Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Kto tak naprawdę przegra(ł) na mobilnej telewizji

Kto tak naprawdę przegra(ł) na mobilnej telewizji

Witold Tomaszewski 8 Marca 2009 18:57

0 0
Grupa TP, Polsat lub my wszyscy - to trzej potencjalni przegrani rozstrzygniętego właśnie przez UKE konkursu na telewizję mobilną w standardzie DVB-H. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się sprawy w ciągu najbliższego tygodnia, a dokładniej 7 dni od momentu ogłoszenia wyników.



Info-TV-FM to mały, ale doświadczony gracz na rynku, dysponujący własnymi masztami. Spółka zaoferowała za częstotliwości w konkursie 15 mln zł - według moich informacji 15 razy więcej niż Mobile TV, należąca do czterech operatorów. Można by się zastanawiać, czemu operatorzy dali tylko milion zł. Może byli przekonani o swoim pewnym zwycięstwie, może wspomniane częstotliwości były warte dla nich tylko tyle. Faktem jest to, że choć nie wygrali, to ciągle są w grze, bo bez ich udziału w całym projekcie może on nie mieć większego sensu.

Po ogłoszeniu wyników konkursu, cała sprawa zaczęła nabierać ostrego tempa. Już kilka godzin później zarząd zwycięskiej spółki, według moich informacji, zaczął kontaktować się z wybranymi prezesami operatorów. Ci jednak już wcześniej uzgodnili jeden front, odsyłając do zarządu Mobile TV - jedynej spółki uprawnionej do rozmów w tej sprawie. Dziś (czyli w niedzielę) do dziennikarzy została wysłana informacja prasowa, w której Info-TV-FM informuje mocno na wyrost, że otrzymał częstotliwości, co jest nieprawdą i nieprawdą będzie jeszcze przez kilka tygodni.

Z jakiego powodu ten pośpiech? Zapewne stąd, że w ciągu tygodnia Info-TV-FM musi zadecydować czy weźmie wygrane częstotliwości, czy nie, mocno więc sonduje możliwości mając krytycznie mało czasu. Tu można zacząć spekulacje nad tym, co nas czeka w najbliższym czasie na rynku mobilnej telewizji.

Scenariusz nr 1, czyli częstotliwości bierze wygrany Info-TV-FM

Info-TV-FM może wziąć częstotliwości, zapłacić 15 mln zł i zbudować sieć w zadeklarowanym, bardzo szybkim tempie, o wiele szybszym niż chciała to zrobić spółka Mobile TV. Jest praktycznie skazany na współpracę z operatorami w zakresie DVB-H, z trzech zasadniczych względów.

Po pierwsze, mobilna telewizja będzie w najbliższym czasie odbierana głównie w komórkach. Te, żeby były odpowiednio tanie i popularne, muszą być subsydiowane - najlepiej przez operatorów przy zakupie aktywacji.

Po drugie, standard DVB-H przewiduje wiele ciekawych usług przy założeniu istnienia kanału zwrotnego, czyli przekazywania komend użytkownika w czasie rzeczywistym zapewniającego interaktywność. W ten sposób można np. jednym kliknięciem wziąć udział w konkursie we właśnie oglądanym programie czy wysłać komentarz, który zostanie wyświetlony na ekranie. A to wszystko jest poważnym czynnikiem generującym przychody na wzór Premium SMS.

Po trzecie, w trakcie nieoficjalnych rozmów sami przedstawiciele firmy stwierdzali, że nie wyobrażają sobie innej drogi niż symbioza z operatorami komórkowymi. Tak też dzieje się w całej Europie, trudno więc wyobrażać sobie u nas inny schemat rozwoju telewizji mobilnej.

Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie, gdzie w drodze od nadawców do klienta końcowego pojawia się, oprócz operatorów, jeszcze jedno ogniwo, spowoduje podwyższenie kosztów całego przedsięwzięcia, a co za tym idzie - cenę hurtową i detaliczną usługi. Z drugiej - Mirosław Janisiewicz, który poprzez spółkę Rasting kontroluje Info-TV-FM, powiedział, że za 150 mln euro Info-TV-FM potrafiłoby nie tylko wybudować i uruchomić infrastrukturę, ale jeszcze osiągnąć zadowalającą marżę. Odsniósł się w ten sposób do słów operatorów, że tyle będzie kosztowała budowa sieci nadawczej dla DVB-H.

Uwaga, felieton ma dwie strony!
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~  2009-03-08 19:50:49  host: aaub165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A teraz na poważnie. Jeśli chłopcy z Zamościa wezmą na przetrzymanie a potem uruchomią się sami jako MVNO to mają spore szanse na rynku. Będą wtedy jedynymi, którzy oferują interakcję w mobilnej TV. Zawsze można się dogadać z jakimś MVNO specjalizującym się w takich zabawach z Premium. Naturalnym partnerem wydaje się być MNI.

  • 0

    4.  2009-03-08 19:55:27

    A kto będzie dotował telefony? Sami to zrobią?

  • 0

    5. ~  2009-03-08 19:56:52  host: aaub165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To zależy jak prognozować przychody z tego kanału zwrotnego. To chyba jedyna szansa. Jeśli interes się nie domknie do kupa.

  • 0

    6.  2009-03-08 20:00:32

    Wydaje mi się, że ten kanał zwrotny to raczej obniży cenę dostępu do kontentu na poziomie hurtowym, ale nie zapewni kasy na dotowanie terminala...

  • 0

    7. ~Mirus  2009-03-08 20:03:13  host: 89-mo2-7.acn.waw.pl

    Janisiewicz ma na imie Mirosław A nie Jarosław, Panie Redaktorze...

  • 0

    8.  2009-03-08 20:05:21

    Mirus: coś mi Word psikusa zrobił, tym bardziej, że chwilę wcześniej było napisane poprawnie. Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :-)

  • 0

    9. ~ciapus  2009-03-08 21:09:06  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    czasami mam wrazenie iz te wszelkie cyfrowe nowosci sa tylko po jedno po KASE - wyciagac o dludzi i tyle...

  • 0

    10. ~  2009-03-08 21:51:23  host: aavc232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak w wielkim skrócie to cały business polega na wyciąganiu kasy większej niż z lokaty bankowej.

  • 0

    11. ~aligator  2009-03-08 21:59:23  host: 77-253-123-52.adsl.inetia.pl

    do 10. - doskonala puenta, ludzie opamietajcie sie przeciez nikt nie bawi sie w żaden biznes (nawet bazarowy) dla fanu. Chodzi o kase of course ... a nowe gadżety, tapety, gry. POBUDKA. Zyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym

  • 0

    12. ~  2009-03-08 22:26:37  host: aavc232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zawsze mnie bawi jak czytam pierdy typu "misja i cel firmy". Co ciekawe natychmiastowa odpowiedź "maksymalny zysk inwestorów" wywołuje jakieś dziwne grymasy na twarzach. :)

  • 0

    13.  2009-03-09 01:09:32

    Zobaczymy jak to bedzie w ciagu tygodnia juz wiele sie wyjasni - ja obstawiam, ze chyba jednak wezma te czastotliwosci

  • 0

    14. ~  2009-03-09 05:45:29  host: f96-058.opera-mini.net

    Mobile tv miala zablokowac konkurencje i uruchomic dla picu. Oddanie dvb-h operatorom to zbrodnia. Scenariusz niemiecki u nas nie realny bo nie ma takich mobilnych rozwiazan do uciagniecia h.264 AVC no moze iphone z tunerem ale i tak nie w rozdzialce Pal o hd nie mowiac. Pozatym standardowy program w dvb-h to glupota bo dla dvb-h trzeba innych tresci nikt 2h nie bedzie ogladal na komoorce

  • 0

    15. ~Nigger  2009-03-09 20:53:10  host: 217.153.171.130

    Kolejny "przetargowy" popis pani Ani. Po Centernecie, Aero, Mobylandzie mamy kolejny popis nieudacznictwa przykrywanego tanim populizmem ...

  • 0

    16.  2009-03-09 21:29:09

    Nigger: a tak dokładniej?

  • 0

    17.  2009-03-10 19:38:35

    Ad 4. A kto dotuje telefony? Chyba Kuria bo na pewno nie operatorzy (może tylko play , duże może). Telefon za 1 zł i tak trzeba spłacać, czasami 2 lata, czasami 3.

  • 0

    18. ~Voyt3c  2009-03-17 13:16:46  host: aczw214.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Uruchomienie mobilnej telewizji będzie największą klapą w dziejach ;-)To jest nikomu niepotrzebna usługa, ludzie są przyzwyczajeni do normalnej telewizji, teraz interesują ich platformy cyfrowe, telewizory LCD i plazmy, a nie telewizja mobilna. Nikt nie ma czasu na takie bzdety, jak ktoś chce sobie w końcu oglądać po dniu pracy lub nauki telewizję, to zależy mu na komforcie, jaki można osiągnąć w domu we własnym fotelu. Mobilnie to można słuchać muzyki, a nie oglądać telewizję. Paranoja.

  • 0

    19. ~Kobe  2009-04-21 22:18:49  host: public28810.xdsl.centertel.pl

    Wojtecki, masz rację że to durne wisieć z okiem na małym wyświetlaczyku - już te samochodowe ekrany do nawigacji potrfią trochę męczyć - choć daleko od domu to jednak pewien luksus (szkoda że u nas taki słaby odbór). Ale jest coś co mnie martwi, mianowicie umiejętność społeczeństw do zamykania się w pudełkach... o ile mi wiadomo w Japonii (nie tej którą nam SAM zbudował Wałęsa;) LCD wielkość dłoni i mniejsze to nieodłączni towarzysze dzieci i dorosłych:-?

  • 0

    20. ~adasd  2009-05-04 15:36:19  host: 125.32.79.36

    wow gold

  • 0

    21.  2009-06-06 07:50:43

    WitekT: > A kto będzie dotował telefony? Sami to > zrobią? A kto je teraz dotuje??? Bo wg. mnie 99% aparatow w abonamencie jest kredytowanych - a to nie do koca to samo!!! Kredyt na kom. z TV lub bez mozna tez dostac w MediaM czy Saturnie i na obecna chwile taki kredyt wychodzi taniej niz "doplata" operatora.

  • 0

    22. ~niespodzianka  2010-08-13 01:15:49  host: apn-77-113-51-152.dynamic.gprs.plus.pl

    pani Słomska i pan Janisiewicz to rodzeństwo-przypadek?

Dodaj swoją opinię