Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Paschalis-Jakubowicz: grupa docelowa FTTH to klienci z dużych miast

Paschalis-Jakubowicz: grupa docelowa FTTH to klienci z dużych miast

Witold Tomaszewski 4 Lutego 2015 08:52

1 12
Uważam, że istotna jest podstawowa oferta telewizyjna i dostępne w niej kanały. Natomiast didaskalia czyli telewizyjne usługi dodane i ich dobór ciągle nie są jeszcze tak silną determinantą wyboru, jaką jest różnorodność oferty komórkowej i telefonów - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Michał Paschalis-Jakubowicz, dyrektor wykonawczy ds. marketingu rynku masowego Orange Polska.Minął rok od połączenia Centertela z Telekomunikacją Polską. Powstało Orange Polska. Co dzięki temu udało się osiągnąć, co wcześniej byłoby trudniejsze lub niemożliwe?

Z marketingowego punktu widzenia zyskaliśmy przede wszystkim możliwość swobodnego budowania i kierowania ofert zarówno do klientów stacjonarnych, jak i komórkowych, do tej pory wzajemnie dla siebie niedostępnych. Udoskonaliliśmy Orange Open, który pozwala teraz na zniżkę za każdą usługę stacjonarną, również za VoIP czy telewizję. Wcześniej był tylko jeden, zryczałtowany rabat za wszystkie usługi stacjonarne.

To miało znaczący wpływ na Wasze wyniki w 2014 roku?

Nie mogę jeszcze komentować wyników za cały 2014 rok, do chwili ich ogłoszenia na giełdzie. Patrząc jednak, jak kwartał za kwartałem rosła liczba klientów Orange Open mogę powiedzieć, że dobry wynik to kombinacja elastycznej oferty oraz podejścia do klientów.

Co dzisiaj jest centrum paczki? Wokół której usługi klient buduje ofertę?

Główne elementy paczki to rozmowy, internet i TV. Klienci czasami posługują się jednak myślowym stereotypem tego, co oferują im firmy. Przychodzą do Orange po komórkę lub Neostradę, a od sieci kablowej chcą telewizję. Tymczasem nasz sposób konstruowania Orange Open jest na tyle elastyczny, że klient może przyjść po dowolną rzecz, a wyjść z Orange Open. Co więcej, nie trzeba kupić od razu 3 czy 4 usług. Dzięki temu klientów możemy przejmować stopniowo, wraz z kończącymi się im w różnym czasie umowami u innych operatorów. Co istotne, wraz z większą ilością usług, zyskują dodatkowe zniżki. W kablówce muszą od razu kupić wszystko, dlatego jestem przekonany, że nasze podejście jest bardziej elastyczne.

Ale klient jest wtedy mniej elastyczny na wyjściu...

To prawda, ale wskaźnik odejść klientów korzystających z Orange Open jest istotnie niższy niż klientów korzystającej z jednej usługi. Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Kablówki są mistrzami w sprzedawaniu usług pakietowych. Klienci korzystają średnio z ponad 2 usług. U Was klient, mówiąc o całej bazie, korzysta z jednej.

Nie wiem czy są mistrzami. Średnia posiadanych usług w Orange Open wynosi 4,2 na klienta, liczone razem klienci indywidualni i biznesowi.

Czyli w Open jesteście lepsi niż kablówki?

Kablówki mają "szczątkową" ofertę komórkową i dlatego, moim zdaniem, nie można do końca porównywać Orange Open z ich ofertą triple play. To inna kategoria. Tutaj mamy wyraźną przewagę.

Czy usługi komórkowe są krytycznym składnikiem paczki? Parę lat temu, jak się wydaje, była nim telewizja. Kablówki zdobyły dzięki temu swoją pozycję, bo miały usługi, które ciężko było wprowadzić innym. Jak ten balans sił przesunie się w następnych latach?

Moim zdaniem nie musi następować kompensacja jednej usługi drugą. Różnią nas użyte technologie. Nasz VDSL konkuruje z kablówkami, a przed nami inwestycje w FTTH, czyli światłowody do domu. Jeśli chodzi o telewizję współpracujemy z nc+, który ma najlepsze treści na rynku. A komórka wciąż jest nieodzownym elementem naszego życia...

...ważniejszym niż telewizja?

To pytanie z kategorii: "woli pan jedzenie czy picie?". Dla większości ludzi zarówno komórka, jak telewizją są ważne. To nie jest "coś za coś".

A może to pytanie powinno brzmieć - wolisz mieć większy wybór usług telewizyjnych czy komórkowych? UPC weszło z platformą Horizon, mocno rozbudowując wachlarz dostępnych usług związanych z telewizją.

Uważam, że istotna jest podstawowa oferta telewizyjna i dostępne w niej kanały. Natomiast didaskalia czyli telewizyjne usługi dodane i ich dobór ciągle nie są jeszcze tak silną determinantą wyboru, jaką jest różnorodność oferty komórkowej i telefonów.

Co musiałyby zrobić kablówki, żeby ich oferta komórkowa była atrakcyjniejsza?

Nie będę doradzał kablówkom, ale nie zazdroszczę im sytuacji zwłaszcza w kontekście najbliższych 2 lat. To, co w mojej ocenie jest im potrzebne, nie jest takie proste do wdrożenia.

Jak za 2-3 lata będzie wyglądał rynek paczek?

Będzie charakteryzował się jeszcze większą elastycznością i możliwością konfiguracji dokładnie pod potrzeby klienta, z konkretnie wybranymi nie tylko ofertami, ale i treściami. Także połączeniem oferty dla konkretnej osoby oraz całego gospodarstwa domowego. To, co teraz mamy na rynku, nie odpowiada jeszcze w pełni na tak zróżnicowane potrzeby. Drugi kierunek rozwoju to, moim zdaniem, poszerzenie oferty o usługi poza telekomunikacyjne m.in. finansowe i sprzedaż prądu.

A większe możliwości konfiguracyjne to...?

Sposób zarządzania ofertami wchodzącymi w skład paczki - jeszcze bardziej elastyczny. Poza tym chmura, wspólny pakiet transmisji danych, bardziej specyficzne usługi dla poszczególnych użytkowników tj. roaming czy treści wideo.

Amerykańscy operatorzy zaczynają wprowadzać przechodzenie niewykorzystanej transmisji danych na kolejny miesiąc. To jest realne w Polsce?

W Polsce najpierw musi nastąpić racjonalizacja gigabajtów, które są przyznawane w ramach abonamentu. Teraz, to nie jest dominująca potrzeba.

Z Ameryki przyszły do nas "plany rodzinne". Niektórzy operatorzy w Polsce to wdrażają. Ten rynek jest tak bardzo do przodu, że to my od nich bierzemy rozwiązania?

Rynek amerykański jest nieporównywalny do polskiego, ale rzeczywiście pod kilkoma względami inspiruje. Operatorzy albo powielają dobre wzorce, albo sami wymyślają coś nowego. My staramy się utrzymać w tej kwestii balans. Mamy też dobry know-how grupy Orange, która działa na wielu rynkach. Uważam, że w kwestii planów rodzinnych nie ma miejsca na kalkę. A dyskutując o Ameryce, warto zwrócić uwagę, że to rynek, na którym kablówki zaczynają mieć kłopoty. Mam na myśli kanibalizację ich oferty przez usługi "over the top", czego w Polsce jeszcze nie ma.

Jak chcecie się pozbyć łatki, że Neostrada to wolna usługa?

Z naszych badań wynika, że Neostrada jest oceniana przede wszystkim jako solidny, stabilny, dobry i rzetelny internet, który ma niezłe wsparcie techniczne operatora. Dla wielu klientów są to ważne cechy, w dodatku rzeczywiście w porównaniu do konkurencji, dobrze je zapewniamy. Jeśli chodzi o szybkość, to sytuacja poprawia rosnąca liczba klientów technologii VDSL. Ale fakt, że trochę zaczyna brakować Neostradzie wizerunku nowatorskiej i nowoczesnej. To taki solidny VW Golf telekomunikacji.

To może trzeba porzucić tę markę i wybrać inną?

Nie mamy takich planów.

FTTH i sama marketingowa możliwość oferowania 100 Mb/s będzie pomocna? Ludzie ciągle potrzebują kosmicznych prędkości?

Zdecydowanie pomocna. Przy FFTH klient będzie zawsze dostawał dokładnie to, co kupił i na co umówił się z operatorem. Przypomnę, że w przypadku światłowodu mówimy o setkach mega, więc robi wrażenie. Tymczasem klienci kablówek, korzystając z sieci w typowym dla użytkowników czasie, nie zawsze otrzymują deklarowaną prędkość. Wówczas mogą mieć poczucie, że zostali złapani na "komunikację marketingową". W naszym przypadku tak nie będzie.

A po co te wyższe prędkości?

Dla lepszych telewizji, doświadczeń z gier i z czasem także nowocześniejszych usług. Ale przede wszystkim jakości dostarczania treści wideo.

A jak się zmieni konsumpcja mediów w ciągu najbliższych 2-3 lat? Od telewizji liniowej do wideo na żądanie?

W najbliższych 2-3 latach nie zmieni się aż tak dużo. Będą rozwijać się usługi "over the top". VOD to kwestia dojrzewania społeczeństwa w kwestii praw autorskich, ale także zmiany optyki patrzenia na rynek przez dostawców, którzy muszą zrozumieć, że klientów należy przekonać odpowiednią ofertą i cenami.

Da się wyjść do 60% Polaków żyjących w miastach, na terenie 20% kraju. A co z resztą?

Nasza grupa docelowa dla FTTH znajduje się głównie w miastach. To logiczne i racjonalne z biznesowego punktu widzenia.

Dziękuję za rozmowę.

(wywiad autoryzowany)
Dodaj do:
w sumie: 100
 • 1

  81. ~  2015-02-10 09:12:55  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

  @słoneczny bo
  dawać i prosić to już za dużo...
  co to za koszt podłączenia kilku metrów kabla no proszę cię ;) ich odpowiedź to zawsze nie bo nie...
  Przyjdzie taki czas ze te "kablówki" będą się prosić o podłączenie jak będą miały nóż na gardle tylko że wtedy klient będzie miał ich gdzieś

 • 2

  82. ~  2015-02-10 11:17:17  host: aapi161.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @79, nie obrażaj się słoneczny, ale chyba Ty "nie kumasz". Nieważne czy wspólnota, czy domeczek, ważny jest zysk dla operatora. Wspólnota nic nie może i tym bardziej nie może nic wymóc na prywatnym operatorze. To, że podłączył, oznacza ze widział w tym zarobek. Dlaczego? Bo się zaoferowało 8 osób z umowami. Jeśli zaoferowałaby się jedna osoba to wspólnota zdziałałby tyle samo co ten jeden domeczek. Nie wiem czy masz problem z logicznym myśleniem, czy po prostu próbujesz wyważać otwarte drzwi, ale tak działa biznes.

 • 1

  83. ~  2015-02-10 19:56:32  host: user-94-254-198-93.play-internet.pl

  @80
  Czyli pewnie coś na południe od Gliwic, może Knurów, Mikołów, Orzesze. Jak przejeżdżam to widać wzdłuż ulicy kabel i co któryś dom podłączony z puszki na słupie.

 • 1

  84. ~K  2015-02-11 09:16:40  host: public-gprs516442.centertel.pl

  Wszystko zależy jaka kablówka. Znam miejscowość gdzie multimedia pociągnęła we wsi sąsiadującej z miastem kabel przez środek wsi. Kto chętny może się podłączyć, nawet tylko telefon za ok. 20 zł/ m-cze.

 • 1

  85. ~xxx  2015-02-11 13:26:43  host: host-81-190-252-211.elk.mm.pl

  ma ktos info jakie miasta dokladnie beda w zasiegu ftth? na 100% wiem ze olsztyn gdansk krakow. z tego co wiem to ponad 30 miast ma byc.

 • 1

  86. ~  2015-02-11 14:31:34  host: 37-128-88-154.static.ip.netia.com.pl

  To teraz niech Pan Paschalis-Jakubowicz się tłumaczy "W Polsce łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) na koniec 2014 roku wynosiła 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65 proc. wszystkich gospodarstw domowych." Pewnie są obiektywny przyczyny, które zabroniły Orange inwestować... http://tlp.is/5d3 i kolejny news http://tlp.is/5d2

 • 1

  87. ~  2015-02-11 15:50:45  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

  @86 Tak się dzieje jak się mąci, zrobili durną nieprzemyślaną regulacje rynku co spowodowało stagnacje na rynku i całkowicie zablokowało inwestycje w infrastrukturę...
  teraz mamy zaległości do nadrobienia

 • 1

  88.  2015-02-11 19:02:39

  @51 Chris Typowe w tym bałaganiarskim molochu. Od 2011 nie są w stanie uzupełnić 30m kabla ziemnego ze słupa do centrali na którym to kablu skończyły się wolne pary. Na słupach pary wolne do domu wiszą, a nie ma jak ze słupa wejść do kontenera-centrali. W kontenerze mają wolne karty VDSL, ale cię nie podłączą, bo ich przerasta ta inwestycja. A bajzel taki, że możesz sobie i 5x zamawiać usługę, wystawią tonę papierów i ślą kuriera z makulaturą, która zaraz trafia do śmietnika, bo dopiero na miejscu się okazuje, że jest BMT i ktoś za tą głupotę płaci. Za tydzień znowu możesz sobie zamawiać to samo, a bezmyślna infolinia znowu generuję stertę makulatury, bo system nie blokuje głupoty. I będą techników n-razy wysyłać do jednej i tej samej sprawy, żeby znowu stwierdzili oni że w obecnym stanie jest BMT. Sprawę opisałem na forum orange http://tlp.is/5dg ale bez echa, bo w tej firmie jest więcej dyrektorów niż ludzi technicznych z jajami. W UPC jak jest problem to cię przełączą do działu technicznego i prowadzisz dialog z osobą, która czuje temat i są duże szanse na pozytywne rozwiązanie problemu. W orange im nie zależy na kliencie, nawet jeżeli to jest długoletni klient, który chce sobie przenieść dotychczasowe usługi z miasta na wieś gdzie się wyprowadził. Sprawę też opisałem tutaj http://tlp.is/5dh
  Podłączenie w UPC od zamówienia do momentu uruchomienia usługi zajęło 3 dni.
  W orange 4 lata i sprawa nadal w d...
  I tak jak tu pisali poprzednicy na wsi gdzie orange nie ma żadnej konkurencji kablowej mają za cienko zestawić parę miedzianą na tel+neo dla domu który stoi 150m od kontenera-centrali. Wszystko jest prócz braku pary na długości 30m. WSTYD!

 • 1

  89. ~  2015-02-11 21:07:56  host: public-gprs515238.centertel.pl

  0,65% gospodarstw ma u nas FTTH? Dzięki Ci Orange! Inwestujesz, że aż łopat i koparek zabrakło. O światłowodach nie wspomnę, wszystko wykupiliście na swoje inwestycje. Oby tak dalej!

 • 0

  90. ~ciekawy  2015-02-12 06:12:31  host: a20-08-02.opera-mini.net

  ludzie nie mysla. Chcieliby uslugi za grisxe a jedniczesnie zeby operatorzy budowali ftth ktore nie zwrici im sie na wsiach. Niech wa m Play buduje bi obi podobno wszystki majom najtaniej. Orange zycze powodzenia bo to dobry operator

 • 1

  91. ~Chris  2015-02-12 12:52:30  host: 138-153-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 90. ~ciekawy: Jak kupujesz jabłka, to Ciebie też nie interesuje, że rolnik w skupie za te jabłka dostał mniej niż musiał zapłacić za ich zerwanie! Na tym polega biznes! Natomiast co do Orange, to weź pod uwagę, że tej firmie w ogóle nic się nie opłaca! W moim przypadku sieć światłowodowa już była na całym osiedlu, podłączone do niej było ok. 170 mieszkań (w tym moje), ale im nie opłacało się nawet udzielić mi odpowiedzi na moje pytanie postawione na ich stronie WWW! Przez kilka tygodni bezskutecznie traciłem czas na infolinie, na stanie w kolejce w ich tele-punktach gdzie udzielano mi wprowadzających w błąd informacji, podczas gdy wystarczył jeden telefon do miejscowej kablówki, by mi internet zainstalowano na następny dzień! Co ma to wspólnego z opłacalnością? Chyba tylko tyle, że przy takim sposobie działania, to gdyby Orange nawet miało kopalnię złota, to też by im się nie opłacało z niej wydobywać!

 • 0

  92. ~  2015-02-13 09:00:24  host: 37-128-88-154.static.ip.netia.com.pl

  Polecam do poczytania, Panu Paschalisowi również: http://tlp.is/5e5

 • 0

  93. ~  2015-02-13 16:12:22  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

  Gadacie bzdury w mieście budowa jakiejkolwiek infrastruktury czy to podziemnej czy to napowietrznej jest kila a nawet kilkuset x droższa niż na terenach niezurbanizowanych ;)
  wyobraźnie sobie ze podobne maszyny rozkładają światłowód ;))
  http://tlp.is/5ei

 • 0

  94. ~  2015-02-13 18:26:26  host: user-94-254-198-129.play-internet.pl

  @93 w mieście budowa infrastruktury jest droższa ale ilość mieszkańców na km^2 też jest większa wiec w przeliczeniu na mieszkańca wychodzi podobnie. Film do którego zalinkowałeś to przerost formy nad treścią.

 • 0

  95. ~  2015-02-13 18:56:08  host: host-46-186-37-211.dynamic.mm.pl

  To jest ciekawy news. Tej informacji na Telepolis nie było. Orange uznaje wyższość technologiczna UPC ;-) http://tlp.is/5en

 • 1

  96. ~  2015-02-14 08:55:32  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

  @95
  to żadne uznanie wyższości technologi a "model biznesowy" maksymalny zysk minimum inwestycji....

 • 1

  97. ~  2015-02-14 14:02:35  host: 89-70-13-125.dynamic.chello.pl

  A jaki model biznesowy ma od kilku, kilkunastu lat orange? Zero inwestycji, maksimum marży. Od 3 lat powinni kopać, ryć, światłowody, przynajmniej FTTB. A Orange dopiero zapowiada, że może zainwestuje DO 450mln zł... jak zwykle jest kluczowe słowo DO. Potem w raporcie rocznym wyjdzie, że ostatecznie było to 100mln zł, z czego 1mln zł w FTTB a 0,5mln zł w FTTH. A zarobki zarządu nie były DO ale w 2014 wyniosły 13mln zł. A oni mówią o skromnych DO 450 mln zł w światłowody.

 • 0

  98. ~  2015-02-14 14:04:57  host: 89-70-13-125.dynamic.chello.pl

  Tak jak pisze TELKO.IN - potężne inwestycje w światłowody przez Orange pozwolą zrobić ucieczkę do przodu przed operatorami, którzy korzystają z Eurodocsis 3.0. Każde pośrednie rozwiązanie na miedzi to przedłużanie żywotu trupa. On i tak w końcu umrze...

 • -1

  99. ~  2015-02-14 14:07:09  host: 89-70-13-125.dynamic.chello.pl

  A dzieci, które podniecają się LTE nie robiłyby tego gdyby miały w domu możliwości stabilnego łącza po światłowodzie, które daje im spokojnie 100Mb/s. LTE to przyszłość ale MOBILNEJ transmisji.

 • 0

  100. ~  2015-02-15 14:02:45  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

  @97
  Orange nie inwestowało bo była regulacja rynku nakazująca im udostępnianie za półdarmo sieci dla każdego kto tylko chciał. Teraz ta regulacja przestała obowiązywać to wzięli się za inwestowanie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-85-115.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet