Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły O MNP słów kilka

O MNP słów kilka

Witold Tomaszewski 26 Czerwca 2014 21:52

10 2
Przenośność numerów funkcjonuje w Polsce od 16. stycznia 2006 roku. Już ponad 8 lat Polacy mają możliwość zmiany operatora z zachowaniem swojego numeru. Co roku korzysta z tej możliwości coraz więcej osób.



Felieton jest odpowiedzią na wpis Piotra Ciechomskiego, kierownika wydziału ofert głosowych Orange Polska, opublikowanego w zeszłym tygodniu na łamach TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Bez sentymentów przenoszone numery.

W ciągu pierwszych trzech lat działania usługi, sieć zmieniło około 230 tys. numerów. Dla porównania - w samym I kwartale tego roku było to dwa razy więcej. Początki były trudne, wprowadzaliśmy usługę jako ostatni w Europie, a zaczęło się nawet śmiesznie. Otóż na tydzień przed wejściem przenośności, URTiP (poprzednik UKE) zmienił operatora. Numeru nie udało się przenieść z oczywistych powodów, ale udało się załatwić z nowym telekomem, że zmienią się tylko trzy pierwsze cyfry numerów urzędników. Cala sytuacja dobitnie pokazywała siłę oddziaływania ówczesnego prezesa URTiP Witolda Grabosia, aktualnie zasiadającego w KRRiT.

Zobacz: Ostatni akt dramatu.

Początki nie były łatwe z tego powodu, że nie było centralnej bazy numerów, a operatorzy wymieniali się mailami z załączonymi plikami Excela, w których wyszczególniano przenoszone numery. Polkomtel nawet próbował sabotować cały proces twierdząc, że nie można w sposób niezabezpieczony przesyłać danych osobowych. Do zachowania numeru nie zachęcało także 100 zł opłaty i co najmniej miesięczny okres oczekiwania. Tak naprawdę przenośność zaczęła nabierać, kiedy to sieć zmieniło prawie 0,5 mln numerów. Od połowy tego właśnie roku numery musiały być przenoszone w jeden dzień.

W dzisiejszych czasach wszyscy już mają świadomość, że zmieniając operatora mogą zachować numer. I chcą to robić, bo te 9 cyfr stało się naszym drugim imieniem, a w biznesie decyduje o być albo nie być. W tym roku sieć zmieni grubo ponad 1,5 mln numerów, z czego ponad 60% to aktywacje abonamentowe.

Przez wiele lat liderem przenośności numerów było P4. I ciągle będzie, dopóki wielkość jego bazy nie dorówna trzem największym operatorom. Już teraz widać jednak pewne oznaki "przełamania" u jednego ze "starych" operatorów. Orange udało się być na plusie w I kwartale tego roku, co spółka osiągnęła głównie nie dzięki nju mobile, ale agresywnym ruchom na rynku dużych klientów biznesowych.

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 1Q2014.

T-Mobile ciągle nie może wykaraskać się z ujemnego salda. Mam dziwne wrażenie, że operator ten ma jakiś bliżej nieokreślony problem ze swoją tożsamością, a przez to ma marketingowy problem z przyciąganiem i utrzymywaniem klientów. Odpuszczać dalej będzie Polkomtel, który ostatnio słowami wiceprezesa Dominika Libickiego stwierdził, że nie jest zainteresowany klientami, których marżowość jest bliska zeru.

Zobacz: Libicki: spadek Polkomtela to odejścia niskomarżowych klientów i czyszczenie bazy.

W czasach, kiedy każdy operator ma taryfę "no limit" za 29 zł, ciężko odróżnić się od konkurencji. Ale trzeba. Każdy operator ma na to swój sposób - P4 marketing, Polkomtel ofertę telewizyjną, Orange zintegrowaną i kompleksową ofertę telekomunikacyjną, a T-Mobile międzynarodowe wsparcie i ciekawe propozycje roamingowe taryfie JUMP! To powoduje, że na rynku jest swoiste status quo, nie ma gwałtownych fluktuacji w statystykach przenośności i w najbliższym czasie na nie się nie zapowiada.
Dodaj do:
w sumie: 78
  • 0

    59. ~tkubon  2014-06-28 10:41:59  host: 093105042153.dynamic.vectranet.pl

    BALIB: Co ci nie pasuje w polskich sieciach komórkowych? W porównaniu do Niemiec mamy znakomite pokrycie. Naprawdę brak tego LTE taki ci doskwiera. U nas zrobili to razem z Orange i dzięki temu mieli koszty niższe. Strasznie przesadzasz. Nolimity za 29 zł to naprawdę taka zaporowa cena, pokaż mi w którym kraju (poza Austrią) możesz gadać taniej lub za te same pieniądze?

  • 0

    60.  2014-06-28 11:29:34

    Tak na szybko: Plus Nieskończoność miał no-limit tylko i wyłącznie w obrębie własnej sieci, podczas gdy ceny jakie rzuciłem dotyczyły ofert "globalnych". Jakość usług niestety prognozuję, że będzie jednak, ale spadać i to nie tylko w Play, ale ten stan rzeczy nie potrwa permanentnie i temat się w końcu odbije, pojemność sieci rośnie, choć faktycznie to temat rzeka. T-Mob jest akurat przykładem sieci, która najpóźniej wprowadziła LTE, raczej kiepski. Już Orange był szybszy o co najmniej 3/4 roku (choć lokalnie mocno), Play był jeszcze szybszy, w dodatku dając pseudo-no limit (200GB), o Plusie w ogóle nie mówię, miałem modem 100/50 od nich parę lat temu, choć na początku było klasycznie dziurawo z zasięgiem. A z HD Voice nikt nie wyjedzie, bo mało kto nawet będąc w Play/T-Mob i mając stosowny terminal, kojarzy o co chodzi ;)

  • 1

    61.  2014-06-28 11:35:50

    ~BALBIN-RZ - oj nowy jesteś... Musisz się nauczyć mnie czytać ;-) ok. 400 mld lub trochę więcej? Ty z matematyki jakie masz oceny? wiesz co to jest za skrót mld? I Ty chcesz, żebym tak od razy Cię poważnie traktował? Przestań...

  • 0

    62.  2014-06-28 11:37:22

    ~BALBIN-RZ- co to za serwis, który podaje obroty Polkomtela na poziomie 471 mld złotych? Bardzo jestem ciekaw ;-)

  • 0

    63.  2014-06-28 12:03:18

    @BALBIN-RZ (57), Ty naprawdę jeździsz po dosłownie "każdej dziurze" na Białorusi i Ukrainie? Wybacz ale nie wierzę. Poza tym, to jak na razie jest opinia tylko jednej osoby - twoja.
    Co do HD Voice, to ile sieci na Białorusi wspiera tą funkcję? Zdaje się, że na razie tylko jednia i to także od niedawna. Na Białorusi HD Voice został wprowadzony kilkanaście miesięcy później, aniżeli w Polsce.

    PS ten zasięg "w każdej dziurze", to dotyczy HD Voice czy zasięgu tak ogólnie?
    PS2 Pierwszy lepszy filmik o pobycie w Polsce nagrany przez Ukraińca, który raczej chwali sobie polską infrastrukturę mobilną, w przeciwieństwie do tej ze swojego kraju http://tlp.is/2xj
    Opinia przeciw opinii... ;-)

  • 0

    64. ~BALBIN-RZ  2014-06-28 16:50:21  host: public-gprs514681.centertel.pl

    Kyivstar na Ukrainie wspiera, TriMOB 3G i Astellit, który teraz nazywa się "Life:)". Na Białorusi BEST i MTC.

  • -1

    65. ~  2014-06-28 20:03:12  host: z51-11.opera-mini.net

    sloneczny, kiedyś całodzienne spamowanie tłumaczyłeś przymusowym siedzeniem w domu, niby noge miałeś złamaną a teraz widać, że spam i z upy wzięte mądrości to całe twoje życie. Czy może znowu nogę złamałeś?
    Znajdź dla siebie przydomek zanim komuś zaczniesz to robić. Ja mam propozycję 'ekspert za 4gr'. Załóż firmę doradczą a wnet majątek zrobisz na swoich 'mądrościach'.
    Pewnie niedługo nick zmienisz, bo wstyd będzie przyznać się do swoich głupot. Wszak numer co 5 lat zmieniasz żeby uniknąć wstydu związanego z twoim zachowaniem. Widać masz to opanowane. Trolluj dalej a nad nowym nickiem już myśl wiejski ekspercie i specjalisto od 4gr :D. Ile ty masz lat, 18?

  • 0

    66. ~  2014-06-29 18:51:09  host: n16-06-02.opera-mini.net

    54,nie pisałeś zapomniałeś do mnie ale odpowiem ja dwie kwestie, które poruszyłeś,
    Plus nieskończoność za 75 zł był usługą nielimitowanych rozmów TYLKO w sieci Plus, była to usługa dodatkowa do abonamentu minimun koło 30 zł, to rachunek wynosił minimum jakieś 100 zł, więc pewnie chodziło o to która sieć pierwsza wprowadziła no limit, a biorąc pod uwagę że to był no limit tylko w sieci to ja bym się nie odważył powiedzieć że Plus jako pierwsza sieć wprowadziła tą usługę,którą potem szybki wycofała,
    co do taniości,jak sam napisałeś coś za 10 zł,nie ma się co ludziom dziwić skoro ceny mamy jak w Europie albo bardzo zbliżone zobacz abonamenty w wielu krajach,we Włoszech 1 GB netu w karcie na nasze 3 zł,u nas to 10 zł, a jak jest niżej niż za 10 zł to już jest dobrze,a 2,5 zł możesz mieć za 1GB w większym abonamencie w Plusie w przedłużeniu umowy -50% abonamentu, we Włoszech mają to od razu w karcie, zarobek w Polsce wynosi minimlnie 250-300 euro, w Europie np Niemcy 1200 euro, podaję w euro żeby łatwiej było liczyć i porównać, to jest pierwszy powód kasa, drugi powód to to,że przez lata seci komórkowe reklamują wszystko super i w ogóle telefon za 1 zł a jak ludzie przychodzą do salonów to konsultanci tłumaczyą że nie ma nic za darmo i że life is brutal, nie należę do takich ludzi ale też im się nie dziwię bo takie są przekazy reklam, jeszcze inni ludzie jak ja płacili rachunki na poziomie do 200 zł miesięcznie, a oferty dla stałych klientów były takie, że korzystniejsze było skorzystanie z promocji innej sieci czyli wzięcie umowy w innej sieci, kiedy pojawiły się korztsyne oferty tacy ludzie bez zastanowienia zmienili taryfy normalnie albo w przedłużeniu umowy, można się przekonać że w tym biznesie nie ma sentymentów, bo sieci dobrze zarabiają,a wiele lat nie inwestują,weźmy choćby 3G, w Warszawie pierwsze 3G było już w 2003 roku,a w całej Polsce i mn

  • 0

    67. ~  2014-06-29 19:09:05  host: n16-06-02.opera-mini.net

    w Warszawie pierwsze 3G było już w 2003 roku,a w całej Polsce i mniejszych miastach w 2011 takie T zaczęło stawiać, zajęło to prawie 10 lat, Plus to samo tylko przez Aero2 jakimś tam dofinansowaniem UE czego skutkiem jest chwilowa darmowość tej sieci, gdyby sieci naprawdę inwestowały w lojalność klientów dając lepsze oferty niż dla nowych, gdyby 3G i LTE robili wcześniej a nie po ostatniej chwili kiedy wchodzi jakieś nowe szybsze LTE to u nas rozwijają 3G i czołgają się z LTE, w tej sytuacji nie ma co się dziwić,że ludzie chcą płacić jak najmniej,choć nie 10 zł może poza dziećmi albo pakietami dodatkowymi bo pierwsze na co idzie kasa klientów to premie,duże premie tych na górze którzy rządzą,powodem złej jakości czy wolnych inwestycji czy złej jakości nie jest to że sieci mało zarabiają, tylko pazerność "góry" w sieciach,a najlepszym przykładem to że Polska jest traktowana jak Wschód z bloku Soviet Union niż jak krake European Union, ich decyzje są problemem,a nie małe zarobki bo zarobki są ok, pewnie jak w European Union kiedy ludzie zarabiają bardziej jak w Soviet Union, gdyby warunki były lepsze w sieciach to ludzie by może nie byli tak niechętni, ale sieci wolą prestiż niż uczciwą wymianę cena do jakości

  • 0

    68. ~trololol  2014-06-29 22:08:58  host: user-46-112-30-121.play-internet.pl

    Czekałem na ten dzień jak na zbawienie. ZA DARMO i w JEDEN DZIEŃ na przeniesienie nr .To był piątek 13go wieczorem o 19stej w galerii. Rano w sobotę o 9tej karta sim juz śmigała w nowej sieci. Za darmo :) i baaardzo szybko.

  • 0

    69. ~  2014-06-29 23:00:30  host: n16-06-02.opera-mini.net

    69,ja czekałem żeby można było w ogóle przenosić numer, a kwestią drugorzędną było za ile, najpierw za 100 zł i to było tak średnio kwestia kalkulacji, potem zrobili za 50 zł tu już nie trzeba było się zastanawiać jeśli miało to być nie częściej niż raz na 2 lata, a kiedy zlikwidowali opłatę do 0 zł jak powinno być od początku to ludzie chcący zachować numer niezależnie od tego czy abonament czy karta to bez kalkulacji można przenosić numer i to że ludzie poważnie podchodzący do znajomości z innymi ludźmi zachowując numer przy zmianie sieci zachowują też jakiś porządek że ich numer nie jest oddawny komuś innemu,a oni nie dostają numeru po kimś w innej sieci i nie muszą go od nowa podawać,firmy to samo, jeśli mają numer na wizytówkach, reklamach na mieście, może na stronie netowej to żeby tego wszystkiego nie robić od nowa zmieniają sieć zostawiając sobie numer,a klienci firm nie muszą szukać nowego numeru do firmy z której korzystają, to że można zachować numer to jest duży +

  • 0

    70. ~BALBIN-RZ  2014-06-30 01:18:11  host: 178.182.194.210.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    jezus maria, jakie wywody.... taki słowotok że aż nie jestem w stanie tego przeczytać.

  • 0

    71. ~OrangeToDziadostwo  2014-06-30 02:22:01  host: 178.182.34.219.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Dopowiem tylko ze u Nas wszystko jest dziwne i wszystko inaczej.. Tak samo było z cyfryzacja tv naziemnej w wykonaniu polskim i oczywiscie z przykrywka polityczna europejskiej partii jednej. W Europie już dominuje standard DVB-T2 (12 kanalow na mux) to u Nas się podniecaja zwyklym DVB-T nieco już przykurzonym (8 kanalow na mux w jakosci SD). Dlatego jest teraz problem spory zeby w Muxy wciskac kanaly HD, co powoli jest niemozliwe albo bardzo utrudnione... Tak samo jest w telekomunikacji. My tu myslimy ze zlapalismy Pana Boga za nogi majac UMTS w calym kraju, podniecamy się tym bardzo, marny bo marny bo na U900 i jakoś to dziala ze srednimi predkosciami (za rok powiemy ze sa marne, mizerne i niskie) a LTE to już w ogole jakies szczyty szczytow zlapalismy- tymczasem Europa zachodnia już wlacza LTE-A i VoLTE... A GSM? GSM na zachodzie bedzie powoli zamykany, czesc operatorow pewnie zdecyduje się zeby odstapic czestotliwosci GSM'u na cyfrowy internet CDMA... A u Nas? LTE-A moze za 3 lata a VoLTE co najwyzej w 2020 roku... Tak wyglada polski sukces, polska zielona wyspa. Takie sa realia polskiej telekomunikacji. ( "...wypijmy, wypijmy za bledy.")

  • 0

    72. ~  2014-06-30 15:50:24  host: n13-06-06.opera-mini.net

    70,no właśnie i dlatego sieci komórkowe mają przewagę nad szarymi masami które mało rozumieją, a co do wywodów to sam napisaleś wywód w komentarzu 54

  • 0

    73.  2014-07-02 10:18:12

    Mam pytanie na które nie mogę wyszukać odpowiedzi (słabo szukam?). Co jaki czas mogę przenieść numer między operatorami? Powiedzmy po pół roku po przetestowaniu usług u operatora X dochodzę do wniosku że jednak gdzieś indziej mam lepiej i składam wniosek. I? Odmowa? Zgoda? Opłaty? Kary? Dodam że numer prepaid.

  • 0

    74. ~  2014-07-02 10:38:50  host: n10-05-06.opera-mini.net

    73,możesz przenosić z dnia na dzień

  • 0

    75. ~  2014-07-02 10:43:08  host: n10-05-06.opera-mini.net

    musisz mieć zarejestrowany nr,
    brak zobowiązań typu mix i umowa na ilość doladowań bo wtedy kara jak za rozwiązanie umowy,
    brak skarbonki bo wyzerują konto i nie odzyskasz kasy w nowej sieci,
    przenosisz na już i od jutra masz nr w innej sieci,
    zgoda jest jak się dane zgadzają, odmowa jak się nie zgadzają

  • 0

    76.  2014-07-04 15:10:06

    Kiedyś nawet można było nr Heyah przenieść przez internet :) bo jako takiego swojego biura nie mieli, a T-M nie chciało ich obsługiwać, teraz pewno jest zmienione i można. Ale jak masz nr prepaid, to rejestrujesz go u operatora w którym obecnie jesteś, i od przechodzisz nawet tego samego dnia do operatora do którego chcesz przenieść numer, składasz wniosek i wsio :) następnego dnia już u nowego jesteś :)

  • 0

    77. ~Andrzej Majchrzak  2014-07-08 09:42:15  host: 217.153.182.70

    Jeździsz na ukraine majdanie

  • 0

    78.  2014-07-13 20:26:30

    Nie rozumiem zdania "Tak naprawdę przenośność zaczęła nabierać, kiedy to sieć zmieniło prawie 0,5 mln numerów. Od połowy tego właśnie roku numery musiały być przenoszone w jeden dzień. Co "zaczęła nabierać"? Od połowy którego roku?

Dodaj swoją opinię