Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Nowa oferta lekarstwem na spadające MNP?

Nowa oferta lekarstwem na spadające MNP?

Witold Tomaszewski 15 Lutego 2014 18:24

15 3
18. lutego Play pokazuje nową ofertę. Wydaje się, że to prepaid, z dwóch powodów. Po pierwsze, poza MiniMaksem to najstarsza oferta. Po drugie - udział P4 w przyjęciu numerów od początku roku spadł do 50%, a to może być oferta, która ten wskaźnik szybko może podnieść.



Od początku roku sieć zmieniło niecałe 200 tys. polskich numerów. Udział P4 nie tylko spadł pod względem przyjęć, operator zaczyna oddawać także więcej innym, bo aż prawie 12%. W te stronę wskaźniki czwartego operatora będą podążać wraz ze wzrostem jego bazy i jest to jak najzupełniej normalny proces. Dziwić może tylko tempo, co być może Play będzie chciał zmienić nową ofertą. Najszybciej może mu się to udać właśnie dzięki prepaidowi, bo klienci ofert abonamentowych, najczęściej związani kontraktem, reagują z większym opóźnieniem.

To, że oferta jest wyjęta z szuflady "in case of emergency" może także świadczyć czas jej wprowadzenia. Początek roku, zaraz po IV kwartale, który dla operatorów jest czasem żniw.

A propos MNP - o ile Plus i T-Mobile tradycyjnie są na minusie, o tyle Orange zawsze radziło sobie lepiej. Jednak początek roku w wykonaniu "pomarańczowych" jest naprawdę koncertowy - przyjęli oni o kilkanaście tys. więcej numerów niż oddali! To do tej pory było niespotykane, bardzo jestem ciekawy wyników kolejnych tygodni i całego I kwartału.

Wracając do P4. Co można pokazać w prepaidzie, aby przyciągnąć klientów i wyróżnić się na tle konkurencji? Ci dużo dzwoniący są już w MiniMaksie. Będzie podobne rozbicie jak w nju mobile na komórki i stacjonarne? Czy może "fioletowi" pochylą się nad ofertą dla dzwoniących mniej? To będzie walka cennikowa (19 groszy?) czy może na jakiś ciekawy mechanizm?

Moim zdaniem na wojnę cenową niespecjalnie są szanse. Wie to nawet zarząd operatora, o czym informuje prospekt emisyjny obligacji. Nadchodzi kosztowna aukcja częstotliwości i budowa sieci LTE. Kolejna przecena rynku zdecydowanie nie będzie temu służyć. Będzie więc to raczej oferta bardziej marketingowa niż obniżająca w zauważalny sposób efektywne ceny usług. Tym bardziej, że we wspomnianym marketingu Play raczej nie ma sobie równych.
Dodaj do:
w sumie: 99
  • 0

    80.  2014-02-27 08:11:37

    Hose - a musza być identyczne? Identyczną wartość odżywcza mają np. Tak jak telefon - ja tak samo dodzwaniam się z mojej E52 jak C1 i jak ze smartfonu syna. A róznica ceny tych urządzeń sięga 10 razy ;-) Nie jest to samo nigdy. Więc upraszczaj sobie, jednak nie każ innym jeździć pandą jak sobie chcą kupić porsche ;-) Bo czym one się różnią niby? Dojedziesz tak samo do celu jednym jak i drugim ;-)

  • 0

    81.  2014-02-27 08:36:35

    @wlo - Bez obrazy, ale co ma piernik do wiatraka? Mówimy tu o wiadomościach tekstowych, sms jest taki sam jak wiadomość z gtalka i odnośnie tego padło pytanie o sens płacenia jakiekolwiek kwoty za to samo. Samochody, telefony itp są różne mimo że służą do tego samego, jednak wiadomość tekstowa jest wiadomością tekstową niezależnie od sposobu jej przesyłu. Wybieram darmową opcję.

  • 0

    82.  2014-02-27 09:46:47

    a gtalk jest darmo?

  • 0

    83.  2014-02-27 09:47:40

    nie ma dodatkowych wymagań jak np. posiadanie konta u googla?

  • 0

    84. ~@Hose  2014-02-27 09:55:22  host: 37-128-123-226.ip.netia.com.pl

    SMS ma jedna niezaprzeczalną zaletę - odbiorca 0 niezależnie iod typu telefonu, stanu konta i rodzaju zasięgu dostanie informację błyskawicznie i bez względu na to, czy ma coś włączone a wcześniej zainstalowane czy nie. Inwestować kilkaset złotych tylko po to by płacić za pakiety internetowe by wysyłac wiadomości bez dodatkowych kosztów - mija sie z celem. Moja żona nie ma telefonu dotykowego, nie chce mieć, internet używa - ale w domu i na komputerze a nie na telefonie, lubi miec telefon w dłoni a niewielkości miecza dwuręcznego - zatem dla niej konieczność używania smartfona z jakimkolwiek programem komunikacyjnym jest niedogodnością. I woli zapłacić 6 zł miesięcznie za pakiet 300 SMS i używać małego wygodnego telefonu mogąc wysyłać SMSy do wszystkich - bo WSZYSTKIE telefony przyjmują SMSy ( ja przynajmniej w życiu - czyli od 1998 roku gdy miałem pierwszą komórkę - nie widziałem takiego, który nie miał tej opcji) niż używać nieporęcznego grzmota smartfonowego z niewygodnym dla niej interfejsem dotykowym z koniecznością instalowania aplikacji na dodatek takiej samej jak mają potencjalni odbiorcy na dodatek bez zmniejszenia kosztów - bo za internet też się płaci.

  • 0

    85.  2014-02-27 10:13:50

    Hose - rzeczywiście piernik do wiatraka ma tyle co mąka - produkt jednego i surowiec do drugiego - zawsze coś jednak ma ;-) Dlatego jeden woli dojechać pandą z domu do kościoła a inny porsche. Bo każdy sam o tym decyduje> Ty zdecydwoałeś, ze będziesz z gtalka korzystał - więc co Cię do cholery obchodzi, ze ktoś inny woli esemesy? Nawet płatne? No iczekam na informację - czy Ty na pewno nie ponosisz kosztów związanych ze swoim ulobionym sposobem wymiany komunikatów?

  • 0

    86.  2014-02-27 11:46:38

    @wlo - a Ty z uporem maniaka o tym Porsche. SMS to tekst, jest lub go nie ma (nie posiada jakości, głośności lub jasności, gtak działa błyskawicznie nawet w czasie gdy sieć jest mocno obciążona, święta, Sylwester itp.... Mam konto na gmailu bo to świetna poczta, dodatkowo mam telefon z androidem więc by działał jak smarfon jest sparowany z googlem. Gtalk jest komunikatorem z gmaila jest bezpłatny, pakiet danych mam w abo. @84- zauważ do czego się odniósłem parę komentarzy wyżej, było to o komunikacji z żoną. Z żoną i bliskimi znajomymi komunikuje się właśnie w ten sposób. Z innymi osobami faktycznie zdarzy się użyć SMSa.

  • 0

    87.  2014-02-27 12:50:36

    Hose - Ty masz, a ja, podobnie jak zdecydowana większość ludzi w tym kraju - nie ma ;-) Sam komunikator jest, ale już trzeba za pakiet internetowy zapłacić... Po co? Ja -np. 2 miesiące temu wyłączyłem takie pakiet! Bo stwierdziłem, ze szkoda tych 5 zł netto na kilka megabajtów podczas gdy właściwie z internetu korzystam tylko na komputerze. Wiesz jaki AUPU z internetu robi przeciętny prepaidowiec? ok. 1 zł! A to znaczy, ze pewnie co 10 w ogóle używa! Jeśli Tobie odpowiada - używaj. Ale nie mów, że inni są debilami albo jakoś upośledzeni w mniejszym lub większym stopniu bo płaca 5 zł za kilkaset esemesów (czy nawet za nielimitowane, bo za 2 zł można mieć nielimitowane w sieci - a tak w rodzinie głównie się komunikuje). A porsche? Jak ktoś chce, może sobie kupić porsche tylko do dojazdu w niedzielę na sumę... Bo to jego kasa jest i zachcianka ;-) Mam znajomego, który bryczką jeździ latem do kościoła u siebie na wsi ;-) Zaprzężoną w 2 konie! Bo tak mu się podaba. Bo chce wydać kasę na owies dla koni ;-) Bo ze swojego wydaje ;-) Mimo, ze ludzie o nim mówią, ze dziwak... Bo przecież w garażu ma kilka samochodów...

  • 0

    88.  2014-02-27 12:55:26

    A moja żona - jeśli ma w abonamencie nielimitowane esemesy? Ma założyć konto w gogle, bo to - no właśnie - tańsze? Wygodniejsze? Ani jedno ani drugie. Pozwól więc ludziom życ jak chcą!!

  • 0

    90.  2014-02-27 17:13:29

    @wlo- Przeczytaj mój komentarz nr 74, nigdzie nikogo tam nie zmuszam do komunikatów, co więcej napisałem że to nie dla każdego. To Ty zacząłeś snuć opowieści o Porsche, modelach telefonów i obiadach, jakby to miało coś do tematu. Jednak z "debilami" przegiąłeś (nigdzie nie użyłem podobnego słowa) i nie zamierzam się zniżać do takiego poziomu dyskusji więc żegnam obojętnie.

  • 0

    91.  2014-02-27 18:39:32

    jasne, że nie... po co więc twierdziłeś, ze do takich rzeczy stosuje się co innego? Czemu nie przyjąłeś do wiadomości, ze gość z żoną wymieniał tysiące esmesów? Nie wolno mu? Ciebie to obciążało? Po co płacić, skoro można za darmo? Jakaś sugestia to była? A jak on chce płacić?

  • 0

    92. ~  2014-02-28 05:22:20  host: apn-37-7-157-19.dynamic.gprs.plus.pl

    No właśnie, wystarczy przyjąć do wiadomości, że komuś czasem na rękę jest taka możliwość jak nielimitowane sms za kilka zł miesięcznie, bo po prostu wychodzi najtaniej tzn.: bez innych inwestycji np.: w smartfona czy komputer. A piknąć mesa spod lady czy z zaplecza biura ze słownikiem T9 to parę sekund i można wracać do pracy bez podejrzenia o nieróbstwo :)

  • 0

    93.  2014-02-28 16:47:02

    @92 - Czyli dokładnie tak jak pisałem wyżej, mam smartfona i darmowy pakiet danych zawarty w abonamencie dlatego wybieram komunikatory (zupełnie bez sensu wydaje się dopłacanie do SMSów w tym wypadku), nie masz pakietu danych lub odpowiedniego sprzętu wybierasz SMSy co jest zupełnie oczywistym i nie ma się nad czym rozwodzić. Pisałem o istnieniu aplikacji gtalk, viber i innych by uświadomić części czytelników że jest alternatywa dla SMSów, całkiem dobra alternatywa.

  • 0

    94.  2014-02-28 18:04:43

    Hose - niepotrzebnie dopisałeś o tym bezsensownym dopłacaniu... Bo ja Ci odpiszę - idiotką musiałaby być moja żona gdyby, mając nielimitowane esemesy, albo nawet olbrzymi pakiet płatnych za 5 zł, zakładała konto w goglach, instalowała aplikacje, płaciła za pakiet transmisji danych - którego nie bardzo potrzebuje ;-) A to oznacza, ze to co doradzasz albo - nich będzie - informujesz o możliwościach - jest bez sensu ;-)

  • 0

    95.  2014-02-28 18:28:47

    Że nie umiesz czytać bądź nie rozumiesz co czytasz to nie moja wina, nie wycina się z całego zdania jego wybranego fragmentu bo zmienia to zupełnie sens jaki zawierało. (zupełnie bez sensu wydaje się dopłacanie do SMSów w tym wypadku) wycięte "W TYM WYPADKU" jest kluczowe w tym stwierdzeniu.

  • 0

    96.  2014-02-28 20:43:13

    Ja też do mojej wypowiedzi dodam: w tym wypadku ;-)

  • 0

    97. ~Daniel  2014-03-06 14:32:55  host: 92.60.132.22

    taaaaaa napewno wszystkie oferty za 0 zł abo 5 żł z kontem na rok! a W3 bedzie zarabiać na modernizacje nadajników sprzedażąflipsów kukurydzianych pod stadionem

  • 0

    98.  2014-03-07 13:10:26

    Nowa oferta moim zdaniem nie jest rewelacyjna. MiniMax moim zdaniem jest lepszy. Ale przeniesienia numerów mogą niedługo znów skoczyć, ale w drugą stronę. Chodzą plotki że Play wycofa się z RWK. Prawda to?

  • 0

    99. ~nikifory  2014-03-09 17:00:23  host: 5.134.64.91

    myślę ze jezeli play nie bedzie spadal z cen to utrzyma mu sie tendencja spadkowa-osttanio u nich 0 fajnych wlasnych pomysłów -obsluga klienta nadal leży-zasieg kiepsko.....

  • 0

    100. ~Majka  2014-03-26 12:54:13  host: 5-226-111-202.ip.netia.com.pl

    Nie wiem jak można nie widzieć korzyści z pisania darmowych SMSów z bramiki internetowej??
    Masz zablokowane konto bo do Ciebie dzwonią a Ty nie potrzebujesz,włączasz sobie WiFi bo i tak przeglądasz fejsa głównie z komórki,laptop jest mniej wygodny,chcesz żeby ktoś zadzwonił,piszesz DARMOWEGO smsa z bramki ale nie wygoda !
    Lepiej kupować karte za dyche i inwestować w pakiet taaaak logiczne jak chodzenie tyłem...

Dodaj swoją opinię