Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Miliard w prezesie

Miliard w prezesie

Witold Tomaszewski 29 Października 2014 20:04

15 1
Wczorajsza, nocna informacja o odejściu Dominika Libickiego, wieloletniego prezesa Cyfrowego Polsatu i bardzo bliskiego współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka, zatrzęsła dzisiejszym kursem akcji grupy. Jej wycena spadła o 6,3%, czyli prawie dokładnie o miliard złotych. Na tyle można wycenić Libickiego, który do tej pory był aktywem spółki.Zobacz: Dominik Libicki odchodzi z zarządu Grupy Polsat.

Libicki prezesem Cyfrowego Polsatu był od samego początku, czyli 2001 roku. W tym czasie wybudował największą na rynku platformę telewizji satelitarnej, z solidnymi wynikami finansowymi. Był znany ze swojej silnej pozycji w wojsku Zygmunta Solorza-Żaka. Cieszył się największą chyba swobodą decyzji ze wszystkich. Zapracował na to swoimi wynikami. Schody dla niego zaczęły się chyba w momencie przejęcia Polkomtela przez Cyfrowy Polsat...

Pierwszym zgrzytem, o którym mówiło się na rynku, była posada wiceprezesa w telekomie zależnym od CP. Prezesem został Tobias Solorz, syn inwestora. To jednak raczej kwestia honorowa. Drugim, jak się wydaje, było zderzenie wizji zarządzania nową grupą medialno-telekomową - ludzie z CP kontra "stara gwardia telekomunikacyjna" z Polkomtela i spółek Midasa. Wygrali chyba ci drudzy, co po części znajduje potwierdzenie w oficjalnym komunikacie i słowach o różnicy w sposobie realizacji strategii. Wytworzyła się pewna luka, o którą zwycięzcy będą mogli teraz powalczyć. Jedni wpływy stracili, inni zyskali.

Nowym prezesem Cyfrowego Polsatu został Tomasz Gillner-Gorywoda. To prawnik, zaufany współpracownik głównego inwestora, dyrektor generalny Polkomtela. Niespecjalnie znany na rynku, szczególnie medialnym. Pytanie, czy ta konkretna kandydatura też nie przyczyniła się do spadku kursu akcji. Może osoba jakiegoś znanego speca rynkowego zostałaby odebrana cieplej przez giełdowych graczy?

Zygmunt Solorz-Żak zbiedniał dziś o prawie 600 mln zł. Zastanawiam się czy będzie spał spokojnie najbliższej nocy i czy nie chciałby cofnąć się w czasie o kilka dni...
Dodaj do:
w sumie: 9
 • 3

  1.  2014-10-30 00:13:28

  Solorz już wcześniej mówił w wywiadach, że chce postawić na rozwiązania inteligentnego domu. Co prawda złośliwi mogą mówić, że przecież dokonali tego - mają swój "SmartDOM", ale chyba wiemy, że nie o to chodzi.
  Kto był propagatorem inteligentnych rozwiązań? Według Solorza zaszczepił to u niego jego syn i bardziej tu bym doszukiwał właśnie konfliktu wizji gdzie to dalej ma iść. Czy wizja syna jest dobra, tego się dowiemy niebawem.

  A o Libickiego bym się nie bał, w zamian za to, że nie może pracować w żadnej telewizji, banku, operatorze telewizyjnym czy telekomie zainkasował pewnie niezłą sumkę. Nie zdziwi mnie jak w przyszłości niczym GPO będzie "etatowym" prezesem w różnych spółkach po ustaniu zakazu konkurencji.

 • 0

  2.  2014-10-30 08:26:40

  Folwark Dziecięcy......

 • 0

  3.  2014-10-30 12:28:49

  Hmm, ciekawe. Czy w związku z tym nowy pracodawca, w dzień podpisania umowy o pracę automatycznie wzbogaci się o 600 mln? ;-)

 • -2

  4.  2014-10-30 20:20:23

  @3. Całkiem możliwe.

 • 0

  5.  2014-10-31 06:57:57

  Jestem zdania,że każdej osobie na takim stanowisku jakie zajmował pan Libicki, zwyczajnie potrzebna jest zmiana.Z korzyścią dla obu stron.Owszem chwytliwe medialne stwierdzenie "stracił 600 mln" robi wrażenie, ale nie jeden człowiek tworzy Cyfrowy i nie wycena akcji z jednego dnia, świadczy o wartości spółki.
  Do końca nie wiemy,co "blokował" pan Dominik w "wizji" Cyfrowego Polsatu.Może on był hamulcowym pewnych projektów,które inni chcąc wprowadzać.
  Z drugiej strony po zakończeniu okresu ochronnego pewnie zasiądzie na fotelu prezesa innej spółki w Polsce a to zapewne będzie tylko z korzyścią dla Nas,klientów.
  Swoją drogą stażem prezesowania w jednej formie prawie dogonił niedościgniony wzór- Bogusława Kotta, który prowadził Millennium Bank a wcześniej Bank Gdański dobrych kilka lat :-)

 • 2

  24. ~cicici  2014-11-01 21:34:47  host: public-gprs516887.centertel.pl

  nie zbiedniał o 600 baniek, bo akcji nie sprzedał. libicki był dobry dla zygmunta ale nie koniecznie dla tobiasa. innymi słowy: nowa miotła, nowy prezes.
  polkomtelowcy walczą o tlen po sprzedaży ich zygmuntowi.

 • 0

  25. ~Templariusz  2014-11-08 11:00:04  host: staticline23090.toya.net.pl

  Ja jestem więcej wart :D

 • -1

  26. ~locjusz  2014-11-10 15:58:35  host: 213.158.219.251.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  witku a jak twoje rozbuchane i monstrualnie rozrosłe sie ego ? udało sie tobie przyteperowac zadufanie , bufonade ?

 • -1

  27. ~MĄKOSA  2014-11-10 16:39:31  host: public-gprs515214.centertel.pl

  *** KURWA *** *** *** POCO TE PRZESTAWIENIE
  PALIKOTA USUNĄĆ Z POLITYKI NA ZBITY ŁEB ŁĘB CAŁO JEGO EKIPE CHAMÓW CHAMÓW OPINI PUBLICZNEJ
  KTÓRZY ROBIUM ZAMIERZANIE NIE PIEPSZYĆ PIEPSZYĆ NIE CERTOLIĆ Z NIM GÓWNIE Z POLIKOTEM

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-0-22.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet