Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Obalamy mity: jakość połączeń Play w roamingu

Obalamy mity: jakość połączeń Play w roamingu

Witold Tomaszewski 23 Grudnia 2013 16:19

50 21
Plus, Orange i T-Mobile gorzej traktują klientów Play w roamingu niż własnych - tego typu komentarze często pojawiają się na łamach TELEPOLIS.PL. Jak jest naprawdę? Postanowiłem przyjrzeć się problemowi pod względem technicznym i definitywnie odpowiedzieć na to pytanie.To kolejny artykuł obalający mity, które narastają wśród czytelników TELEPOLIS.PL stając się wręcz legendami. W poprzednim artykule z tej serii zajmowałem się wpływem cen reklam na ewentualne ceny połączeń i telefonów w promocjach.

Zobacz: Obalamy mity: reklamy operatorów.

U podstaw komentarzy o gorszym traktowaniu klientów Play w roamingu niż własnych - jak się wydaje - leży błędne, intuicyjne przekonanie, że połączenie jest w całości obsługiwane przez sieć partnerską. Droga, jaką pokonuje połączenie abonenta Play będącego w roamingu krajowym, jest zawsze taka sama. Sieć roamingowa "użycza" P4 tylko fragment swojej infrastruktury, coś w rodzaju ramienia sięgającego tam, gdzie zasięg własny nie sięga.

Najpierw jest stacja bazowa (BTS w 2G lub nodeB w 3G). Potem rozmowa przechodzi przez kontroler stacji bazowych (BSC w 2G i RNC w 3G), aż w końcu trafia do "centrum komutacyjnego" (MSC). Stamtąd cały proces rozmowy trafia do najbliższego, dedykowanego roamingowi punktu styku z siecią P4 - to zupełnie inny punkt niż ten, którym standardowo wymieniają się ruchem głosowym operatorzy (interkonekt). Jest ich od kilku do kilkunastu w całej Polsce - w zależności od tego, jak dużą część ruchu roamingowego obsługuje dana sieć partnerska.

Gdy połączenie trafi już do sieci P4, dalej jest zestawiane tak, jakby było nawiązywane z sieci macierzystej P4. Jeżeli połączenie było wykonywane do abonenta z innej sieci, ruch jest kierowany do standardowego punktu styku, których znowu P4 ma z każdym od kilku do kilkunastu w całej Polsce w zależności od tego, ile statystycznie klienci Play dzwonią do klientów danej sieci. Dzwoniąc z Katowic (klient Play w roamingu Plusa) do klienta Plusa (bądź Play w roamingu Plusa) w Gdańsku, połączenie wchodzi do sieci P4 w Katowicach, własnymi łączami transferowane jest do Gdańska, aby tam znów trafić do sieci Plusa.

Cały powyższy proces opisałem w dużym uproszczeniu, ale mam nadzieję, że dzięki temu w zrozumiały sposób - o szczegóły można zapewne podpytać rzecznika operatora. Zainteresowanych wiedzą szczegółową odsyłam do ciekawego artykułu w Wikipedii, z detalami opisujących zagadnienie zestawiania połączeń w sieciach komórkowych.

Wikipedia: Proces zestawiania połączenia głosowego w sieciach GSM i UMTS.

Fakt, że w każdym połączeniu klienta Play będącego w roamingu udział bierze infrastruktura P4 powoduje, że prawie zawsze występuje różnica w jakości połączeń względem natywnego klienta sieci partnerskiej. Ta jakość może być lepsza, może być gorsza - jest po prostu inna. Różnica w jakości głosu może wynikać z tego, że jeden z operatorów może mieć mniej obciążony trakt w danej relacji, a inny bardziej kompresować na tej trasie głos. Niemożność nawiązania połączenia przez klienta będącego w roamingu może wynikać np. z chwilowego przeciążenia punktu styku z siecią P4 albo problemami w MSC należącym do czwartego operatora. Z drugiej strony może być sytuacja, że natywni klienci sieci partnerskiej nie są w stanie nawiązać połączenia, a klienci Play w roamingu bez problemu dzwonią. Warto przypomnieć, że wszyscy operatorzy, z którymi P4 ma podpisane umowy, mają zawarte klauzule o identycznym traktowaniu klientów własnych i Play. Polkomtel przyznał to oficjalnie w jednym z dokumentów. Podejrzenie graniczące z pewnością mówi mi, że P4 regularnie sprawdza to we własnym zakresie i w wypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości sprawnie reaguje.

Zobacz: Polkomtel weźmie co najmniej 600 mln zł w 6 lat od P4.

Jeżeli chodzi o kwestię "różnej ilości kresek" w telefonach leżących obok siebie, w których jedna jest natywną operatora roamingowego, a druga należy do P4 i zalogowana jest do tego właśnie partnera, to wynika ona tylko i wyłącznie z różnic w oprogramowaniu urządzenia, użytych komponentów czy kalibracji układów antenowych. Telefon w trybie "nasłuchu" (idle) pokazuje słyszaną przez siebie siłę sygnału danej sieci. Nie ma możliwości, aby operator celowo rozróżniał w pod tym kątem różne karty SIM.

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości w kwestii "degradowania" Play w roamingu, a komentarze wspomniane na początku nie będą już pojawiać się na TELEPOLIS.PL.
Dodaj do:
w sumie: 311
 • 0

  297. ~sylwia29  2014-01-09 01:51:41  host: n10-06-01.opera-mini.net

  WitekT: jest w ogóle jakaś szansa, że UKE sprowokuje p4 do stawiania nowych nadajników ? chociaż po jednym w każdej gminie Polski, bo obecne rozwiązanie z tymi stykami MSC uważałabym za prowizorkę, ale z drugiej strony prowizorki są zwykle najtrwalsze :-D

 • 0

  298. ~jnq  2014-01-16 19:42:12  host: ip-193-239-82-162.merinet.pl

  "Warto przypomnieć, że wszyscy operatorzy, z którymi P4 ma podpisane umowy, mają zawarte klauzule o identycznym traktowaniu klientów własnych i Play. Polkomtel przyznał to oficjalnie w jednym z dokumentów." Wiadomo ze kazdy operator "segreguje" swojego klienta, i nadaje mu priorytety, nie powiecie mi ze CMA jest obsługiwana w tej samej kolejnosci co Prepaid... dlatego pytanie i prosba o potwierdzenie. Jezeli mowa o "identycznym traktowaniu" CMA Playa jest tak samo traktowane jak CMA Plusa kiedy korzysta z jego nadajników? bo mi sie nie chce wierzyc ze tak jest...A traktujac to sformulowanie doslownie, tak wlasnie powinno byc...

 • 0

  299.  2014-01-16 19:47:57

  jnq: jest dokładnie tak, jak jest napisane - a wręcz jest napisane w umowach roamngowych, że klienci P4 mają być traktowani nie gorzej niż właśni klienci w danej lokalizacji (nie gorzej, czyli CO NAJMNIEJ tak samo, jak nie lepiej).

 • 0

  300. ~rosomak  2014-01-27 13:34:40  host: public-gprs517497.centertel.pl

  w zeszłym roku miałem taki przypadek, że internet w orange działał gów... a przy roamingu krajowym play, z tego samego btsa, działał dobrze. Dziwne ale prawdziwe.

 • 0

  301. ~Patryk  2014-03-06 11:02:59  host: user-188-33-85-78.play-internet.pl

  Jestem w Play od 2007 a żona w Orange i szczerze mówiąc nie zauważyłem większej różnicy między tymi operatorami, powiem nawet więcej, jak na czas w którym Orange funkcjonuje na naszym rynku, jej jakość jest zadziwiająco kiepska. Siostra ma duże problemy z Orange w Białym Stoku czyli nie w byle jakiej mieścinie. Jednak jak czytam komentarze, to dochodzę do wniosku, że będąc zadowolonym z jakości w Play jestem chyba jakimś imbecylem, który nie wie, że białe jest czarne, a czarne jest białe :D

 • 1

  302. ~KRYSTIAN  2014-03-12 15:29:05  host: n08-09-04.opera-mini.net

  CO DO ZASIĘGU POLSKICH SIECI KOMÓRKOWYCH TO NAPEWNO NIGDY WIĘCEJ NIE STANĘ SIĘ KLIENTEM SIECI PLUS. MIESZKAM W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH I DO TEJ PORY TAK JAK ISTNIEJE SIEC PLUS NIE MA TUTAJ BTS-A TEJ SIECI. TRZY LATA MĘCZYŁEM SIĘ Z WYKONYWANIEM POŁĄCZEŃ BO PLUS DO TEJ PORY MA TU KIEPSKI ZASIĘG. A W TELEWIZJI TAK SIĘ REKLAMUJE Z TYM SWOIM LTE. PRĘDZEJ SIĘ CHYBA ZESTARZEJE NIŻ DOCZEKAM SIĘ LTE W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH. ŻYCZĘ POWODZENIA WSZYSTKIM KTÓRZY MAJĄ PLUSA W TEJ WŁAŚNIE MIEJSCOWOŚCI. ZASIĘG WEWNĄTRZ BUDYNKÓW JAKIEŚ 10-20 %

 • 1

  303. ~KRYSTIAN  2014-03-12 15:37:58  host: n08-09-04.opera-mini.net

  NO A JEŚLI ROZCHODZI SIĘ O ZASIĘG ORANGE. T-MOBILE. I PLAY TO W ZŁOTONIKACH KUJAWSKICH NIE MA PROBLEMU BO TE SIECI MAJĄ TU BTS-Y. A JAK JUŻ PISAŁEM PRĘDZEJ PLUSA ODRADZAM BO NAJBLIŻSZY BTS JEST W TUCZNIE, PĘCHOWIE, I NOWEJ WSI WIELKIEJ. *** PLUSIE POSTAW W KOŃCU BTS-A W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH.

 • 0

  304. ~gościuuuuu  2014-03-12 19:07:35  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  ~Jasnowidz : " jakość PLAY przy dobrym zasięgu jest niemal zawsze doskonała" czyli że... W każdej sici przy dobrym zasięgu jakośc jest OK. A co do często poruszanego tematu BTS-Ow i sieci pamiętajmy że nie zawsze im (siecią) opłaca się stawiać BTS-a w danym regionie. Sorki ale dlatego żeby np 5 czy 10 tys ludzi miało dobry zasięg nie opłaca się inwestować w sprzęt kilkudziesięciu (a raczej kilkuset) tysięcy złociszy. Nie łódzmy się że kiedykolwiek będzie sieć z miniumu dobrym zasięgiem wszędzie. Jedna będzie miała lepszy zasięg tu a inna tam a ty my abonenci powinniśmy sprawdzić która sieć jest dla nas najlepsza (wystarczy kupić starter danej sieci za 5-10 pln i doświadczać zasięgu osobiście :) WOW ależ jestem odkrywczy (PS: niektózy tego nie robią a potem psioczą na daną sieć że zasięgu niema i oczywiście to sieć winna a nie idiota który połaszczył się na super abonament)

 • -2

  305. ~tata  2014-03-12 19:55:38  host: apn-95-40-14-163.dynamic.gprs.plus.pl

  Jakosc uslug operatorow czasowo swiadczacych uslugi w Polsce jest na poziomie podstawowym.Ludzie nie bojcie sie pisac prawde.

 • -1

  306. ~MIKSER  2014-03-13 15:31:31  host: n06-01-02.opera-mini.net

  MIAŁEM PLUSA NA SZCZĘŚCIE NA KARTĘ A NIE ABONAMENT. ALE I TAK MĘCZYŁEM SIĘ PRZEZ TRZY LATA. W SUMIE TO SAM NIEWIEM DLACZEGO TAK DŁUGO. MIESZKAM W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH I PRAWDA JEST TAKA ŻE TA SIEĆ PLUS MA FATALNY ZASIĘG WEWNĄTRZ BUDYNKÓW. ABY WYKONAĆ POŁĄCZENIE TO ZAWSZE MUSIAŁEM WYJŚĆ NA WEWNĄTRZ ABY MI NIE PRZERYWAŁO BO W PRZECIWNYM RAZIE WOGÓLE NIE DAŁO SIĘ ROZMAWIAĆ. NO CHYBA ŻE KTOŚ MIAŁ LUB MA SZCZĘŚCIE I MIESZKA NA PIĘTRZE LUB WYŻEJ W TEDY TO JAKIŚ ZASIĘG MINIMALNY JEST. MIAŁEM JUŻ TELEFONY W KAŻDEJ SIECI I TYLKO PLUS MA W ZŁOTNIKACH FATALNY ZASIĘG. T-MOBILE, ORANGE, PLAY MAJĄ DOBRY BO MAJĄ TU POSTAWIONE BTS-Y. A PRZECIESZ ZŁOTNIKI KUJAWSKIE TO NIE JAKAŚ WIOCHA ZE SETKĄ MIESZKAŃCÓW ABY NIE OPŁACAŁO POSTAWIĆ SIĘ BTS-A. KTO SIĘ ZE MNĄ ZGODZI ?

 • -1

  307.  2014-03-13 16:26:12

  @306 A teraz masz w jakiej sieci?

 • 0

  308. ~MIKSER  2014-03-13 17:35:27  host: n10-06-06.opera-mini.net

  TERAZ MAM W T-MOBILE. PRĘDZEJ MIAŁEM W PLAY ALE DENERWOWAŁO MNIE TO JAK TELEFON BEZ PRZERWY ZMIENIAŁ SIEĆ MAM MA MYŚLI TEN ROAMING KRAJOWY. Z PLAY NA PLUSA Z PLUSA NA ORANGE I TAK BEZ PRZERWY. NIE DZIWIŁO BY MNIE TO GDYBY AKURAT PLAY NIE MIAŁ ZASIĘGU ALE MIAŁ A TELEFON I TAK AUTOMATYCZNIE WYBIERAŁ SOBIE SIEĆ INNĄ. NAJGORZEJ JAK WYŁAPAŁ PLUSA TO ZNÓW BYŁA POWTÓRKA Z ROZRYWKI. WY TEŻ MACIE TAKI PROBLEM Z TYM ROAMINGIEM KRAJOWYM W PLAY ?

 • 0

  309. ~Tomek  2014-07-28 08:49:00  host: 62.152.150.248.dsl.dynamic.t-mobile.pl

  Czy korzystając w Playu z roamingu krajowego - nadal nie ma dostępu do transmisji danych przez nadajniki Aero2?

 • -2

  310. ~minka2  2014-10-31 06:36:13  host: apn-31-1-50-113.dynamic.gprs.plus.pl

  Moim zdaniem roaming we wszystkich polskich sieciach jest strasznie drogi. Niby zniesiono opłaty roamingowe na ternie UE ale moim zdaniem i tak jest drogo. Ja bardzo często jeżdżę służbowo za granicę i zastanawiam się nad zakupem międzynarodowej karty sim od Truphone. Z tego co wiem można mieć na tej karcie swój polski numer i siedem zagranicznych. Za rozmowy płaci się jak za połączenia lokalne i do tego sms-y oraz internet są w bardzo dobrej cenie. Nie ma sensu przepłacać w roamingu. Tak przynajmniej uważam.

 • 0

  311. ~@310  2014-10-31 09:38:32  host: 37-128-123-226.static.ip.netia.com.pl

  Przy dużym (comiesięcznym) korzystaniu za granicą bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie. Przy rzadszym - ot chociażby karta airbaltic - numer estoński (czyli opłata dla wszystkich co do Ciebie dzwonią jak do UE) , rozmowy przychodzące w około 80 krajach bez opłat

 • 0

  312. ~taki4  2015-08-14 16:56:30  host: 178-36-53-13.adsl.inetia.pl

  @MIKSER wystarczy zastosować wybieranie ręczne sieci i ustawić na sztywno sieć, która ma najlepszy zasięg na danym obszarze.

 • 0

  313. ~wlod24  2015-08-27 21:54:16  host: 083143047088.warszawa.vectranet.pl

  ... widze ze wiekszosc tu piszacych z tzw. branza GSM ma do czynienia chyba tylko poprzez czytanie telepolis.pl a w kwestiach technicznych maja wiedze wyssana z brudnego palca...... klienci playa obciazaja sieci innych operatorow - niezla bzdura.....

 • 1

  314. ~chupacabra  2015-10-24 21:46:10  host: public-gprs517492.centertel.pl

  U mnie na sim orange, tel pokazuje 5 kresek, a po włożeniu do tego samego telefonu sim playa, zasięg 2 kreski. Bts jest orange. Play działał w roamingu krajowym. Więc jak to jest?.

 • 0

  315. ~woo  2015-12-18 19:19:19  host: 89-72-164-172.dynamic.chello.pl

  Z samych cen usług jestem zadowolony ale już z ich jakości nie. Często nie można się do mnie dodzwonić. Lte prawie nie łapie - ( Warszawa i okolice) , częsty brak zasięgu. Wcześniej używałem Xperia Z3 a teraz galaxy S5. Więc to nie wina telefonów.
  Po zakończeniu umowy zmieniam operatora.

 • 0

  316. ~Mr. GSM  2017-03-08 10:37:01  host: n30-06-06.opera-mini.net

  Moim zdaniem sieć Plus GSM zatrzymała się w rozwoju z chwilą powstania sieci Play, by czerpać zyski tylko z roamingu krajowego, ignorując przy tym swoich klientów, na których im po prostu nie zależy. Zasięg tej sieci poza centrami miast jest szczątkowy i incydentalny, a w aglomeracjach dobry albo bardzo słaby.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet