Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły NFC to nie (tylko) płatności

NFC to nie (tylko) płatności

Witold Tomaszewski 11 Października 2011 14:53

0 0
Polska to bardzo dziwna kraj - mawiał przed laty w programie satyrycznym Zulu-gula, imigrant z bliżej nieokreślonego kraju, dziwiąc się polskiej rzeczywistości. Choć lata zapóźnienia technologicznego wychodzą nam teraz, paradoksalnie, często na zdrowie, bo od razu wdrażamy najnowsze rozwiązania, to w kwestii świadomości nowoczesnych usług i ich penetracji jesteśmy zdecydowanie dalej niż kraje Zachodu.Co może wydać się dziwne, polski system bankowy jest o wiele bardziej nowoczesny niż w krajach Europy Zachodniej czy USA. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii dopiero teraz wprowadzany jest system rozliczeniowy, który pozwala zaksięgować przelew z jednego banku do drugiego w ciągu jednego dnia roboczego. W USA przelewy są mało popularne, ciągle rządzą tam czeki. To wszystko w czasie, kiedy w Polsce, od wielu już lat, jednego dnia pojedyncza złotówka może odwiedzić nawet 2 banki.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia penetracji usług bankowych u nas i w Europie Zachodniej. Tu mamy bardzo dużo do nadrobienia - ciągle jedna trzecia Polaków nie ma konta! Tam banki walczą o każdego klienta, próbują go wręcz osaczać i wyrywać z objęć konkurencji. Wystarczy popatrzeć na ilość aplikacji bankowych w Android Market czy AppStore i porównać, ile z nich wypuściły instytucje finansowe w Wielkiej Brytanii, a ile w Polsce. To, wydaje się, pokazuje dość dobitnie, że w Polsce na razie najważniejsze jest samo posiadanie konta (obowiązkowo bezpłatnego, z darmowymi bankomatami - inaczej ciężko jest się promować) niż wartości dodane wynikające z jego posiadania. Wydaje się, że w Polsce banki NFC w telefonach będą traktowały raczej jako ciekawostkę i wyznacznik nowoczesności niż kolejny, ważny kanał dostępu pieniędzy dla klienta, który pewnie będzie dodatkowo płatny i niespecjalnie promowany.

Moje rozmowy z wysokimi przedstawicielami globalnego Orange każą mi wątpić w to, czy są oni tego świadomi. O ile na zachodzie NFC jest "napędzane" głównie przez płatności, o tyle w Polsce, jak się wydaje, niekoniecznie tak musi być w nadchodzących latach. Problemem jest jednak to, że o ile na zachodzie udało się, dodatkowo, do testów zaprosić firmy obsługujące komunikację miejską, wypożyczające rowery czy nawet wywożące śmieci, o tyle w Polsce wyszło na razie tylko z instytucjami finansowymi. Choć technologicznie z pełnym wdrożeniem jesteśmy zdecydowanymi, europejskimi pionierami, to z partnerami chyba na samym końcu.

W Polsce płatności NFC testują trzej najwięksi operatorzy. Wszyscy przy użyciu Samsungów Avila z chipami NFC. Szerzej pisałem o tym w felietonie pt. Płatności mobilne - to jeszcze nie to. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, które upłynęły od tego czasu, ciągle nie ma w szerokich testach innych usług - tak, jak to robi Orange np. we francuskiej Nicei, gdzie całe miasto jest jednym, wielkim poligonem testowym wraz z mieszkańcami wyposażonymi w odpowiednie telefony. A "na już" u nas dałoby się wdrożyć kwestię biletów dla komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, GOP-ie, lada moment w Trójmieście… Wszystkie te miasta już mają albo wkrótce mieć będą bilety oparte o technologię Mifare, czyli dokładnie tą, jaką da się zaimplementować w telefonach.

Na powodzenie NFC z Polsce z pewnością wpływ będą miały modele biznesowe. Dla usług bankowych i usług, z których korzysta się równie często (np. komunikacja miejska) - stała, miesięczna opłata za jeden klucz przechowywany na karcie SIM. Taka jest globalna filozofia Orange. To duży postęp w stosunku do tego, co podczas testów w Polsce mówił Polkomtel, czyli prowizji od płatności, co z pewnością zniechęcałoby potencjalnie zainteresowane banki. Taki model biznesowy Orange przewiduje dla jednorazowych i droższych wydatków takich, jak bilety na imprezy.

Dość ciekawe i zdroworozsądkowe jest też podejście Orange, które zakłada, że koszty dla podmiotów trzecich nie będą duże, a operator będzie zarabiał głównie na większym użyciu powiązanych usług, m.in. transmisji danych.

O ile z kwestią zrozumienia rynku jest, jak się wydaje, nienajlepiej, o tyle cała reszta może dawać nadzieję na powodzenie całego przedsięwzięcia. Ważnym jest to, że nad modelem technicznym SIM-centric (czyli kluczami przechowywanymi na karcie SIM), pracują dość zgodnie wszystkie wielkie telekomy takie, jak Orange, T-Mobile, Vodafone czy Telefonica O2. To daje dużą gwarancję, że nie będzie problemów z kompatybilnością - przede wszystkim telefonów. We francuskim Orange do końca roku w ofercie znaleźć się ma 6-8 telefonów z NFC, co ma stanowić jedną trzecią całego dostępnego portfolio i połowę smartfonów.

Rozwiązanie SIM-centric ma swoje zalety nad innymi - takimi, jak np. card-centric, gdzie klucze przechowywane są na kartach pamięci. Od strony operatora - daje ono gwarancję, że będzie miał on "wpływ" na usługę, a co za tym idzie, będzie skłonny wprowadzać do swojej oferty telefony z NFC i je dotować. Od strony użytkownika - jest jeden, centralny punkt pomocy technicznej i blokowania wszystkich kart, w wypadku zgubienia bądź kradzieży telefonu, podczas jednego połączenia. Karty w portfelu wymagają jednak o wiele więcej zachodu w takim przypadku.

Podsumowując: technologia i wsparcie - bez zastrzeżeń. Wizja rynku polskiego i ilość partnerów niefinansowych - tu, moim zdaniem, jeszcze dużo jest do zrobienia, żeby uzyskać w przewidywalnym horyzoncie czasowym "masę krytyczną" użytkowników, aby ta ciekawa technologia na stałe weszła do naszego życia codziennego.

Czy technologia NFC ma szansę okazać się w Polsce sukcesem w najbliższych 2 latach?

Zdecydowanie tak
10.27%
Raczej tak
27.14%
Raczej nie
39.36%
Zdecydowanie nie
17.60%
Nie mam zdania
5.62%

Wszystkich głosujących: 409Dodaj do:
w sumie: 16
 • -2

  1.  2011-10-11 15:29:02

  prościej to całe NFC dać w karcie pamięci + soft do telefonu na JAVA/systemy i jedziemy... a nie widzę upchnąć nowy telefon, kartę sim, jeszcze jakiś abonament... Typowe % od % i nic z tego nie wyjdzie.

 • 1

  2. ~Slavekk  2011-10-11 15:51:54  host: user-188-33-104-185.play-internet.pl

  Rządzą się pisze. Rząd rządzi a Policjant żąda (mandatu)

 • 0

  3.  2011-10-11 16:01:26

  Slavvek: ups! Już poprawione, dzięki! :-)

 • 0

  4. ~alex  2011-10-11 18:22:26  host: public36974.xdsl.centertel.pl

  Miejska sieć wypożyczalni rowerów w KATOWICACH KORZYSTA z NFC.

 • 0

  5. ~profesor_miodek  2011-10-11 18:57:47  host: ABordeaux-257-1-127-236.w90-55.abo.wanadoo.fr

  "Nienajlepiej" ortografia sie klania!

 • 0

  6.  2011-10-11 19:40:54

  Dlaczego słowo "tylko" w tytule tego artykułu jest w nawiasie? Przecież nawiasu czytać nie trzeba, bo to dodatkowe informacje, a w tym wypadku bez nawiasu wychodzi bezsensowne i nieprawdziwe zdanie.

 • -1

  7.  2011-10-11 19:44:07

  alex: no i super - tylko operatorzy tego nie testują, jak Orange w Nicei...

 • 0

  8. ~dP  2011-10-11 19:47:00  host: 87-206-62-234.dynamic.chello.pl

  at Alex Ale w sumie, to i tak "nienajgorzej". ;-)

 • 0

  9.  2011-10-11 21:47:07

  Zabawa z NFC wydaje mi sie podobna do wszechobecnego 3D wszyscy producenci je ciskaja a wiekszosc klientow tego nie chce, tak samo jak Pay wave wciskaja to wszystkim przy odnawianiu karty nie pytajac sie nawet czy tego klient chce ja nie jestem tym zainteresowany i wnioskowalem o wydanie karty bez

 • 0

  10. ~a_lex  2011-10-11 22:19:00  host: public-gprs236524.centertel.pl

  A nie mogą banki w tym wszystkim obyć się bez płacenia operatorom? Przecież NFC na kartach płatniczych działa bez telekomów - wszystko pięknie tylko nadal, mimo długiego artykułu, nie rozumiem co to ma wspólnego z telefonami i dlaczego mam płacić jakąś prowizję operatorom za usługę bankową.

 • -1

  11.  2011-10-11 22:29:51

  a_lex: bo tylko telefony mogą dać dodatkowe, inteligente usługi, powiązane z internetem (np. ściąganie przewodników głosowych po przyłożeniu telefonu do punktu w muzeum). Jesteś w stanie mieć dwie karty płatnicze na jednym plastiku? No właśnie nie... A w telefnie możesz mieć ich "n". Nie Ty będziesz płacił prowizję za usługę, ale banki/usługodawcy - a czy oni przeniosą to jakoś na użytkowników, to będzie zależało od ich strategii.

 • 0

  12. ~a_lex  2011-10-12 08:08:47  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

  Dzięki, nareszcie ktoś mi to rozjaśnił, tego mi brakowało :-)

 • -1

  13.  2011-10-12 11:11:22

  a_lex: do usług. :-)

 • 0

  14. ~miro  2011-10-12 20:29:42  host: 031011129163.warszawa.vectranet.pl

  Ja mam w telefonie/smartfonie NFC i co i nic ani razu nie użyłem, co prawda dopiero jest od aktualizacji do Symbian Anna ale jak do tej pory jest bo jest i tyle.

 • 0

  15.  2011-10-12 21:54:25

  Ja mam w swoim BB 9900 bold NFC, ale przyznam , że nie za bardzo wiem o co chodzi z tym NFC. Może jeszcze raz przeczytam ten artykuł.

 • 0

  16. ~Paweł Nyczaj  2011-10-12 23:39:29  host: 89-72-29-22.dynamic.chello.pl

  NFC ma szansę, ale z Avilą NFC daleko się nie zajedzie. Musi przybyc telefonów (a raczej smartfonów) z chipem NFC. Poza tym oczywiście NFC musi obsługiwac także opłaty za bilety, parkowanie itp.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet