienci odczują że sieć dba o ich interesy.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  165. ~expracownik  2011-05-25 19:07:53  host: iwv26.internetdsl.tpnet.pl

  nóż mi sie w kieszeni otwiera-SATYSFAKCJA MONITOROWANA... zapytajcie pracowników salonów za co polkomtel im płaci- to jest kpina, wiekszość rzeczy robi sie w czynie społecznym. Inaczej się pracuje wiedząć, że za kazda umowę , za kazdego klienta jest płacone. Wiadomo jak wygląda rozmowa z klientem za którego sprzedawca nic nie dostaje-chce sie takiego pozbyć jak najszybciej bo i tak nie ma z niego żadnej kasy. Gdybyście tylko mieli świadomość za jak małą część umów jest płacone.. system motywacyjny jest tragiczny i aż nie chce sie klientami gadać skoro robi sie to za darmo... A przyjdie taki przedłużyć umwe w niskim abonamencie i rzuca teksatmi sugerując że z jego abonamentu kasa szła na naszą wypłatę, żze nas utrzymuje i jeszcze takiemu pyskować nie można... SATYSFAKCJA MONITOROWANA... PPPFFFFFFFF

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-113-144.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet