Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Kolejne pole walki o "Złotą Patelnię"

Kolejne pole walki o "Złotą Patelnię"

Witold Tomaszewski 19 Listopada 2012 11:58

0 0
W dzisiejszym Parkiecie pojawił się artykuł Uli Zielińskiej dotyczący zmian w polityce PTC dotyczącej dilerów i sprzedawanych przez nich telefonów. Płynie z niego kilka ciekawych wniosków, które w tekście się nie znalazły, a chyba warto o nich wspomnieć . Takie, jak chyba niepotrzebne komplikowanie ofert czy wzrost przychodów PTC utrudniający porównanie do konkurentów.



Skróconą wersję tekstu, do którego się odnoszę, można znaleźć na stronach Parkietu.

Pamiętam, jak ponad rok temu PTC zmieniła sposób rozliczania telefonów z dilerami. Muszą oni płacić pełną cenę zamiast 1 zł za urządzenia zamawiane do sklepu. Choć faktyczne rozliczenie następuje po jego sprzedaży, to zmusza to sprzedawców do zamrażania niemałych sum, nawet po ponad 100 tys. zł na sklep. Operator argumentował to potrzebą zachęcenia punktów do rozsądniejszego składania zamówień. W praktyce ograniczyło do dostępność droższych i coraz bardziej popularnych smartfonów poza siecią własnych sklepów PTC. Teraz ta polityka się zmieni - dilerzy będą mieli limity kredytowe, ale sprzęt będzie własnością operatora. Nie będą za sprzęt płacili, jeżeli sprzedadzą go w ciągu 28 dni - potem będą musieli go wykupić po pełnej cenie.

W Parkiecie Grzegorz Bors, członek zarządu PTC, mówi, że zmiana ma na celu zwiększenie efektywności gospodarki magazynowej, która przełoży się na większą dostępność urządzeń dla klientów w całej sieci sprzedaży. Tak z pewnością będzie, bo dilerzy zyskują większą elastyczność, ale dzięki wspomnianym wcześniej 28 dniom, a nie wprowadzeniu sprzedaży ratalnej…

Od strony klienta proces się skomplikuje. Na rachunku i w umowie kupujący będzie miał więcej pozycji, które nie do końca muszą być dla niego zrozumiałe. Trudniejsze może też być porównanie oferty do konkurentów. Dilerom przybywają dodatkowe czynności, jak choćby prowadzenie "podwójnej" dokumentacji i stanu magazynowego (własnego oraz sprzętu należącego do PTC). Po co więc taki ruch?

Parkiet podaje, że w skali kwartału przychody PTC już teraz wzrosły z tego powodu o ponad 100 mln zł. To jednak zabieg czysto księgowy, bez większego wpływu na EBITDA czy zysk netto. W III kwartale pomiędzy PTC a Centertelem było minimalnie ponad 100 mln zł różnicy w przychodach (1,853 kontra 1,746 mld zł). Kwartał wcześniej było to 170 mln zł. To oznacza, że PTC niedługo będzie mogła pochwalić się, że jest największym operatorem nie tylko pod względem kart SIM, ale i przychodów. Podobny zabieg zaczyna na szerszą skalę stosować także P4, dodatkowo przez rok amortyzując sprzedawane telefony. Tam jednak walczą o coś innego.
Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    18. ~  2012-11-19 14:26:59  host: z30-02.opera-mini.net

    T-Mobile nie dla idiotów :) Ciekawe, ze nikt nie zauważył tego fenomenu przed rzecznikiem Orange w Media Markt, Saturnie czy Euro RTV AGD? Przecież tam większość sprzętu idzie na raty. Tonacy brzytwy sie chwyta i idzie na dno.

  • 2

    19. ~  2012-11-19 14:30:12  host: ip-37-209-145-242.free.aero2.net.pl

    Nie rozumiem ostatniego zdania. P4 amortyzuje towar czyli telefony komórkowe na magazynie przez rok ?

  • 2

    20. ~Nowy77  2012-11-19 14:52:06  host: auto.89-22-33-69.matrix-net.pl

    jak to amortyzuje? chcecie powiedzieć, że sprzęt, który sprzedają na raty jest po ich stronie amortyzowany? to pachnie kreatywną księgowością ;-)

  • 1

    21.  2012-11-19 15:03:19

    19: P4 koszty subsydiów do telefonów sprzedawanych nowym klientom traktuje jako inwestycję. To zaś oznacza, że zwiększa w ten sposób majątek spółki i tym samym amortyzację. Podobnie kiedyś robiło Tele2 z wrzucaniem reklam - uznawali to za "budowanie rynku".

  • 2

    22. ~  2012-11-19 16:56:32  host: public-gprs696893.centertel.pl

    #21 to jest kreatywna ksiegowosc. Przeciez patrzac w ten sposob kazda firma sprzedajaca sprzet np. lodowki moglaby robic tak samo... Ciekawe co na to urzad skarbowy?

  • 1

    23. ~pytanie  2012-11-19 18:44:06  host: afdq65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT - co miałeś na myśli pisząc w ostatnim akapicie o celu P4? Czyżby chodziło o stroszenie piórek przed potencjalnym kupcem?

  • 2

    24.  2012-11-19 19:45:13

    pytanie: no jest to w pewnym sensie stroszenie piórek. W3 jest blisko siebie, P4 nie ma jeszcze co podskakiwać... ;-)

  • 1

    25. ~KanonierKa  2012-11-19 19:59:11  host: 078088194060.oswiecim.vectranet.pl

    Znów ktoś "subsydjuje" telefony?

  • 3

    26.  2012-11-20 01:21:56

    To oczywiste, że nie ma przymusu korzystania z oferty T(euer)-Mobile, ale czy dzisiaj jest ona dobra ? Wciskają na siłę minuty bo one ich praktycznie nic nie kosztują, a w czasach kiedy wszyscy w tym T(euer)-Mobile mówi o smartphone'ach daje marne 250MB ? To na co ludziom te 4-5 calowe telefony, dostęp do internetu, poczty, aplikacje korzystające z internetu skoro taki pakiet był dobry, ale przed 2010, a mamy prawie 2013! Gdyby jeszcze każdemu przy przedłużaniu zwiększali z 250MB na 500. Ceny telefonów też średnio ciekawe, Orange ma lepsze...są 2-3 modele, ale przeważnie przy 70-90zł więc to już raczej wysokie abonamenty. Można powiedzieć, że brakuje oferty dla kogoś kto wcale nie rozmawia dużo, ale chce mieć konkretny pakiet internetowy i nie chce przepłacać za telefon. Orange, T(euer)-Mobile czy Play nie muszą ich rozdawać za darmo, wystarczy że nie będą żądać więcej niż w pierwszym lepszy sklepie. Kto powie operator nie jest od telefonów...bardzo proszę, cała czwórka od 01.01.2013 rezygnuje z abonamentów z telefonami ;) Taka Xperia J w R40 za 60zł jest za 200zł, a U była za 169, J to jednordzeniówka, U ma dwa. Nawet na allegro J-tka startuje od 599zł, a U na początku było o te 60-90zł droższa. Dalej Motoluxe 150zł ?! W R80 za 100zł brak zniżki na telefon. Ja rozumiem, że HTC One S są w dwóch najniższych abonamentach droższe niż na rynku, ale w abo za 100zł sprzedawać ten telefon za 859zł ? Że co, HTC Desire X, które do serii Desire nie powinien należeć jest za 1zł...ale przy takim abo nie opłaca się brać przeciętnego telefonu bo zapłacimy za niego więcej poprzez koszty abonamentu! Orange żeby być sprawiedliwym do 50/60zł też nic nie oferuje, bo ceny za telefon również powalają taka Xperia U za 369-449zł to faktycznie też horror. Ktoś zapyta czy mają rozdawać telefony za darmo ? A rozdają ? Skoro cena w sklepie, a nie na allegro to 1600zł, bo na allegro to 200-300zł taniej to czy T-mobile i inni operatorzy wchodzą do jakiegoś marketu kupują

  • 3

    27.  2012-11-20 01:22:18

    wchodzą do jakiegoś marketu kupują te telefony po 1500-1600, a potem wstawiają do cennika ? Oferta standardowa to 60zł, ale nawet przy 45zł, czy odpowiednio 80zł i 60zł przepłacamy ( i ten Bezpieczny Internet 100 MB - 10 zł haha). Połowy, jak nie 90% telefonów z cennika nigdy nie ma i to nie tylko tych z tabelek o ograniczonej dostępności, ale wszystkich ;) Ceny znacznie wyższe niż w sklepach na allegro, a nawet czasami niż w innych, a przecież operator nie płaci za telefon tyle ile my widzimy w danym punkcie gsm. Jak ktoś płaci bardzo dużo bo faktycznie tyle mu wychodzi i ma najwyższe abo bo i tak by je brał to telefon ma przy okazji, a tak trzeba się chyba przenosić co każdą umowę, a i tak ceny ...czasami jeden op rzuci jakiś ochłap w abo za 80-90zł i te 2-3 modele, a płacący poniżej 60zł lepiej zrobią jak sobie odpuszczą branie telefonów od operatorów przy takich ofertach i cenach na telefony.

  • 2

    28.  2012-11-20 01:29:56

    matteo, co następny zabronisz sprzedaży używanych samochodów ? :>

  • 0

    29. ~centurion  2012-11-20 01:45:24  host: host-46-175-45-96.wtvk.pl

    Witku, dlaczego przez to trudniejsze ma być porównanie ofert dla abonenta? I czy dobrze rozumiem, że po 28 dniach od dostarczenia sprzętu przez T-Mobile jeśli diler jeszcze go nie sprzedał to musi zapłacić za niego pełną cenę (czyli np. 1900 zł za Iphone'a)? Bo to by oznaczało szansę na promocję dla klientów którzy są zainteresowani modelem telefonu, który kiepsko się sprzedaje u danego dealera i jest zagrożony wykupem od T-Mobile za pełną cenę. Rozumiem, że w artykule nie wspomniano nic o tym, że w ofercie przedłużeniowej telefon będzie dostarczany przez kuriera (o ile punkt nie jest firmowy)?

  • 1

    30.  2012-11-20 08:43:20

    przecież już w Erze jest tak, ze telefonu się nie dostaje w punkcie przy pospisaniu umowy, tylko czeka się na kuriera... O co się rozchodzi w tym wszystkim, bo głupi jestem...? ;-)

  • 0

    31.  2012-11-20 14:17:31

    @27 xperia p - 400zl (w sklepach powyzej 1k), abonament 59zl w tym 600 minut i 250MB, za dodatkowe 750MB doplata 10zl lub doplata 25zl za 5GB. tak to juz niestety jest, ze operatorzy wiecej niz ok. 600zl do telefonu nie dorzucaja i tego nie zmienisz. reszta to jest kwestia policzenia co sie bardziej oplaca. w TM oferty bez telefonu juz od niemal 2 lat to porazka na calej linii. a Ty jak tak bardzo chcesz korzystac z internetu to zawsze mozesz wybrac oferte na karte z orange free ;)

  • 0

    32.  2012-11-20 14:21:40

    @30 nie wiem kiedy probowales tak zrobic, ale zazwyczaj telefon dostawalo sie od reki. a przynajmniej tak bylo i jest caly czas w salonach firmowych.

  • 0

    33.  2012-11-20 16:10:38

    pacman: wskaz miejsce, gdzie napisalem, ze "zabraniam" sprzedazy uzywek.

  • 0

    34. ~  2012-11-20 17:13:16  host: v52-05.opera-mini.net

    33 sorry, ale jezeli masz problem ze na allegro moge kupic telefon o 200 zl taniej i twierdzisz ze to fon grat, ze to zle wplywa na rynek (pewnie pracujesz u opa albo w rtv), to i pewnie walczylbys z uzywanymi samochodami. Dla mnie telefon z gwarancja podbita tydzien wczesniej nie jest telefonem wybrakowanym.

  • 0

    35.  2012-11-20 17:57:22

    Ogólnie to nie jest dobry czas dla punktów partnerskich. Operatorzy płacą im coraz mniej za kontrakt, bo sami mają na kontraktach mniej niż kiedyś. Partnerzy tym samym płacą mniej pracownikom i jest coraz większa rotacja, a tym samym spadek sprzedaży i jakości obsługi. Małe franczyzy już w każdej sieci padają jedna po drugiej lub zawczasu sprzedają punkty większym. Myślę, że w ciągu kilku lat pozostaną tylko punkty własne. T-mobile nigdzie indziej na świecie nie bawi się we franczyzy.

  • 0

    36. ~kazimierz79  2012-11-20 20:41:03  host: 178.183.149.229.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    @35 Ale tu jest Polska i jak nie będzie punktów partnerskich - nie będzie TMobile!!!!

  • 0

    37.  2012-11-20 22:36:24

    @36 Prawda jest jednak taka, że pewna część klientów załatwia sprawy przez Internet i nie jest już potrzebna taka ilość punktów. Już teraz częściej je zamykają niż otwierają. Operatorzy pewnie w końcu wyjdą z założenia, że nie jest im już potrzebny punkt w każdym osiedlowym Tesco i w każdej zadupiastej mieścinie. Zostanie pewnie mniej punktów, ale własnych i większych. Nie sądzę też, żeby przy długo działającej sieci bardziej opłacały się franczyzy niż punkty własne.

Dodaj swoją opinię