Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Nuda 2014, czyli dlaczego tegoroczne smartfony nie będą gorące

Nuda 2014, czyli dlaczego tegoroczne smartfony nie będą gorące

Lech Okoń (LuiN) 24 Stycznia 2014 20:18

32 4
Bez większych emocji upłynęły targi CES 2014. Przeżyliśmy zalew inteligentnych zegarków, coraz większych phabletów i zaskakująco duże zainteresowanie Windowsem 8.1 w segmencie tabletów. Zacząłem zastanawiać się jaki będzie najgorętszy telefon 2014 roku i doszedłem do smutnego wniosku - będzie duży i niezwykle wtórny.Rynek smartfonów dotarł do etapu tłumaczenia się. Coraz częściej producent musi usilnie przekonywać użytkownika, że dana funkcja jest mu do czegokolwiek potrzebna, a coraz mniej istotnych nowości dostrzegamy sami. Jeszcze kilka lat temu innowacje były widoczne gołym okiem - odczuwalną zmianą dla użytkownika było przejście z niedotykowych 2,4 cala na dotykowe 3,5 cala, zamiana 2 Mpix na 5 Mpix z autofocusem czy przeskoczenie z kulawego EDGE-a na HSDPA. Teraz coraz więcej zmian widać na papierze, a coraz mniej w codziennym użytkowaniu.

Absurdalne FullHD

iphoto retina display Już w 2010 roku "dowiedzieliśmy się", że niemożliwą do przeskoczenia dla ludzkiego oka jest granica 300 pikseli na cal (przy odległości ekranu od oczu wynoszącej 25-30 cm). Apple iPhone 4 pokonał tę granicę jako pierwszy, osiągając na swoich 3,5 cala zagęszczenie aż 326 pikseli na cal. Warto przypomnieć, że rozdzielczość ekranu wynosiła wtedy 640 x 960 pikseli, a standard 326 ppi utrzymywany jest również we współczesnych smartfonach Apple'a... i nikt nie narzeka na ziarnistość obrazu. W 2012 roku do tego standardu doskoczyła androidowa konkurencja. Rozdzielczość HD wystarcza by oszukać ludzkie oko nawet przy przekątnej 4,8 cala (Galaxy S III, 306 ppi). Więcej pikseli wciskać nie ma sensu - grzmiały jednomyślnie media. W 2013 roku dostajemy jednak 5-calowy standard. Przekątna urosła o całe 5 mm (w porównaniu do S III), więc "na wszelki wypadek" producenci wepchnęli rozdzielczość FullHD. Nasze oczy szoku nie przeżyły, wzrosło jednak zapotrzebowanie na moc obliczeniową, co uzasadniło wprowadzenie wydajniejszych procesorów i chipów graficznych, a te pociągnęły za sobą pojemniejsze akumulatory... by dało się pracować równie krótko jak do tej pory.

Chcę phablet, ale boję się, że na 6 calach FullHD będzie ziarniste - napisał do mnie znajomy. Zbaraniałem. Nie zaskoczyło mnie trzymanie w kieszeni czegoś o wielkości tabletu w roli telefonu (o gustach się nie dyskutuje), lecz skuteczność marketingowego prania mózgu. Bo podobno idealnie ostry obraz to tylko 5 cali o rozdzielczości FullHD - kontynuuje kolega. Aż za ostry odpowiadam (1080 x 1920 pikseli daje 441 ppi). FullHD jest rozdzielczością tak przesadzoną w telefonie (ponad 2 Mpix), że nawet na 7 calach pojedynczego piksela nie zobaczymy (323 punkty na cal, np. w tablecie Asus Google Nexus 7 2013).

Podwajamy absurdalną rodzielczość

ekrany rozdzielczosc W 2014 roku producenci będą próbowali nas przekonać, że ideałem nie jest już wcale mocno przesadzone FullHD, lecz dopiero WQHD - 2560 x 1440 pikseli (prawie 3,7 Mpix). Pierwszy przed szereg wyskoczył chiński Vivo z modelem Xplay 3S, zaprezentowanym w grudniu 2013 roku. Przy 6 calach ekranu, zagęszczenie pikseli wyniosło 490 ppi... i powoli zbliżamy się do dwukrotnego pokonania granicy rozdzielczej naszych oczu. Czekam na popularyzację WQHD i 4K w niedrogich monitorach komputerowych, ale upychanie czegoś takiego w Galaxy S5 czy Xperii Z2 to dla mnie bezsens i mam nadzieję, że producenci ten absurd jednak dostrzegą.

Więcej dodatków

2 mobile storage space "Dobry smartfon" dostaje od producenta ogrom dodatków, które oczywiście muszą być dostępne dla użytkownika natychmiast. Do pamięci RAM ładowanych jest coraz więcej procesów, a wyższa rozdzielczość obrazu powoduje, że więcej zajmują pliki graficzne czy nawet głupie ikony... Z 2 GB pamięci RAM w Galaxy S4 dla programów zostaje teoretycznie 1,78 GB. Teoretycznie, bo w praktyce przeszło 1,1 GB zabierają aplikacje systemowe i interfejs TouchWiz. Kilka dni bez zabijania procesów i okazuje się, że telefon ma już tylko 200 MB wolnej pamięci. Zgroza. Prawdziwy koszmar czeka nas dopiero w czasie sprawdzenia wolnego miejsca na aplikacje i multimedia - z 16 GB pamięci wewnętrznej, dla użytkownika zostaje... 9,05 GB (po ostatnich aktualizacjach już tylko 8,56 GB). Gdzie te czasy, gdy przy 2 GB pamięci ROM nie brakowało miejsca (np. w Samsungu Galaxy S)?

Ale nie, producent musi nam zainstalować genialny translator, który nie obsługuje języka polskiego, sklep z czasopismami, w którym nie ma polskich tytułów czy aplikacje do obsługi absolutnie wszystkich sieci społecznościowych. Oczywiście wszystkich tych "niezbędnych" dodatków odinstalować się nie da, a przynajmniej nie bez utraty gwarancji. Coś czuję, że roztropni użytkownicy Androida w 2014 roku coraz cieplejszym okiem zerkać będą na Nexusy z "gołym Androidem" oraz na flagowe smartfony w wersji Google Play Edition.

To może więcej Mpix pomoże?

41million W kwestii liczby megapikseli zdrowy rozsądek producenci smartfonów stracili już dawno. HTC wymyślił w zeszłym roku UltraPiksele. Zamiast 12 Mpix wsadził na matrycę o tej samej wielkości (1/3 cala) 4 Mpix. Efekt? Powrót do jakości zdjęć z czasów gdy standardem było 5 Mpix i również matryce 1/3 cala. O wiele lepszym pomysłem byłoby zastosowanie większej UltraPikselowej matrycy i proporcjonalnie większej rozdzielczości np. 8 Mpix. W modelu One tajwański producent jedynie zamienił drobnoziarnisty szum na... gruboziarnisty. Sony w Xperii Z1 upchał matrycę o wielkości 1/2.3 cala (jak w kompaktach), ale zamiast korzystać z większej powierzchni matrycy i tym samym większych, bardziej czułych pikseli, zabił potencjał sensora obładowując go aż 20,7 Mpix. W efekcie zdarza się, że lepsze zdjęcia robią Galaxy Note 3 i Galaxy S4, o bardziej konwencjonalnej matrycy 13 Mpix (1/3,06 cala). Narozrabiała też Nokia, pokazując kolejne 41 Mpix, jednak upchane w Lumii 1020 na mniejszej powierzchni sensor, niż ten w PureView 808.

Zdrowy rozsądek zachował jedynie Apple, który w iPhone'ie 5s powiększył sensor z 1/3.2 cala do 1/3 cala, z zachowaniem rozdzielczości 8 Mpix. W 2014 roku czekam na cud w postaci 8-12 Mpix na dużej matrycy rzędu 1/2.3 cala. Szanowni producenci, nie dajcie się długo namawiać :-).

Do tego czasu pozostaje nam cieszenie się umiejętnościami oprogramowania. Zarówno Nokia, jak i Sony mają do zaproponowania dopieszczone zdjęcia o rozdzielczości odpowiednio 5 i 8 Mpix. Po skalowaniu ich z pełnej rozdzielczości udaje się pozamiatać szum i uzyskać zdjęcia zbliżone do tych, które otrzymalibyśmy bez bzdurnego przeładowania matrycy pikselami. Na plus wyszła optyczna stabilizacja obrazu, która przede wszystkim korzystnie odbiła się na płynności filmów. Te ostatnie w 2014 roku będą miały już rozdzielczość do 4K (3840 × 2160 pikseli) - to nic, że nie mamy jeszcze na czym ich oglądać w pełnej rozdzielczości. Czymś będzie trzeba przecież zapchać te kilka gigabajtów pamięci wewnętrznej telefonu, które pozostawia nam system. 20 minut nagrań 4K z Galaxy Note 3 zajmuje ponad 7 GB.

64 bity - by można było wcisnąć 4 GB pamięci RAM

64 bit processor apple Kolejnym niewidzialnym ulepszeniem, którego spodziewać możemy się w 2014 roku będzie przejście z 32- na 64-bitową architekturę procesorów. Jako pierwszy taki procesor wprowadził Apple w iPhone'ie 5s. Po co? By telefon był, jak co roku, dwukrotnie szybszy od poprzednika. Oczywiście już iPhone 5, a wcześniej 4s były promowane jako działające idealnie płynnie (ba, nawet tak działały). Jednak aktualizacje oprogramowania to nie tylko dokładanie nowych funkcji, ale też doskonały sposób na postarzanie smartfonów, które z sezonu na sezon stają się strasznymi ślimakami. Doskonale pamiętam jak wielkie wrażenie zrobił na mnie 3GS - nie było niczego szybszego. A teraz... idealnie szybkie są jednie egzemplarze, które nigdy nie przeżyły aktualizacji oprogramowania. Możemy uparcie nie aktualizować, ale jedna za drugą aplikacje z App Store zaczynają wymagać nowszej wersji systemu i po chwili nieuwagi nasz smartfon zamienia się w " featurephone". Szybki, prosty telefon, bez dostępu do smartfonowych nowości.

Dokładnie te same mechanizmy obserwujemy w przypadku Androida. Ponad rok temu Xperię J opisałem w swojej recenzji jako zaskakująco wydają jak na tę półkę cenową. Gdy niedawno wziąłem ją do ręki, złapałem się za głowę. Jak można było w ciągu roku aż tak zamulić telefon?! No ale przecież są nowe, "lepsze" modele... Czy 64 bity coś zmienią? Dadzą furtkę do wciśnięcia do smartfonu więcej niż 3 GB pamięci RAM i... będą się tak samo starzeć "dzięki" aktualizacjom jak nasze poczciwe 32 bity.

Dwa dni pracy

conserve battery life W 2013 roku, wraz z homogenizacją procesorów (otwieram lodówkę a tam Snapdragon 800), powstał pewien standard czasu pracy. Coraz więcej flagowych smartfonów potrafi pracować z dala od ładowarki przez dwie doby. Zjawisko to jest o tyle ciekawe, że występuje niejako wbrew trendowi do powiększania przekątnych wyświetlaczy, a skrajną postać przyjmuje w phabletach. 5,7-calowy Note 3 z akumulatorem 3200 mAh wymaga ładowania średnio co 3 dni. Jeśli wydaje się Wam, że to maksimum jakie można wycisnąć z urządzenia wyposażonego w Snapdragona 800, to jesteście w błędzie. Microsoft odświeżył w końcu platformę sprzętową Windows Phone, stawiając właśnie na ten chipset Qualcommu. Efekt? Sześciocalowa Lumia 1520 pozwala zapomnieć o ładowarce przez 4,5 doby. I nie jest tu mowa o czasie czuwania, tylko o standardowym użytkowaniu, z godziną rozmów, oglądania filmów i przeglądania Internetu każdego dnia. To właśnie w nowych modelach smartfonów z lekkim, choć pod wieloma względami ograniczonym systemem Microsoftu, widzę nadzieję na długi czas pracy bez wyrzeczeń.

Nadzieja na pełnosprawne mini

htc one mini Wersje "mini" flagowych smartfonów sprzedają się bardzo dobrze. To taki Galaxy S III, tylko bardziej kompaktowy - przekonuje konsultant w słuchawce. Przychodzi paczka, telefon rzeczywiście wygląda jak ten z reklamy, tylko jest trochę mniejszy. Nasza radość trwa krótko, bo po kilku miesiącach okazuje się, że oprócz gabarytów producent dosyć wyraźnie obciął moc obliczeniową urządzenia. Z tygodnia na tydzień nowy smartfon staje się coraz wolniejszy, mniej stabilny, a aktualizacje oprogramowania zamiast pomagać, dodatkowo obciążają wątły procesor.

A nie można było tylko zmniejszyć ekranu? Za bardzo to wszystko by się grzało, za mała byłaby bateria, jak to wszystko pomieścić... Argumentów przeciw jest wiele. Wbrew nim, Sony zaprezentował w czasie CES 2014 chyba najgorętszą nowość całych targów, smartfon Sony Xperia Z1 Compact. Okazuje się, że wnętrze Xperii Z1 można wcisnąć do obudowy z 4,3-calowym ekranem HD (342 ppi), z tym samym Snapdragonem 800 i aparatem 20,7 Mpix. I pomyśleć, że jeszcze niedawno 4,3-calowy Galaxy S II nazywany był dużym telefonem, teraz taki ekran ma metkę Compact. Jak dla mnie 4,3-calowa rozmiarówka to strzał w dziesiątkę. Bez trudu obsłużę telefon jedną ręką, bez kompleksów uruchomię każdą aplikację. Oby inni producenci również podchwycili temat, a pełnosprawne mini stało się nowym trendem, a nie tylko jednorazowym wybrykiem Sony.

Podsumowanie

Współczesnym smartfonom brakuje przede wszystkim umiaru. Wyścig na cyferki spowodował wyrośnięcie olbrzymich urządzeń, w których absurdalnie olbrzymia rozdzielczość i przekątna ekranu poganiają równie absurdalne liczby megapikseli i rdzeni procesorów. Zamiast skupić się na tym, co realnie wpływa na komfort użytkowania (bateria, optymalizacja oprogramowania), mamy papierowe wojny. Większej rozdzielczości ekranu i tak nie zobaczymy gołym okiem, większej przekątnej nie obsłużymy jedną ręką, a 20- czy 40-megapikselowe zdjęcia i tak pomniejszymy, by nie było widać olbrzymiego szumu i dało się je umieścić na Facebooku bez nagłego pożarcia miesięcznego limitu transferu. Wbrew opiniom o przesadnej zachowawczości, najrozsądniej w moim odczuciu rozwija swoje smartfony Apple, który utknął na kompaktowych 4-calowcach. Jeszcze jakby cenę uciąć o połowę, ale to już science fiction...

O ile ziemią nie zatrzęsie producent, który do 5-calowego telefonu wsadzi komputerowego Windowsa 8.1, to w czołówce zestawienia najgorętszych telefonów 2014 roku zobaczymy przepychankę tłustych sześciocalowców, wbijających sobie wzajemnie stylusowe szpilki. Będziemy zastanawiać się czy 25 Mpix od Sony jest lepsze od 26 Mpix Samsunga, czy akumulator o pojemności 4000 mAh sprosta ośmiu rdzeniom nowego, 64-bitowego procesora, czy 16 GB pamięci wewnętrznej pomieści system oraz czy ekran FullHD w naszym starym smartfonie nie jest już czasem zbyt ziarnisty... Nuda.
Dodaj do:
w sumie: 96
 • 0

  80. ~RedmanDR  2014-02-03 14:54:21  host: 37-128-90-151.ip.netia.com.pl

  @applefan_ taaaa jasne, Apple nigdy nie słucha swoich klientów, zawsze wie lepiej, czego potrzebują, nazywa rewolucją pomysły rozwijane od x lat przez inne firmy i trzyma się absurdalnych standardów, które same stworzyło. Przykład ? Kolejna generacje IPada z formatem ekranu 4:3 w czasach, gdy 90% materiałów wideo jest w formacie 19:9 albo 21:9. Ogłupiający marketing ? Proszę bardzo, procesor 64bit i 1 GB RAMu w telefonie. Każdy programista wie, że kod 64bitowy potrafi w niektórych przypadkach być wolniejszy od 32bitowego, po to właśnie jest większa ilość pamięci ale Apple wie lepiej niż reszta świata. Jakość wykonania ? Aluminium i szkło to żadna nowość w telefonach, to samo robi HTC czy LG nie zdzierając przy tym takiej kasy z klientów. Dodatkowe 16 GB pamięci droższe o 450zł ? Bitch please, kości pamięci kosztują obecnie grosze. Można tak wymieniać i wymieniać... ale po co ? Ludzie dzielą się na normalnych i fanów Apple, zgadnij w której jesteś kategorii.

 • 1

  81. ~qwerty  2014-02-04 13:35:57  host: 149.156.167.46

  Kolejny rok wielkich ekranów. Podobnie dzieje się z lustrzankami, które też mają gigantyczne parametry, ale ich rzeczywista wartość niewiele odbiega od zaawansowanych kompaktów. W Polsce brakuje telefonów biznesowych w typie Nokii 9500, E7 lub Motoroli Milestone 3. Rozumiem, że ktoś uwielbia ekran dotykowy, ale pisanie wiadomości, obsługa konta pocztowego wymaga klawiatury fizycznej. Bawiłem się Iphonem 3, galaxy 4, sony z1. Wszystkie te modele są świetne, ale jako gadżety. Spróbujcie popracować na swoich inteligentnych telefonach dłużej niż pięć godzin dziennie to może zrozumiecie, w czym rzecz. Mnie zaskakuje, że ludzie płacą spore sumy za technologię, która ma krótką okres przydatności do użycia.

 • 0

  82. ~lukasm  2014-02-05 11:27:15  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

  mini, mini i jeszcze raz mini. Ale prawdziwe mini, nie compact. Nie wszyscy chcą nosić w kieszeni urządzenie wielkości rakiety do tenisa stołowego.

 • 1

  83.  2014-02-06 13:22:47

  @80 można tak samo powiedzieć o BMW np serii 3 i Dacii Logan. Niby to samo, ale jednak Dacią jakoś nie chce mi się jeździć... Idź przekonaj tych co zapłacili za BMW 10xtylko co za Dacię że są (sam określ epitety) bo przepłacili a mogli mieć to samo u konkurencji...

 • 0

  84. ~Artur  2014-02-07 11:35:11  host: 93.154.175.90

  Fajny artykuł i przyjemnie się go czyta. LuiN świetna robota! Co do tekstu to mi wystarczy mój LG OG, fakt aparat mógłby być lepszy. Niby 13mpix (wiem mpix to sprawa drurzędna, poprawili by przy aktualizacji...) a robi takie gunwo.

 • -1

  85. ~czikit  2014-02-07 13:34:38  host: 87-206-205-206.dynamic.chello.pl

  jaka tam nuda? ja czekam na lutowy debiut galaxy s5 :D mam nadzieje ze po paru tygodniach/miesiacach wejdzie do media expert w jakiejs znosnej cenie

 • 0

  86.  2014-02-07 17:14:11

  czikit: nuda. Jak widac, dales sie omamic jeszcze wiekszemu, na sile, ekranowi, absurdalnej rozdzielczosci i paru innym zabiegom marketingowym.. Wydajnosc sprzetu i baterii zabije rozdzielczosc ekranu. Aparat foto tez wiecej Mpixow, a znowu pewnie bez szalu. Jak widac, nie wyciagnales wnioskow z powyzszego artykulu. Moze chociaz obudowa bedzie sensowna albo pojawi sie stabilizacja optyczna.

 • -1

  87. ~Haber  2014-02-08 08:54:59  host: 89-70-183-68.dynamic.chello.pl

  Oj tam, jak dla mnie, to samsung w poprzednich generacjach galaxy wypuscil juz wszystko, czego potrzeba. btw, to jak teraz sie orientowalem na stronce, to mozna w Media Expert je wyhaczyc w calkiem niezlych cenach.

 • 0

  88.  2014-02-08 11:15:08

  Tej, drodzy marketingowi frajerzy spod 87 i 85, naprawde wierzycie w naiwnosc czytelnikow Telepolis az tak bardzo? Dla WIARYGODNEJ oceny cen produktow sensowne sa porownywarki cenowe vide Skapiec czy ceneo. A sam telefon jest przeladowany ciezkim i zanadto rozbudowanym TouchWizem i jest przeladowany funkcjami, wiekszosc uzytkownikow z nich nie skorzysta.. Tak poza tym, jest za duzy. Tyle w temacie.

 • 0

  89. ~  2014-02-09 13:19:16  host: 87-205-135-102.adsl.inetia.pl

  Dlatego nie pozbywam sie mojej 808 PV, bo to dla mnie ostatni sensowny Telefon, a nie tablet z aplikacją do połączeń głosowych xD

 • 0

  90.  2014-02-09 17:42:25

  I to w dodatku z bardzo dobrą matrycą i optyką... 808 dalej ma spory sens dla fotoamatorów, niestety jest gorsza jako komórka.

 • 0

  91. ~Wiktor  2014-02-09 22:29:38  host: arachnidefr94.torproxy-readme-arachnide-fr-35.fr

  Ja tam nie mam pesymistycznych myśli, trzeba poczekać do września, bo wtedy pewnie też coś nowego się pojawi... potem tylko śmignąć do Media Experta i cieszyć się :)

 • 0

  92. ~PLANET  2014-02-13 23:46:45  host: public-gprs514499.centertel.pl

  Jak widac, reklamo-debili nie brakuje...

 • 0

  93. ~CheaterAdrian  2014-03-04 13:07:35  host: 83-145-164-239.cable-modem.tkk.net.pl

  Ja uważam ,że rozdzielczość 1080p na 5 calach nie jest przesadą z tego powodu ,że każdy film chociażby jest tego standartu. Lecz wykraczanie wyżej nie ma sensu jak ktoś wcześniej napisał , ale marketing do marketing - większa liczba pikseli da nam jedynie większa szanse do stłuczenia wyświetlacza i oczywiście producent przy naszej nieuwadze ściągnie z nas ponad pół tys. złoty za sam wyświetlacz. Myślicie ,że po co ten cały szał na piksele , rdzenie i pamieci raz ? Czystt zysk ! Konsole do gier typu nawet PS3 ma 2 rdzeniowy procesor 256mb ram o ile sie nie myle , a jakie gry na tą konsole wychodzą jakościowo ? Tu już każdy zna odpowiedź.

 • 0

  94. ~ps3fan  2014-03-24 17:06:12  host: 46.235.153.18

  ps3 2 rdzeniowa :) ale sie usmiałem
  Procesor
  Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które maja ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań[10]. Wydajność procesora Cell jest tak duża, że pierwszy superkomputer, zbudowany z użyciem tego procesora, okazał się najwydajniejszym komputerem na świecie (osiągając szybkość ponad 1400 teraflopów[11]), i jest ponad trzykrotnie szybszy niż poprzedni rekordzista (którego wydajność wynosi 460 teraflopów)[12]. Cell jest pierwszym procesorem który umożliwił osiągnięcie wydajności przekraczającej 1000 teraflopów[12].

  copy past special :)

 • 0

  95. ~Wasyl.  2014-04-02 17:22:40  host: c-50-151-82-242.hsd1.il.comcast.net

  Telefony powinny być małe wygodne do schowania nie wszyscy nie robią nic tylko patrzą w telefon dla szpanu.
  Jak to robią Meksyki są tez tacy którzy ciężko pracują i musza mieć telefon mały wygodny i praktyczny. Niedługo
  do korzystania z telefonu będzie trzeba dwie osoby jedna będzie nosić na plecach a druga obsługiwać.

 • 0

  96. ~Marcin.  2014-04-02 17:30:27  host: c-50-151-82-242.hsd1.il.comcast.net

  Ja kupiłem sobie plecak i nosze telefon w plecaku ale boje się czy za rok może dwa lata nie będzie jeszcze większych
  telefonów i czy pomieści się telefon do mojego plecaka.

 • 0

  97. ~hew  2014-08-15 14:22:05  host: amq202.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ggr

 • 0

  98. ~CandyMan  2014-08-15 14:33:40  host: amq202.neoplus.adsl.tpnet.pl

  szczerze mówiąc , racji tu aż zanadto , ja sam używam poczciwej xperii arc s oraz galaxy s2 , widząc nowe tel z tymi wyświetlaczami to aż się robi dziwnie w środku ... ostatnio ' bawiłem ' się nowym cackiem jednego z członków mojej rodziny Sony Xperia Z compact oraz drugim cackiem Sony Xperia Z ultra, ten pierwszy z ekranem 4.3 cala podobnym rozmiarami jak moje dwa przestarzałe już nieco smartfoniki wpadł mi w oko i kto wie czy nie długo się na niego nie ' przesiąde ' przydała by się większa rozdzielczość z1 compact ma 1280x720 czyli odpowiednia ekran jest tak czytelny i ostry obraz po prostu powala, co do drugiego szczerze mówiąc nie wiem jak można wyjść z telefonem który ma 6.44 cala :O ppi jak w z1 compact na poziomie 342 pkt , tak jak w opisanym wyżej artykule nie wiem gdzie sens pakować takie ekrany i rozdzielczości rzędu 4k do smartfonów. porównując z xperia z 2 (424ppi) nie widziałem żadnej różnicy między 424ppi a 342ppi jaki więc sens pakować wyświetlacz który ma ponad 350ppi? gdzie tu sens , zresztą gdzie my szukamy sensu jak to jest marketing przecież :)

 • 0

  99. ~anty szajs  2014-08-22 16:46:08  host: ip-176-111-16-130.himax.com.pl

  na szajsungach śmigałem ładnych parę lat zaczynając od galaxy i5700 później s+ (porażka) i zakonczylem na s3 (niedopracowany z wadami i sie zawiesza) kilkadziesiąt razy z miłą chęcią chciał bym widzieć szajsunga rozsypanego po uderzeniu w ścianę najbardziej dopracowany był i5700 jeden z pierwszych smartfonow szajsunga. teraz przerzuciłem się na HTC One M8 i muszę stwierdzić że to strzał w 10 bawię się już nim od miesiąca i nawet na 1/100 s się nie zawiesił głośniki zarąbiste z efektem basowym chłodzone bardzo głośne aparat robi zarąbiste zdjęcia kamera nagrywa w jakości FHD dodatkowo procek jak i pamięć ram i grafika pozwalają na granie we wszystkie gry które maja spore wymagania bez żadnych przycięć lagów czy błędów. HTC to HTC a Samsung to Szajsung zawiodłem się na tej firmie i juz nigdy nie wezmę Szajsunga choć by nawet jak by był telefonem roku 2015 i 2016 ta porażka kilku letnia z szajsungiem dała mi wiele do myslenia szajsungowi mówie nie dziękuje za wadliwość. a co do iPhone to tak jak by porównać nokie 3310 do 3330 wygląd ten sam środek się prawie nie zmienia tylko cena skacze ponownie co nowy mode iPhone wiec beznadzieja co model to odgrzewany kotlet i tyle który smakuje coraz gorzej a fani to fani popisu ja mam iPhona 3S 4S 5S bo jest na iOS-e a nie na Androidzie i co z tego jak Android ma więcej użytkowników od iOSa a te pomiędzy sobą nic nie prześlą przez blu ;] według mnie i innych co używają HTC One M8 wypowiedzą się na pewno podobnie ze własnie ten telefon jest telefonem roku 2014 dziękuje i do widzenia

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-197-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet