Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Nieoświecony minister z cienia

Nieoświecony minister z cienia

Witold Tomaszewski 12 Sierpnia 2014 13:55

14 4
Aukcji 800/2600 MHz ani widu, ani słychu. Niezależny regulator mówi, że jest gotowy do startu w każdym momencie, ale czeka na zielone światło od rządu. Temperatura i częstotliwość medialnej dyskusji zmalała, ale nie do zera. Co jakiś czas z bagienka wyskakują jednak bąbelki...



Dziś swoje stanowisko, kolejny raz popierające budowę wspólnej sieci LTE przez wszystkich operatorów, przysłał Business Centre Club, organizacja zrzeszająca przedsiębiorców. Organizacja ma swój gabinet cieni, w nim odpowiednika ministra administracji i cyfryzacji - Krzysztofa Szuberta. Wywiad, który przysłano w formie informacji prasowej, zawiera kilka odważnych stwierdzeń.

W momencie, kiedy spółki T-Mobile oraz Orange dostrzegły potencjał w LTE ruszyły w pogoń za PLUS oraz PLAY starając się jak najszybciej i najskuteczniej nadrobić stracony czas, powołując m.in. inicjatywę ("operatora wirtualnego") NetWorks! - jako platformę współpracy i dzielenia zasobów pomiędzy T-Mobile oraz Orange, co odbiło się echem w środowisku, szczególnie w kontekście stosunkowo pasywnego stanowiska UKE w tym zakresie - mówi w wywiadzie Szubert.

T-Mobile i Orange w pogoni za LTE P4 to dość odważna teza. Cały wywiad bardzo mocno polaryzuje polską scenę operatorską, gdzie Polkomtel i P4 są przedstawiani jako mali, prężni, nie bojący się zaryzykować operatorzy, a T-Mobile i Orange jako ci źli, monopolizujący rynek. Całości obrazu dopełnia określenie w wywiadzie firmy Akamai jako zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Tak samo, jak Tesco jest firmą analityczną, bo co jakiś czas opublikuje raporty sprzedażowe...

Pytanie brzmi - czy pan minister z cienia jest w tej kwestii nieoświecony czy też celowo dezorientuje opinię publiczną? To chyba jedyne dwa wyjaśnienia tej wypowiedzi, oba mało korzystne dla Krzysztofa Szuberta. Chętnie posłucham innego, trzeciego rozwiązania, bo chcę jednak wierzyć w to, że największa izba zrzeszająca przedsiębiorców jest w stanie stworzyć zespół bezstronnych fachowców. Że jest w Polsce ktoś, kto będzie miał autorytet, kto nie będzie próbował pokazywać, że jest się w stanie podjąć udowodnienia każdej zaproponowanej tezy. Czy jestem zbytnim idealistą?

Wszystkich zachęcam do przeczytania wywiadu i podzielenia się w komentarzach swoimi odczuciami.

Zobacz: wywiad z Krzysztofem Szubertem.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 2

    17.  2014-08-14 15:46:03

    A może autor nie wie, że spółkami powiązanymi z CP są także Centernet i Mobyland oraz Aero2 i stąd sugerowanie, że Polkomtel to taki mały operator... Ewentualnie to kolejny, który nabiera się na "jedynego polskiego operatora"stąd taka obrona ciemiężonego Polkomtelu.
    Jakkolwiek by na to nie patrzeć - mówienie o Polkomtelu, że to mały operator to ośmieszanie się.

  • 1

    18. ~prasa  2014-08-14 17:47:34  host: 195.8.129.49

    To raczej wywiad nie jest Witku. Ale też forma nie jest tu istotna, ani merytoryka tegoż hmmm artykułu. Ważniejsze chyba po co i dlaczego teraz takie cos się wysyła....

  • -4

    19. ~pabloki  2014-08-14 18:17:13  host: 46.205.54.204.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    subiektywnie : czuje w kościach że networks po kluczowej aukcji czeka by sie przekształcić w coś podobnego do ee i pod ta marka świadczyć usługi ale sprzedawać je dalej osobno.
    Oczywiście cieszymy się że pan autor komentarza z bcc ma telefon z prefixem 602. Dowiadujemy sie co to LTE, Networks,ogólnie odkrywamy na nowo to co już wiemy od dawna. Nie wiem jak przebiegał poród tego pana , byc może akuszerka , lekarz nie zdażył go złapać i mamy taki efekt. Ogólnie to wiadomo cyrkiel , węgielnica, wielki budownik. Jeśli to ma mu dac kolejny stopień to

  • -4

    20. ~pabloki  2014-08-14 18:17:56  host: 46.205.54.204.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ...to ja sie nie zgadzam. Myśle że mistrz powinien dac mu kare.

  • -3

    21. ~rotfl  2014-08-14 19:42:27  host: public-gprs514697.centertel.pl

    To nie jest gabinet cieni. To gabinet cieniasow ;)

  • -1

    22. ~tak tylko pytam  2014-08-14 20:17:37  host: 77-253-196-239.adsl.inetia.pl

    Ten Szubert, to może Rudi? Bo znajomością tematu i pomysłami przypomina tego sympatycznego piosenkarza...

  • -5

    23. ~pabloki  2014-08-14 21:07:55  host: 37.31.86.113.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    zupełnie z ciekawości , ale bez parcia na uzyskanie informacji zapytam czy ktoś kto dał mi minusa jest w stanie to inteligentnie uzasadnic?

  • 1

    24. ~mirekb  2014-08-16 10:22:40  host: public-gprs516444.centertel.pl

    takie rozdanie pasma juz sie nie powtórzy wiec gra jest,moze raczej,powinna byc ostra i wszystko podopinane na ostatni guzik i ze strony uke i maic..prezes uke pilnuje spraw kluczowych ale w świecie-szkoda ze na swoim podwórku jest tak słabo..lobbysci muszą mieć dużo pracy co widac po wyjątkowo nieudolnym argumentowaniu tego "speca"..oby aukcja odbyła sie w tym roku a lte800 bylo juz od przyszłego.to jest do zrobienia

  • 1

    25.  2014-08-16 12:31:46

    Wywiad, za przysłowiowe "Solorz zapłać". Zgadzam się z thonka, że mamy tu mały pokaz zakulisowych działań lobbystów. Im bliżej będzie aukcja tym więcej tego typu "wywiadów" z obu stron. Nie zdziwiłbym się gdyby, te opóźnienia wynikały tylko i wyłącznie z pazerności urzędników na "prezenty" i "szkolenia". Jest duży kawałek tortu do podziału i wszyscy czekają na okruszki.

  • 2

    26. ~  2014-08-16 19:38:57  host: public-gprs514691.centertel.pl

    To nie jest tekst dla Was. To tekst dla polityków, którzy pojęcia nie mają o rynku, ale mogą wywierać skuteczną presję powołując się przy tym na głos ekspertów. Także dla nich są wszystkie słodkie teksty o Magdzie Travel i jej dokonaniach...

  • 0

    27.  2014-08-18 13:00:00

    Czy Wy wszyscy malkontenci naprawdę nie doceniacie to, że pierwszy raz w historii polski ktoś z naszego kraju będzie zasiadał na tak ważnym stanowisku w ONZ !!!!!!! Zamiast cieszyć się, że może będziemy mieli ministra spraw zagranicznych UE albo v-ce szefową ITU to oczerniamy tych ludzi. Niestety pan Tomaszewski jest tubą pani Streżyńskiej dla której deregulacja zasłoniła oczy inwestycjom. Nie jestem z żadnego z telekomów ale np. po co taki Orange ma inwestować w nowe światłowody które potem miałby użyczać konkurencji.

