Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Operacja "Polkomtel" to front finansowy, a nie usługowy

Operacja "Polkomtel" to front finansowy, a nie usługowy

Witold Tomaszewski 14 Listopada 2013 15:29

17 6
Przejęcie Polkomtela to operacja przede wszystkim finansowa, dzisiaj niezmieniająca zbyt wiele od strony klienta. Tworzy się jednak potężna grupa telekomunikacyjno-medialna, która w przyszłości powinna móc lepiej konkurować z gigantami takimi, jak Orange czy T-Mobile.



Zobacz: Cyfrowy Polsat przejmuje Polkomtel!

Zygmunt Solorz-Żak, główny udziałowiec obu firm, negocjował sam ze sobą od 4. października. W trochę ponad miesiąc ustalono warunki przejęcia, po których inwestor wraz ze swoim biznesowym partnerem Hieronimem Rutą, będzie miał ponad 70% udziałów Cyfrowego Polsatu. Niewiele więcej niż razem mają teraz.

Przejęcie Polkomtela przez Cyfrowy Polsat to głównie operacja finansowa. Aktualne zadłużenie operatora komórkowego to trochę ponad 10 mld zł, czyli prawie 3,7-krotność wyniku EBITDA. Zadłużenie nowej grupy to trochę ponad trzykrotność EBITDA, co uznawane jest za granicę bezpiecznego poziomu. Powyżej niej pieniądze pożycza się już wyraźnie drożej. Dotychczasowy dług będzie można zacząć refinansować i restrukturyzować na nowych zasadach, biorąc pod uwagę o wiele lepsze parametry finansowe nowego podmiotu. To powinno dać wielomilionowe oszczędności.

Co to przejęcie zmieni od strony klienta? Myślę, że bardzo niewiele. Już teraz Cyfrowy Polsat i Polkomtel łączy wspólny inwestor, po przejęciu zmieni się tylko struktura właścicielska. Obie firmy blisko współpracują od wielu miesięcy, choć efekty synergii w postaci wspólnej oferty zaczyna być widać dopiero teraz.

Zobacz: Cyfrowy Polsat i Plus: Telewizja, Internet i telefon w pakiecie za 99,80 zł.

Z prezentacji pokazanej na dzisiejszej konferencji wynika, że ewentualne prawne połączenie Cyfrowego Polsatu z Polkomtelem powinno być możliwe w okolicach 2016 roku. Akurat w momencie, kiedy Polkomtel ma wprowadzić się do nowej siedziby...

Zobacz: Polkomtel: za 2 lata nowa siedziba.

W głowie mam dwa alianse medialno-telekomunikacyjne, które albo nie zostały skonsumowane, albo zakończyły się rozwodem. Pierwszy z nich to Vivendi, posiadający udziały w Canal+ i dużą sieć komórkową we Francji. Drugi to nieudane małżeństwo TimeWarner z America Online. Czy Zygmunt Solorz-Żak ma w głowie scenariusz z happy endem? Czy samo łączenie ofert i usług wystarczy, czy może pora na jakieś wspólne dziecko? Na pewno zacieśnienie współpracy na poziomie operacyjnym długofalowo może dać Polkomtelowi przewagę nad Orange i T-Mobile. Pytanie jak zostanie to skonsumowane, bo z takim LTE jakoś niespecjalnie wyszło...
Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    21.  2013-11-15 14:08:14

    @13 widocznie CP miał nadwyżkę finansową, którą musieli wydać. Brzmi to śmiesznie, gdy sam CP ciągnie na długach (np. w 2011 roku wzięli na 4 lata 1,4mld zł na zakup Polsatu), ale tak się właśnie robi biznes. Z tych 1,4mld rok temu i w czerwcu oraz wrześniu tego roku dobrowolnie spłacili po 100mln zł. Jak widzisz kasę mają. Długi w księgach to tylko finansowanie przejęć i tworzenie kolejnych biznesów. Po za tym Stracił 12 baniek? Nie... Ten dług na zakup Polkomtelu i tak zostałby spłacony. Teraz tylko będzie go spłacać CP (a to rodzi koszty, czyli obniża podstawę opodatkowania), a nie jakieś spółki i spółeczki ZSZ. A dzięki temu zyskał lepszą ocenę kredytową i tym samym tańsze kolejne kredyty.

  • -1

    22. ~bsn  2013-11-16 07:36:27  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    jestescie naprawde zabawni :) tylko thonka tu sie rzetelenie jakos wypowiada a reszta... mam wrazenie jakbym pisal z gimnazjalistami. bez urazy ale poziom artykułu jest na pozomie tablodiu ktoremu ktos zaplacil za reklame konkurencyjnych firm. 0 merytoryki same spekulacje niepoparte statystykami i faktami. i moze (podkreslam slowo moze, bo nie interesuje sie wszystkimi szczegolami) plus nie ma najlepszych ofert, ale pisanie o jego niewyplacalnosci czy rentownosci w takim tonie jak telepolis jest naprawde nieprofesjonalne.

  • 1

    23.  2013-11-16 11:46:28

    bsn: mam wrażenie, że zupełnie nie zrozumiałeś tego felietonu. Jaka reklama konkurencji? Gdzie ja piszę o niewypłacalności? Co Ty sobie dopowiadasz? Jakie fakty tu miałem jeszcze podać? To jest felieton o tym, że celem tego ruchu jest zmniejszenie kosztów obsługi długu. Wyjaśniam, że tylko w związku z tym nie ma co liczyć na rewolucję od strony klienta - i też wyjaśniam czemu.

  • 1

    24. ~Bolo  2013-11-16 15:16:25  host: apn-31-1-224-22.dynamic.gprs.plus.pl

    No szykować się na bruk

  • 0

    25.  2013-11-16 15:53:36

    Poczekamy ZOBACZYMY :-) ,może ceny połączeń stanieją i będą korzystniejsze PAKIETY NIŻ OBECNIE :-)

  • 1

    26. ~Facet  2013-11-17 13:39:50  host: nyl9.internetdsl.tpnet.pl

    Zadnych obnizek nie bedzie, to oligopol!

  • 0

    27.  2013-11-18 09:29:14

    @25. Marzenia piękna rzecz ;).

  • 0

    28. ~Calm7  2013-11-19 00:03:11  host: n06-03-03.opera-mini.net

    25,27). Tja, z Plusa do Polsatu minuty za darmo ;-)

  • 0

    29. ~Kryspin  2013-11-19 09:36:48  host: ip-37-209-131-205.free.aero2.net.pl

    Może i to zabieg finansowy, ale efekty współpracy CP i Plusa widać już od jakiegoś czasu. Z czasem będzie się ta współpraca rozwijać. Pełną ofertę już zapodali w wersji świątecznej i posiada wszystko, co obie firmy do zaproponowania mają, zresztą całkiem jest ona atrakcyjna.

  • 0

    30. ~Broli  2013-11-19 12:52:10  host: 88-199-41-254.u3d.net

    Jak pojawia sie informacja o zadluzeniu Play to odrazu jest ze to bankrut. A jak czytamy ze 10 mld zadluzenia ma polkomtel to wszystko gra i pasi :)

  • 0

    31.  2013-11-19 15:34:51

    @30 nie widzisz różnicy w refinansowaniu spłaty kredytu w Plusie, a refinansowaniu kredytu zaciągając inny kredyt, przy okazji by wysupłać trochę kasy dla akcjonariuszy w Play? To ja zaciąganie kredytu by spłacić kredyt.

  • 0

    32. ~pabloki  2013-11-24 17:10:52  host: apn-46-169-44-30.dynamic.gprs.plus.pl

    dziś dzwonie do polkomtela z innej siec i automat mnie wita przypomnieniem o terminowym płaceniu rachunków...czyżby solorz miał aż takie problemy z płynnością finansową że 2601 wita nawet obcych klientów groźbą naliczania odsetek? Czy w plusie jest jakaś awaria dziś bo mi internet w pełnym zasiegu plusa hspa działa średnio 72 kbps?

  • 0

    33. ~  2013-11-25 16:22:08  host: public-gprs515108.centertel.pl

    @32 Polkomtel jako ostatni z operatorów właśnie wprowadził ustawowe odsetki od braku płatności. Pewnie kampania informacyjna.

  • 0

    34. ~pabloki  2013-11-25 19:29:03  host: 5.174.45.83

    W temacie Polkomtela: czy to zbieg okoliczności że automat z poklomtela 2601 straszy na dzień dobry odsetkami oraz automat z cyfrowego Polsatu dzwoni raz dziennie przypominając o konieczności dokonania wpłaty mimo że wpłata potierdzona w obsłudze klienta a termin az 7 grudnia?- nie tylko do mnie dzwoni, do innych także . Solorz stracił płynnośc finansową ? Ponoć tak dobrze szła spłata. Ktoś coś wie na ten teamt albo też jest nękany automatycznymi telefonami z CP?

  • 0

    35. ~  2013-11-25 21:46:14  host: s09-15.opera-mini.net

    @34 no przecież ci napisałem wyżej, ogarnij się.

  • 0

    36. ~pabloki  2013-11-25 22:20:00  host: 5.174.45.83

    @35 piszesz tylko o Polkomtelu a cyfrowy Polsat też wcześniej nie naliczał odsetek i teraz robi taka akcję ? czemu automat dzwoni z cyfrowego polstatu . rozmowa przychodzaca - odwrotnie jak w Polkomtelu.

  • 0

    37. ~Piotr  2013-11-26 00:08:34  host: 78.10.172.57

    a mnie po prostu dziwi fakt, że każdy niestety tworzy biznes na kredytach a nie na własnym wkładzie gotówki!

  • 0

    38. ~Octopus  2013-11-27 16:24:31  host: 23-29-121-166-customer-servstra.com

    Kredyt to określone koszta. Koszta -to mniejszy podatek. Nikt o zdrowych zmysłach nie wykłada własnych pieniędzy. Jeśli model biznesu ZSZ-> bank+prąd+tv+gsm nie wypali, to orange i t-mobil będą dominować. A co za tym idzie, będą dyktować cenę za usługę/słuchawkę(nikt nie wtrąci się do ich modelu biznesowego- bo od razu opy wytoczą sprawę sądową, którą z powodzeniem wygrają). Wystarczy poczytać o zwiększającym się zakresie wspołpracy . Plej nauczył operatorów, że bylejakosć też można sprzedać i to dobrze - wystarczy dać niską cenę a chętni zgodzą się na "kompromis" . Niebawem przyjdzie nam za to zapłacić. Nikt nie zwrca uwagi na spadającą jakość sluchawek.. a to są po prostu mniejsze koszta zbudowania słuchawki. Orange dodatkowo przymiarkowywuje się do przejęcia pleja - więc jeśli ten zabieg znajdzie finał(przjęcie długów) to mamy na rynku pozamiatane..

  • 0

    39. ~Kazik  2013-12-02 20:42:05  host: dyj118.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @37 to tak zwana dźwignia finansowa. Tak było, jest i nie zapowiada sie aby przestało. Co najlepsze koszty kredytu wrzuca się w koszty prowadzenia działalności...całkiem legalnie.

  • 0

    40. ~Jacek  2014-07-27 22:42:57  host: 093105170139.bielskobiala.vectranet.pl

    teraz po przeszło roku śmiało można powiedzieć że , jednak za "operacją polkomtel" poszły jednak spore korzyści dla klientów. I to zarówno plusa jak ,i tych z cyfrowego polsatu. W przypadku smart domu czy paszportu korzyści na przykład.

Dodaj swoją opinię