Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Nocny łowca, czyli Huawei P20 Pro zmienia zasady gry

Nocny łowca, czyli Huawei P20 Pro zmienia zasady gry

Lech Okoń 11 Kwietnia 2018 07:19

13 2
huawei p20 pro vs apple iphone 8



Huawei P20 Pro, dzięki sztucznej inteligencji i dodatkowym aparatom, oszukuje fizykę. Z nocy robi dzień, a wydawać by się mogło niemożliwe kadry pstrykamy teraz bez statywu. Zobaczcie to sami!

Prezentację możliwości nowych flagowców Huaweia traktowałem z przymrużeniem oka. W marketingu już tak jest, że fakty mieszają się z niedopowiedzeniami i ogromem komplementów. Gdy jednak Huawei P20 Pro trafił do moich rąk i zacząłem testować funkcje jego aparatu, dotarło do mnie, że nastąpił olbrzymi skok technologiczny. Trzeba było wręcz uczyć się na nowo obsługi telefonu i przyzwyczajać się do tego, że w warunkach nieakceptowalnych dla dotychczasowych telefonów P20 Pro robi przynajmniej znośne zdjęcia.

Niebawem opublikujemy pełną recenzję telefonu, a już teraz chciałbym podzielić się garścią materiału przygotowanego przy okazji zdjęć nocnych. Bo co tu dużo mówić, aż tak dobrze jeszcze nigdy nie było. I jeszcze formalnie, bo lubicie o to pytać - tekst nie powstał na zamówienie Huaweia i nie jest reklamą.

Trochę o specyfikacji

Huawei P20 Pro ma 3 aparaty z tyłu obudowy:
  • 40 Mpix z sensorem 1/1.73" o układzie pikseli Quad Bayer, z optyczną stabilizacją i obiektywem F/1.8 o ogniskowej 27 mm,
  • 8 Mpix z 3x przybliżeniem optycznym względem głównego aparatu (ogniskowa 83 mm), matrycą 1/4.4" i obiektywem F/2.4,
  • 20 Mpix z monochromatyczną matrycą 1/2.78", ogniskową 27 mm i obiektywem F/1.6.

Aparaty współpracując ze sobą pozwalają uzyskać ISO nawet 102400, a na potrzeby autofocusu zaprzęgnięto aż 4 technologie: laser, detekcję fazy, detekcję kontrastu i pomiar głębi sceny. Chociaż Huawei głośno o tym nie mówi, tak naprawdę w optyczną stabilizację obrazu wyposażono nie jeden, lecz wszystkie moduły. Wspiera ją niezwykle skuteczna stabilizacja cyfrowa, posiłkująca się mocą obliczeniową modułu sieci neuronowej (AI, "sztuczna inteligencja"). Finalne zdjęcia wykonywane telefonem mają rozdzielczość 10 Mpix z dostępem do wszystkich inteligentnych trybów lub 40 Mpix z ograniczoną funkcjonalnością.

W warunkach nocnych przydają się: tryb automatyczny, tryb manualny - o ile dysponujemy statywem i stworzony na nowo tryb nocny. O co chodzi w tym ostatnim? Zbiera on światło przez 4-5 sekund robiąc nie jedno zdjęcie, lecz całą ich serię, a następnie składając je w finalny kadr o rozszerzonej przestrzeni tonalnej. To taki nocny HDR, który nikogo by może nie zdziwił, gdyby nie fakt, że zastosowana stabilizacja umożliwia wykonywanie tak długich ekspozycji bez udziału statywu.

Na potrzeby porównań wykorzystałem smartfon Apple iPhone 8, uzbrojony w matrycę 12 Mpix (nowy sensor z pikselami 1,22 mikrometra) i obiektyw F/1.8 (28 mm) z optyczną stabilizacją oraz szafirowym szkłem na froncie. Nie jest to może lider zdjęć nocnych, jednak do czynienia mamy ze sprzętem z podobnej półki cenowej. Postaramy się przygotować dla Was też porównania z innymi flagowymi telefonami.

huawei p20 pro vs apple iphone 8

Procedura testowa

Podczas testów nie był wykorzystywany żaden dodatkowy osprzęt, w tym w szczególności statywy czy gimbale. Każde zdjęcie wykonano "z ręki", w trybie automatycznym lub nocnym (o ile taki był dostępny). Kadry były kilkukrotnie powtarzane i z każdego telefonów do porównań wybierany był ten najlepszy. Zdjęcia nie były poddawane dodatkowej obróbce innej niż pomniejszenie ich/kadrowanie na potrzeby porównań. Na ostatniej stronie tekstu dostępne są wszystkie oryginalne pliki. W trybie nocnym Huawei P20 Pro wykonuje wiele ujęć w czasie 4-5s, nie zawsze podając w pliku EXIF czas naświetlania. Różnice w pokryciu kadru wynikają z różnych ogniskowych aparatów (szerszy kąt w Huaweiu) i czynnika ludzkiego - brak statywu i ciemności utrudniały nieco pracę.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Sprawdź: Cena Huawei P20 Pro w ofercie Play
Sprawdź: Cena Huawei P20 w ofercie Play

Źródło zdjęć:

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    24. ~Koksownik  2018-04-12 10:19:21  host: bqj150.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @23, tutaj się nie zgodze. Nie jestem fanem zabierania mini jacka, ale taki U11 miał rewelacyjny dźwięk i to z przejściówki. Na szczęście pewnie gdzieś mi się wala taka przejściówka z U11 to jest szansa, że wypróbuje czy to problem telefonu czy kiepskiej jakości przejściówki. Poza tym taki LG G6 grał 3 klasy niżej od MP3 kupionej w markecie do biegania za 9 PLN! :D

  • 0

    25.  2018-04-12 10:24:38

    @20
    Mate20 zadebiutuje około października, to lekko licząc pół roku. Więc nie takie zaraz. Tak to moglibyśmy w nieskończoność pisać: "nie warto brać P20 Pro bo Mate 20 Pro albo jeszcze lepiej Samsung S10 a może LG G8 itp itd"

  • 0

    26.  2018-04-12 10:29:46

    @18, wiemar - na tych z U11+ gra rewelacyjnie i wbrew pomiarom GSMAreny zadowalająco głośno. To oryginalne słuchawki Huaweia są takie sobie - malutko basu i mocna ekspozycja tonów wysokich oraz środka. Na słuchawkach HTC milutko się robi.

  • 0

    27.  2018-04-12 10:33:51

    @24 Przejściówka HTC psuje dźwięk. Dużo lepiej grają słuchawki z zestawu. Ale HTC zawsze miało tak, że dźwięk, który nie korzystał z ich flagowych rozwiązań, np. kiedyś Beats Audio, był dużo słabszy.

  • 0

    28.  2018-04-12 11:12:33

    Dodam, że przejściówka z HTC nie działa z P20 Pro. Inny standard widać mają.

  • 0

    29. ~MQ  2018-04-12 11:33:34  host: 195.85.241.99

    Kupiłem wczoraj P20 Pro, przesiadam się z Note 8. Faktycznie, zdjęcia tylnym aparatem to są nieporównywalnie lepsze. Niestety jest też słaby aparat na froncie urządzenia (strasznie jasny, chyba nie można tego zmienić...)

  • 1

    30. ~Spike  2018-04-12 17:00:30  host: 221-37.hukot.net

    Nie wiem gdzie wy macie oczy ale tą papkę jaką serwują zdjęcia z aparatu iPhone 8 nawet nie da się porównywać z tym od Huawei.Przecież szczegółów obrazu więcej jest zapamiętanych na aparacie z Huawei.Dziwię się ,że porównujecie z takim gniotem jakim jest iPhone 8 a nie z Samsung S9/S9+.Przecież iPhone 8 nie ma tutaj nawet startu.

  • 0

    31.  2018-04-12 17:25:15

    @30, Spike - Czekam na dostępność sampla S9+. Najpierw recenzja telefonu, potem ciąg dalszy pojedynków. Choć stop, bo jeszcze sprawdziliśmy co potrafi najnowsza Xperia XZ2 względem XZ Premium - do obejrzenia i poczytania już w ten weekend.

  • 0

    32. ~Alan  2018-04-15 13:50:06  host: 89-65-211-59.dynamic.chello.pl

    Dlaczego ta firma robi tak idiotyczną opcję zamykania aplikacji po blokadzie ekranu pomimo prawidłowych ostawień. Na starszych amdroiach były aplikacje chronione i sprawa była załatwiona. Zawsze musza coś s.... jak telefony zaczęli produkować, że lepszych nie ma w tej na razie półce cenowej.

  • 0

    33. ~Sluurp  2018-04-15 13:59:56  host: 89-65-211-59.dynamic.chello.pl

    @18 kup sobie głośnik "BOSE" i będziesz miał co chcesz.

  • 0

    34. ~Alan  2018-04-15 14:03:08  host: 89-65-211-59.dynamic.chello.pl

    @16 Rób zdjęcia w RAW wtedy zrobisz ci będziesz chciał

  • 0

    35. ~jaad75  2018-04-16 12:31:04  host: user-94-254-153-212.play-internet.pl

    @32 - jakoś nie zamyka mi nic, czego nie chcę by zamykało. Jedyny problem, o jakim słyszałem, to wielogodzinne sesje Endomondo, ale mnie to akurat nie dotyczy.
    @34 - gdyby RAW był lekarstwem... Po pierwsze, sensowność używania RAW do pstrykania telefonem jest dla mnie dyskusyjna, a po drugie, przynajmniej w przypadku starszych urządzeń Huawei, zapis w DNG nie pozwalał na skorzystanie z potencjału wielu matryc. Stąd zresztą moje pytania w komentarzach wyżej.

  • 0

    36. ~Alan  2018-04-16 13:20:26  host: 89-65-211-59.dynamic.chello.pl

    To dotyczy telefonów z Androidem 8.0, jest tak nie dopracowany, że szok, a Huawei pcha go gdzie się tylko da. Mam Tablet Huaweia z Andkiem 7 i nie mam żadnych problemów.

  • 0

    37. ~kris86  2018-04-24 06:45:28  host: public-gprs352895.centertel.pl

    Zdjęcia z Ifona, to jedna wielka lipa! Nic na nich nie widać!

  • 0

    38. ~Cheras  2018-05-01 08:43:39  host: host-205-244.tuchola-dc.pl

    Nie ma ładowania bezprzewodowego. Raty 0$%na allego

  • 0

    39. ~Mati  2018-05-01 16:26:16  host: ip-31-0-81-68.dynamic.gprs.plus.pl

    Nie wiem dlaczego porównujecie do Huawei Samsunga s9+ ? Jeżeli Huawei kosztuje 1600 a Samsung ponad 3tys prosta logika jeżeli zrobili by Huawei za 4tys to napewno spokojnie s9+ został by w tyle

  • 0

    40. ~JAN  2018-05-02 07:46:06  host: 77-45-38-100.sta.asta-net.com.pl

    Kupiłem niedawno ten fon - są w nim słuchawki z końcówką USB-C gotowe do podłączenia. Nie potrzeba żadnej przejściówki.
    Z wad - stała, kilkunastosekundowa sekwencja filmowania do 960 klatek/s bez możliwości zmiany jej długości, no i MIUi, w której brak spisu zainstalowanych aplikacji (choć można to pośrednio ominąć w opcji dodawania appek do grupy).
    Ze zdjęć kompletnie pominięto tu efekt BOKEH (rozmycie tła w portretówkach), który oceniam na średnio, bo nie za bardzo sobie radzi przy powiększeniach, oraz wyciętych fragmentach.

  • 0

    41. ~Ufok0000  2018-05-09 23:58:37  host: 89-78-50-18.dynamic.chello.pl

    A jaki ma zoom optyczny ten Huawei?

  • 0

    42. ~Senioe  2018-05-30 20:32:54  host: 82-165-19-193.static.isp.enf.pl

    Mam p20 pro od 2 tygodni. Krótko....na wyjeździe będąc i mając znajomych z iphonami .....postanowili je zostawiać w pokoju na rzecz moich zdjęć. Nikt nigdy nie zadowoli każdego ale telefon Huawei jest świetny i opcja robienia w nocy fotek przy minimalnym świetle jest rewelacyjna.

  • 0

    43. ~Oki  2018-06-10 08:02:12  host: d87-224.icpnet.pl

    Pytani cz ktoś chce by zdjęcia nocne wyglądały jak zrobione w nocy czy w dzień - moim zdaniem to zależy od scenerii i sytuacji

Dodaj swoją opinię