  • 0

    28. ~pabloki  2014-08-18 13:14:12  host: 46.204.145.195.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    zastanawiam sie czemu tak bronisz magdy travel. może sam jesteś magdą. o co chodzi z tym onz? skąd ci sie to wzięło?

  • 0

    29.  2014-08-18 14:30:07

    @27 ale co to ma do tematu? Co ma prezes UKE (swoją drogą dość mocno krytykowaną w porównaniu ze swoją poprzedniczką, głównie za bierność) i jej ew. kandydowanie do ITU do tego, że gość ponoć ekspert napisał tekst, który mówiąc łagodnie w kilku miejscach wygląda jakby był napisany pod z góry założoną tezę.
    W żadnym miejscu nikt nie skrytykował jakoś przesadnie UKE. Jeżeli już ktoś coś napisał to to co większość myśli - czy UKE wyrobi się z nadchodzącą aukcją jeszcze w tym roku i jakie warunki będą w niej kluczowe mając szczególnie na względzie transparentność całego procesu. To nie są nadzwyczajne wymagania opinii publicznej - to powinno być nagłaśniane, by UKE pod naciskiem nie zmieniło zapisów aukcji pod któregoś z uczestników rynku.
    Kolejne takie rozdanie częstotliwości pod tak ważną technologię może nam się trafić dopiero za kilkanaście lat.

  • 0

    30.  2014-08-18 16:48:04

    Do: pabloki. Myślisz, że pani Prezes miałaby czas czytać te Wasze wypociny? Nie nie jestem ani szefem UKE ani jego pracownikiem tylko człowiekiem który obserwuje "rynek" i interesuje się nim.

  • 2

    31.  2014-08-19 15:50:44

    #30 prawie pewne że nie czyta, roaming data jest b. drogi na Kajmanach

  • 0

    32.  2014-08-19 15:57:10

    A co do meritum, to BCC się zdrowo ośmieszył. Natomiast aukcja (a właściwie jej brak) to popis nieudolności M Travel. Wystarczyłyby proste zasady : licytacja jednego bloku 5 mHz po drugim 'kto da więcej', warunek: zasięg na jakimś rozsądnym typu 60% powierzchni kraju w ciągu roku, i koniec. Jak ktoś chce sobie zrobić monopol przebijając wszystkich innych i płacąc powiedzmy z 1,5 mld to proszę (przecież i tak wszyscy już LTE mają na aktualnych częstotliwościach, przy wszystkich zastrzeżeniach co można a co nie można zrobić z dodatkowym pasmem).

  • 0

    33.  2014-08-19 22:01:03

    @32 monopol? lekka przesada. Ale max. 4 bloki po 5MHz są raczej wystarczające dla każdego operatora. Na 800 jest 50MHz na 2,6GHz jest 140MHz.
    Dobrym zapisem w grudniowych warunkach było też, że łączna ilość rezerwacji na 800tce i 900tce nie może przekroczyć 40MHz.

  • 0

    34. ~obserwator  2014-08-22 12:54:53  host: 194.213.3.4

    Pani M. Gaj powinna trafić do wiezienia za celowe blokowanie startu aukcji.
    Zarzadza pasmem, czyli dobrem wspolnym i opoznia jego dostepnosc (czyli dostepnosc tanszych, nowoczesnych technologii) dla zwyklych obywateli.

    Pytanie kto ma w tym interes...

  • 0

    35.  2014-08-22 14:55:14

    Solorz?

  • 0

    36. ~ola  2015-12-09 12:07:41  host: ip-37-152-18-145.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    aukcję 800/2600 będzie już prowadzić Pani A.S., więc wtopy nie przewiduję, myślę 7 dni, 7 rund, kto da więcej... bez bawienia się w konwenanse kto z kim współpracuje. już jeden jest na rynku który woli płacić za roaming zamiast stawiać maszty, a drugi wali reklamami z oczopląsem kolorowym na końcu, a jakoś tego różna...

Dodaj swoją opinię