Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Komu przeszkadzała Anna Streżyńska?

Komu przeszkadzała Anna Streżyńska?

Witold Tomaszewski 28 Grudnia 2011 11:39

2 0
co ona pisze o nas na fejsbukuPrezes UKE Anna Streżyńska o swojej przyszłości dowiedziała się w przeddzień Świąt. Po kilku miesiącach oczekiwania na decyzję została poinformowana, że Prezes Rady Ministrów przedstawi parlamentowi nową kandydaturę w styczniu. W obliczu braku jakichkolwiek wyjaśnień ze strony rządu, trudno patrzeć na to inaczej niż jako decyzję polityczną. Komu przeszkadzała Anna Streżyńska?Rozpatrując poszczególne decyzje można prowadzić niekończącą się polemikę - czy asymetria dla P4 powinna wciąż być i w takiej, a nie innej wysokości, czy Telekomunikacja Polska nie była regulowana za mocno, czy w przetargach na częstotliwości ważniejsza powinna być konkurencja czy pieniądze… Można dyskutować czy czegoś nie dało zrobić się lepiej. To wszystko jednak pojedyncze puzzle całej układanki, na którą popatrzeć trzeba z pewnej perspektywy.

Spójrzmy na to najpierw od strony podmiotów, które były regulowane. Po 5 latach morderczych i ingerujących w prywatne podmioty regulacji, firmy te osiągają wciąż marże EBITDA na poziomie prawie 40% (w tym także stacjonarna część TP, na której - według słów niektórych - pasożytują alternatywni korzystając z jej infrastruktury za darmo). Na zachodzie telekomy mają marżę średnio o 10 pkt. proc. niższą i jest ona uznawana za bardzo dobrą. Oznacza to, że nasze przeregulowane telekomy i ograbiane przedsiębiorstwa prywatne są w doskonałej sytuacji finansowej. Pieniądze na inwestycje mają.

Patrząc od strony klienta - w ciągu ponad 5 lat rządów Streżyńskiej wchodzące w drugiej fali operatorów w Europie P4 osiągnęło mocną pozycję na rynku, która pozwala mu nawiązać walkę o klienta. W Europie Zachodniej pomimo tego, że operatorzy weszli na rynek 4 lata przed P4, nie uzyskali do tej pory tak mocnej pozycji, a rynek nie stał się tak konkurencyjny (bez nielicznych przykładów, np. Austrii). Alternatywni operatorzy stacjonarni zaczynają budować swoją siłę, zmuszając w ten sposób TP do dostosowania swojej oferty i zejścia z cenami.

W czasie prawie sześcioletnich rządów Streżyńskiej średnie koszty usług komórkowych spadły o 72%, koszty dostępu do Internetu o prędkości 1 Mb/s o 70% i odeszły w niepamięć limity transferu, o 22% spadły koszty telefonu stacjonarnego. Dane sprzed dwóch lat również przedstawiają imponujące jak na tamte czasy dane.

Kto na tym najwięcej stracił? Okazuje się, że sama Anna Streżyńska... Do napisania tego felietonu skłonił mnie niedawny wywiad Michała Boniego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, dla radia Tok FM. Prowadząca zapytała ministra o przyczyny decyzji premiera o zastąpieniu Streżyńskiej nową osobą. Z wypowiedzi wyraźnie zmieszanego i podenerwowanego Ministra Boniego wynikało, że musiała odejść z dwóch przyczyn - była za dobra, poza tym Premier Tusk postanowił zastosować płodozmian. Dosyć to ciekawa teoria w kontekście tego, że sam premier wobec siebie tego nie zastosował. Że potrzebne są nowe twarze - a to prezes UKE ma startować w "Mam Talent" albo "Tańcu z Gwiazdami"? Wypowiedź ministra o tym, że na decyzję trzeba było czekać od maja, bo proces powoływania prezesa UKE jest czasochłonny, należy uznać za jedną z najmniej zręcznych odpowiedzi w kontekście roku wyborczego. Najgorsze jest to, że decyzja została podjęta bez żadnego, merytorycznego uzasadnienia, które rynkowi i konsumentom się po prostu należą, została także podjęta w dość kontrowersyjnych i niemiłych okolicznościach.

W kuluarach plotkuje się, że następcą Streżyńskiej zostanie Magdalena Gaj - aktualna wiceminister odpowiedzialna za telekomunikację. Nie ujmując jej nic z merytorycznych kompetencji, nie ma ona siły przebicia takiej, jak odchodząca prezes UKE. Może to oznaczać, że cały splendor liberalizacji rynku telekomunikacyjnego będzie spływał teraz na rząd - szczególnie, że nadchodzą trudne czasy i nie będzie wielu innych rzeczy, które można pokazać na konferencji.

Abstrahując od wydawanych decyzji, Anna Streżyńska do UKE wprowadziła coś, czego do tej pory na próżno było szukać w innych urzędach i prawie całej administracji państwowej - możliwość przedyskutowania decyzji przed jej podjęciem. UKE przestał być zimnym i bezpłciowym urzędem, a zaczęło być nie tylko bliżej podmiotów, które podlegają pewnym rygorom, ale i konsumenta. W Internecie można znaleźć wiele historii opisujących pozytywne zakończenie sprawy, kiedy to Urząd włączył się w proces jej rozwiązywania. Prezes UKE zawsze dostępna była (i - myślę - że niedługo jako obywatel Anna Streżyńska też będzie) dla dziennikarzy, a na maile potrafiła odpisywać głęboką nocą.

Jestem bardzo ciekawy sejmowej debaty nad nowym prezesem UKE, która ma odbyć się na jednym ze styczniowych posiedzeń. To, jak Premier Tusk będzie przedstawiał nową kandydaturę i argumentował potrzebę zmian na stanowisku prezesa UKE. No właśnie - bo?
Dodaj do:
w sumie: 97
 • 0

  82. ~n  2011-12-29 18:25:26  host: public-gprs283727.centertel.pl

  @71. thonka, a ja myślę, że warto porównywać. Z felietonu Witka można odnieść wrażenie, że nie było nic, a nagle jak królik z kapelusza pojawiła się Streżyńska i zrobiło się cacy. Jednak patrząc na suche liczby, przed Streżyńską ceny i zasięg polepszały się bardziej niż z nią. Rożnica jest też taka, że więcej firm może się nachapać, jaki miałeś kabel, taki nadal masz. Jak napisał Witek, marże są na poziomie 40%, na zachodzie jest 10% mniej. To jest ciekawe porównanie. To było o fix. Co do mobile mam mniej zastrzeżeń, tutaj efekty jej działań są raczej lepsze dla rynku niż w okresie

 • 0

  83. ~portobello  2011-12-29 18:26:16  host: 84-10-80-149.dynamic.chello.pl

  @81. Fakt - kadencja się skończyła. Ale wydaje mi się, że przyzwoiciej byłoby, gdyby bezpośredni przełożony Pani Prezes (min. Boni?) poprosił ja na rozmowę na jakiś czas PRZED upływem kadencji i powiedział jej to co jej powiedział po 6 miesiącach od terminu kadencji p. min. Boni. A tak jak to się odbyło może nasuwać różne wątpliwości. Ale być może moje poczucie przyzwoitości jest nieco staroświeckie.

 • 0

  84. ~buba  2011-12-29 20:38:38  host: 109.231.49.224.koba.pl

  Cieszę się że "ktoś" z redakcji napisał o tej zmianie!!! Myślę że w naszym interesie to jest posiadaczy komórek leży by następca Pani Prezes miał "jaja" do walki z potentatami telekomunikacyjnymi na polskim rynku działając w interesie użytkowników. Pani Prezes glowa dogóry mimo że nie znam PANI!!!

 • 0

  85. ~xy  2011-12-29 21:24:37  host: public-gprs239274.centertel.pl

  @79: Teraz wyskakujesz z pozwoleniami budowlanymi? Jakoś nie pisałeś jak pewien operator telefonii komórkowej budował niemalże hurtem bez pozwoleń na budowę. I to nie jakieś linie w ziemi tylko WIEŻE lub konstrukcje na blokach mieszkalnych!

 • 0

  87. ~ReS  2011-12-29 21:32:25  host: public-gprs19806.centertel.pl

  Sorry WitekT jak dla mnie, artykuł napisany jest na twojej prywatnej opinii + emocjach. na taki długi artykuł trzy ciężko porównywalne dane statystyczne ... fakty fakty i jeszcze raz fakty tego mi brakuje, mierzalne, sprawdzalne. Natomiast jedno zdanie mnie najbardziej uderzyło "możliwość przedyskutowania decyzji przed jej podjęciem." Wyszło trochę groteskowo bo z mojej wiedzy to konsultacje te wyglądają mniej więcej tak - Posłucham co macie do powiedzenia a później i tak zrobię po swojemu ... To że Pani Prezes byłą dobra dla dziennikarzy, bo miała czas odpisać na maila nie znaczy że była dobra dla szerokiego rynku ... Nie przeczę miała swoje sukcesy ale miała także porażki. Ja osobiście cieszę się tą zmianą, nowa osoba być może będzie miała nowe pomysły

 • 0

  88. ~zxczxczxc  2011-12-30 01:17:11  host: ip-78-30-120-67.free.aero2.net.pl

  To proste. Trzeba wsadzić na to stanowisko złodzieja, który będzie kradł, najpewniej znajomego/rodzinę kogoś wysoko postawionego. Uczciwego zawsze za przeproszeniem - kopną w dupę. Oto Polska właśnie. W każdym razie, koniec już rozwoju runku telekomunikacji w Polsce, tego jestem pewien. W 100% nepotyzm i polityka, nic więcej.

 • 0

  89.  2011-12-30 11:30:38

  ReS: felietony są zawsze moją prywatną opinią, dlatego są to felietony, a nie artykuły analityczne. Nie jest on napisany w emocjach, dość przemyślany, podchodziłem do niego kilka razy i kilkadziesiąt godzin - więc pudło w kwestii diagnozy. Co do dyskusji - polecam Ci podpytać izby branżowe, szczególnie te mniejsze takie, jak PIKE, KIKE, KIGEiT... To jest ich zdanie o dyskusji, nie moja - ja stroną takich konsultacji nie byłem.

 • 0

  90. ~tegora  2011-12-30 21:00:50  host: 87-206-79-35.dynamic.chello.pl

  Minister z bożej łaski Bunio .Okradł emerytów i teraz ignorant niszczy inny świat elektronikę.Co gorsze niszczy ludzi zasłużonych.Podobno ma pomóc kapłanom w uzyskaniu ekstra emerytur.

 • 0

  91. ~Marek  2011-12-31 00:24:52  host: dynamic-78-8-46-127.ssp.dialog.net.pl

  Po prostu to jest urząd kadencyjny i kadencja dobiegła końca. Nic nie trwa wiecznie.

 • 0

  92. ~Marek  2011-12-31 00:29:10  host: dynamic-78-8-46-127.ssp.dialog.net.pl

  Aczkolwiek trzeba przyznać, że Pani Anna jak mało który urzędnik na tak wysokim stanowisku pokazała ludzką twarz wobec ludu.

 • 0

  93. ~axel  2011-12-31 01:25:53  host: host8925228254.bsi.3s.pl

  niedawno za gumę do żucia płaciło się 3000 (3 banknoty z Kopernikiem) później 30 gr w małych monetach, teraz płacisz telefonem z mpay a technologia dopiero zaczyna się rozpędzać.

 • 0

  94. ~  2012-01-02 00:45:55  host: 093105021069.skarzysko.vectranet.pl

  Witek, gwoli ścisłości, to co napisałeś to nie felieton tylko komentarz, ale w sporze z ReS masz rację.

 • 0

  95. ~Tomasz  2012-01-03 21:06:56  host: host-46-186-55-120.dynamic.mm.pl

  a moim zdaniem Pani Prezes zbyt często stawała w obronie klientów a nie w obronie interesów Tuska. Tusk rozprawia się obecnie ze wszystkimi mu nie posłusznymi (np. Schetyna) umacniając w ten sposób rolę dyktatora nie do obalenia.

 • 0

  96. ~daniiels  2012-01-04 14:03:00  host: 195.116.84.101

  Podpisuje się pod wypowiedzią WITKA rękami i nogami!

 • 0

  97. ~Rajska zielona wyspa  2012-01-07 21:48:24  host: host39-89-206-54.limes.com.pl

  dziekujemy teraz mozemy liczyc na wzrosty cen połaczeń i powrót monopolów!

 • 0

  98. ~Sebastian  2012-01-09 14:28:11  host: 212.160.172.70

  Mam nadzieję że teraz zaczną się inwestycje po stronie takich operatorów jak Netia czy Play bo żerowanie na cudzej infrastrukturze to wg mnie nieuczciwa przewaga.

 • 0

  99. ~jerry  2012-01-18 22:01:43  host: 32-hu1-4.acn.waw.pl

  i tak jak coś to zwalą na PIS he he he

 • -1

  100. ~  2012-01-26 09:50:48  host: public-gprs185618.centertel.pl

  Śmierdzi z daleka. Strężyńska KOMUŚ przeszkadzała i tyle. Ciekawe tylko ile kasy z tego powodu przepłynie (przepłynęło?) potajemnie z rączki do rączki...

 • -1

  101. ~  2012-04-04 03:23:01  host: nat-tor1-38.aster.pl

  Streżyńka to propaństwowiec, a Tusk juz w 1987 zadeklarował sie "Polskość to nienormalność/.../ Budzi we mnie niezmiennie odruch buntu" Odnoszę wrażenie, że Tusk od poczatku - wszedł do "wysokiej polityki" by zrealizować Wariant Rozbiorowy. Jak to ktoś okreslił III RP = Wojna 20 letnia (juz 23 letnia) o Wywlaszczenia Polaków z Polski . Dlatego tak Mu pomagają wiadomo-jakie media, też nie pałające akurat do polskości - milościa - TVN Waltera i Gazeta Wyborcza Michnika. Bez tych mediów i ich przybudówek (czyli 90% rynku medialnego) - nie byloby przecież ani Tuska, ani Palikota, Niesiołowskiego, całej PO.Obiecał rzad Tuska przecież, że za 1,5 roku, dwa p nie bedzie juz Ministerstwa Skarbu, bo wszystko zostanie spienięzone czytaj - oddane Obcemu Kapitalowi. Gorzko, gorzkoooo

 • 0

  102. ~orkel  2012-06-07 16:38:07  host: m223.c152.petrotel.pl

  a co się dzieje ze Streżyńską obecnie? taki fachowiec a nie ma żadnych informacji, podawali wcześniej o współpracy z IBnGR, ale tam nie widać żadnej wzmianki.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet